Sylwestrowe świętowanie z telewizją w tle…

Wieczorne rozstanie ze Starym Rokiem 2016 oraz powitanie Nowego Roku 2017 spędziliśmy w starannie dobranym towarzystwie. Spoiwem naszego towarzystwa było długoletnie pożycie i stan wskazujący na silne przeziębienie . Zdecydowaliśmy z żoną – zgodnie i jednogłośnie  –  odrzucić wszelkie konwenanse w jakie obrosło takie świętowanie. Nawet szampana nie przygotowaliśmy aby przyjmowane leki, a w tym antybiotyk mogły skutecznie doprowadzić nas do ładu i poświątecznej normalności. Zrezygnowaliśmy również z wychodzenia o północy przed dom na obserwacje kanonady i wypicie z sąsiadami lampki szampana za nowy, oby lepszy rok. Rozpięty pomiędzy komputer i telewizor nie pierwszy raz spędzałem ten czas w taki właśnie sposób. Gdy coś mnie przynudzało w TV odchodziłem do Fejsbuka, a żona chętnie podmieniała mnie w jednym lub drugim miejscu. Aż do momentu gdy TV2 zaczęto nadawać szopkę Wolskiego LINK  Tu nie miałem konkurencji. Ja chciałem ten program obejrzeć przez sentyment do wspomnień związanych z dawnymi szopkami noworocznymi tego samego autora tekstów Marcina Wolskiego, który wiernie służąc dzisiejszym zwycięzcom doczekał się stanowiska dyrektorskiego w TV2 właśnie. Sam sobie stworzył i wyemitował. Pod wyżej podanym linkiem znajdziemy komentarze do dzieła ludzi znających się na rzeczy i znających się na politycznych sympatykach i przeciwnikach dzisiejszych mediów publicznych. Zawierucha wywołana tym programem  przyjmuje coraz szerszy zasięg i wkrótce każdy będzie miał wyrobione zdanie o tym wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym.

Szukając materiałów na temat Polskiego ZOO natrafiłem na stronę https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Zoo  – gdzie znalazłem taką informację: Polskie Zoo – polski program satyryczny autorstwa Marcina Wolskiego, współredagowany przez Jerzego Kryszaka i Andrzeja Zaorskiego, emitowany w I programie Telewizji Polskiej od 21 września 1991 do czerwca 1994 roku. W programie bohaterami były kukiełki zwierząt, reprezentujące najpopularniejszych polskich (i nie tylko) polityków.
Antoni Macierewicz – wyżeł
Marek Jurek – szczur
Jarosław i Lech Kaczyńscy –chomiki
Andrzej Olechowski – kangur
Waldemar Pawlak – byk
Jan Rokita – diabeł
Hanna Suchocka – lama
Donald Tusk – Kaczor Donald
Lech Wałęsa – lew
Nie znalazłem informacji wyjaśniających przyczyn uzasadniających zaniechanie tego typu produkcji telewizyjnej ale już samo zestawienie zwierzątek przyjętych w tamtym programie za symbol polityków musiało przesądzić o śmierci samej koncepcji. Ktoś znający się na rzeczy nie darmo sformułował tę zasadę: „Inaczej traktujemy władzę utożsamianą przez lwa, a inaczej gdy symbolem jest pchła”- nieprawdaż?  Oceny tamtego Polskiego ZOO LINK:
Żałośnie to wypadło, a jeszcze żałośniej wypada przyjęta linia obrony owego dzieła. Będziemy jeszcze świadkami wielu opinii i ocen więc nie ma o co kopii kruszyć? Zwycięzca wziął już wszystko więc może jeszcze więcej.
Od dawna nie oglądam TVP więc wrócę do swoich stacji i na ogół odmiennych narracji. Pomyślałem tylko, że prawdziwych kawalarzy już nie ma… Dowcip polityczny był kiedyś bronią, której z należytą starannością używała opozycja . Mistrzom udawało się obejść różne zakazy, cenzurę, nadzór sprawowany przez wydawców z wiadomego nadania, a nam widzom, czy słuchaczom udawało się docenić to mistrzostwo i cieszyć się chwilą. Podobno władze też kontrolowały poziom dowcipów politycznych, a jak robiło się śmiertelnie poważnie to celowo wypuszczano nawet grube dowcipasy aby naród się śmiał zamiast przeklinać. Dzisiejszej cenzurze chyba się te wszelkie wektory pomieszały . Włączyli tysiące hej terów  atakujących natychmiast i z buta krytyków ośmielających  się mieć inne zdania.
Myślę, że to się samo wywróci, bo skoro coraz więcej PRL-u w naszym kraju , skoro Naród z Partią, związek zawodowy z Partią, a Partia przewodnią siłą Narodu, to w sferze dowcipu politycznego również należy sięgnąć do zdobyczy PRL-u. Są takie strony w Internecie nap ta: http://www.dowcipy.jeja.pl/nowe,22,polityczne.html Oto próbka:

– Są dwa rodzaje ludzi: winni i niepodsłuchani.
– 4 czerwca 1989 upadła komuna. Upadła na cztery łapy.
– Rozważam karierę w zorganizowanej przestępczości… Rządowej, czy w prywatnej inicjatywie?
– Późnym wieczorem w Warszawie bandyta w czarnej masce wyskakuje na chodnik przed dobrze ubranego mężczyznę i przykłada mu broń między żebra:
– Dawaj swoje pieniądze! – żąda.
Napadnięty odpowiada oburzony:
– Nie możesz tego zrobić! Jestem posłem!
– W takim razie – odpowiedział rabuś – oddawaj mi moje pieniądze!
Polska powiatowa – kabaretowa. To nowa forma walki i podtrzymywania ducha walki wśród swoich. Widziałem dzisiaj skecz w wykonaniu Neonówki, w którym prowadzono wywiad z Tuskiem manipulując fragmentami jego publicznych wypowiedzi. Nie to mnie jednak zaskoczyło, a ilość przekleństw jakie kobieta wykrzykiwała rzucając krzesłem za gościem. Naród się świetnie bawił. Gawiedź komentująca ten skecz  była zachwycona.
Ciekawe jak na tym tle wpadnie zapowiadane Ucho Prezesa http://memnews.pl/img/14466/ucho-prezesa-zwiastun/
Zobaczymy. Potrafił kpić z poprzedniego rządu więc kwalifikacje posiada

 

5 uwag do wpisu “Sylwestrowe świętowanie z telewizją w tle…

 1. Nic mnie nie urzekło, ani koncerty, ani szopka. Myślę, że nie mogło, dziś mamy inne realia. Tamto było nowością, dzisiaj to wszystko się już „przejadło”. Poziom nie ten, jeden huk, wulgaryzmy itp.Naprodukowało się tego mnóstwo, poziom zamiast iść w górę leci w dół. Zresztą, w polityce szopka trwa na bieżąco cały rok. To tyle w Nowym Roku u Ciebie po raz pierwszy. Pozdrawiam. 🙂 🙂

  Polubienie

  • Moja ocena noworocznego SHOW jest podobna. „Najbardziej lubimy piosenki, które znamy” takie przesłanie inżyniera Mamonia nadal obowiązuje, bo jak tu pogodzić wymagania młodych ludzi, którzy mogli wytrzymać wiele godzin na mrozie z oczekiwaniami takich jak my old boyów siedzących w ciepłych domach i gderających na wszystko?

   Było, kto powie, że nie było… Dla wszystkich się skończyło. Tylko służby mają jeszcze sporo sprzątania.
   Szczęście, że nie było wypadków przy odpalaniu petard.
   Wracamy do rzeczywistości, gdzie i szopka i cyrk są na porządku dziennym.
   Miłego Nowego, no i zdrowego

   Polubienie

 2. My z kolei muzycznie, w towarzystwie bliskich znajomych. Z koncertu, na koncert, od stacji do stacji. Szału nie było, ale mniej atrakcyjne występy uzupełnialiśmy plotkami o gwiazdach. Panowie bardziej o samochodach i polityce. A niech tam…
  Marcina Wolskiego wyjątkowo nie lubię. Nie moja grupa krwi, ot co.
  Pozdrawiam noworocznie 🙂

  Polubienie

 3. Oj dużo osób podobno tak spędzało Sylwestra, grypowo, strasznie wirusy szaleją teraz. My też we dwójeczkę z mężem, co prawda nie chorobowo, ale tak jakoś wyszło, przed telewizorem koncertowo z dwójką, było nastrojowo i romantycznie 🙂 Szopki nie oglądaliśmy, ale słyszałam, że ponoć to już nie było to co kiedyś, tylko PIS mocną cenzurę zastosował i było grzecznie jak nigdy.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.