TRUMP – jest wielki…

TRMP tower w Chicago

W dniu wyborów wstałem rano, raniusieńko i już nie mogłem zasnąć. Włączyłem więc radio, nastawiając go cichutko aby nie budzić żony i właśnie wtedy usłyszałem nowinę. Trump zyskuje przewagę głosów elektorskich, a więcOto staje się rzecz nowa – pomyślalem. Prezydentem super mocarstwa prawdopodobnie zostanie bogaty gość, który  w kampanii obrażał wszystkich, straszył izolacjonizmem Ameryki, która już nie będzie bronić Europy, no chyba że dostanie sowitą zapłatę. Kampanię, w której przedstawiciel prawicy ludowej zmierzył się z lewicowo – liberalną  panią Clinton okrzyknięto nadzwyczaj agresywną i to w skali jakiej dotąd nie znano. Ogłoszono  koniec pewnej epoki, bo naturalną konsekwencją wyboru będzie popędzenie kota dotychczasowej elicie, a przez to wyeliminowanie niebywałej korupcji, wpędzającą cudowną Amerykę w stan kryzysu przeplatanego okresami stagnacji. Obiecano poprawę na wszystkich odcinkach, które nie przynosząc od wielu lat poprawy losu wyborców skłoniły ich do oddania głosu na antysystemowego, anty establishmentowego Donalda Trumpa – dziecko systemu i establishmentu. Jeśli dodać do tego oskarżenia byłych prezydentów o doprowadzenie Ameryki do ruiny, to można dojść do wniosku, że  spin doktorzy Trumpa byli u nas aby nauczyć się jak się robi prezydenta z kogoś, kto nie ma żadnego doświadczenia, jest człowiekiem znikąd i dla wszystkich analityków był bez szans. Kiedyś nasi spece jeździli tam po naukę więc chyba nikogo to nie dziwi, że nadszedł czas na rewanż, gdyż uczeń przerasta niekiedy mistrza.

W pierwszych komentarzach głoszono, że kandydat nie przedstawił żadnego sensownego planu, żadnych wyliczeń stanowiących pokrycie dla kolosalnie zakrojonych obietnic. Jedynie czym z lubością operowano, to było wyraźnie zdefiniowane, totalne i wszechogarniające kłamstwo. Ktoś znajomy zaprzeczył tej tezie przedstawiając film z cyklu” Cejrowski cytuje” tym razem Trumpa: https://www.youtube.com/watch?v=0pQ8Vo-vpMQ
Prawda, że jest to kawał wartościowej informacji na temat : Kto tu rządzi…? Jeśli programem tego pana będzie przebudowa systemu władzy z konieczną wymianą elity to jest zadanie na miarę Augiasza, który jak wiemy … dał radę.
Nie chcąc zabierać stanowiska w sprawie, kto będzie lepszym prezydentem USA postanowiłem reagować na pojawiające się komunikaty wklejaniem zdjęcia pięknego wieżowca Chicago mającego na frontonie napis: TRUMP.
Pod zdjęciem zamieszczałem komentarz: TRUMP jest wielki. Znajomym nawet podobała się ta „chałupka” z  podpisem, bo dość często ją lajkowali. Gdyby mnie atakowano za opowiadanie się za prezydentem Trumpem, to bym odpowiedział, że… ja o tej chałupce na zdjęciu u góry, a nie o nowym prezydencie USA.

   Ów ranek, który przyniósł tak bulwersującą dla całego świata  nowinę był dla mnie ciekawy również z innych względów. Nie wiem jak nazywa się pani, która w Jedynce Polskiego Radia około 5-ej rano ma stały felieton, ale to ona przykuła moją uwagę rozważaniem  tematu maestrii wyborów. Opowiadała rzeczy niby dobrze wszystkim znane, ale…. Nawiązując do gry wybitnych aktorów występujących w wybitnych filmach, które zapadają nam w pamięć przypomniała o fakcie, że bardziej pamiętamy ich twarze niż ich słowa. Jesteśmy jako odbiorcy nauczeni patrzeć w oczy (zwierciadło duszy), obserwować twarz i całą mowę ciała naszych rozmówców i nawet do głowy nam nie przychodzi ten prosty fakt, że ludzi uczy się komunikacji interpersonalnej i takiego kreowania mowy ciała aby byli odbierani jak najbardziej przekonujący. Kiedyś grafolodzy potrafili z analizy naszego pisma wysnuć wiele wniosków na temat naszego usposobienia, czy charakteru. Teraz mamy niemal wyłącznie mechaniczne pismo, które nic o nas nie mówi. Sztuka obserwacji i analizy zachowań ludzkich została wykorzystana przeciwko nam odbiorcom komunikatów nadawanych przez polityków, kandydatów do różnych kluczowych stanowisk. Przekonują nas do nie zawsze prawdziwych treści i pozytywnego nastawienia do z gruntu fałszywych polityków. Pani zakończyła swój felieton smutną konstatacją:
Ilu spośród nas, zwykłych zjadaczy chleba ma czas i inne warunki niezbędne do tego aby ten proces śledzić, oceniać i wyciągać wnioski?

30 uwag do wpisu “TRUMP – jest wielki…

 1. My tutaj w naszych sprawach jesteśmy podzieleni, Oni tam w swoich podobnie. Różnica jednak jest, Oni są „duzi”, my przy Nich … lepiej nie definiować. Ważnym jest więc jak to się potoczy, na pewno w pewnym stopniu i nas dotyczyć będzie, zaś nasze problemy większego wpływu na Nich nie mają. Pożyjemy, zobaczymy. Spokojnie, nasi tam sobie poradzą, w razie czego mają gdzie wracać. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • Poczytałem już w różnych miejscach trochę komentarzy. Jest podobnie jak u nas było. Krzyku wiele: „Świat się wali”, jakoś dotąd się nie zawalił. Poczekajmy trochę, to wola Amerykanów. Pozwólmy Im popracować, trochę pokory. Jestem przekonany, ze Oni sami sobie poradzą. Pozdrawiam. 🙂

   Polubienie

   • Ja nie mam wątpliwości co do tego, że Amerykanie sobie poradzą. Zająłem się mechanizmem, który w każdym kraju może tam zamącić ludziom w głowach, że wybiorą tego, kogo się im wskaże. Podobieństw jest wiele, a to jedynie potwierdza moją tezę.My wybraliśmy przed rokiem , a oni przed paroma dniami. Mamy przewagę i znacznie większe doświadczenie.Teraz u nich nastąpi wymiana elit i zajdą zmiany jakie obiecali wyborcom. A mają sporo do zrobienia w świecie i wewnątrz USA, Dość powiedzieć, że podstawowa grupa społeczna nazywana klasą średnią od 20-25 lat notuje nieustanne obsuwanie się w dół.
    Nasze dzieci mogą odczuć skutki tych zmian, oby pozytywne

    Polubienie

 2. To były wybory – a jakże – demokratyczne. Na efekt trzeba poczekać. Słyszałam jednak parę wypowiedzi znawców tematu, że pani Clinton była alternatywą na mniejsze zło. Kandydatka ubabrana w korupcyjnym bagienku po uszy. Zastanawiam się, czy Ameryka naprawdę nie miała DOBRYCH kandydatów, ciągle to wszechobecne mniejsze zło ? Do niepokoju w świecie doszedł kolejny. Cóż my możemy począć ?
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  • Dziękuję za wizytę i komentarz. W niedzielę przedwyborczą zapytałem znajomych Amerykanów mieszkających tu w Polsce, o ich ocenę kampanii i przewidywany wynik wyborów. Odpowiedzieli zażenowani poziomem „argumentów”, że nie ma tym razem dobrego kandydata.
   Wybór mniejszego zła nie jest wyłącznie naszym problemem.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 3. ~Marek Jan pisze:

  Przyjąłem ten wybór bez szczególnego zdziwienia, kontrkandydatka mocno umoczona w dotychczasowe układy nie budziła mojej sympatii, nawet jako owo „mniejsze zło”.
  No cóż, amerykańskie buractwo wybrało sobie amerykańskiego buraka na prezydenta, więc to ich problem. Zadziwia tu jednak podobieństwo do polskich układów politycznych.
  Mnie zadziwiły nie tyle wybory i ich przebieg co fakt, że ponad trzysta milionów ludzi nie jest w stanie wyłonić sensownego kandydata na miarę wielkości tego państwa i narodu. Obie kandydatury były żenująco słabe i „umoczone” na wszelkie możliwe sposoby. To też poniekąd przypomina to, co się stało w Polsce.
  Nadzieję budzi fakt, że amerykańska demokracja jest na tyle trwałym układem, że skanalizuje pomysły tego pożal się Boże zwycięzcy i za jakiś czas facet będzie musiał „znormalnieć”.
  U nas niestety takich nadziei nie ma, bo każdy kto zdobędzie władzę, może wywrócić wszystko do góry nogami i pogrzebać nawet to, co dotychczas było pozytywne. Objawy tego mamy codziennie a poczynania szefa MONu ( Ministerstwa Obłędu Narodowego) jest czołowym i jednym z wielu tego przykładem.

  Polubione przez 1 osoba

  • Podobnie to oceniamy Marku Janie. Niektórzy wybitni komentatorzy stawiali tezę, że Trump jak łatwo kłamał i obiecywał tak samo łatwo zmieni zdanie, postawę i zachowania.
   Już są tego dowody.
   Szok mentalny bardzo się przyda Amerykanom i Ameryce

   Polubienie

   • Tatul, dziekuje Ci serdecznie za te notke i jeszcze bardziej serdecznie za polecenie mojej pisaniny:)
    Tak, masz racje spoleczenstwa calego swiata powinny zaczac dojrzewac politycznie.
    To co sie wydarzylo w Ameryce czy tez Polsce wcale nie jest odosobninym zjawiskiem, globalnie ludzie sie nie interesuja polityka. Niestety polityka interesuje sie kazdym z nas czy tego chcemy czy nie i wczesniej czy pozniej wyciaga rece do polajanki.

    Polubione przez 1 osoba

   • Tatul pisze:

    Pięknego Nicka używasz. Pięknie i jasno formułujesz swoje słowa.
    Dzięki za Twój głos w przestrzeni i za odwiedziny.
    Niestety masz rację. Powtórzę ostatni akapit z mojego tekstu:
    „Ilu spośród nas, zwykłych zjadaczy chleba ma czas i inne warunki niezbędne do tego aby ten proces śledzić, oceniać i wyciągać wnioski?

    Polubienie

  • Bardzo dziękuję za polecenie mojego podsumowania! To co się aktualnie dzieje w Ameryce jest naprawdę przerażające. I nie mowię nawet o wyborze Trumpa na prezydenta, bo taki jest efekt dziwnej amerykanskiej demokracji, ale o tym co dzieje się ze społeczenstwem. Jest chyba jeszcze bardziej podzielone niż polskie w kwestiach politycznych i niestety dochodzi do wielu aktów agresji. Taki o cywilizowany kraj.

   Polubione przez 1 osoba

   • Witaj, dziękuję za wizytę i komentarz z miejsca walki.
    Nie ma innego wyjścia jak nauczyć się z tym żyć i czekać końca kadencji. Nauki zebrane w minionych kadencjach wykorzystać w przyszłości.
    Pozdrawiam

    Polubienie

 4. ~Marek Jan pisze:

  Swołocz może się opowiadać po każdej ze stron i wcale mnie to nie dziwi, że dochodzi do ruchawek nawet w kraju mieniącym się być ostoją demokracji.
  W mojej ocenie emocje rychło wystygną i za jakiś czas wróci normalność, w końcu Amerykanie są na ogół pragmatyczni i zdają sobie sprawę z realiów w jakich funkcjonują.
  Trump będzie musiał przejść przyśpieszony kurs zasad działania państwa demokratycznego o czym zdaje się nie mieć zielonego pojęcia.

  Zobaczymy, jaki będzie tego efekt, myślę jednak, że nawet on zdaje sobie sprawę z tego, że kampania wyborcza się skończyła i trzeba się zmierzyć z rzeczywistymi problemami zarówno w polityce wewnętrznej jak i międzynarodowej. Mimo wszystko nie sądzę by doszło do jakiejś radykalnej zmiany we wszystkim tylko dlatego, że Trump zasiadł w owalnym salonie, w końcu musi się liczyć z doświadczonymi kolegami z Partii Republikańskiej, którzy wkrótce zapewne obejmą kluczowe stanowiska w rządzie.

  Polubione przez 1 osoba

 5. ~Brzoza pisze:

  No coz … stalo sie. To jest teraz moj prezydent. Torebka projektu Ivanki Trump czy pokazanie ” jak wspaniala jest rodzina kiedy wszystkie trzy zony sie lubia ” nie wywoluje juz usmiechu na naszych twarzach. Martwimy sie. I nie chodzi o to czy mocarstwo sobie poradzi- tylko czy poradza sobie zwykli ludzie ? Czas wielkich niewiadomych przed nami. Mialam ” American Dream”, ze jednak 45 prezydentem bedzie kobieta. A z drugiej strony wiedzialam, ze bylby to cud. No, coz. Wypada nam tylko czekac co bedzie dalej. Pozdrawiam ! Wrocilam wlasnie z kina ( ” Powidoki” – Festiwal Filmu Polskiego ). Film warty polecenia.

  Polubione przez 1 osoba

 6. Witaj Brzozo. Widzę, że jesteś spokojna. Zbiorowa mądrość narodu (?) zadecydowała i trzeba się dostosować. O wszelkim paskudztwie do jakiego się posunięto w kampanii trzeba zapomnieć i dalej normalnie żyć. Wszystko się uładzi i znormalnieje.
  Wajda nie doczekał owacji i triumfalnego pochodu swego ostatniego dzieła przez sale kinowe i festiwale. Szkoda.
  Wczoraj oglądałem „Inny punkt widzenia”. Gościem był Ryszard Horowitz. Wspominając Wajdę powiedział o innym jego talencie, o rysunku i malarstwie. Nie znam jego prac. Czekam zaintrygowany na jakieś pokazy.
  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

  • ~MariaR pisze:

   „Niech im się uda”, zgoda, byle nie za cenę „utopienia” całości. Bo podobno według ostatnich danych statystycznych opublikowanych przez GUS nasza, jako całości sytuacja
   okazuje się niestety dość nie ciekawa – najniższy od lat rozwój gospodarczy, zatrzymane inwestycje, najgorszy z wszystkich krajów UE poziom wykorzystania środków europejskich. Krótko mówiąc, Polsce grozi recesja i nie widać pomysłu na zatrzymanie tego procesu. (z bloga T.Głogowskiego na Onet)
   A inni, niestety dość znani „straszą” tak – żeby zamiast 500+ nie było 2000-. Dla każdego! 😦
   Więc może jednak niech nie spełniają wszystkich swoich obietnic. Może wystarczą te, które już zostały spełnione?

   Polubione przez 1 osoba

   • ~Marek Jan pisze:

    Uda się im – jak rak świśnie a moją dłoń porośnie gąszcz kaktusów.
    Wyraźne symptomy katastrofy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz Polski już mamy po roku „sprawowania” tych rządów.
    Wydawanie pieniędzy budżetowych, których się de facto nie ma, może się tylko i wyłącznie skończyć źle lub bardzo źle.
    Do tego na własne życzenie mamy fatalną opinię zarówno w Unii jak i u liczących się potencjalnych partnerów z powodu nieudolnej i pozbawionej rozumu polityki zagranicznej.
    Jeśli nie wyjdziemy poza sferę tzw. „pobożnych życzeń” to spotkanie z rzeczywistością będzie bardzo bolesne i to dla całego narodu, nie tylko dla politykierów, którzy i tak za nic nie odpowiadają więc mogą realizować najbardziej idiotyczne pomysły, jakie tylko zrodzą się w ich chorych głowach.
    My podatnicy za to zapłacimy, czy się to nam podoba czy też nie.
    Dawniej choć łby ścinali a teraz pozostaje dla tych „uszczęśliwiaczy narodu” tylko tzw. „odpowiedzialność polityczna” czyli żadna, najwyżej przesunięcie gdzieś na inne stanowisko, gdzie dalej mogą szkodzić do woli.

    Polubione przez 1 osoba

   • ~MariaR pisze:

    Zgadzam się z Tobą Marku Janie w opisie naszej rzeczywistości. Tyle, że nie bardzo widzę, co można zrobić w tej sytuacji. Opozycja słaba i podzielona, nawet gdyby się jakoś udało zmusić „wybrańców narodu” do ustąpienia, to co dalej. Skoro w sondażach poparcie rośnie, to wybory niczego nie zmienią lub nawet mogą zmienić na gorsze dając „wybrańcom” większość konstytucyjną.
    Czas niestety też działa na korzyść „wybrańców” – za chwilę opanują i zastraszą sądownictwo, prokuratorzy już chyba są „polityczni” (?), przygotują i podporządkują sobie bojówki OTK itd.
    Słowem beznadzieja.

    Polubione przez 1 osoba

   • Tatul pisze:

    Witaj MarioR…
    Jakże się cieszę z Twoich odwiedzin. Już miałem pisać o Tobie, że była i jej nie ma. Miałem dać tytuł: Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…
    Dawno nie komentowałaś.
    Co do obaw to jesteśmy zgodni. Też śledzę dane i widzę, że dzieje się nie najlepiej, a przed nami wcale nie łatwiejszy czas. Linia totalnej krytyki, z której PiS zrobił broń przeciwko poprzednikom zaczyna obracać się przeciw PiS-owi
    Wciąż jednak wskaźniki poparcia mają wysokie a krytyka jaką ja uprawiam w tej chwili jest dla wielu ludzi bardzo obraźliwa.
    Smutne to, ale prawdziwe.
    Pozdrawiam

    Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    Dzięki Tatulu za dobre słowo. 🙂
    Mało komentuję gdziekolwiek, bo by mi się pewnie ciurkiem co i raz ulewało żółcią lub innymi zgryźliwościami na tę „dojną zmianę”, którą przyszło nam przeżywać.
    Nie jestem celebrytką , którą oderwano „od koryta” (i która może czuć się skrzywdzona), wprost przeciwnie jestem zwykłym szarym człowiekiem do tzw. „dymania” (cokolwiek by to znaczyło) 🙂 przez rządzących dowolnej opcji.
    Tyle tylko, że teraz ten proces jest dokonywany przez ludzi, którzy budzą we mnie same negatywne odczucia i bez nadziei (nawet ułudnej) na przynajmniej nie gorszą przyszłość niż obecna teraźniejszość. 🙂
    A wskaźniki poparcia dla wybrańców narodu wciąż w sondażach rosną ……
    I żeby nie było, że tak całkiem nie na temat notki – podobno przeciw Trumpowi było wielu młodych, więc mogą mieć jakąś nadzieję na zmianę w przyszłości, u nas akurat odwrotnie, wielu młodym ta zmiana się podoba …..
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

 7. ~Jacek.K pisze:

  Podobieństwo pomiędzy Stanami a Polską. Z jednej strony jakoś siermiężnie, a z drugiej pod pokrywą „elokwentnej” paplaniny merytoryczną pustka, albo nawet gorzej. Co do HC to w ciemno można stawiać, że wsparłaby demokratyczna opozycję czy to w Libii, czy gdziekolwiek indziej. Chociaż światu nie jest ostatnio od tego lepiej. Trump jest przynajmniej spoza tego układu, a z jakiego jest wkrótce się okaże. Ponoć zaprosił do współpracy Bena Faraona. Ciekawe. Charakterystyczne , że to demokraci największe problemy mają z przyjęciem wyników demokratycznych wyborów. Chyba nie było dobrego kandydata tym razem, ale ktoś musie obsadzić ten fotel. Osiem lat temu po zwycięstwie Obamy wieszczono nowy rozdział w historii świata. Nowa jakość nie zawitała do USA. Teraz straszy się katastrofą. Tej tez nie będzie. Warto mieć trochę dystansu. Smuci mnie tylko naprawdę to, że elektorat w coraz mniejszym stopniu odróżnia wybory od wysyłania sms-ów na telewizyjnych idoli. Zarówno tam jak i tu. Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  • Tatul pisze:

   Witam i dziękuję za komentarz.
   Mój opis podobieństw dotyczy głównie sposobów manipulacji i podatności na na to mas społecznych.
   Jak widać zarówno tu nad Wisłą jak i w USA są tacy sami ludzie i w dodatku przeżywają te same problemy. Wszyscy pragną poprawy swego losu i padją na twarz przed wszystkimi, którzy im to obiecają. Te 14 mld USD wydane na kampanię w USA mogłoby ulżyć w biedzie najbiedniejszym, ale …
   Show must go an .. Nieprawdaż https://www.youtube.com/watch?v=t99KH0TR-J4
   Pozdrawiam

   Polubienie

 8. ~MariaR pisze:

  No i widzisz Tatulu „korzyści” z tego, że się odezwałam? Bo chyba „zabiłam” dyskusję na forum tymi komentarzami. Nikomu już od dwóch dni nie chce się odezwać – ani za, ani przeciw, ani nawet w innym temacie! 😦 Mimo zaglądania na blog, bo zauważyłam, że wczoraj i przedwczoraj było wg licznika daleko ponad 100 odsłon!
  Może usuń te ostatnie m/komentarze, większej szkody nie będzie, a forum się jakoś „odczaruje”. 😉

  Polubienie

  • Ja widzę korzyści, bo te 100 osób mogło przeczytać inne opinie niż zalecane im przez „jedynie słuszne” media.
   Czy przeczytali? Tego nie wiem i się już nie dowiem.
   Wczoraj w „Kropce nad I” pan Gertych pocieszał: Już jeden rok minął, jeszcze tylko 3 lata w czasie których należy się dobrze przygotować.
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.