Trudne i rzadkie słowo HONOR

Tak się składa, że ostatnimi czasy oglądam programy telewizyjne serwowane przez TVN 24. Tematy ostatnich dni, to wypadek samochodowy z udziałem pani premier, od rozważania którego aż mdło się robi chyba każdemu telewidzowi, no i sprawa odarcia z honoru polskiego oficera przez praktyki stosowane w MON z udziałem pana Misiewicza.

Wypadek, to dość banalne zdarzenie jakich tysiące wydarza się każdego roku i tylko sprawa wybitnego pasażera nadaje mu znaczenia. Jego badanie niech się toczy w swoim rytmie. Mnie bardziej zbulwersował obraz oficera wojsk podhalańskich który służalczo, a może tylko uprzejmie ochraniał parasolem głowę i garniturek przedstawiciela samego ministra MON, pana Misiewicza. Przy tej okazji pokazuje się meldunki składane dostojnikowi tytułowanemu na wyrost ministrem. Komentatorzy jednoznacznie określają to poniżaniem oficerów, odzieraniem ich z honoru poprzez stawianie ich w sytuacji przymusowej i poniżającej zarazem.
Wydaje mi się że wiem co to honor, zwłaszcza honor żołnierza, a tym bardziej oficera. Mam świadomość znaczenia tego pojęcia dla elit i szczegółowe regulacje tego zagadnienia zawarte w Kodeksie Honorowym Boziewicza http://literat.ug.edu.pl/honor/kodeks.pdf  Chyba jednak dobrze się stało, że kodeks odszedł do historii, bo zawarte w nim normy dla osób nie zasługujących na miano osób honorowych nastręczały by dzisiaj sporo kłopotów.
Brak tego kodeksu nie oznacza braku norm w zakresie honoru żołnierza. Oto na hasło Honor żołnierza wyszukiwarka wskazała mi następujący tekst:

KODEKS HONOROWY
ŻOŁNIERZA ZAWODOWEGO WOJSKA POLSKIEGO http://skierniewice.wku.wp.mil.pl/pl/4458.html
Piękne jest motto kodeksu” „Honor służby jest jak sztandar, z którym żołnierz rozstaje się wraz z życiem” –  JÓZEF PIŁSUDSKI
Cena za odstąpienie od zasad honorowego pełnienia służby  ma więc wysoką cenę. W dalszej części znajdziemy wiele ciekawie sformułowanych obowiązków i powinności. Wynotowałem na zachętę kilka z nich:
– Godność żołnierza zawodowego, to wartość wypływająca z szacunku dla samego siebie, poczucia dumy z przynależności do społeczności wojskowej i podjęcia szczególnych zobowiązań wobec Ojczyzny.
– Respektuje normy prawne i społeczne. Szanuje instytucje państwa i społeczeństwa.
– W stosunku do przełożonych przejawia szacunek, szczerość oraz gotowość do realizacji zadań.
– W środowisku społecznym prezentuje najwyższe wartości moralne i obyczajowe. Jest wzorem kultury osobistej i dobrego wychowania.
– Dąży do umiejętnego łączenia potrzeb służby z troską o dobro swojej rodziny. – Żołnierz zawodowy, naruszający honor i godność żołnierską, podlega odpowiedzialności honorowej.

Nie mam zamiaru recenzować postanowień kodeksu ani rozstrzygać na podstawie niego, czy doszło do złamania zasad honorowych przez namiestnika samego pana ministra MON.
Ten oficer z parasolem przejawił szacunek w stosunku do przełożonych, którzy mu ten parasol wręczyli i kazali pełnić rolę kamerdynera, a w dodatku bardzo starannie wypełnił tę rolę. Był przy tym wzorem kultury osobistej i dobrego wychowania, nieprawdaż. A czy ktoś może mu zarzucić niedopełnienie postanowienia w punkcie:
„- Dąży do umiejętnego łączenia potrzeb służby z troską o dobro swojej rodziny.”?
Przecież gdyby uniósł się honorem i odmówił, to straciłby pracę, a to w wojsku nie jest tak samo trudne jak w cywilu. Dbał więc i o sprawy służbowe jak i rodzinne. Mógłby też złożyć rezygnację, tak jak zrobiło to wielu z korpusu generałów i pułkowników, ale to szkodziłoby przede wszystkim jemu.

Nie chcę zbytnio ironizować, ale wiele pojęć mających kiedyś ogromne znaczenie, a często rozstrzygających o życiu i śmierci odeszło do historii. Honor jest jednym z nich.
Pewien starszy i niezwykle kompetentny pan próbował przywrócić sens słowu „przyzwoitość” , a współcześni surowo się z nim obeszli. Nie ma się co wychylać. Są w modzie inne normy – jeśli nie określane wprost, to poprzez ich realizację coraz bardziej upowszechniane. Należą tu serwilizm, poddaństwo, służalczość i parę innych. A dotyczy to nie tylko osób w mundurach. Dotyczy nas wszystkich…

15 uwag do wpisu “Trudne i rzadkie słowo HONOR

 1. Mój honor to poczucie mojej godności osobistej, moje dobre imię, to zaszczyt. Tak ja pojmuję tą cechę, która w moim życiu do najważniejszych należy. Po części nabyta od najbliższych, głównie od taty, także wyuczona przez życie. Gdybym nie dbał o swój honor pewnie miałbym znaczące sukcesy życiowe. Pozostałem przy honorze, nie jest lekko, ale dobrze mi z tym, takim pozostanę. Tego co wokół nas nie komentuję, wiele z tego nie trawię. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • Podzielam Twój pogląd Jędrusiu. To dlatego tak często zmieniałem pracę aby nie wikłać się w jakieś układy i nie być czyimś popychadłem.
   Wiem również jaką cenę przychodzi za to płacić.
   Na szczęście dotarłem do kresu pracy zawodowej w stanie, który oceniam jako dobry. Mogę spokojnie patrzeć w lustro, a nawet w ludzkie twarze bez obawy ze zobaczę tam coś przykrego

   Polubienie

 2. Bardzo mądry i trafny komentarz napisał pan Note Jedrek, zgadzam się z nim w 100%, szkoda, że tego właśnie honoru i godności osobistej brakuje wielu w naszym kraju, a szczególnie tym, którym nasz los obywateli został powierzony.
  Ciężko jest w dzisiejszych czasach zaufać komukolwiek, a tym bardziej naszemu rządowi, czy wszelkim siłom zbrojnym, które tak na prawdę nie wiadomo po czyjej stoją stronie. Ludzie by dostać się do władzy, do pieniędzy, do wysokiego stanowiska, czy nawet kariery i to nie tylko politycznej, są w stanie przekroczyć wszelkie bariery i granice moralne oraz społeczne.

  To jacy jesteśmy drzemie w nas samych, nasze życie, nasze korzenie, wychowanie, geny, to wszystko świadczy o tym co osiągniemy i jakim kosztem, i czy po wielu latach będziemy mogli z godnością spojrzeć w lustro i powiedzieć jestem z siebie dumna/ny i nie mam sobie nic do zarzucenia.

  Pozdrawiam serdeczne

  Polubienie

  • Masz rację. To jak postępujemy tkwi w nas i składa się z bardzo wielu czynników z genami włącznie. Przykłady z domu też mają wielkie znaczenie. Każdy z nas podejmuje miliony decyzji i ich skutki wywierają wpływ na nasz charakter i postawę względem świata i ludzi.
   Przykre, że wielu ludzi życie stawia w niezwykle trudnych sytuacjach, z których nie ma dobrego wyjścia. Zawsze człowieka mogą złamać, poniżyć czy zmusić do serwilizmu jeśli sobie na to pozwoli

   Polubienie

 3. Kiedyś pisałam, że pojęcia honor, godność, zdewaluowały się. W dodatku ludzi, którzy takowe cechy posiadają, często wyśmiewa się, że naiwni niby. Bo teraz warto być cool i przeć do przodu. Nawet po grzbietach innych. Tych mięczaków.
  Jak większości z nas, pewne zasady wpajano mi w domu. A potem w zuchach i w harcerstwie. Tak, tak, bo wbrew temu, co się mówi, te organizacje też miały dobry wpływ na wychowanie młodzieży.
  Teraz juz nic nie obowiązuje, poza cwaniactwem i prawem pięści. O tym wiedzą już całkiem młodzi ludzie. I naśladują się wzajemnie, aby czasem nie zbłaźnić się, nie wyjść na frajera.
  Z politowaniem i obawą przyglądam się tej nowoczesności. Dokąd prowadzi ?
  Pozdrawiam ciepło, Tatulu 🙂

  Polubienie

  • Ano właśnie Anulu, ano właśnie. Nikt nie wie dokąd to wszystko zmierza. Wiemy, że władza demoralizuje, a władza absolutna demoralizuje absolutnie. Przed nami jeszcze 3 lata tej kadencji i trzeba być przygotowanym na wiele
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 4. Nie wiem dlaczego – ale ilekroć ktoś z pisu wypowiada słowo „honor”, to ja zawsze słyszę głos Pietrzaka mówiącego „humor”.
  „Honor” w pojęciu pisu i „humor” w pojęciu Pietrzaka to jedno i to samo.
  Może i kiedyś, bardzo dawno temu mieli jakieś pojęcie znaczenia tych słów.
  Ale oni są współczesnym anty-Midasem. Czego się nie dotkną, to obraca się zaraz w g..no.

  Polubienie

  • Witaj Leszku. Surowo oceniasz sytuację i jesteś w tym bardzo konsekwentny. Ja podzielam Twoje zdanie. Mam jednak nadzieję, że kiedyś się wyjaśni jakie środki podejmowała obecna władza aby zdobyć władzę, a później ją utrzymać.
   Jeśli młyny historii mielą , to kiedyś wyjdzie „szydło z worka”.
   Komuś będzie wstyd ale satysfakcja tych drugich będzie gorzko smakować. Mimo to warto czekać
   Pozdrawiam

   Polubienie

 5. Nie tylko słowo „honor” zostało zapomniane. Przyzwoitych też coraz mniej. Patriotyzm upolityczniony, a miłość obejmuje „naszych”, a do reszty nienawiść. To się nazywa miłość chrześcijańska po polsku. A pogarda wobec inności i innych powszechna. W tym wszystkim wychowywane są dzieci i to jest najsmutniejsze, że dorośli potrafią tak podzielić ludzi.
  Serdeczności zasyłam.

  Polubienie

 6. Przed chwilą w „Kropce nad i” wystąpił generał Różański, który właśnie pożegnał się z wojskiem. Pięknie się zaprezentował. Dziennikarka zadawała mu różne pytania, ale on bardzo dyplomatycznie odpowiadał nie winiąc i nie obciążając nikogo z tych, których działanie zmusiło go do rezygnacji ze wszystkich swoich funkcji służbowych. Postąpił honorowo i jak twierdzi wielu z tych, którzy odeszli z wojska kierowali się właśnie honorem. „Historia oceni kto z nas był dobry, a kto zły” – powiedział. W sprawie „noszenia parasolki za Misiewiczem” również nie obciążał nazbyt służalczych żołnierzy, którzy w ten sposób chcieli sobie coś załatwić. Powiedział, że wielu żołnierzy dokładnie obserwowało to zdarzenie i w sercach właściwie je oceniło. W przyszłości zastanowią się zanim wezmą parasolkę do ręki. To była dobra nauka dla wszystkich.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.