Czy kościół św. Wojciecha w Chicago zmieni właściciela i funkcję

Wspominałem już wielokrotnie o swoim półtoramiesięcznym pobycie w Chicago. Wyjazd miał charakter rodzinny, ale i turystyczno-poznawczy  zarazem. Dzięki temu, że występowałem nie tylko jako @Tatul ale i osobisty tatuś mojej Małgosi mogłem obserwować ważne dla niej wydarzenia i spotykać ciekawych ludzi w ciekawych miejscach. Każda rozmowa to niemal wywiad, gdyż od dawna wyznaję zasadę zawartą w sentencji: Sześciu uczciwych miałem sług, zawdzięczam im wszystko, co wiem. Imiona ich brzmią: Co i Jak, Dlaczego, Kiedy, Kto i Gdzie. – Rudyard Kipling. Pytałem więc i dociekałem prawdy dla zaspokojenia swojej ciekawości ale również z myślą o blogu.

Jednym z takich miejsc, które zrobiło na mnie ogromne wrażenie był kościół św. Wojciecha (St. Adalberta), który trwał wtedy jakby w zawieszeniu i zagrożeniu likwidacją. Przyczyna prozaiczna, ale i bardzo konkretna zarazem. PIENIĄDZE. Polacy ten kościół zbudowali w czasach, gdy nikt nie przewidywał niemal masowej migracji osiedleńczej Polaków do innych części Chicago landu. Okolice kościoła zaczęły się zapełniać ludnością pochodzenia Latynoskiego wprawdzie po podobnym nastawieniu do katolicyzmu, ale mniej zasobnych lub może tylko mniej ofiarnych. Ta zmiana bardzo zaważyła na finansach parafii, która nie była w stanie sfinansować kosztów pilnego remontu wież i dachu kościoła, a to wywołało zagrożenie bankructwem .
Mój kontakt z tym problemem miał miejsce w czerwcu 2016, kiedy to obydwie społeczności  prowadziły intensywną walkę o utrzymanie kościoła. Oto jeden z artykułów na ten temat: http://dziennikzwiazkowy.com/polonia/dramatyczna-walka-o-utrzymanie-kosciola-sw-wojciecha/ Protesty i demonstracje, akcja odwoławcza, organizowanie zbiórek pieniężnych mających na celu finansowe wsparcie parafii dały jedno. Decyzja o finalizacji transakcji sprzedaży kościoła jedynie odwlekała się  rodząc nowe nadzieje. Interesowałem się sprawą zwłaszcza, że ktoś udostępnił w ub. roku film z wyburzania jakiegoś kościoła we Francji, a później jeszcze wywlekanie z jakiegoś innego kościoła księdza i wiernych, którzy chcieli poprzez swoją ofiarę strajku okupacyjnego odwlec a może i uratować jakiś inny kościół we Francji. Pytałem wtedy u źródła o losy kościoła św. Wojciecha i dowiadywałem się  o kolejnych inicjatywach Komitetu Obrony Kościoła i wyczekiwaniu na decyzję. Czas upływał aż dzisiaj na swoim koncie Facebooka znalazłem rano artykuł z Dziennika Związkowego w Chicago o dramatycznie brzmiącym tytule: http://dziennikzwiazkowy.com/chicago/kosciol-swietego-wojciecha-stanal-nad-przepascia/  Zapraszam do przeczytania i przeglądnięcia galerii zdjąć pod artykułem, gdyż mam wyczerpany limit na publikację zdjęć na blogu i nie mogę pokazać piękna tej świątyni uwiecznionego na moich własnych fotografiach. Zwrócę jednak uwagę państwa na zdanie: …W lipcu zeszłego roku przestała istnieć parafia św. Wojciecha, 26 lutego 2017r kościół może być sprzedany świeckiej organizacji – amerykańskiej szkole muzycznej i na zawsze przestanie być miejscem kultu religijnego. Znikną ławki, konfesjonały, święte figury, ołtarz… Schowane zostaną krzyże, a z tabernakulum na zawsze zabrany zostanie Najświętszy Sakrament…

Wszyscy znamy przypadki sprzedaży kościołów w zachodniej Europie jak i zjawisko „umierania” parafii jako wspólnot ludzi gromadzących się wokół jakiegoś lokalnego kościoła. Nie jest to zjawisko nowe, ani jednostkowe . Kogoś to jednak obchodzi i gotów jest walczyć o zachowanie dorobku  przodków. Ja należę do takich właśnie ludzi. Pamiętam swoje wrażenia z centralnego placu Pragi, gdzie w latach osiemdziesiątych na frontonie zabytkowego kościoła widniał piękny napis BANCA …. Albo przygnębiający wręcz widok pięknego kościoła w Chęcinach wykorzystywanego w latach siedemdziesiątych jako restaurację z dancingiem. Orkiestra miała stałe miejsce na chórze, parkiet taneczny urządzono w prezbiterium, a stoliki zajmowały nawę główną.
Opisywany kościół św. Wojciecha ma być przebudowany na szkołę muzyczną, co daje jakąś szansę zachowania walorów artystycznych, a nawet akustycznych tej sakralnej jak dotąd przestrzeni.
Będę nadal śledził los tego kościoła, chociaż jego los wydaje się być przesądzony

 

18 uwag do wpisu “Czy kościół św. Wojciecha w Chicago zmieni właściciela i funkcję

 1. Smutne są losy nie tylko ludzi, ale i budynków. Jeśli w Chicago jest problem z utrzymaniem Kościoła, to za jakiś czas to zjawisko ma szansę i nam towarzyszyć. Póki co, Polacy są hojni, miasta i wsie szczodrze obdarowują, z unijnych pieniędzy są także kościoły restaurowane. Wszystko będzie zależało od naszych hierarchów kościelnych. Jeśli zbyt daleko odejdą od nauczanego wzorca, to pewnie stracą zaufanie i młodzi nie zechcą wspierać tak, jak to robili ich rodzice.
  Serdeczności.

  Polubienie

  • Dziękuję Ultro za wypowiedź w tej sprawie. Jak widzisz Twój głos jest jedynym jaki się tu pojawił. Widocznie temat jest dość drażliwy i w dodatku nie dotyczy jeszcze nas.
   W samym Chicago jest kilka przykładów na to, że działania ludzkie mogą odwrócić przesądzony już los. Takim przykładem jest kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej https://www.facebook.com/trojcowo/?pnref=story. Przed laty upadał tak jak wspomniany kościół, a jednak po utworzeniu tam Polskiej Misji Duszpasterskiej kierowanej przez księży Chrystusowców udało się kościół uratować w sensie materialnym jak i w każdym innym względzie . Dzisiaj jest to jeden z promieniejących na całą Polonię kościół lokalny gdzie wiele dobrego się dzieje i do którego należą i przy którym działają Polonusi dojeżdżający nawet z bardzo odległych przedmieść.
   Gdyby ten broniony teraz przez wiernych kościół znalazł takie wsparcie, to też by go uratowano.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 2. Na jednej z Polonijnych stron pojawił się apel:

  Subject: Kościół Św. Wojciecha

  Szanowni Państwo,

  W imieniu parafian i przyjaciół kościoła św. Wojciecha BŁAGAM o pomoc!

  W załącznikach:

  – odezwa do Polonii,

  – ulotka o mszy i proteście,

  – wzór listu do Kardynała.

  Bardzo proszę o zamieszczenie tych informacji na stronach internetowych Państwa redakcji (z możliwością pobrania plików do druku) w celu udostępnienia ich jak najszerszej ilości słuchaczy i czytelników, jak również przekazanie tych wiadomości w Państwa programach radiowych.

  Bóg zapłać!

  Joanna Szmurło

  Tel: 773 314 3201

  Email: biebrza2011@hotmail.com

  Kościół Świętego Wojciecha stanął nad przepaścią!

  Dziedzictwo naszych Ojców i Matek, przedkładających nade wszystko miłość do Boga i Ojczyzny, decyzją Arcybiskupa Chicago może być przekreślone na zawsze!

  Kardynał Cupich bezkompromisowo realizuje politykę zamykania kolejnych parafii, szkół katolickich i samych kościołów.

  Można zrozumieć, że sytuacja finansowa diecezji jest trudna, jednak równocześnie należy zadać pytanie kto doprowadził do takiego stanu i kto weźmie za to odpowiedzialność. Wierni, którzy budowali świątynie i przez dekady odpowiadali gorliwie na różnego rodzaju prośby i apele o wsparcie finansowe, dzisiaj są ignorowani. Celem ostatniej zbiórki funduszy pod hasłem „Uczyć kim jest Chrystus” jest zebranie kwoty 400 mln dolarów. To kolejna kampania, na którą – pomimo wielu nadużyć – wierni odpowiadają w ponad 300 parafiach. To kolejne setki milionów wpływające do kasy archidiecezji, a jednocześnie kolejne decyzje o zamykaniu szkół i kościołów.

  W przypadku Kościoła św. Wojciecha , który nie jest obciążony długami, sytuacja jest bardzo niejasna.

  Kilka niezależnie działających organizacji, jak również osoby prywatne, zgromadziły fundusze, żeby odkupić swój własny kościół; świątynię, którą nasi przodkowie wybudowali w pocie czoła, z gorącym sercem, za ostatni grosz, często odmawiając sobie dosłownie wszystkiego. Nawet to, że chcemy zapłacić za coś, co sami i za swoje pieniądze zbudowaliśmy, nie jest dla Kardynała wystarczającym do zmiany decyzji argumentem.

  W lipcu zeszłego roku przestała istnieć Parafia św. Wojciecha, 26 lutego tego roku kościół może być sprzedany świeckiej organizacji – amerykańskiej szkole muzycznej i na zawsze przestać być miejscem kultu religijnego. Znikną ławki, konfesjonały, święte figury, ołtarz… Schowane zostaną krzyże, a z tabernakulum na zawsze zabrany zostanie Najświetszy Sakrament.

  Bogiem Sławiena Maryja, Królowa Polski, w jednym z najpiękniejszych kościołów wybudowanych na chwałę Boga, patrzeć będzie jak piewszy polski Męczennik po 1050 latach przeżywać będzie swoją mękę raz jeszcze.

  Nie zapominajmy, że to właśnie w tej światyni, zaraz po Kościele św. Stanisława Kostki czy parafii św. Trójcy, Polacy gromadzili sie przez dziesiątki lat. W trudnym dla Polski okresie organizowali pomoc finansową, wspierali Polski Kościół i Polaków. Ten Dom Boży był ostoją dla wielu płaczących matek i ojców , pocieszeniem , ukojeniem w krzywdzie i cierpieniu.

  Dzisiaj wszyscy stoimy nad przepaścią; jeżeli nie staniemy w prawdzie i jedności, ramię w ramię – osoby duchowne i świeckie – w celu ratowania tej historycznej parafii, to w najbliższej przyszłości nie bedziemy w stanie uratować żadnej polskiej parafii, nawet tych, które dzisiaj nie maja problemów finansowych.

  Jeżeli droga jest Wam Polska, jeżeli jesteście dumni z bycia katolikami i wysoko nosicie głowy w swojej nowej ojczyźnie, nie pozwólcie biernie przyglądać się złu, które dzieje się na naszych oczach. Oprócz modlitwy potrzeba nam wspólnego działania. Każdy głos ma prawo być usłyszany. Zanieście go do tego, który nie chce słuchać głosu wiernych i żądajcie odpowiedzi – DLACZEGO?!

  Dziękujemy za wsparcie, odwagę i wiarę.

  Niech Bóg Was prowadzi w jedności i sile,

  Parafianie i przyjaciele kościoła Św. Wojciecha

  Polubienie

 3. ~Marek Jan pisze:

  Czy długi owej diecezji nie są przypadkiem związane z milionowymi odszkodowaniami jakie musi płacić za przestępstwa duchownych pedofilów? Nie bardzo rozumiem dlaczego z powodu jakichś nadużyć duchownych ma cierpieć kościół i zgromadzeni w ni m parafianie.
  Cytuję :
  „To kolejna kampania, na którą – pomimo wielu nadużyć – wierni odpowiadają w ponad 300 parafiach. To kolejne setki milionów wpływające do kasy archidiecezji, a jednocześnie kolejne decyzje o zamykaniu szkół i kościołów.”
  Jeśli występują nadużycia, to jest to sprawa policji i ustalenia sprawców tych nadużyć. Trudno bowiem łożyć kasę na jakąś akcję, gdy owa kasa w „cudowny” sposób znika, jak rozumiem, w czarnej dziurze jaką jest chicagowska archidiecezja.
  Może należy o tym powiadomić również Stolicę Apostolską czy też wręcz osobiście papieża Franciszka?

  Polubienie

  • Komentarze wokół sprawy jak i wypowiedzi podlinkowane w tym tekście wskazują na to, że ludzie zaczynają się domagać jasności w temacie. Komitet obrony tej parafii sporo już zrobił,a pewnie zrobi jeszcze więcej aby rzucić światło na finansową stronę zagadnienia sprzedaży tego kościoła. W filmie z wczorajszych demonstracji też jest o tym mowa.
   Miejmy nadzieję na to, że rozsądek zwycięży.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 4. ~Antoni Relski pisze:

  Nie unikniemy tego procesu.
  W Rzeszowie widziałem salon motocyklowy w dawnej kaplicy. ( ponoć nie była nawet konsekrowana). Procesu nie odwrócimy, byle by tylko zachować jakieś standardy w kolejnym przeznaczeniu

  Polubienie

 5. W Polsce widzimy odwrotny proces. Jesteśmy na etapie budowy kościołów na każdym osiedlu, przynajmniej tak jest w Poznaniu. Jednocześnie nie trudno zauważyć, że jest w nich coraz mniej wiernych. Za kilkadziesiąt lat, a może wcześniej, dosięgnie nas ten sam problem co Kościół Świętego Wojciecha w Chicago, o którym Tatulu piszesz. Kościół jako instytucja, chętnie wyciąga ręce po datki wiernych, ale nie jest szczodry wysupłać grosza na ratowanie istniejących parafii, kiedy te mają kłopoty finansowe lub innego typu.
  W Poznaniu Kościół wywalczył 72 miliony odszkodowania od państwa za tereny Malty. Nie odpuści ta instytucja nawet grosika, ssie państwo ile się da. A przecież w dniu przyjęcia przez Polskę Chrztu w 966 roku Kościół nie posiadał nic. Skąd te ciągłe roszczenia i nienasycone apetyty?
  Jestem chrześcijanką, osobą wierzącą. Jednak do Kościoła jako instytucji i hierarchów nie mam szacunku.
  Przypuszczam, że kościół w Chicago zmieni się w inną instytucję, jeśli tak postanowiły władze wyższe. Nic nie zrobią parafianie, bo są zbyt mali by walczyć z tak potężnym przeciwnikiem jak Kościół. Przykre. Może z władzą świecką mieliby szanse, z Kościołem nie wygra nikt bo to bezlitosna, zimna instytucja, nastawiona na zyski Instytucja. Smutne.
  Pozdrawiam Tatulu serdecznie:)

  Polubienie

  • Dziękuję Elżbieto za ten komentarz.
   Napisałem w powyższym tekście :”Przyczyna prozaiczna, ale i bardzo konkretna zarazem. PIENIĄDZE. ”
   Tak jest jak piszesz. Papież Franciszek próbuje z tym walczyć, ale nie mając masowego, a przynajmniej wystarczająco licznego wsparcia przegra. Wszystko powróci do poprzedniego nurtu. Tylko ludzie (wierni) rzadko wracają jeśli wcześniej porzucą praktyki religijne na skutek zakłamania i pazerności „Urzędników Pana B.” – jak to ładnie nazwała kiedyś znana pani pracująca w rozrywce

   Polubienie

 6. Witam, swój powrót zaznaczam w tak ważnym temacie. Niczego tu nie odkryję jednak, niczego specjalnego nie podpowiem. Moje pojmowanie wiary jest nieco inne niż braci w wierze tam „za wodą”, ale także inne niż nas samych tu na ojczystej ziemi. Nie wiem dlaczego, nie przepadam za przepychem, wolę modlitwę w ciszy i skupieniu. To tylko moja taka przypadłość, zachowań innych nie neguję, lecz ja wolę po prostu tak właśnie. Serdecznie pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • Wróciłeś, a więc masz już za sobą stres i obawy wszelkie. Teraz rehabilitacja?
   Temat trudny. Protest się odbył, modlitwy o ocalenie wniesione przez tłumnie przybyłych wiernych już stały się historią. Teraz tylko czekają na rezultat.
   Dużo zdrowia Jędrusiu

   Polubienie

 7. Myślę bardzo podobnie jak Elżbieta, nas to też czeka w niedalekiej przyszłości, kościoły rosną jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi są coraz wyższe wygórowania finansowe, jednak parafian uczęszczających co niedzielę do kościoła jest coraz mniej i tych co rzucają na tacę również.
  W Krakowie jest kilka takich kościołów, które są zabytkiem naszego miasta i uważam iż władze miasta powinny się dokładać do jego konserwacji i utrzymania. Jeśli Kościół św. Wojciecha ma być przekazany na pożyteczny cel to uważam, że lepsze to niż przerobienie go np. na centrum handlowe bądź Restaurację. owszem chodzę do kościoła by pomodlić się również w obecności wspólnoty chrześcijańskiej, ale uważam, że Pan Bóg jest wszędzie i podobnie jak Note Jędrek lubię się pomodlić w ciszy i skupieniu.

  Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.