Ze skarbem należy się odpowiednio obchodzić

Jestem świeżo po powrocie z odwiedzin u rodziny mojej córki. Kilka wspólnie przeżytych dni każdemu z nas pozostawiło do przemyślenia całkiem inne aspekty wspólnie przeżytych sytuacji, czy różnych skojarzeń, które zupełnie do siebie nie przystają. Jakże często bywa tak, że my coś mówimy dobrej intencji, a ktoś zupełnie inaczej to rozumie. Powstają z tego równie często sytuacje komiczne jak i dramatyczne. Warto więc upewniać się co do właściwego rozumienia naszych słów, czy zachowań. Przykład:
Wieczorem,  po kolacji siedzimy sobie w kuchni z wnusią i tam odbywają się pogaduchy do poduchy. Pada stwierdzenie babci podkreślające jakim to skarbem dla niej są obie wnusie. Nie brakuje też uzasadnień tego stanu. Ja siedząc obok babci poszerzam jej wypowiedź  o inne aspekty posiadania skarbów, traktując to jako żart.
– Są skarby, które należy chronić przed złymi ludźmi w specjalnie zabezpieczonych mieszkaniach, w sejfach itd. Gdyby jednak to dziadek był takim skarbem dla babci, to wystarczyłoby go… zakopać w jakimś odludnym miejscu, albo w piwnicy – powiedziałem z uśmiechem. Moja wnusia zaprotestowała:
– Jak to zakopać, tak się nie robi! Ludzie, to nie pierścionki!
– A czytałaś książki o Ali Babie i 40 rozbójnikach? Albo o piratach, co? Oni zdobyte skarby zakopywali, albo chowali w jaskiniach, więc co dziwnego w tym, że skarby się zakopuje, aby nikt ich nam nie ukradł?
– Oj, dziadzio, ale to nie jest to samo… Powiedziała wnusia i odeszła do mamy.
Po chwili córka zapytała mnie z drugiego pokoju:
– Tato, dlaczego straszysz Marysię? Ona mało nie płacze…
Poprosiłem Marysię do siebie, aby ją zapytać, czym ją przestraszyłem. Z udzielonej odpowiedzi dowiedziałem się, że takie żarty są całkiem nie na miejscu, bo ona wie, że starzy ludzie odchodzą i są grzebani na cmentarzach, ale po co o tym mówić? Ona się zmartwiła tym, że to może się i mnie dotyczyć… Teraz może się jej to przyśnić i będzie źle spała. Wstanie z bólem głowy, albo jeszcze z czymś gorszym…
Nie do śmiechu – prawda?  Trzeba wiedzieć co się mówi, i do kogo…
Na szczęście wieczór zakończyliśmy pogodzeni
15218663_10211249718149326_914385522_n

12 uwag do wpisu “Ze skarbem należy się odpowiednio obchodzić

 1. ~Jędrzej Kiljański pisze:

  Dzień dobry,
  jestem pasjonatem genealogii. Z lektury Pana bloga wywnioskowałem, że jesteśmy spokrewnieni. Szczegółową wiadomość napisałem na Facebooku.
  Proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 2. I od tej chwili TEN najukochańszy dziadziunio będzie ważył słowa, a ile jeszcze czasu o tym myślał będzie. Czesław, popatrz niby tacy jesteśmy doświadczeni, nic to, można sobie biedy napytać. Intencje ma się dobre, wiadomo jak one zostaną odebrane? Nie tylko o dzieci tu idzie. Tutaj to dziadzio skłamał, przecież i dla babci jest skarbem. Dobrze, ze się szczęśliwie skończyło, dobrze dla wnusi i dla Ciebie. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

   • No właśnie,podzieliłeś się. Ja odebrałem to też do siebie. Nie jestem szczęściarzem, bez wnusi/wnuka, ale odniosłem to do moich relacji z córką. Z dorosłą córką też zdarzają się „małe kolizje”, z obydwu stron. Nic to, to co najważniejsze jest na właściwym poziomie. Ponoć z wnukami jest jeszcze bardziej wspaniała więź. Niezamierzony „lapsus” wyszedł na dobre. Dzieci/wnuki bywają czasem naszymi nauczycielami. Tak było, jest i tak będzie. Dzięki za nauki, przepraszam, pozdrawiam. 🙂

    Polubienie

 3. Takie rozmowy zostaną w pamięci i po latach staną się humorystycznymi anegdotkami. Będzie co wspominać i z czego się cieszyć. Takie rozmowy łączą najbliższych, a rodzina najważniejsza w życiu człowieka.
  Zasyłam pozdrowienia.

  Polubienie

 4. Nooo, trochę przesadziłeś, dziadku 🙂 Dla wrażliwego dziecka, którym jest Wasza wnusia, było to za trudne. Ale przecież wszystko dobre , co się dobrze kończy. Najcenniejszy wspólnie spędzony czas.
  Pozdrawiam ciepło :))

  Polubienie

  • Pod zdjęciem które tu prezentuję pojawił się na Fb komentarz i cała rozmowa wyglądała następująco:
   – Aneta – Nie ma jak u dziadka 🙂 ciepło i bezpiecznie
   Odpowiedziałem: – Tym razem dziadek jest u wnusi, gdzie jest ciepło i bezpiecznie. Pozdrawiam
   – Aneta : To nie ważne kto u kogo, ważne że w duecie 🙂 Pozdrawiam
   Fajne, co?

   Polubienie

 5. A mój młodszy wnuk zwany Pytalskim gdy miał 5 lat to zapytał mnie czy nie mogłabym się kiedyś spóźnić na to „umarcie”.
  Nasze dzieci czy wnuki jeśli nas kochają naprawdę to bardzo przeżywają fakt, że nas kiedyś nie będzie.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Pięknie to sobie wykombinował Stokrotko. Jeśli chodzi p Pytalskich, to lansowałem w szkole a teraz i w domu pewną sentencję;
   Sześciu uczonych miałem sług. Zawdzięczam im wszystko, co wiem. Imiona ich brzmią: Co i Jak, Dlaczego, Kiedy, Kto i Gdzie. Autorem jest Ruduard Kipling.
   Moja Marysia to zna i docenia, a ja staram się okresowo przypominać.
   Pyta jak na Pytalską wypada.
   Dziękuję za odwiedziny.
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.