Emigracja to nie tylko sposób na zapewnienie dostatku, to szkoła życiowej mądrości

_spoleczenstwoEmigrowałem… Nie , nie będzie tu piosenki Budki Suflera „Jolka, Jolka” chociaż wiele pań dotkniętych emigracją mogło nosić to imię. Tamten facet emigrował codziennie rano, a w nocy znów wracał… Pamiętacie?
Jolka, Jolka, pamiętasz lato ze snu,
Gdy pisałaś: „tak mi źle,
Urwij się choćby zaraz, coś ze mną zrób,
Nie zostawiaj tu samej, o nie”.

Żebrząc wciąż o benzynę, gnałem przez noc,
Silnik rzęził ostatkiem sił,
Aby być znowu przyTobie, śmiać się i kląć,
Wszystko było tak proste w te dni.
Teraz jest podobnie, ale ja nie o takich sposobach na życie myślę.
Emigracja stała się naszą rzeczywistością. Dwa miliony, a niektórzy twierdzą , że nawet trzy wyemigrowało w poszukiwaniu lepszego życia dla siebie i dla rodziny. Pozostawili rodziny, biedne dzieci, które często stają się euro sierotami i szukają nowych możliwości. Intencje dobre, ale życie często przynosi im często niedobre rozwiązania. Każdy zna wiele dobrych skutków takich działań, ale też i złych, a nawet bardzo złych dla wszystkich z emigrantami włącznie. Nie tylko rozpad rodzin, przeżycia graniczące ze skrajnym upodleniem, bezdomność w której bijemy rekordy w Niemczech , a pewnie i nie tylko tam.
Ja też kiedyś emigrowałem i opisałem tu na blogu swoje doświadczenia. Ja tam, a żona tu tęskniliśmy za sobą i marzyliśmy o tym, aby ta rozłąka się kiedyś skończyła. Tematem poruszanym nieustannie w naszych listach było pytanie : Kiedy wracasz? Oboje wypowiadaliśmy różne argumenty za powrotem jak i za pozostaniem jeszcze na jakiś czas, bo praca dobra, bo pieniążków przybywa, bo planowane cele życiowe stają się coraz bardziej realne… Tak zeszło nam ponad dwa i pół roku. Wróciłem w 1989 r. przed Wielkanocą. Raczej zadowolony z tego co udało się osiągnąć. Rozstanie nie zaszkodziło naszemu małżeństwu. Dzieci podrosły, zmieniły się nasze relacje, ale i to w dłuższym czasie udało się nadrobić. Jednego nie przewidzieliśmy. Zmian jakie wprowadzono w 1989 roku uwalniając ceny i kurs dolara. Nasze oszczędności walutowe, o których mieliśmy wysokie mniemanie stopniały do rozmiarów bieżącego zapasu gotówki. Nie było już możliwości budowy nowego domu, lub rozbudowy domu rodziców, a więc na co się zdało tyle wyrzeczeń?
Wciąż dręczyło mnie pytanie skąd na mojej drodze życia bierze się takie nagromadzenie przeciwnych wiatrów i piętrzących się trudności? Pech i tyle…
Dzisiaj rankiem otworzyłem Facebooka na informacji mojej sympatycznej Eweliny, którą miałem przyjemność spotkać na swojej nauczycielskiej drodze. Podała komunikat :
– Kilometry za nami, wiele jeszcze przed nami… Deutschland zbliżamy się kochani, do zobaczenia jesienią
Zapytałem: – Na podbój świata? Powodzenia…
Ewelina odpowiedziała natychmiast: – Wie Pan jak to jest Panie Czesławie, a przy okazji może uda nam się coś podbić huhu Pozdrawiam cieplutko – – – Czesław : – Zawsze razem, bez względu na pogodę…- Śpiewano kiedyś . To ważna okoliczność. Nowsza wersja: „Każdy sukces, każdy dół dzielę z tobą pół na pół…”
– Ewelina – Panie Czesławie trafione w punkt ☺ trzeba dzielić ze sobą te dobre jak i te gorsze chwile
– Czesław – Trzeba, Doświadczyłem i wiem. Powodzenia
– Ewelina: – Dziękuję bardzo za słowa otuchy i dobrą radę

8 uwag do wpisu “Emigracja to nie tylko sposób na zapewnienie dostatku, to szkoła życiowej mądrości

 1. Tak, to co stoi w tytule postu jest prawdą. Z zapewnieniem dostatku bywa różnie. Nie wszystkim wychodzi, jednym bo źle trafili, drugim bo nie sprostali wyzwaniom. Kiedyś przyjaciel użyczył mi 300 dol., kupiłem „malucha”, dziś wystarczyłoby może na parę imprez w knajpce. Podobnie z tą szkołą mądrości, wszyscy, którzy wyjechali ją przeszli. Niektórym udało się świetnie, innym gorzej. Znam jednak takich, którzy upadli całkiem, przy tym ucierpiały rodziny. Niczego tu nie wymyśliłem, takie życie, taka prawda. Na koniec osobista uwaga: choćby chleb ze smalcem, zupka ziemniaczana, ale tu nad Wisłą. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • Witaj Jędrku, miło że potwierdzasz moje tezy. W końcu mamy swoje doświadczenia. W drodze do przeróżnie pojmowanego szczęścia ludzie próbują różnych możliwości i rożnie wykorzystują szanse. Dlatego tak zatytułowałem notką.
   Ja swojej znajomej ( i nie tylko jej) życzę spełnienia wszelkich planów. No i powrotów tu, gdzie ich miejsce
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Nigdy nie emigrowałam, nawet na krótki czas. Nie miałam dokąd, nie miałam potrzeby, także możliwości. Nie myślałam nigdy o tym. Mój brat i bratowa, nauczyciele, przez 17 lat po zakończeniu roku szkolnego wyjeżdżali do Niemiec, do pracy. Od 1993 do 2003 roku jeździł z nimi także mój syn. Dzięki temu bratostwo wybudowali dom. Ale też żyli bez wypoczynku, coś za coś. Wracali w połowie sierpnia i zaraz zaczynały się konferencje. Zawsze płakałam, gdy wyjeżdżali, z żalu, że tutaj, w tym kraju nie mogą za uczciwą pracę zbudować domu. To była jedyna możliwość, ale i próba wytrwałości i – jak piszesz – szkoła mądrości życiowej. Sprawdzili się i w tej próbie i w tej szkole.
  Rozumiem ludzi, którzy masowo opuszczali nasz kraj do unijnych sąsiadów. Rozumiem, chociaż też mam żal, że tutaj nikt im nie jest w stanie zapewnić godziwych zarobków, a nie każdy ma możliwość pracować na własny rachunek.
  Syn pracuje ciężko i dużo, po pracy fuchy. Jest moim jedynym, ukochanym i dobrym dzieckiem. Mimo to, gdyby powiedział: mamo, jadę z rodziną gdziekolwiek /nawet do Australii/, tam mam szansę na godne życie za 8 godzin pracy, pobłogosławiłabym ich tylko, tęskniąc cieszyłabym się, że moje 44 letnie dziecko w końcu urlop poświęci na wypoczynek a nie kolejne fuchy.
  I już mi się chce znowu płakac…

  Polubienie

  • Dzisiaj ludzie wyjeżdżają w sposób zorganizowany i w miejscu docelowym szukają legalnej pracy z ubezpieczeniem i wszelkimi prawami pracowniczymi. To jest w miarę normalny rynek pracy. Bywa że trafią na Polaka, który wykorzystuje ich braki językowe aby ich wykorzystać niemal niewolniczo. Gdy ja wyjeżdżałem do USA to podobni do mnie mogli liczyć tylko na pracę nielegalną w budownictwie lub firmach sprzątających. To są nieporównywalne sprawy.
   Cieszmy się z tego, że nastąpił taki postęp zwłaszcza w krajach UE . Nasi mają wielkie szanse i w większości je wykorzystują. W miejsce naszych sprzątających lub opiekujących się staruszkami w Unii przyjeżdżają do nas Ukraińcy, których doświadczenia są podobne do naszych, jeśli nie gorsze.
   Tak świat funkcjonuje i trzeba w nim znaleźć miejsce dla siebie.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 3. ~Paweł pisze:

  Sam emigruje po świecie i wiem jak boli rozłąka z rodziną. Odjeżdżam z domu córka płacze za mną w objęciach mamy, serce mi się kroi z żalu za nimi. Wiele wyrzeczeń i odmawiania. Chciałbym aby coś w naszym kraju się zmieniło, aby była praca tu w Polsce, aby człowiek nie musiał się włóczyć po świecie za chlebem, bo czasu braknie nam moi drodzy.

  Polubienie

   • ~Paweł pisze:

    Pieniądze szczęścia nie dadzą, pomimo tego że emigruje i zarabiam co z tego jak nie jestem szczęśliwy. Szczęścia się nie da kupić. Wiadomo bez pieniędzy nie da się żyć ale wolę żyć biednie, a być szczęśliwy i mieć rodzine przy sobie. Czytając tego bloga zrozumiałem dużo i mój czas emigracji dobiega końca. Mogę żyć biednie ale będę szczęśliwym człowiekiem.

    Polubienie

   • Nie koniecznie biednie. Może trochę skromniej, ale jak skalkulujesz wszelkie koszty i korzyści to może sie okazać, że dotychczasowe korzyści były pozorne.
    Rozwaga i wciągnięcie do decydowania w tej sprawie zarówno żony jak i córci, to warunek podstawowy.
    Życzę powodzenia i zapraszam do częstszego wpadania pod ten adres

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.