„Czas pogody – piękne dojrzałe życie”

Krolowa Szwecji z Natalią DuszeńskąNiedziela dla mojej rodziny zaczyna się zwykle udziałem w porannej Mszy świętej.  Dzięki temu mamy czas na załatwienie innych ważnych spraw, do których m.in. należy rodzinny obiad, który trzeba przecież wcześniej przygotować. Taka organizacja dnia ułatwia nam sensowne zaplanowanie pozostałego czasu niedzielnego popołudnia. Tak było i w ostatnią niedzielę. Już w drodze powrotnej włączyłem w samochodzie radio, a w nim program I PR nadający od niedawna właśnie w tym czasie sympatyczną audycję, której nazwę zawarłem w tytule tej opowieści. Sympatyczną dla mnie i dla mojej żony– siedemdziesięciolatków, którzy pragniemy doczekania czasu pogody w mocno dojrzałym już okresie życia i wydłużenia jej w maksymalny sposób.
Prowadzący audycję redaktor Zbigniew Krajewski jak mało kto potrafi nawiązywać kontakt ze słuchaczami, co sprawia, że  mnożą się telefony, wpisy na stronie internetowej Jedynki  i atmosfera robi się miła niezależnie od pogody. Gościem tej audycji była młodziutka studentka pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Warszawie Natalia Duszeńska, która zasłynęła wygraniem konkursu organizowanego przez Królową Szwecji Sylwię dla studentów pielęgniarstwa, którzy zaprezentują najbardziej kreatywne rozwiązanie, mające na celu usprawnienie opieki nad osobami starszymi.
Rozmowa prowadzona z dziewczyną była dla mnie ważnym doświadczeniem. Tak żywiołowo opowiadała o swoich działaniach w pracy nad projektem i nad jego wdrażaniem w życie, że aż ciepło robiło się człowiekowi na sercu. Nie tylko mnie jak się okazuje. Upewnił mnie o tym telefon od słuchaczki:
– Jak miło spotkać młodą osobę, która rozsiewa uśmiech i zaraża optymizmem… Skąd ta pani wiedziała, że ona się uśmiecha? – pomyślałem i przypomniałem sobie jak sam przekonywałem swoich uczniów do tego aby nie byli smutasami lecz uśmiechali się do klientów nawet wtedy, gdy prowadzą rozmowy telefoniczne. To się daje wyczuć – argumentowałem.
Ktoś inny gratulował studentce wyboru najpiękniejszego zawodu świata http://www.polskieradio.pl/7/5568/Artykul/1738425,Natalia-Duszenska-chce-pomoc-seniorom-spelniac-marzenia

Redaktor był nią wprost zachwycony i to nie tylko jej wyczynem potwierdzającym tak potrzebną zwłaszcza politykom tezę, że: Polak potrafi! Zachwycony był tym, że ona znalazła sobie taki właśnie cel życia i przekonująco odpowiadała na pytania o jej pochodzeniu, wychowaniu w rodzinie wielopokoleniowej i o tym jak doszło do zainteresowania tą właśnie dziedziną działalności społecznej. Były również pytania o satysfakcję jaką przynosi jej ta działalność oraz o szanse na upowszechnienie wśród studentów medycyny,  pielęgniarstwa i rehabilitacji wolontariatu skupionego na pomocy osobom w podeszłym wieku. Pomocy choćby w tym aby dotrzymywać im towarzystwa, zabrać na spacer, posiedzieć na ławce w parku, czy zabrać na koncert i rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać…
Po jakimś czasie rozmyślań nad szansami Natalii postanowiłem sprawdzić w Internecie, co można znaleźć na ten temat w prasie. Wpisałem hasło i odsłoniło mi się wiele tytułów opisujących to niecodzienne wydarzenie z Królową Sylwią w tle. Wybrałem taki materiał: – KLIK w Link Przeczytamy tam m.in. „ Królowa podkreślała, że demencja i inne choroby związane ze starzeniem się bardzo szybko stają się globalnym wyzwaniem dla sektora ochrony zdrowia. – W tym momencie ok. 48 mln osób cierpi na demencję na całym świecie, co powoduje ból i smutek wśród pacjentów, ale także i ich bliskich – powiedziała królowa. Dodała, że wraz ze starzeniem się społeczeństw, liczba pacjentów z demencją do 2050 r. wzrośnie trzykrotnie. – Będzie to wyzwanie, które będzie wymagało nowych rozwiązań, a także kreatywnych, zaangażowanych idei, które będą odgrywać kluczową rolę – powiedziała. Tegoroczna laureatka przygotowała projekt „Na marzenia nigdy nie jest za późno”, którego celem jest stworzenie organizacji łączącej seniorów oraz ludzi chętnych nieść pomoc osobom starszym…” 

Ciągle jestem pod wrażeniem wyczynu Naszej studentki Natalii i będę jej szczerze kibicował, aby się jej udało stworzyć fundację, pozyskać wolontariuszy i zrealizować w jak najszerszym zakresie swój projekt. Rzesze ludzi starszych, a często również opuszczonych przez własne dzieci, lub po prostu  samotnych czekają na wszelkie inicjatywy mogące sprowadzić na nich „Czas pogody „i nie koniecznie piękne, ale godne i bezpieczne życie. Na marzenia nigdy nie jest za późno, a …żeby coś się mogło zdarzyć – trzeba marzyć

10 uwag do wpisu “„Czas pogody – piękne dojrzałe życie”

 1. Wzruszający, krzepiący tekst. W tej materii jest lepiej, ale nic nie zastąpi opieki bliskich w rodzinnym domu. Niedawno było o tym bodajże u Ciebie na blogu. Oby się tej Pani powiodło, zawsze ktoś skorzystałby skoro w rodzinnym domu opieka nie jest możliwa. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • Też tak myślę. Byłem zaskoczony jej wyczynem, zwłaszcza ze nigdzie o tym nie słyszałem, a spotkanie z Królową Sylwią było na początku marca.
   Życzę jej sukcesów , chociaż nie jestem takim optymistą jak ona. Na masowość zaangażowanych wolontariuszy raczej nie można liczyć , a poza tym ci ludzie musieliby zdobyć zaufanie podopiecznych, a to nie łatwo osiągnąć
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Bardzo optymistyczna wizja, gdy tacy ludzie będą wśród nas.
  Pisałam nieraz , że jest pośród nas dużo hołoty, ale też nie mało ludzi o dobrych sercach, szlachetnych i mądrych zamiarach. Takich choćby, jak Natalia. Niech więc realizuje plany, niech tej pogody nikomu nie braknie, a jej samej przyniesie radość i satysfakcję.
  Szkoda tylko, że państwo ministrostwo i premierostwo jakoś nic na temat…. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Polubienie

  • Masz rację. Są tacy ludzie i dobrze, że ktoś pozwala im zaistnieć. „Żniwo wielkie, a robotników mało…”. Miliony ludzi czekają na takie towarzystwo, a przyszłość rysuje się jeszcze trudniejsza.
   Niech jej słonko świeci

   Polubienie

 3. ,,……..nic nie zastąpi opieki bliskich w rodzinnym domu”. Podpisuję się pod tym stwierdzeniem Note Jędrka, bo myślę podobnie i jestem przekonana, że właśnie bliskości rodziny i jej ciepła potrzebuje senior przede wszystkim. Ale nie każda osoba starsza ma bliskich. Sama znam kilka samotnych pań. Nie wyszły za mąż albo małżonek odszedł dawno, dzieci wyjechały za granicę, u innych nie urodziły się wcale. Dopóki zdrowie pozwalało, wyjścia z domu, spotkania z innymi ludźmi łagodziły samotność. Przychodzi czas kiedy opuścić czterech ścian już się nie da i wtedy zaczyna się dramat. Pustka i głucha cisza straszą z każdego kąta. Liczyć można tylko na pomoc i troskę państwa lub sąsiedzką. Ta jednak nigdy nie zastąpi obecności dzieci, wnuków. Wiem to, bo mieszkałam z teściową do ostatnich dni jej życia. Cudownie czuła się w obecności wnuków, a i one wiele skorzystały z tej komfortowej sytuacji, czyli bycia z babcią na co dzień. Przychodziły z przedszkola, starsze ze szkoły i pędziły do pokoju babci, żeby opowiedzieć jej o tym co się wydarzyło. Szkoda, że model rodziny wielopokoleniowej zanika. Młodzi, kiedy założą własną rodzinę, natychmiast opuszczają rodziców (nawet wtedy, gdy mieszkają w dużym domy), chcą żyć na własny rachunek, sami bez obecności osób trzecich. Tak jest teraz najczęściej. Nie wiem, czy to dobrze, czy źle? Nie potrafię jednoznacznie ocenić. Wiem tylko, że starszym, schorowanym rodzicom należy się opieka najbliższych i dobrze jest kiedy dożywają ostatnich dni w swoim domu wśród ukochanych ludzi. Ale marzenia to jedno, a rzeczywistość to drugie. Moje dzieci też wybrały życie z dala od domu i nie wiem na jaką starość mogę liczyć? Czy własne dzieci będą u mego boku kiedy będę tego potrzebowała? Przecież mają prawo żyć na własny rachunek, prawda? Skomplikowana sprawa, której nie da się rozwiązać w prosty i dobry dla każdej strony sposób.
  Dobrze, że są ludzie pokroju Natalii. Ich pomoc może się okazać bardzo potrzebna i tworzyć namiastkę ciepła i relacji podobnych do rodziców, dzieci i wnuków. Obserwuję młodych każdego dnia, z racji zawodu. Są wspaniali, tyle w nich dobroci i serdeczności, cierpliwości i uśmiechu. Być może forma pomocy jaką proponuje Natalia sprawdzi się lepiej niż pomoc opieki społecznej. Zresztą wolontariat, to znana i bardzo skuteczna droga pomocy potrzebującym. Jestem z Natalią i jej projektem, życzę Jej powodzenia w działaniu.
  Pozdrawiam Tatulu serdecznie:)

  Polubienie

 4. Rzeczywistość wygląda nieciekawie. Piękny projekt napisany pewnie za unijne pieniądze i na jeden rok. A w następnym roku nie zatwierdzą, więc koniec z pięknymi deklaracjami. Na wolontariat w naszym kraju nie zawsze można liczyć, raz jest, raz nie będzie nikogo. Tu potrzeba kompleksowych rozwiązań, a tych nie ma i nie zanosi się, by były.
  Zasyłam serdeczności

  Polubienie

  • A więc jedna więcej sceptycyzmu niż optymizmu?
   „Młodzi we wszystko wierzą, a starzy we wszystko wątpią” – głosi sentencja. Natalia jest młoda, ale Królowa Sylwia już nie, a poza tym jakieś szacowne grono oceniało projekty z trzech krajów. Nagroda w postaci stypendium wynosi 25 tys, zł. Na podróż do Szwecji w celu zapoznania się z ich systemem opieki nad staruszkami jednak wystarczy. Może zaowocuje to długofalowymi projektami?
   Daj Boże, bo podopiecznych coraz więcej, a rozmiar zadanie nie dla amatorów.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 5. ~Krzysztof Kietczer pisze:

  Uzupełniając wywiad z dnia 12 listopada 2017 r., z bardzo skromnym Panem Stanisławem Michnowskim muszę dodać że:
  – Pan Stanisław jest z zawodu docentem lub profesorem Geofizyki PAN oraz że
  – 99-letni Jubilat ma nadal tak dobrą kondycję dzięki trzem lekarkom, Nie żyjącej już żonie i dwóm córkom, które są też lekarkami.

  Odżyły dawne wspomnienia, gdy nasze rodziny były zaprzyjaźnione poprzez moją Matkę i żonę Pana Stanisława oraz Jej ojca, który był zaprzyjaźniony z moim dziadkiem.
  Teraz już wszyscy nie żyją tylko został Pan Stanisław.
  Serdeczne pozdrowienia dla Pana Stanisława wraz z życzeniami 150 lat.

  Z ukłonami dla Redakcji – Krzysztof Kietczer

  Z serdecznymi pozdrowieniami – Krzysztof Kietczer

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.