Rynek – wizytówka każdego miasta

Mój tato urodził się i całe długie życie (94 lata) przemieszkał w rynku. Bardzo sobie cenił tę okoliczność. Tu pracował, a w wolnych chwilach przesiadywał na ławce przed domem, na którą zapraszał przechodzących znajomych aby sobie pogadać.  Obserwował przy okazji to, co się w rynku działo . A działo się całkiem dużo, bo wszystkie sklepy i urzędy znajdowały się przy rynku. To sprawiało, że w godzinach pracy kręciło się tam sporo ludzi, a więc kontakty towarzyskie, a również i biznesowe mogły kwitnąć ku zadowoleniu mieszkańców naszego miasteczka jak i okolicznej ludności.
Gdy po wojsku powróciłem w rodzinne strony i ożeniłem się, to zamieszkałem w domu żony z dala od rynku, gdzie mogłem docenić słowa ojca cieszącego się tym zamieszkaniem przy rynku. Pierwszą pracę podjąłem w powiatowym mieście Staszowie, gdzie nawet dworzec autobusowy zorganizowano w rynku. To było wielkie udogodnienie dla ludności dojeżdżającej z całego powiatu do pracy, do szkół, urzędów, a również i po zaopatrzenie w sklepach i na jarmarku. Wszyscy ci ludzie stwarzali na tym rynku wielki ruch, zwłaszcza w godzinach otwarcia urzędów, szkół, sklepów. W pewnym okresie czasu pracowałem w tzw. terenie odwiedzając podobne do mojej Bogorii miasteczka z ryneczkami i podobną strukturą ludności, a wszędzie dało się zaobserwować niemal identyczne tendencje. Mieszkałem też w kilku dużych miastach gdzie miałem okazję obserwować życie mieszkańców i malejące znaczenie ich rynków i placów. Przyglądam się też przemianom jakie w tych miastach i miasteczkach zachodziły i nadal zachodzą  i mam dość smutne refleksje na ten temat.

W ostatnio odwiedzanej Wieliczce dość często przejeżdżałem przez rynek właśnie i dziwiłem się tym, że w zasadzie nie widać tam turystów. Czyżby włodarzom miasta nie zależało na wzmożeniu ruchu w tej części miasta? Oprócz niewielu (płatnych) miejsc parkingowych i równie niewielkiej ilości takich miejsc na przyległych uliczkach nie ma gdzie pozostawić samochodu, a w samym rynku w zasadzie nie ma co robić. Postawiono wprawdzie kilka rzeźb górników solnych, a na granitowej płycie rynku wymalowano w technice 3D obraz ukazujący dość sugestywnie  wnętrza podziemnie kopalni soli, ale nie widać tam autobusów z turystami(zakaz wjazdu) ani grup pieszych, których mrowie spotkamy w okolicach kopalni. Wiadomo przecież od setek lat, że tam gdzie turyści tam i sklepy, jadłodajnie, stragany z pamiątkami – życie.
Powstały i nadal powstają nowe galerie, centra handlowe, usługowe i to niemal zawsze na obrzeżach miast. Handel tradycyjny prowadzony od wieków w sklepikach przy rynku stracił klientów i przymiera głodem lub zwyczajnie bankrutuje. Władze samorządowe niemal wszystkich miasteczek gminnych, powiatowych sięgają po nowe możliwości jakie daje Rewitalizacja – dosłownie: przywrócenie do życia, ożywienie),  redevelopment – zespół działań urbanistycznych i planistycznych, koordynowanych przez lokalną administrację samorządową, których celem jest społeczne, architektoniczne, planistyczne i ekonomiczne korzystne przekształcenie wyodrębnionego obszaru gminy będącego w stanie kryzysu wynikającego z czynników ekonomicznych i społecznych… jak informuje choćby Wikipedia.  Powstają piękne w założeniach ale jednak pustynie. Wycina się drzewa, kładzie kostkę lub nawet brukuje miejscowym kamieniem, buduje jakąś fontannę, stawia parę ławek… Oczywiście –  dostęp samochodów do takiego rynku jest ograniczony, bo nie ma tam parkingów i  mamy … No właśnie, co nam fundują włodarze zarządzający naszą przestrzenią? Komu to służy? Jak się to finansuje biorąc pod uwagę przychody do kasy miasta lub gminy?
Dzisiaj, będąc tak nastawionym do rewelacji w tym temacie natrafiłem na stronie „ Kieleckie – jakie cudne” Zdjęcie rynku w Kielcach, któremu nadano właśnie nowy image posiadało pobudzający do dyskusji komentarz:.
KIELCE – RYNEK (Y) … kolejny genialny pomysł po kieleckich „wytryskach wodnych” zwanych fontannami  😉  Teraz władze miasta „zadrzewiły” nam Rynek … 😉 /Zdjęcie zrobiłem 23.02.2017r.o godz. 13:56/.
Kielce - Rynek

Przeglądnąłem kilka wypowiedzi pod tym zdjęciem i zabrałem głos w dyskusji. Dla podkreślenia moich wtrętów pogrubiłem czcionkę, której używałem. Oto rozmowa ludzi którym problem miasta leży na sercu:

– Gosia M. – no to chyba dobrze , inni wycinają , a u nas zadrzewiają 😀 nikt nie będzie mógł powiedzieć o betonie na Rynku 😛
– Janusz M. – Zadrzewiają okrutnie. Aż płakać się chce…
– Sylwia B. – Nie ma drzew źle, są też niedobrze. Hmmm
-Tomasz K. – Jak były, to je wycięto?!
– Sylwia B. – Bo przebudowano cały rynek?!
– Henryk W. … drzewa „żywe” … 🙂
– Magda M. „ledwie żywe” Heniu raczej… 🙂
– Henryk W. – … na wiosnę dokleją zielone liście i będą „bardzo żywe”
– Elżbieta –  Ale te doniceee ….!!!!!!
– Urszula S-d – A czy to są te donice za 140 tysięcy? Miasto poczyniło kolejna inwestycje i zakupiło na Rynek 10 donic za 140 tys. !!! Sądzę, że to właśnie te.
– Bożenna B. – Ale ławek za mało.
– Janusz M.  – Nie. Donice za 140 tys. i wystawią na wiosnę.
– Marysia W.– Dobrze, że posadzili kilka drzewek. Kocham przyrodę. Za parę lat będzie zielono, a zieleń uspakaja i miło będzie latem usiąść, wypić kawkę, odpocząć, pomarzyć posłuchać muzyki zapalić papieroska
– Henryk W. -… wszystko ok 🙂 – tylko nie papierosek – mamy smog na Kielcami
– Marysia W. – Tylko dla przyjemności, jeden nie zaszkodzi do kawki panie Henryku. Mnie się nie podobają te betony, ohyda, tym bardziej w Rynku i nie tylko, mam nadzieje, że większość ludzi zgodzi się ze mną, ginie pomału przyroda, a bez przyrody nie ma życia.
– Ireneusz J. – I jeszcze koszty podlewania dochodzą
– Elżbieta A. – Na Bukowce, aby wybudować olbrzymi parking dla autobusów wycięto 200 stuletnich drzew. Posadzono w zamian pięć z czego dwa uschły i juz drugi rok straszą
– Czesław B. Minister Szyszko się im kłania
– Barbara P. – A parking pusty.
– Justyna S. – To chyba te słynne donice
– Elżbieta G. – Zgodnie z planem ministra Szyszko !!!! …..wycinać…wycinać. …
Czesław B. – Jakaś choroba opanowała samorządowców miast i miasteczek, którzy inwestują ogromne pieniądze w przebudowę rynków i ryneczków, po której te rynki zamierają, tracąc swe znaczenie i klimat
– Danuta D. – A BYŁA ŚLICZNA FONTANNA, ŁAWECZKI, ZIELEŃ……
– Halina Maria  -Te rachityczne, uwięzione w donicach, roślinki, trudno drzewami nazwać! Wszystkie rynki dziś na jedno kopyto – beton, beton, beton!:( – Barbara P. -To prawda. W Daleszycach jest identyczny.
– Halina Maria M. – W Bodzentynie, Szydłowie, Rakowie itd., itd…:(
– Ireneusz J.- W innych miastach nazywa sie to woonerf-ami żeby było tajemniczej
– Marysia W. –  które są posadzone np. CISY są szkodliwe dla ludzi, a szczególnie dla dzieci, które dotykają a potem biorą w rączki do buzi, widziałam takie sytuacje.
– Arkadiusz Sz. – A gdzie tylko mogli ( i nie mogli) WYCIĘLI SETKI DRZEW, zaraz wybetonują brzegi Silnicy – a wcześniej wytną wszystko, aby posadzić i postawi takie coś – i DAĆ ZAROBIĆ ZNAJOMYM.
– Jadwiga J. i tutaj kryje sie tajemnica betonowania Kielc
Czesław B. – Czy ktoś może powiedzieć jakie z dawnych funkcji rynku obecny plac spełnia? Kto, poza mieszkańcami tam się udaje i po co? Czy po odpoczynek? Zakupy? Rozrywkę?
– Henryk W…. chyba tylko ja by pstryknąć „innowacje” kieleckiego rynku … 🙂
– Janusz M. – Ja często przechodzę.. ale tylko przechodzę… Nie ma klimatu rynek i już..
– Marysia W.- Nie ma klimatu potwierdzam. Robiąc zakupy w Społem, zdarza się że zatrzymam się na moment, ale kokosów nie widać. Zauważyłam ,że nawet jak są jakieś występy, czy zespoły to też specjalnie amatorów do oglądania jest niewiele i wcale się nie dziwię.
– Czesław B. – Jednak się starają ożywić ten plac
– Leszek A. – Takie duże betonowe paki stoją  nieładne. Już lepsza ta fontanna stara była.
– Arkadiusz Sz. – Ale to już JEST, niestety, a teraz chodzi o to, aby ratować co się da przed BETONEM
– Lidia O. – cieszę się , że znów będzie zielono, proponuję jeszcze gazony z kwiatami
– Marcin D. – A czy te drzewa to jakieś zmutowane ? Bo w takich pojemnikach, korzenie im nie rosną ? Co to w ogóle jest, a może się nie znam.
– Ireneusz J. – Oprócz tego, że porosną trochę i albo korzenie wyjdą na wierzch, to jeszcze w zimie mogą popękać pojemniki, a i dochodzi podlewanie w lecie bo szybką tracą wilgoć .Bzdura
– Marcin D. – Może to jakaś instalacja tymczasowa. Jakaś forma plastycznej wypowiedzi –  że niby takie uwięzione ? Kto to wymyślił ?
– Henryk W – … to Stan Borys śpiewał – „Jaskółka uwięziona” … !!! 😉
– Magda M. – To są drzewa jak konie pod Morskim Okiem – tryskające zdrowiem, bo co sezon nowe 🙂
– Przemek M. – Trzeba było wszystko wyciąć, zniszczyć fontannę, żeby teraz kupować liche drzewka w doniczkach. Brawo Lubawski!
– Arkadiusz Sz.- Popatrz na inne miejsca – bezustanną masakrę drzew, także W OKRESIE LĘGOWYM. A cięcie trawy w kwietniu i ostatnim tygodniu LISTOPADA? Tylko po to, aby mróz niszczył korzenie? Cała zieleń jest źródłem stałego dochodu firm „pielęgnacji” zieleni. A eksterminacja całej zieleni na Barwinku – pomimo protestów mieszkańców wycięto wszystko, także drzewa i krzewy, które oni sami posadzili. A sadzenie drzew liściastych w CZERWCU? i to w najgorszy upał. Dobrze, że uschły, bo firma ma znowu okazję do zarobienia. Jedno jest pewne – jak Szyszko spadnie to w Kielcach znajdzie robotę, bo tutaj od lat stosuje się jego zasady.
– Anna N. –  O jejku, nie do wiary jak w naszym magistracie marnują nasze pieniądze. Zero pomysłów i sami nieudacznicy
– Magda M. – Pozostaje zaprosić Urząd Miasta Kielce do przeczytania powyższych opinii 😉
– Marysia W. – Pani Magdo! Na pewno się dowiedzą, a jeszcze dołożą co nie co, plotka szybko się rozniesie.
– Tomasz Sz. – Nie jest to do końca dobrze przemyślane. Znów beton. A po co ten panel słoneczny?
– Czesław B. – Kiedyś lansowano hasło: „Nie ma Ojczyzny bez Kielecczyzny”, ale troska o urodę miasta teraz jest chyba większa
– Arkadiusz Sz. – Ale czy styl tej „troski” oparty na wszechwładnym BETONIE. oraz WIELKICH PARKINGACH (mają być na każdym osiedlu), „obwodnicy” puszczonej przez środek miasta, wieloletnie wycinanie zieleni (padły piękne stare aleje), ogołocenie okolic WDK, remont Sienkiewki, ale przy tym jednoczesne przymusowe (czynsze!) „wysiedlenie” sklepów – w ogóle zarżnięcie miejscowego handlu na rzecz GALERII HANDLOWYCH – czy to jest prawdziwa TROSKA???? Gdyby tak było młodzi wykształceni nie uciekaliby z Kielc, które wymierają, zamieniają się w miasto starych ludzi, ale dla nich wrogie i nieprzyjazne. Kielecczyzna i w ogóle Świętokrzyskie jest NAJPIĘKNIEJSZE W POLSCE, ale ma pecha do włodarzy. Wielkiego pecha.
– Czesław B. –  Mamy przecież „radnych – zaradnych”, którzy powinni nadzorować takie akcje
– Arkadiusz Sz. – do Czesław B. –  No i widać jak to „robią”
Czesław B. – Fakt. Widać, aż nadto wyraźnie
– Luiza P. –  Każda ilość zieleni jest na wagę złota. Niech się dzieje co chce, byleby drzewa przeżyły.
– Helena L. – Piękne zdjęcie, mimo tych drzewek,,, szkoda że nie ma pan zdjęcia starego Rynku można by dla porównania wstawić obydwa, pozdrawiam Mamy przecież ,,nowoczesne i bardzo funkcjonalne ,,,przystanki wieje ze wszystkich stron.
– Andrzej K. – Idea dobra . Wykonanie fatalne .Jest jeszcze czas aby to poprawić.
– Irena P. – nooo, urosną duże i dadzą cień albo przy pierwszym upale ugotują się i będzie cudnie, a te donice to jakiś koszmar
– Marek S. – Cudnie, to było kiedyś
– Zdzisław Ł. – Mamy za dużo pieniędzy i nie wiemy co z nimi zrobić i co Beton, Beton, Beton
– Czesław B. – Mało które miasto, czy miasteczko nie przeszło jeszcze procesu rewitalizacji, a te wszędzie są podobne jak w wymienionym tu Rakowie, Daleszycach i innych

   Dyskusja pod zdjęciem nadal jest kontynuowana i myślę że w jakiś sposób dotrze do radnych a może nawet do ludzi odpowiedzialnych za takie miastem władanie. Jeśli nie w Kielcach, to może w powiatowym Pikutkowie, gdzie występują te same problemy.
Ciekawe co Państwo o tym myślicie

 

 

9 uwag do wpisu “Rynek – wizytówka każdego miasta

 1. Natrudził się nasz kolega, dobrze by było gdyby ktoś z magistratu, z Rady o tym poczytał. Ale czy możemy liczyć na Ich refleksję? Ja w tym temacie wspomnę o naszym Rynku. Przed kilku laty pisali o koncepcji jego rewitalizacji. Szybko projekt upadł, powiem odważnie, dobrze się stało. Szczegółów już nie pamiętam, ale proponowano rozwiązania jakich pewnie w wielkich aglomeracjach nie ma. Była mowa o podziemnych przejściach, o technicznych rozwiązaniach jakby z kosmosu. Wystarczy poprawić funkcjonalność, rozwiązać dzisiejsze problemy komunikacyjne miasta, ale zachować dotychczasowy jego urok. By było tak jak u Was w Bogorii, gdzie Tato mógł cieszyć się z jego uroków. Potrzeba nam rozsądnych decyzji. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • Nie liczę sobie trudu jeśli o takie sprawy chodzi. Myślałem o projektach przebudowy rynku w Staszowie ale gdybym opisał dyskusję jaką te projekty wywołały, to trzeba by napisać książkę, a i tak tekst wyszedł zbyt długi i dla wielu „menconcy” – jak mawiali górale. Myślę, że tak projekt jak i dyskusja wokół niego były elementami kampanii wyborczej burmistrza i dlatego tak spało iskrami. Na szczęście nie wdrożono tego kosmicznego projektu. To dowód na to, że warto pytać mieszkańców o zdanie i ich zdanie uwzględniać.
   Zobaczymy jak się to skończy.
   Pozdrawiam

   Polubienie

  • O, zdjęcie się pokazało. W miejsce tego betonu wolałbym chodniki i trawniki z rabatkami. Choć pewnie utrzymanie istniejącego stanu kosztuje znacznie mniej. Pewnie są tacy, którym się to podoba. 🙂

   Polubienie

 2. Wszędzie znajdą się mniej lub bardziej chybione inwestycje.
  W moim mieście są tzw, projekty obywatelskie, można i przez internet głosować na zaproponowane inwestycje.
  Rynek i w moim mieście był niegdyś prawdziwym centrum. Kiedyś majowe kiermasze, wszelkie państwowe uroczystości tutaj się odbywały. Bo miasto niewielkie, więc było najwygodniej. Teraz wokół rynku co drugi sklep „do wynajęcia”. W okresie jesienno-zimowym po godzinie 18 rynek jest pusty, jedynie ruch samochodowy spory. Bo z marketu do galerii i jeszcze kolejnego marketu. I kolejnej galerii.
  Rynek w okresie zimowym wygląda pięknie, z dekoracją, tysiącem światełek. No i latem, gdy są dni mojego miasta, koncerty w muszli, gwar dobiegający z ogródków piwnych.
  A ja w pamięci mam tamten rynek, z mojego dzieciństwa. I te wspomnienia są najpiękniejsze.
  Pozdrawiam Tatulu 🙂

  Polubienie

  • Czyli mamy podobnie na naszych rynkach.
   Czasy się zmieniły i to chyba bezpowrotnie. Polubiliśmy zakupy w dużych centrach, a nawet samo w nich przebywanie. Sklepiki rodzinne o tradycyjnych metodach sprzedaży stanowią już tylko uzupełnienie. Kontakt bezpośredni z towarem, to coś co nas pociąga, a poza tym chcemy dojechać wózkiem do samochodu, a więc samochód powinien być zaparkowany blisko sklepu. Centra miast nie stwarzają takich warunków, chyba ze galerie organizowane są w upadłych firmach.
   Przyzwyczaimy się?

   Polubienie

 3. Wszystko zabetonowane, nawet drzewa. Za ten pomysł ktoś powinien odpowiadać, a pewnie dostał pieniądze. Brr. Kiedyś Rynek tętnił sklepikami, zakładami (fryzjer, tapicer), knajpkami, barami mlecznymi, kwiaciarniami. Obecnie bankami i instytucjami udzielającymi pożyczek. Zimno i pusto. Nawet ławki znikły. Znak czasu.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 4. Nasz krakowski rynek za to tętni życiem, tam od zawsze był i jest ruch, mnóstwo turystów, knajpek, różnych ciekawostek do zwiedzania i cała masa pamiątek 🙂 Niestety niektóre rynki małych miasteczek odstraszają wszystkich żądnych odpoczynku, spacerów. Np. rynek w Skawinie stracił na wartości, wcześniej było tam sporo zieleni, były choinki i klomby z kwiatami a tuż przy nich ławeczki, teraz też jest to wybetonowany plac, na szczęście zostawili jedno drzewo i fontanna, która jest atrakcją zwłaszcza w lecie podczas upałów, gdzie dzieciaki i psy biegają po wodzie, a tak w ogóle, to teraz jakaś moda na betony przyszła. No cóż ustawa o wycince drzew ruszyła z wielkim impetem, wycina się wszystko i wszędzie.

  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Pilnujcie tego samotnego drzewa bo albo go czymś podleją albo…
   Cień na takiej patelni jest dobrodziejstwem w lecie. Do tego może się zdarzyć, że jakieś ptactwo przysiędzie i więcej ptaków będzie

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.