Tylko kiosków, tylko kiosków, tylko kiosków żal…

Dzisiaj usłyszałem w radio felieton o przemijaniu. Dotyczył kiosków, z których najsławniejsze były te należące do Przedsiębiorstwa Kolportażu Prasy „RUCH”.
Dzisiaj firma przechodząca w międzyczasie różne fuzje i prywatyzację utraciła nie tylko pozycję monopolisty ale i ekonomiczny sens istnienia. Wszędobylskie kioski zaczęły znikać z pejzażu miast i wiosek, albo zostały sprzedane i jeszcze gdzieś stoją spełniając już inne role. Jak widać wszystko przemija, nawet kioski .
Nasunęły mi się wspomnienia z kioskami w tle. W czasie mojego dzieciństwa mieliśmy tego typu placówkę zlokalizowaną w malutkim pomieszczeniu budynku jaki ocalał z pożogi wojennej i to nie tylko z ostatniej II Wojny Światowej. To były resztki obiektu pochodzącego z XVII wieku. Wybudowano go w tym samym okresie co nasz kościół. Podobnie jak w kościele stworzono tam sklepienie kolebkowe – krzyżowe, a materiały użyte do budowy pochodziły z tej samej cegielni. Był tam zajazd – czy może karczma. Historyczne potwierdzenie dla tego obiektu i jego funkcji znajdujące się w powieści Stefana Żeromskiego „Popioły”. To w nim zatrzymali się na nocleg rosyjscy żandarmi prowadzący do Sandomierza pojmanego powstańca Rafała Olbromskiego. Stąd też udało mu się uciec. Dowiedziałem się o tym już znacznie później, gdy załatwiałem konieczne zgody na lokalizację właśnie w tym miejscu  pawilonów handlowych. Ten wątek bardzo mi pomógł w wyjednaniu zgody drogowców, którzy najbardziej oponowali.
Kiosk wyprowadzono stamtąd gdy ”Ruch” dorobił się powtarzalnego i produkowanego na skalę masową przenośnego kiosku. Postawiono go na środku rynku. Może dlatego nazywani go „pępkiem”. Zmieniały się panie kioskarki, zmieniono też sam kiosk na większy i pojemniejszy. Stał blisko przystanków autobusowych i to dawało mu rację bytu. Przyszedł wreszcie czas tworzenia „Saloników prasowych”, które podobnie jak ten z mojego dzieciństwa oferowały więcej miejsca i daj Boże toaletę, co dla kioskarek było prawdziwą ulgą. Kiosk jeszcze stał kilka miesięcy aż pewnego dnia przyjechał samochód , dźwig i po paru minutach tylko  ślad po nim pozostał. Nie było tam trawy więc posadzono trochę kwiatków i zrobiono tam klomb. Dzisiaj młodzi już nie pamiętają tamtych luksusów. Pępek zniknął i nic nie wskazuje na to aby nastała moda na tego typu pawiloniki handlowe. Tamte kioski jeszcze jakiś czas będziemy spotykać w ogródkach działkowych, na placach budów gdzie pełnią rolę zastępczą.
Pamiętam, że będąc w Chicago (1984-87) opisywałem swoim dziewczynom jak organizowana jest tam sprzedaż prasy. Nikomu nie brakowało kiosków, bo prasę i inne drobiazgi kupowano na stacjach benzynowych, czy w automatach sprzedażowych. Przywędrowało to również do nas i aż dziw bierze, że z takim opóźnieniem. Jak ponury żart brzmi dzisiaj wspomnienie różnych dziwactw jakimi charakteryzowano różnice pomiędzy państwami po obydwu stronach żelaznej kurtyny. Nasz kiosk był dla nich takim dziwadłem, bo niby dlaczego miał okienko tak nisko usytuowane, że  klient w głębokim ukłonie musiał pytać o towar i rozliczać się? Biez wódki nie rozbieriosz?- mawiali nasi sąsiedzi.

Na koniec jeszcze jedno skojarzenie. Pamiętamy piosenkę: Dziś prawdziwych Cyganów (kioskarek) już nie ma… Proponuję podmienić w refrenie słowa ( Konie = kioski) i zaśpiewać:
Dawne życie poszło w dal,
dziś na zimę ciepły szal.
Tylko koni, tylko koni,
tylko koni, tylko koni żal.

Dawne życie poszło w dal,
dziś pierogi, dzisiaj bal.
Tylko kiosków, tylko kiosków
Tylko kiosków żal .    ( Konie = kioski)

9 uwag do wpisu “Tylko kiosków, tylko kiosków, tylko kiosków żal…

 1. Jeszcze gdzieniegdzie się trafi. Prawie wszystko się zmienia. Mnie żal barów mlecznych, nawet budek z piwem. Takie było fajne kino „Syrena”, ciuchcia, która służyła niejednemu. Jest inaczej, ale ciągnie do tych „staroci”. Mamy duże domy handlowe, czasem korzystam, wolę jednak małe prywatne sklepiki. A te małe przytulne knajpki. „Dawne życie poszło w dal” … nam starszym wiele tych miejsc z tamtych lat po prostu żal. Takie życie. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

 2. ~Iwona Zmyślona pisze:

  Bardzo byłam przyzwyczajona do kiosku. Rozumiem, że wszystko się zmienia, ale nie każdy jest zmotoryzowany, by mógł na stacji benzynowej kupić to, co do tej pory było dostępne właśnie w „Ruchu”. Nie walczymy z tym, co większości przeszkadza, ale z tym, co jej nie szkodzi, no bo komu przeszkadzały te kioski? Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Niewidoczna ręka rynku sprawnie reguluje te sprawy. Kioski powstawały w czasach gdy władzy zależało na czytelnictwie prasy, bo w ten sposób mogła oddziaływać propagandowo na stan świadomości społeczeństwa. Dzisiaj czytelnictwo prasy papierowej zanika w tempie zastraszającym. Wszystkie gazety udostępniają wersję elektroniczne. Pozostały asortyment towarów spotykany w kioskach jest dostępny wszędzie i sprzedawany w dużo bardziej wygodnej i atrakcyjnej formie. Skończyła się pewna epoka , czy jednak należy żałować tego co było? Trzeba zapytać kioskarek. One najlepiej wiedzą jak się tam pracowało

  Polubienie

  • Chyba jako mała dziewczynka, prawda?
   Miejsce ciekawe jako punkt obserwacji, ploteczek, wymiany poglądów. Zarobki jednak, to chudziutka prowizja, a warunki pracy bez wody, ubikacji, ogrzewania w zimie…
   Pozdrawiam

   Polubienie

 4. A ja miałam w kiosku założoną teczkę. Koszmarne dni, kiedy trzeba było prosić niesympatyczną, by zechciała odłożyć, sprzedać… Kioski zawsze będą mi się kojarzyły z miłymi lub opryskliwymi. Atmosferę zawsze tworzą ludzie, a kioskarze zarabiali bardzo mało, stąd pewnie frustracja.
  Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

 5. w najbliższym miasteczku mamy kilka kiosków, w tym przynajmniej jeden w takiej typowej budce, jak kiedyś „RUCH”; inne znajdują się jako stoisko w domu towarowym i sklepik w lokalu usługowym na parterze w kamienicy przy głównym placu miasteczka.
  A na osiedlu, na którym się wychowałam (Kraków) też jest kilka kiosków, w tym 3, które istnieją, dokąd pamiętam – jeden w budce typu RUCH i dwa w lokalach na parterze w najdłuższym bloku (po jednym na każdym końcu tegoż bloku), więc jeszcze czuć tę niegdysiejsza atmosferę 🙂 Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.