Mówić, czy milczeć – oto jest pytanie…

W czasach PRL funkcjonował  dowcip pozwalający  spojrzeć na rzeczywistość z pominięciem propagandowych treści oferowanych przez ówczesne media. Rzecz działa się w ZSRR. Mieszczuch zjechał na wieś, gdzie miał daczę. Podczas pobytu w daczy rozmawiał z miejscowym chłopem o tym, czym on żyje mieszkając w mieście. Dziwi się chłopu, że on nic nie wie o polityce, o tym kto, kogo i za co zwolnił ze stanowiska, czy też akurat zatrudnił. Zapytał więc:

Jak wy tu możecie żyć bez świadomości tego wszystkiego, czym my żyjemy? To nie po obywatelsku tak stać z boku – powiada.
Chłop zaprosił go na spacer do tajgi. Weszli w starodrzew gdzie panował półcień i cisza. Zapytał mieszczucha o wrażenia.
– Czy jest cicho w tym lesie?
– Tak, wyjątkowo cicho
– odpowiedział gość z miasta .
To niech pan spojrzy w górę, na wierzchołki tych potężnych drzew -zaproponował mużyk.  – Czy widzi pan tam spokój taki sam jak tu na dole?
– No nie – odpowiedział patrząc na wierzchołki drzew targane wiatrem, które wykonywały swój odwieczny taniec i na tle nieba wzbudzały raczej niepokój niż ciszę, jak ta na dole.
Tak właśnie jest z polityką – powiedział. Wy tam w mieście żyjecie pod wpływem wiatru tworzonego przez polityków i zachowujecie się tak jak te wierzchołki drzew, a my tu na doleSam pan widzi gdzie jest lepiej i pewnie dlatego to właśnie tu, do nas przyjeżdża pan na wypoczynek….

Myślę, że tak samo jest z nami. Media już nie opisują rzeczywistości ale je wyraźnie kreują na użytek tej lub innej strony walczących o „kawał sukna”, który właśnie im się należy. Kto nie z nami ten jest…( tu wpisać odpowiedni epitet). Walczące strony zarzucają sobie nawzajem brak wiedzy i poddawanie się manipulacjom negatywnie nastawionych do władzy mediów. Wyborcom aktualnie panujących zarzuca się dokładnie to samo. Słuchają, czytają i oglądają tylko to, co władza  im podsuwa, a co podsuwa?

Wystarczy raz posłuchać jedynie prawdziwych informacji politycznych, gospodarczych, czy społecznych płynących  z Torunia, wysłuchać kilku kazań hierarchów sprzyjających toruńskim mediom i popieranych przez nie władzom, obejrzeć wiadomości TVP 1, czy TVP Info, a później zestawić to z wiadomościami dostępnymi w Internecie lub serwowanymi przez inne rozgłośnie i redakcje, a zrozumiemy o co toczy się walka. Wszystkim walczącym potrzebni jesteśmy jako sojusznicy, a więc starają się nas pozyskać, a później utrzymać w swojej strefie wpływów. Opowiadając się po jednej ze stron musimy podjąć walkę z przeciwnikami aby ich osłabić, zwalczając głoszone przez nich argumenty i to na wszelkich możliwych polach. Stajemy się bojownikami o… No właśnie, o co? O te parę obietnic wyborczych, które akurat nas nie dotyczą, bo już jesteśmy na emeryturze, bo nasze dzieci, a nawet wnuki pokończyły już podstawówki i gimnazja, bo jesteśmy poza okresem reprodukcyjnym i dodatek na drugie dziecko jedynie może nas obciążać? Możemy się wycofać na emigrację wewnętrzną i próbować przeczekać. Możemy powyłączać wszelkie odbiorniki radiowe i telewizyjne, a Internet wykorzystywać jedynie w celach służbowych, czy rozrywkowych. Czy jednak nie na to czekają ci, którym wydaje się że najlepiej wiedzą jak zbawić lud, a zwłaszcza ten, który ślepo się ich słucha i spełnia każde żądanie?

W ostatnim tygodniu byłem przez tydzień u swoich dzieci w Krakowie i okolicach. Tak się złożyło, że gdybym nie szukał bieżącej informacji na temat wydarzeń w sferze legislacji (kilka ważnych ustaw przegłosowanych na ostatnim posiedzeniu sejmu, a w tym ustawa budżetowa), to nie dowiedziałbym się niczego o poważnym kryzysie jaki przeżywamy. W domu wyłącznie sprawy bieżącego życia rodziny, telewizja prawie nie oglądana, radio tylko jako odtwarzacz muzyki… W czasie autobusowego wyjazdu do Katowic „Radio Pogoda” z Chajzerem (ten od proszków) w roli prowadzącego. Muzyczka, jakieś konkursy, słodko i przyjaźnie. Tylko zapowiedzi pogody raczej bez perspektyw na poprawę. W domu zaglądam do Onet.pl , do Fejsbuka, a tam atmosfera daleka od typowo przedświątecznej. Poruszył mnie list otwarty młodego człowieka kierowany do polityków. Wynotowałem interesujące fragmenty z myślą o ich wykorzystaniu. Oto ten materiał:
http://natemat.pl/197143,polacy-wam-tego-nie-zapomna-list-czytelnika

Polacy Wam tego nie zapomną, czyli list otwarty do polityków.

…I wcale nie chodzi o te protesty z ostatnich dni. To tylko wisienka na torcie, który skrupulatnie pieczecie od 6 lat. Tak, od tego przeklętego Smoleńska, który był polską puszką Pandory. Od dnia, w którym rozpoczął się polityczny rozbiór Polski. Te myśli, a raczej lista żali, siedzi mi w głowie od dawna, ale dopiero w ten weekend odwaliliście coś takiego, co było zapalnikiem do ich napisania. I gdy teraz słucham znajomych i patrzę na Facebooka, mam wrażenie, że podobnie myśli wielu z nas. Oto list:
Mam 27 lat, od kilku mieszkam w Warszawie, ale dorastałem w małej miejscowości w Polsce. Potem, zanim trafiłem do stolicy, wyrwałem się na studia do trochę większego miasta. Mogę więc powiedzieć, że perspektywę na nasz kraj mam dość szeroką. Nie tylko warszawo centryczną.
Polityką interesuję się mniej więcej od 10 lat. Od początku dość świadomie. Taka rodzina. Rządy SLD i wchodzenie Polski do Unii Europejskiej pamiętam jak przez mgłę. Za to chyba jestem ostatnim pokoleniem „młodych”, którzy jeszcze pamiętają pierwsze rządy PiS. Ta odrobina prywaty jest w tym liście istotna. Bo żeby było bardziej symbolicznie, urodziłem się w 1989 roku. W drugiej połowie, więc wiecie – 100% produkt wolnej Polski, którą tak usilnie dziś zajeżdżacie /…/Studia skończyłem, dobrą pracę znalazłem, dużo podróżuję. Jestem zdrowy. Generalne pełnia szczęścia. Żyję sobie na spokojnie. Takich jak ja są w Polsce tysiące. Ale nie mogę, po prostu nie mogę patrzeć i zrozumieć, jak mniej więcej w ciągu 6 lat (tak, tak, po katastrofie smoleńskiej) byliście w stanie zniszczyć Polskę. I nie mam na myśli wielkich inwestycji, dróg, gospodarki. Zupełnie szczerze, pod tym względem nie mamy się czego wstydzić, bo jest świetnie. Chodzi mi o to, co zrobiliście ze swoim narodem…
– Jak przez te 6 cholernych lat ładowaliście w nas tak wielkie pokłady jadu?
– Jak podzieliliście Polskę dokładnie na pół?
– Jak sprawiliście, że każda dyskusja (polityczna, światopoglądowa, gospodarcza, JAKAKOLWIEK) sprowadza się do mentalnego mordobicia i podziału „my kontra oni”?
– Jak zamazaliście jakiekolwiek odcienie szarości, sprawiając, że wszystko jest albo czarne, albo białe?
– Jak doprowadziliście do sytuacji, w której każda rocznica, każda postać (żyjąca czy nie) jest wykorzystywana do waszej politycznej sieczki?
– Jak sprawiliście, że Polacy (starzy, młodzi, kobiety, mężczyźni) potrafią wywołać w sobie pokłady nienawiści, których w życiu byśmy się po sobie nie spodziewali?
– Jak sprawiliście, że zaczynam się bać o bezpieczeństwo kraju?– Jak swoją mową nienawiści napędziliście nienawiść u zwykłych Polaków?
– Jak stworzyliście środowisko do tego, by ludzie w komentarzach i na demonstracjach wyzywali się od najgorszych, grozili sobie więzieniem i śmiercią?
– Jak wyznaczyliście nowe standardy, w których jest się albo starym komuchem, który broni układu, albo prawicowym oszołomem?
– Jak sprawiliście, że osoby, które jednego dnia mieszkają razem w jednej klatce w tym samym bloku i serdecznie się witają, drugiego idą w dwóch różnych marszach i ku**ią na siebie i swoich „idoli”. Bo nie można po prostu mieć innych poglądów. Bywałem na marszach obu stron, przeraża mnie to, co ludzie tam wykrzykują.
– Jak doprowadziliście do momentu, w którym Polacy uwierzyli, że „inne” (ONI) to zło wcielone. I żadne argumenty żadnej ze stron tutaj nie przekonają?
– Jak zniszczyliście nawet taki dzień jak Święto Niepodległości?
– Jak sprawiliście, że autentycznie zaczynam wstydzić się Polski na arenie międzynarodowej?

…Tak po ludzku, to przykro na to patrzeć. Czy Wy naprawdę myślicie, że my-zwykli Polacy, tak bardzo chcemy się tą Waszą polityką interesować? Żyć nią i co chwilę oglądać w telewizji sondaże, marsze poparcia, kontrmarsze, demonstracje? Że chcemy na nie chodzić i walczyć o Polskę (cokolwiek przez to rozumieć). Ba, pół biedy jeśli o Polskę. Bo teraz to Polacy, owszem, walczą, ale między sobą i za Was.

Przecież to, czego najbardziej chcemy, to świętego spokoju. Idealna polityka? To taka, o której w sumie nawet nie muszę słyszeć. My nie chcemy rewolucji co wybory. Błędnie myślicie, że po każdej kadencji czekamy na wielkie zmiany, które wywrócą wszystko do góry nogami. Że chcemy żyć polityką. Do swojej prywatnej walki zaczęliście wykorzystywać państwo. I w taki oto sposób, niezależnie czy dana decyzja była dobra, czy zła, po wyborach wywracacie system szkolnictwa do góry nogami, cofacie gigantyczną reformę emerytalną, robicie czystką kadrową nawet na najniższym szczeblu. Żeby zrobić na złość IM. Trochę w myśl zasady, na złość mamie odmrożę sobie uszy.
Czy Wy naprawdę myślicie, że przeciętny Polak marzy o oglądaniu i słuchaniu siedemdziesięciu trzech polityków w ciągu dnia? Doprowadziliście do sytuacji, w której ludziom wydaje się, że to jest ważne. Mhm. Bo ważny jest festiwal wzajemnych oskarżeń i lania wody…
Zgadzam się ze wszystkim. co powyżej ale zakończenie jest najważniejsze. Przeczytajcie jak on zakończył swoje wystąpienie
…I choć chętnie napisałbym, że tytułowe „Polska Wam tego nie zapomni” odnosi się tylko do polityków PiS-u, nie mogę tego zrobić. Bo chodzi tu i o PiS, i o PO, i o SLD, i o PSL, i Ruch Palikota, i o Korwinistów, i o Narodowców, i o Razem, i o Kukiza, i o Nowoczesną. O każdego polityka, który w ciągu ostatnich 6 lat przyłączył się do tego politycznego rozbioru Polski. Tak, o Was mówię: panie… tutaj lista posłów z VII i VIII kadencji. Mam(y) Was dość do tego stopnia, że marzy mi się taka magiczna ustawa. Ustawa, w ramach której w następnych wyborach nie mógłby startować nikt, kto kiedykolwiek był w parlamencie. Ależ by było spokojnie…
Tyle zawierał  list.

Nie zgadzam się z poglądem zawartym w ostatnim zdaniu, bo ktoś musi napisać nową Konstytucję, nową ustawę : Ordynacja wyborcza, a każda przyszła siła zrobi to tak, aby to jej było dobrze, aby władzę łatwo zdobyli i łatwo ją utrzymali.
Młody jednak wie wszystko najlepiej.
Ciekawe kto odpowie na ten list.

Kto odpowie na zarzuty postawione przez światłych duchownych, jak choćby te: „Naród został tragicznie podzielony. Między Polakami wyrosły mury. […] Do budowy tych murów wszyscyśmy dokładali cegiełki – tu nie ma niewinnych. Dla mnie osobiście najsmutniejsze jest jednak to, że do podziału Polaków ręce przyłożyliśmy także my, duchowni” – pisze na łamach „Tygodnika Powszechnego” ojciec Ludwik Wiśniewski.  LINK:  W tych dniach również Metropolita warmiński zaapelował do dziennikarzy o przekazywanie ludziom prawdy. – Ta prawda musi być obiektywna, a nie czyjaś – podkreślał abp Józef Górzyński. LINK:
Inny ksiądz , a do tego profesor wypowiadał się  równie odważnie co i ciekawie:
Gdy ksiądz mówi, że „Kościół wyszedł na głupka”, to co ma ksiądz na myśli? Że stał się zakładnikiem PiS, że gdy zaczęła się sprawa Trybunału Konstytucyjnego, nie zabrał głosu. A to nie jest zwykły spór partyjny. Jan Paweł II mówił, że podstawą demokracji są wartości. Kiedy się uderza w wartości, to się uderza w rzecz najcenniejszą. I wtedy należało upomnieć PiS, należało bronić demokracji. Kościół jest współtwórcą polskiej demokracji, ale to dzięki działalności Jana Pawła II. Natomiast biskupi ani wtedy, ani dzisiaj się nie spisali. Nie rozumieją, czym jest demokracja. Przez to, że dali się wciągnąć w PiS- owską politykę, stali się częścią stronnictwa politycznego, nie broniąc podstaw demokracji. To wielka strata dla mnie, jako człowieka wierzącego i księdza. Myślę o sytuacji Kościoła, który nigdy nie popierał  komunizmu – przynajmniej oficjalnie. Natomiast teraz poparł partię, która jest autorytarna, która niszczy polską demokrację. LINK

Gdy poprosiłem wybitnego księdza emeryta o wskazanie prostolinijnemu  człowiekowi sposobu zachowania równowagi duchowej w czasach, gdy nic nie jest w równowadze, gdy jednakowo kłamią politycy, co i popierający ich duchowni, gdy dziennikarze, a nawet wysoko postawieni duchowni zarzucają papieżowi sianie zamętu swoimi wypowiedziami, a nawet strojami, czy sposobem bycia, to odpowiedział, że … lepiej już było.
Wskazał na czasy gdy papiestwo chwiało się w posadach, gdy było dwóch papieży, gdy za spiżową bramą działy się rzeczy nie licujące z płynącymi stamtąd słowami…
Szukałem czegoś, co mieściłoby się w tytule tego felietonu i znalazłem wiersz pochodzący z Netu, a jakże. Kto cierpliwy, ten przeczyta go sobie pod podanym na końcu linkiem. Ja zacytuję jedynie trzy ostatnie zwrotki:
… Ale milczenie
ma swoje granice,
przychodzi moment,
że je przerwać trzeba,
jest nam potrzebny
zasobnik z słowami,
i by je posiać
odpowiednia gleba.
Mówimy wówczas,
co na sercu leży,
kto, kogo, kiedy,
zapędził w maliny,
kto kogo kocha,
albo nienawidzi,
dając w ten sposób
upust dla swej śliny.

Mówić, czy milczeć,
odwieczny dylemat,
przy którym
czasem się zastanawiamy,
najlepiej milczeć,
jeśli to konieczne,
i mówić,
kiedy coś powiedzieć mamy.

http://www.garnek.pl/anana57/19152691/milczec-czy-mowic

18 uwag do wpisu “Mówić, czy milczeć – oto jest pytanie…

 1. Włożyłeś tyle trudu. Jedni mówią, drudzy milczą. Ja raczej pośrodku, z tendencją ku milczeniu, aby nie zaostrzać sytuacji. Wiem, że moje skromne zdanie nic tu nie znaczy. Dopowiem, że są inne jeszcze aspekty konfliktu, według mnie bardzo poważne. Myślę o globalnej światowej ekonomii, o prywacie na krajowym podwórku, o braku prawdy itp. Każdy ciągnie w swoją stronę, szumnie pod hasłem dobra Ojczyzny. Racje są podzielone, naród jest podzielony. To boli, to jest groźne. Pewnie nawet Wigilia tu nie pomoże. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • Święta, Wigilia, spotkania śledzikowe, czy opłatkowe, to jedynie okazja do zrobienia sobie zdjęć, poprawy wizerunku, zyskanie lub utrzymania popularności.
   Po świętach wszystko powróci do normy.
   Póki co, konflikt nie słabnie.
   Dobrze że Kościół powoli się budzi i pojawiają się sensowne oceny kryzysu oraz nawoływanie do zgody.
   Zobaczymy

   Polubienie

 2. Pisałam u siebie, że wstrętna polityka włazi niechciana do naszych domów.
  Nie opowiadam się za żadna opcją. To tylko chytra gra, a my, Polacy, /jak to szumnie wszyscy mówią/, jesteśmy zwykłymi żołnierzykami. Żaden wódz nie wygra walki bez żołnierzy. Więc manipuluje się naszymi emocjami pomyśleć,ile to od nas zależy…..

  Polubienie

  • Dziękuję za przychylną recenzję. Upowszechniać można, choćby poprzez udostępnianie, ale to i tam niewiele da.
   Czytelnicy również mają swoje poglądy i często bardzo odmienne od autora.
   To takie odreagowanie, jak w ostatniej zwrotce cytowanego wiersza.
   Pozdrawiam światecznie

   Polubienie

 3. Świtny tekst zawierający bezmiar refleksji. Podziały zwykle tworzą mali duchem ludzie, a wszystko w imię władzy, w imię partykularnych interesów. Na ustach patriotyzm i ojczyzna, a w sercu jad i nienawiść.
  A my, zwykli zjadacze chleba życzmy sobie spokoju i ludzkiej miłości.
  Tatulu – zdrowia i pogody ducha oraz radości w gronie Najbliższych.

  Polubienie

  • Wyrobnicy medialni mają swoje sprawdzone metody, które dobrze opisywał Fredro:
   Będę feudałem,
   Albo radykałem,
   Kogo mam obrzucić błotem,
   pomówimy potem o tem.
   Moje czoło jak miedziaczek
   Moje pióro jaj wiatraczek
   Na usługi swoje masz,
   Tylko powiedz, co mi dasz?

   Jeszcze może i ten fragmencik, nasuwający mi się po częstochowskich modłach naszych dobrodziejów:
   [Wolność! Braterstwo! Ojczyzna!…] – A. Fredro
   Wolność! Braterstwo! Ojczyzna! Ba, Wiara!
   A koniec: Co dasz? To dziś grunt, to miara.

   Polubienie

 4. ~mironq pisze:

  Pytasz, czy mówić czy milczeć. Oczywiście, że mówić. Tylko komu o tym powiesz? Zakładając, że jesteś zwykłym obywatelem, nawet bardzo, ale to bardzo wkurzonym, cóż możesz zrobić?

  Możesz się podłączyć do jednego z protestów. Możesz. Pod warunkiem, że nie pracujesz i masz czas. A podłączanie się ma to do siebie, że to ktoś określa i cele i hasła.

  Mamy demokrację. Masz w swoim piórze cząstkę decyzji, którego mądrego człowieka, który zadbałby o Twoje interesy wybrać. I co masz do wyboru? Ludzi, którzy okażą się aparatczykami z mniejszym lub większym PR-em.

  Może być w tym kraju dobrze. Ale tylko pod warunkiem, że władza zacznie się od człowieka odp… Nie jestem broń boże za anarchią, ale jak słyszę czego to jeszcze mają mi zabronić, to szlag mnie trafia.

  Polubienie

  • Powitać, powitać i popiołem posypać…
   Miło że wracasz do aktywności, bo dawno Cię nie czytałem.
   Mam świadomość tego jak mało znaczą słowa takiego gościa jak ja. Nie zmienię niczyich poglądów, ani nie zawrócę biegu spraw, ale …

   … Mówić, czy milczeć,
   odwieczny dylemat,
   przy którym
   czasem się zastanawiamy,
   najlepiej milczeć,
   jeśli to konieczne,
   i mówić,
   kiedy coś powiedzieć mamy.
   Pozdrawiam świątecznie

   Polubienie

  • Tatul pisze:

   Masz rację Ino. Teraz nie ma ważniejszego tematu jak Święta.
   Dziękuję za życzenia i odwzajemniam się równie serdecznymi.
   Radosnych i pełnych refleksyjnych odniesień

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.