Wajda też się naraził…

Nie pierwszy to raz rządzący lub pretendenci do władzy wymierzają „sprawiedliwość” zmarłym, chociaż wybitnym i wielce zasłużonym Polakom. Tak było z noblistami w dziedzinie poezji, tak też jest z ostatnim człowiekiem filmu, który odszedł w pierwszej dekadzie października. Na pogrzebie nie było przedstawicieli władzy, bo mieli inne zajęcia. Na posiedzeniu sejmu w dniu 4 listopada podjęto wprawdzie przez aklamację uchwałę w sprawie uczczenia tego wybitnego Polaka i nagrodzono go oklaskami, ale główny reżyser tego teatrum jakie się odbywa na ul. Wiejskiej i nie tylko tam, demonstracyjnie opuścił salę. Powrócił dopiero wtedy, gdy zaczęto procedować inne punkty programu. http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/jaroslaw-kaczynski-opuscil-sale-przed-uchwala-ws-wajdy,689230.html

Zdarzenie jest tłumaczone bardzo różnie ale mnie się wydaje, że prawda jest jedna. Największy reżyser wszech czasów, który w dodatku sam pisze scenariusz sztuki odgrywanej na scenie owego teatru nie mógł  po prostu znieść słów chwalących zasługi innego reżysera i wyszedł.
Mam nadzieję, że ON też doczeka się nagrody, może nie Oskara, ale np. Pokojowej Nagrody Nobla i też będzie doceniony i oklaskiwany przy pełnej sali.

13 uwag do wpisu “Wajda też się naraził…

 1. ~Ewa pisze:

  Panie Czesławie,
  Z tego, co pamiętam, to Andrzej WAJDA wraz z małżonką – p. Krystyną ZACHWATOWICZ jako jedni z pierwszych publicznie zaprotestowali przeciwko pochowaniu Marii i Lecha K. na Wawelu. Nie zostało to im zapomniane, jak widać…….
  Pozdrawiam.

  Polubienie

   • Lepiej w ciszy i pokorze. Zobacz ilu to było na piedestale, potem farbą, słowem obrzucili. Wniosek: lepiej sobie nie kadzić, by potem poniżać. A w naszym krótkim życiu też bywa „na wozie i pod wozem”. Nigdy nie należy jednak człowieka poniżać. Nie wiem tylko jak się odnieść do takich, którzy mordowali, poniżali itp. Tu moja litość jest raczej wątpliwa. Pozdrawiam. 🙂

    Polubienie

 2. Co ekipa rządzących, to inni bohaterowie i inne wartości. O, głupoto ludzka: zmiany ulic, burzone pomniki, zakazywanie, pouczanie, grożenie. A teraz znowu stawianie pomników, które potem przez następców będą burzone, a my jak barany przyglądamy się tym igrzyskom.
  Najbardziej obawiam się o zmiany w szkole. Może nauczyciele nie pozwolą na burzenie? Może w końcu będą na tyle odwazni, by powiedzieć stop? Może…

  Polubienie

  • Stawiają pomniki na solidnych cokołach… Z myślą o następcach, albo system jaki wprowadzają przetrwa nie tylko kolejne wybory, ale i następne, następne, następne…
   Nowe elity, nowi obywatele, nowe idee, a najważniejszym kryterium doboru kadr będzie lojalność wobec WODZA

   Polubienie

 3. Przykre to jest , bardzo przykre
  .Umarł człowiek wybitny szczególnie zasłużony dla kultury a co ja piszę, artysta wielkiego formatu od lat 50 poprzedniego stulecia kiedy to polski film zaczął się rozkręca c
  I polska szkoła filmowa
  Rzeczywiście też zauważyłem ze śmierć i pogrzeb tego szczególnie zasłużonego artysty nie była zbyt nagłośnienia

  Polubienie

 4. ~dudi pisze:

  Wajda, ze swoją pozycją i dorobkiem mógł pozwolić sobie na komfort mówienia tego co myśli bez obaw – inna też była waga jego słów: – jako jedna z nielicznych osób publicznych wyrażał to o czym wielu myśli ale czemuś obawia się powiedzieć, i nie tylko chodzi tu tylko o wawelski pochówek – cytuję „Kaczyński to głupol” „na to są piguły, na to są lekarze, na to są sposoby. Niech się leczy!”.
  a przecież Prezes słynie z pamiętliwości…

  Polubienie

 5. A ja myślę, że ten „reżyser” ma wszystko i wszystkich w poważaniu, a jedyną jego potrzebą jest granie pierwszych skrzypiec nawet w takich sytuacjach. Bo przecież nikt już nie myślał o Wajdzie, wszyscy się skupili na tym dlaczego Jarek wyszedł z sali. Napisałabym, że mnie to guzik i mogłoby go tam wcale nie być – tak by było najlepiej.
  Ale jak już napisałam u siebie – Polska jest stolicą absurdu – więc nic do durne/nieobliczalne/szalone (niepotrzebne skreślić) nie jest nam obce.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.