Amerykanie mają to, czego chcieli, tak samo jak my…

Z dużym zaciekawieniem oglądałem wczoraj transmisję z zaprzysiężenia nowego prezydenta USA. Byłem szczególnie ciekawy pierwszego przemówienia, które miało być zupełnie nowym głosem Trumpa – męża stanu, a nie wyborczego show mana, który mówił to, co trzeba aby rozbujać nastroje i wygrać wybory. Wielu znawców amerykańskiej sceny w tym nasi politycy, niemal zaraz po ogłoszeniu przybliżonych wyników wyborów mówili, że koniec z atakami, z radykalnymi pomysłami, których po prostu nie da się wprowadzić w życie, bo to tylko taki język kampanii, zwykły folklor mówiony do ciemnego Luda. Po wygraniu wszystko się zmieni…

Widzieliśmy, że zwycięzca coś jakby złagodniał. Spotykał się , montował skład ekipy, trenował pewnie i pozostałe elementy scenariusza wielkiej INAUGURACJI. Gdy nadszedł ten dzień to tłumy ludzi na zapleczu i w okolicach pięknej waszyngtońskiej budowli czekały na spełnienie swoich nadziei związanych ze zmianą władzy. Doczekali się. Oto główne tezy wystąpienia Trumpa.
Słuchałem i oczy otwierałem. Kraj w ruinie, ale rzeź Ameryki dobiega końca, w tej chwili oddajemy władzę obywatelom, zlikwidowane fabryki są jak nagrobki na naszej pięknej ziemi, odbudujemy kraj, zapewnimy pracę obywatelom, tylko kupujcie produkty amerykańskie i zatrudniajcie Amerykanów … America First!
Piękne. Te 900  tysięcy zwolenników, którzy przybyli na święto swego idola (na inauguracji poprzednika było ponad 2 mln ludzi) usłyszeli to, w co uwierzyli w kampanii. Teraz mogą się poczuć jak beneficjenci jego zwycięstwa czując, że to również ich święto. Patrzyłem na miny byłych prezydentów , w tym rywalki z morderczej walki wyborczej Hilary Clinton. Oszołomienia słowami prezydenta nie dało się ukryć. Ich dorobek został w jednej chwili zaorany i to na zawsze.
TVN 24 w której oglądałem Inaugurację przez cały wieczór przepytywała swoich gości, polityków i ekspertów o to, co usłyszeli i o ich ocenę swoistego ekspose. Co mówili i nadal mówią tak nasi, jak i zagraniczni komentatorzy, to wszyscy mogli sami zobaczyć i usłyszeć również dzisiaj, w dniu The Day After – jeśli można nawiązać do nazwy słynnego amerykańskiego filmu.
Coś pękło w bardzo zróżnicowanym społeczeństwie amerykańskim. Rozbudzono apetyty wszystkich, którzy nie należąc do establishmentu cierpieli niedostatek i upokorzenie, a często byli już u kresu wytrzymałości. Czy doczekają się realizacji obietnic?
My już wiemy jak jest po kampanii wyborczej, a nawet jak jest w rok i kwartał po jej zakończeniu. Jedni się cieszą, a drudzy już zaczęli śnić nowe sny z nadzieją na zmianę swego losu po kolejnych wyborach.
Chyba równie znany w świecie jak The Day After jest również amerykański  termin: New Deal, czyli Nowy Ład  https://pl.wikipedia.org/wiki/New_Deal . Definiuje się go jako: program reform ekonomiczno – społecznych wprowadzonych w  USA  przez prezydenta Franklina Delano Roosevelta w latach 1933–1939, którego celem było przeciwdziałanie skutkom wielkiego kryzysu  lat 1929–1933.

W związku z tym co widziałem i słyszałem nasunęło mi się kolejne pytanie:
– Czy to, co ogłosił Donald Trump oznacza nowy ład dla Ameryki i dla świata?

9 uwag do wpisu “Amerykanie mają to, czego chcieli, tak samo jak my…

 1. Widziałam dziś w internecie taki wspaniały obrazek przedstawiający Trumpa z ręką na Biblii mówiącego „Tak mi dopomóż Bóg…” i dymek z głosem z nieba mówiący „Nie ma takiej opcji…” 😀 Innymi słowy jak napisałeś Tatulu – Amerykanie mają czego chcieli..

  Polubienie

 2. Spotkałem się z takim pojęciem jak myślenie czarno-białe. Polega na postrzeganiu siebie, ludzi czy sytuacji w kategoriach dwóch skrajności, coś jest albo dobre, albo złe. Coś albo się udało, albo nie udało. Ktoś jest albo z nami, albo przeciwko nam. Nie ma nic pośredniego. Takie myślenie utrudnia życie. Nie wnikając w szczegóły, tak mamy tu u siebie nad Wisłą. Do tego co za oceanem nawet nie będę próbował oceniać, prognozować. Powiem krótko, jestem „za chudy w uszach”. By cokolwiek móc powiedzieć potrzeba czasu. U nas już trochę go upłynęło, „za wodą” dopiero się zaczyna. W obydwu przypadkach, tak zdecydowała większość. Pożyjemy, zobaczymy. Pozdrawiam. 🙂 🙂

  Polubienie

 3. Suweren ma rację, Koniec kropka.
  Oczywiście że masz rację. Świat ma wiele barw i wszystkie powinny być reprezentowane. Nie tylko te czarne lub białe.
  Będę się przyglądał temu co przyniesie 45 Prezydent USA mojej córce na 45 lecie.
  Dlatego żyję tamtymi sprawami
  Pozdrawiam serdeczie

  Polubienie

 4. Zastanawiałam się, dlaczego ludzie dokonują takich karkołomnych wyborów. Jedna z teorii dotyczy nierówności. Z jednej strony ludzie mają lepiej, a z drugiej strony widzą pogłębiającą się różnicę bogaty – biedny. Skoro mają wybór w ich oczuciu między złem a mniejszym złem, to wybierają zło, bo mają nadzieję, że coś się zmieni, oni też chcą więcej mieć, pragną zapewnienia, że będzie lepiej, inaczej. My też kiedyś nie mieliśmy praktycznie wyboru i w tych ordynacjach trzeba też zmian.
  Serdeczności.

  Polubienie

  • Mechanizm jest chyba wszędzie taki sam. Wybór mniejszego zła nie jest optymalnym wyborem, a coraz częściej staje się koniecznością. Tu warto również wspomnieć o umiejętności sterowania nastrojami ludzi angażujących się w kampanię. My wysyłaliśmy naszych „Spin doktorów” -( M. Kamiński, Adam Bielan) właśnie do USA na naukę i tę naukę posiedli.
   Manipulacja staje się narzędziem. Nasz prezydent – jako człowiek z znikąd doskonale ilustruje ten proces. Każdy może wygrać jeśli urządzą mu sprawną kampanię.
   Zobaczymy co z tego wyniknie

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.