Po raz XXV obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego

Chodzę codziennie na zastrzyki do naszej przychodni. Czasem obsługują mnie od ręki, a czasem trzeba trochę poczekać. Na ogół długo się czeka na przyjęcie w gabinecie lekarskim, co jest niestety standardem. Trochę to uciążliwe ale gdy jednocześnie czeka spora grupa ludzi, to jakoś raźniej. Czasem udaje się usłyszeć mniej lub bardziej interesujące fragmenty rozmów dających wiele do myślenia, albo uciąć sobie pogawędkę z kimś czekającym tak jak my. W poczekalni słyszałem rozmowę, w toku której mężczyzna ok. 50-ki mówił do znajomych:

– Powie ktoś, że opieka nad starym, leżącym człowiekiem to takie hop-siup… Niech spróbuje, nakarmić na godzinę, a później oporządzić, zmienić pieluchę, umyć jak chora ma 80 kilo i ponad 8o lat. I tak dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, przez lata całe… Rozmówca potwierdził że to nie jest łatwe, bo w tym temacie akurat ma własne doświadczenia i wie jak to jest.

Pomyślałem o własnych i rodzinnych doświadczeniach oraz  wspomniałem własne doświadczenia z czasów gdy ucząc pierwszej pomocy prowadziłem zajęcia z opieki nad chorym leżącym. Będąc już w domu zaglądnąłem do komputera i zauważyłem, że akurat przypominają mi na Fejsbuku mój tekst sprzed lat dotyczący m.in. tego problemu… http://tatulowe.blog.onet.pl/2009/02/11/szlachetne-zdrowie/ . Pisałem to w 2009 roku, gdy jeszcze pracowałem w szkole. Jak aktualne są to słowa niech każdy sam oceni po przeczytaniu choćby tego fragmentu:
Zdrowie od zawsze stanowiło największą troskę ludzi i to niezależnie od stanu majątkowego, czy pozycji społecznej. Przypomnijmy sobie jak pisał o zdrowiu nasz J. Kochanowski.

Ślachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.

Bo nic nad zdrowie
Ani lepszego,
Ani droższego;
Bo dobre mienie,
Perły, kamienie,
Także wiek młody
I dar urody,
Mieśca wysokie,
Władze szerokie
Dobre są, ale –
Gdy zdrowie w cale.
Gdzie nie masz siły,
I świat niemiły.

Ano właśnie. Nie ma nic ważniejszego nad zdrowie. Ktoś powiedział, że: Zdrowy żebrak jest szczęśliwszy od chorego króla. Czyż  nie miał racji?

W 1989 r. kiedy powróciłem po kilkuletniej przerwie do pracy w Zespole Szkół Ekonomicznych w Staszowie na zwolnione właśnie miejsce nauczyciela przysposobienia obronnego, byłem zmuszony po raz kolejny uczyć się całkiem nowego przedmiotu. W programie obok zagadnień obronnych był duży ładunek wiedzy o pierwszej pomocy przedlekarskiej, a jej uzupełnieniem było sporo tematów z zakresu opieki nad osobą obłożnie chorą. Pamiętam skupione twarze uczniów słuchających wykładów o odżywianiu i karmieniu chorego, utrzymywaniu higieny jego ciała, o zmianie bielizny osobistej i pościelowej, słaniu łóżka, czy przeciwdziałaniu odleżynom. Aby utrzymać ich zainteresowanie, świadomie grałem na ich uczuciach porównując los dziecka i starca. Zabiegi takie same, ale porównajmy jak słodko karmić, kąpać czy zmieniać pieluchy kochanej kruszynce, a jak trudno wykonywać te same czynności przy chorym dorosłym. Dzieciątko przychodzi na świat gołe, a jako starzec tak samo odchodzi z tego świata. Wcześniej musi się wiele nacierpieć. My możemy zrobić bardzo dużo, aby ulżyć mu w tym cierpieniu, tak fizycznym jak i psychicznym – mówiłem. To robiło wrażenie. Myślę, że tamci uczniowie do dzisiaj pamiętają tamte lekcje, a może i mieli już okazję wykazać się tamtą wiedzą w życiu. Trwało to kilka lat. Później zmieniono program obcinając czas potrzebny zdaniem MEM na inne przedmioty. O ile wiem, to nie ma już tej tematyki w programach szkolnych – może z wyjątkiem pielęgniarstwa. Pozostały wciąż aktualne pytania:
– Czy ta wiedza faktycznie była zbędna dla uczniów szkół średnich?
– Czy opieka  nad chorymi zostanie w całości skomercjalizowana  i wyprowadzona z domów rodzinnych do domów spokojnej starości, hospicjów itp.?
– A my, czy gotowi jesteśmy odpłacić w ten sposób naszym rodzicom za ich miłość i oddanie z jakim nas pielęgnowali?

Jeśli dopuszczamy takie pomysły do naszych głów, to wspomnijmy relacje telewizyjne z Domów Spokojnej Starości , gdzie strasznie poniewierano, odzierano z godności, a nawet bito podopiecznych i znęcano się nad nimi psychicznie. W reportażach z takich miejsc słychać wielką gorycz w wypowiedziach pensjonariuszy opowiadających o tym jak oni się tam znaleźli. Zwykle nie oskarżają o to swoich dzieci. Mam wycinek z GW sprzed kilku lat, zawierający wstrząsający dla mnie reportaż z Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii – największego tego typu zakładu w Polsce, gdzie: – „prawie nie widać odwiedzających. Na taką porcję miłości ma szansę jedynie co piąty pensjonariusz.. Każdy z nich oddawał na utrzymanie 70 proc. swojej emerytury. Resztę miał do dyspozycji. Otóż wg personelu rodziny przychodzą często po to aby zabrać te końcówkę. Nie pytają o zdrowie rodzica, tylko czy był listonosz”.

Ciekawe, czy oni liczą się z tym, że też będą kiedyś chorzy i starzy. Ich dzieci już się uczą od nich jak załatwiać takie sprawy. W czasie ostatnich świąt Bożego Narodzenia usłyszałem po raz pierwszy o babkach świątecznych – jak żartobliwie nazywali lekarze podrzucane na ten czas do szpitali staruszki. Takie przykłady można mnożyć. Znamy je również z życia jakie się toczy wokół nas…
Nic dziwnego, że z okazji Światowego Dnia Chorego mamy okazję usłyszeć ważne wypowiedzi papieża : http://episkopat.pl/oredzie-papieza-franciszka-na-xxv-swiatowy-dzien-chorego-2017-r/  Oto wstęp do Orędzia, tak na zachętę:
Do modlitwy o to, byśmy zawsze umieli odnosić się do chorego, jak do osoby, która nosi w sobie dar, którym powinna dzielić się z innymi, zachęca Ojciec Święty Franciszek w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Chorego. Papież podkreśla, że Dzień Chorego jest okazją do znalezienia nowego bodźca, by upowszechniać kulturę szacunku dla życia, zdrowia i środowiska. Wyraża też swoją bliskość z chorymi i ich rodzinami, a także uznanie wobec tych, którzy w różny sposób pomagają chorym
Do słów papieża odniósł się dzisiaj nasz minister od zdrowia twierdząc, że podmiotowość pacjenta jest od zawsze w centrum zainteresowania resortu , załóg szpitali, jak i personelu wszelkich placówek zdrowia. Biorąc na serio te słowa pozostaję w nadziei, że u nas chorym, jak i ludziom starym jest dobrze, a nawet jeszcze lepiej.

„Obywatelu ulecz się sam”- pisałem przed laty apel o to aby jednak samemu zadbać o zdrowie zanim zacznie szwankować, bo jak nie, to odsyłam do wiersza J. Kochanowskiego zamieszczonego w tekście.

15 uwag do wpisu “Po raz XXV obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego

 1. Najważniejsze jest zdrowie, to prawda. Szkoda, że dopiero wtedy smakujesz, jak się zepsujesz.Jak bardzo nie szanuje się zdrowia widzimy na co dzień. Wszelkie używki, stresy, szarpanina, byle jakie, modne i szybkie odżywianie, to wszystko w nas uderza rykoszetem. A okazuje się, że nikt nie ma monopolu na wieczne zdrowie.To łaska, wielkie szczęście. Szkoda, że dopiero choroba uczy nas pokory. Zawód opiekunki jest coraz bardziej powszechny, to kierunek nauczania. I dobrze, szansa dla chorych.
  O „babce świątecznej” słyszałam dosyć dawno. Dramat, chociaż coraz mniej mnie już dziwi.
  Pozdrawiam Tatulu 🙂

  Polubienie

  • Witaj Anula.
   Ten tekst, dotyczący szkolenia opiekunów ludzi obłożnie chorych pochodzi z 2009 roku. Dobrze że to się zmieniło. Jak widać rynek usług działa prawidłowo. Jest popyt, to i podaż się znajdzie. Starzejemy się na potęgę. Jest nadzieja na poprawę.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 2. Świętowanie to jedno, bycie przy łóżku chorego to inna bajka. „Babki świąteczne”, jak zwierzątka do schronisk, o Boże. Dobrze, że jeszcze nie u drzewa w lesie. Myślę jednak, że dobrych przykładów jest więcej. Mam taką nadzieję. Co przede mną? Lepiej nie myśleć. W razie gdyby było nieciekawie, nasz znajomy, dobry człowiek ~Tatul o tym napisze, liczę na to. Dzięki, pozdrawiam. 🙂 🙂

  Polubienie

  • Masz rację. Miałem w treści wspomnieć o chorobach zaprzyjaźnionych blogerów ale wyszłoby bardzo tasiemcowato, a czytelnicy wolą krótkie i jednowątkowe teksty.
   Oczywiście, że napiszę jakby co.
   Nie gniewaj sie za te wątki, które podsycają nasze wątpliwości. Ultra pisze, że czasem trzeba potrząsnąć aby dotarło.
   Zdrowia życzę

   Polubienie

   • Przepraszam za tą nutkę ironii. Owszem bywają blaski, ale i cieni co niemiara, wszyscy o tym piszemy. Na zewnątrz często bywa „cacy”, w środku lepiej nie mówić. Nie zawsze powody takiego stanu rzeczy są zasadne. Nie wiem jak to powiedzieć, ale opieka w domu miewa serce, choć nie zawsze, a ta zewnętrzna jest jak w nazwie, zakład i tyle. Płacisz i masz. Co do mnie, ~Tatulu jakoś to będzie, damy radę. A o problemach życia pisz, bo je znasz jak mało kto. Pozdrawiam. 🙂 🙂

    Polubienie

 3. Chorym się bywa lub zrządzeniem losu – staje. Mam w tym temacie wiele doświadczenia. Całe dorosłe życie jestem – niepełnosprawnym. Fakt, że dotarłem do 70 w sposób radosny nie oznacza bym nie miał chwil załamania. Tylko oparcie na ciężej poszkodowanych pozwoliło mi pokonywać bariery strat na moim zdrowiu. Wspomnę tu kol.Walka Zielińskiego spod Łysicy. Przeleżał w łóżku ponad 42 lata ze złamanym kręgosłupem ( w tym 36 lat w Kurozwękach). Zmarł w dniu moich urodzin 3 lutego czy nie jest to znak czasu bym pamiętał o JEGO odejściu ? Czesiu jesteś ostoją naszych problemów codziennych, ludzkich. Dzięki za BLOG, którym możemy się chwalić wśród znajomych. Reakcje Andrzeja B. na wpisy są świadectwem jak bardzo ceni sobie tą znajomość a problemy z Jego zdrowiem to osobny temat. Trafiłeś w 10 -tkę. Chociaż przykro,że dzisiejsza młodzież jest mniej zaangażowana w sprawy harcerstwa, strzelców czy sportu. Komercja na pochłonęła i pieniądz zniewolił. Mam nadzieję, że nie wszystko stracone bo tak to starość nasz będzie nie do przyjęcia. Moje doświadczenie z opieką – pomocą osobom wcześniej urodzonym dotyczyły min Adama Bienia, inż. Zygmunta Braura czy dr Janusza Dulęby. Pozytywnie nastawiony do jesieni życia Andrzej W.

  Polubienie

  • Gościnnie u Czesława, w prawdzie i od serca. Andrzeju, moje problemy nijako się mają wobec Twoich. Zawsze sobie mówię: „nie biadol, zobacz na problemy innych, kolegów”, czerp siły od Nich. Znamy się od „dziecinnej partyzantki” z lasów klasztornych, prawie wszystko o sobie wiemy. Ścieżek wspólnych mamy sporo, szkoda tylko, że sił ubywa. To że my, że nasz gospodarz ~Tatul, Staszek i Roman „pstrykacze” są tacy a nie inni to cecha naszego pokolenia, tak nas wychowano, tak to czujemy. Jestem pewien, że gdy ten czas już nadejdzie każdy z nas zachowa się „tak jak trzeba”. A to są słowa bohaterki, kuzynki naszego kolegi Macieja skierowane do swojej babci. Wszystkim dużo zdrowia życzę i pozdrawiam. 🙂 🙂

   Polubienie

  • Witaj Andrzejku. To chyba pierwszy Twój komentarz na blogu, prawda? Cieszę się że czytujesz te moje wynurzenia i – co jeszcze ważniejsze – lubisz to czynić. Miło wiedzieć, że po drugiej stronie monitora jest ktoś taki jak Ty.
   Trochę wiedziałem o Twoich przeżyciach ze zdrowiem jak i o tej – może jeszcze ważniejszej pracy wolontariackiej. Twoja historia jest warta upowszechnienia, więc może przyjmij zaproszenie do przedstawienia jej tutaj na blogu.
   Zdrowia życzę

   Polubienie

   • Życie uczy nas pokory. Miłość – cierpliwości. Ludzie zaś – uczą nas rozumu.
    Dzięki Tatko za ocenę mych dokonań. Ważne, że nigdy strona materialna nie była moim celem. Będę dalej zaglądał na Twój Blog bo warto. Przy zawale informacji Twoje przemyślenia są perłami. Pełne troski o więzi rodzinne, o młode pokolenie, o przyszłość narodu czy sprawy zdrowotne ludzi wiekowych. Ważne, że ktoś to docenia i podobnie myśli – to nas łączy i daje nadzieją na lepsze jutro.
    Niech krąg ten się powiększa czego serdecznie życzę. AW

    Polubienie

 4. Uczyłeś Tatulu młodzież bardzo ważnych i istotnych zasad jaką jest pielęgnacja chorego, niedołężnego człowieka. Tak na prawdę mało jest osób, które to robią umiejętnie, sumiennie z zachowaniem godności ludzkiej. Szkoda, że ten przedmiot zaniknął, uważam, że takich informacji nigdy nie jest za wiele.

  Z bólem, chorobą i cierpieniem spotykałam się wiele razy w szpitalnej sali, gdy nikt z zewnątrz nie ma pojęcia, co się tam tak na prawdę dzieje. Sama zmagam się z tym od dziecka, niestety z biegiem lat tego wszystkiego przybywa, coraz częściej brakuje mi sił, by to dalej dźwigać. Mam też poniekąd wyrzuty sumienia, że to nie ja pomagam rodzicom, gdy są chorzy, gdy mają problemy, tylko oni mi i nie zanosi się na to by role się odwróciły. Życie jest jedną wielką niewiadomą dlatego nie można się sugerować jednym tylko schematem,
  To wszystko czego doświadczyłam w tej mojej wędrówce przez życie nauczyło mnie przede wszystkim pokory, wrażliwości, zrozumienia i współczucia.
  Często obserwuję jak ludzie nie szanują zdrowia, kuszą los, narażają swoje życie na różne niebezpieczne ryzyka, strasznie mnie to irytuje, bo wiem z jaką determinacją muszę walczyć o każdy dzień istnienia. Ja nie miałam wyboru, los zadecydował za mnie, ale inni mają to szczęście, tylko nie rozumiem dlaczego nie chcą z niego skorzystać 😦 Człowiek dotąd będzie wkładał rękę do ognia, póki się nie oparzy, wtedy dopiero zrozumie, co tak na prawdę mógł stracić, bądź stracił. Niestety niektórzy potrzebują silnego wstrząsu, by coś do nich dotarło, o ile jednym uda się pozbierać, to dla innych jest już za późno, a straconego czasu się nie cofnie.

  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Z lektury Twojego bloga wiem jak bogate jest Twoje doświadczenie z chorobami, a więc i z cierpieniem. Zapewne masz też sporo do opowiadania na temat służby zdrowia jaką niosła Ci pomoc i otuchę..
   Masz rację co do powszechnego lekceważenia zagrożeń i życia jakby miało się ono szybko skończyć.
   Kowalem swego losu każdy bywa sam… śpiewała dawniej pewna artystka. Tu nic się nie zmieniło
   Pozdrawiam i dobrego zdrowia życzę

   Polubienie

 5. Starość dotyka większość ludzi. Z jednej strony każdy chce długo żyć, ale im dłużej żyje, tym więcej będzie miał chorób. I na nic wpływu nie mamy. Wbrew opiniom, ja chciałabym być w domu starców, aby nie czynić koszmarem życie najbliższych, a nie będę, bo mnie zwyczajnie nie stać. Ta przyjemność kosztuje ok. 3 tys. zł i więcej. W większości tych domów mieszkają pesjonariusze opłacani przez gminy, ale rzadko obiekty kontrolowane, stąd nieprawidłowości. Dziennikarze wietrzą chwytliwy temat, więc piszą o niewdzięczności dzieci, a prawda jest taka, że te ich dzieci same potrzebują pomocy, bo mają problemy, np. alkoholowe. Większość jednak dzieci boryka się z rodzicami po udarach i wylewach sama i nikt nie wie, jaki to dramat dla jednych i drugich.
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

  • To ciekawy punkt widzenia Ultro. Tylko w amerykańskich filmach pokazywano takie przypadki fundowania sobie w domu opieki mieszkanka z własnymi meblami i wysokim poziomem świadczonych usług.
   Nikt nie wie jak będzie wyglądał jego kres, a wiemy że nie zawsze tak jest, że śmierć przychodzi jakby na życzenie. Czasem przychodzi pocierpieć i korzystać z pomocy innych w najzwyklejszych codziennych sprawach.
   Oby nam się udało

   Polubienie

 6. Od ponad dwóch lat moja żona wraz ze swoim bratem, każde po pół roku opiekują sie matką po udarze. Teściowa jest sparaliżowana i nie mówi czyli kontakt z nią jest niemal żaden. Rozumiem wiec mężczyznę z twojego wpisu. Lekarka, ktora zna teściową od wielu lat jeszcze przed udarem przyznała, że ona nie wie jak my to robimy ale ona sobie tego nie wyobraża. Lekarz to powinno być powołanie zatem skoro ona tak mówi to nie dziwi mnie postępowanie dzieci bo jest to praca 24/7/365. Rozumiem tez rodziców. Dlatego nie ma tu złotego środka, nie ma wygranych i przegranych. Myślę, że cokolwiek się zdarzy to „stacje” choroby trzeba zaakceptować i żyć możliwie najlepiej.

  Polubienie

  • Tak proste, że aż niezwykle trudne do zrealizowania przez znaczną część społeczeństwa. Takie są realia. W Szwecji, Norwegii jest tam dobrze zorganizowane, ale i tam często zdarzają się przypadki nie odbierania zwłok z domów opieki przez rodzinę.
   W bogatych krajach Europy znajdują pracę opiekunek osób starych całe rzesze naszych pań i sobie chwalą taką możliwość.
   Różnie z tym jest.
   Gratulacje dla żony i szwagra i całych Waszych rodzin za przykładne postępowanie.
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.