Sprawa honoru oficera wojska polskiego powróciła z odejściem GENERAŁA

Po ostatecznym rozstaniu się ze służbą wojskowej wystąpił w „Kropce nad i” w TVN 24 generał Mirosław Różański. Pięknie się zaprezentował na tle podobnych wywiadów, których oglądaliśmy setki. Ostra przecież dziennikarka zadawała mu różne, czasem nawet wydawałoby się kłopotliwe pytania, a on mimo że rozgoryczony, to jednak  bardzo dyplomatycznie odpowiadał nie winiąc i nie obciążając winą nikogo z tych, których działanie zmusiło go do rezygnacji ze wszystkich swoich funkcji służbowych. Kierując się honorem złożył rezygnację, gdy upewnił się, że teraz nie liczą się już jego kwalifikacje i kompetencje, a mimo starań nie ma też szans na pozyskanie zaufania Ministra Obrony Narodowej. Z jego wypowiedzi wynikało, że wielu z tych, którzy odeszli z wojska w ramach ostatnio przeprowadzonej czystki kierowało  się właśnie honorem. „Historia oceni kto z nas był dobry, a kto zły” – powiedział.
W sprawie nadwyrężenia  honoru oficera czego symbolem stało się  „noszenie parasolki za Misiewiczem” również nie obwiniał nazbyt służalczych żołnierzy, którzy w ten sposób chcieli sobie coś załatwić. Powiedział tylko, że wielu żołnierzy dokładnie obserwowało to zdarzenie i w swoich sercach właściwie je oceniło. W przyszłości głęboko zastanowią się zanim wezmą parasolkę do ręki. To była dobra nauka dla wszystkich…
Myślę, że ta nauka przyda się nie tylko żołnierzom. Politykom już się przydała, a zwykli oglądacze bardzo potępianej przez rządzących telewizji reagowali na ogół entuzjastycznie i z uznaniem. Świadczą o tym wypowiedzi pod artykułami jakie opozycyjne wobec rządowych media publikowały choćby na poczytnym Fejsbuku. http://natemat.pl/202561,przepraszam-za-zolnierzy-ktorzy-nie-potrafili-zachowac-standardow-miroslaw-rozanski-wytyka-bylym-kolegom-ze-zbladzili   Setki wypowiedzi wyrażających uznanie generałowi musiały mocno zaboleć przywódców „Dobrej Zmiany”, bo na ogół nabrali wody w usta i zawzięcie milczą. Za sprawą Generała okazało się, że dyskurs polityczny można jednak prowadzić bez agresji i uświęconej już zwyczajem naparzanki. Generał powiedział bardzo wiele używając niezwykle oszczędnych sformułowań i zarysował przyszłe skutki tej czystki jaką teraz wdrożono.  Pewnym jest, że nie sprzyjało to wzmocnieniu, a raczej osłabieniu naszych Sił Zbrojnych.   Będziemy obserwować dalszy przebieg spraw życząc dobrze Polsce.
PS.
Mój komentarz pod prasowym omówieniem wywiadu z Generałem brzmiał następująco:
Słuchałem. Chcę wyrazić podziw dla dyplomacji Pana Generała. Życzę dobrego zdrowia i awansu do dowództwa NATO

9 uwag do wpisu “Sprawa honoru oficera wojska polskiego powróciła z odejściem GENERAŁA

 1. Sprawa honoru jest dla mnie rzeczą bezdyskusyjną. U mnie rodzi się jednak pytanie, czy sprawy honoru można stawiać nad dobro Ojczyzny. Był osobą bardzo ważną w systemie obrony. Co innego gdyby Pana generała usunięto. Każda ze stron zachowała się dyplomatycznie podając swoje, suche lakoniczne informacje. Jak było naprawdę? Jeśli powody błahe, to źle się stało, jeśli zasadne to decyzja Pana generała budzi mój szacunek. Moim skromnym zdaniem, takie wydarzenia nie powinny być polem do politycznych rozgrywek. Pozdrawiam. 🙂 🙂

  Polubienie

  • Nie wiem czy znasz treść wypowiedzi generała. Nie słuchano jego opinii i dano mu odczuć, że jest osobą niepożądaną, bez szans na kontynuację służby. Poza tym zdemontowano mu cały zespół z którym pracował mimo jego protestów i interwencji. Co mu więc pozostało?
   Kiedyś oficerowie załatwiali takie sprawy w inny sposób. Dobrze, że pan Różański to przetrzymał. Myślę, że będzie jeszcze służył Polsce tylko na innych zasadach

   Polubienie

   • Wszystkiego się nie dowiemy, ale faktem jest że likwidują postkomunę w wojsku (wymieniono już 80 proc. kadry oficerskiej), w sadownictwie, a wkrótce w oświacie. Wprowadzani są nowi ludzie na zasadzie kryterium zaufania. Ci nowi za parę lat nauczą się pracować i jakoś to będzie. Postkomunę odstawioną na boczny tor powoli wyeliminuje samo życie.
    Jesteśmy już starzy

    Polubienie

   • Na szczęście należę tylko do wspólnoty wiernych. Racja, zaliczamy się do tych już dobrze dojrzałych. Pozostało tylko prosić Boga o jako takie zdrowie, pokój i spokój. Pozdrawiam. 🙂 🙂

    Polubienie

 2. I ja obejrzałam ten program. Pan generał potwierdził tylko swoją ogromną klasę i kulturę. Miejmy nadzieję, że historia to oceni. Sprawiedliwie.
  Tylko dlaczego żal….
  Pozdrawiam Tatulu 🙂

  Polubienie

 3. Klasa i rozwaga tego generała wydaje się być bezsporna. Wprawdzie do końca nie wiemy, jakie były prawdziwe przyczyny rozstania, a nawet się pewnie nie dowiemy nigdy, jednakże między wierszami wiadomo, że chodzi o wymianę kadry. Zastanowiło mnie, że to może być niebezpieczne dla nas wszystkich.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Pan minister MON od zawsze miał tendencję do walki z komuną, a później z postkomuną. Kiedyś nie dano mu szansy zakończenia tej czystki, a więc teraz, gdy ma nieskrępowane możliwości, to w pełni z nich korzysta.
   Oczywiście że nie ma ludzi niezastąpionych. Już kiedyś ćwiczony był przepis: „Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera” . Wiemy jak to się zakończyło… Ale czy teraz nie nastąpił powrót do tamtej formuły?
   Po skutkach ich poznamy

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.