Przyjaciel pies miał na imię Agis

Taki był, gdy się do nas wprowadził

 

Panowie prowadzący w TVN 24  Szkło kontaktowe przed paroma dniami przypominali sobie na antenie różne nasze powiedzonka z psem w tytule. O dziwo znaleźli kilkanaście takich powiedzeń, a przecież nie wyczerpali tematu. My sami też moglibyśmy dodać do powiedzeń typu: Pies ci mordę lizał; Pies z tobą tańcował; Psia krew. Zeszedł na psy… sporo innych o bardzo pozytywnym wydźwięku. Dla przykładu Sztaudynger:
Tę prawdę poznajemy z wiekiem,|
Nie każdy pies jest psem, nie każdy człowiek człowiekiem
.
– „Pies jest jedyną istotą na świecie , która bardziej kocha Ciebie niż samego siebie”./J. Billings /
– „Na początku Bóg stworzył człowieka, ale widząc go tak słabym, dał mu psa” – /Alfons Toussenel/
– „Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu, człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał, i kota, który będzie go ignorował”./ D. Bruce
– „Ten kraj szczęśliwy … gdzie – po psie płaczą szczerze i dłużej …”/Adam Mickiewicz/
– „Jeśli ktoś się nie podoba twojemu psu, najprawdopodobniej tobie też nie powinien się podobać” – /Anonim/
Pies poczciwszy od człowieka – nim ukąsi, pierwej szczeka.
Wystarczy wpisać do wyszukiwarki stosowne hasło i to co nam się wyświetli na pewno nas poruszy. Autorzy z różnych epok pisząc swoje przemyślenia na temat przyjaźni z psem na pewno kochali swoje psy skoro takie świadectwa im wystawili.

Dlaczego ja dzisiaj tyle piszę o psie, ano dlatego, że gdy rankiem zaglądnąłem do zaprzyjaźnionego bloga https://klateracje.blogspot.com/2016/09/na-psa-urok-tola.html  to znalazłem ciekawie i nawet zabawnie napisane historyjki związane ze zwierzakami, które żyły w domu autora, w tym również o pożegnaniach z nimi. Tekst bogato ilustrowany zdjęciami zaczyna się taką oto psią deklaracją:
Bardziej kocham ciebie niż siebie samego,
Nic na to nie poradzę, takie pieskie ego,
A kiedy podkulę ogon do ostatniej podroży,
To płakał po mnie będziesz
I szczerzej, i dłużej.
   Trafił mnie w czułe miejsce, gdyż może nie płaczę, ale wraz z żoną bardzo przeżywamy pożegnanie z naszymi pupilami. Prawie w jednym czasie pożegnaliśmy się z psem , który porzucony przez poprzedniego „pana” zamieszkał z nami 7 lat temu i kotkę, którą jako małe kocię dostaliśmy w prezencie od moje siostry 18 lat temu.
Przeczytałem tekst i większość obszernej dyskusji pod nim, a w końcu i sam zabrałem głos w sprawie pisząc:
Zaglądam… Czytam… Nachodzą mnie wspomnienia. Aktualnie przeżywamy smutek rozstania z naszymi zwierzętami. Odszedł od nas przygarnięty przed 7 laty pies o pokroju wilka, którego ktoś porzucił na parkingu pobliskiego zakładu wulkanizacyjnego. Ujęło nas to, że sam sobie wybrał nasze domostwo i uparcie przeskakiwał przez siatkę dotąd, aż zaakceptowaliśmy jego adopcję. Nie wiedzieliśmy ile miał lat, ale zasmuciliśmy się gdy podczas spaceru spotkany znawca psów zwrócił się do niego: No i co staruszku? Odtąd już inaczej patrzyliśmy na jego walkę z przejawami starości i niedołęstwa. Tydzień po nim odeszła nasza kocica, która była z nami przez 18 lat, a więc w przeliczaniu wieku zwierząt na parametry ludzi była baaaardzo stara. Obserwując procesy starzenia jakim podlegały nasze zwierzęta myśleliśmy o sobie. Nie chcemy przeżywać tego ponownie…
   Przed opisaniem tej dzisiejszej przygody zaglądnąłem do cytowanego tekstu i znalazłem tam odpowiedź autora. Oto ona:
 – Też wydawało mi sie, tatulu, że po stracie Fancy, nie będzie mnie stać emocjonalnie na opiekę nad kolejnym psem. A jednak stało sie inaczej. Chyba spełniło sie stare żydowskie porzekadło (jidysz): „Men tracht und Gott lacht (kiedy człowiek coś planuje, to Pan Bóg z niego się śmieje!)”.
Tym razem nie był to jakiś upiorny chichot, lecz śmiech nader przyjazny! Ból po stracie ukochanych pupilków jest zawsze szczery i dojmujący. Ludzi wobec siebie nie zawsze na to stać…
Serdeczności
    Nie będę teraz rozstrzygał kiedy i na mnie spłynie potrzeba sprawienia sobie nowego przyjaciela. Wystarczy powiedzieć, że każde otwarcie bramy związane z wyjazdem samochodu związane jest z nawykiem sprawdzenia gdzie jest pies. Rankiem i wieczorem gdy przychodzi pora karmienia naszych zwierzątek odzywają się nawyki jakie w sobie w minionych latach wytworzyłem. To samo podczas zakupów gdy zastanawiam się, czy mam wystarczający zapas karmy.
Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka – powiadają ci, którzy na ludziach się znają. Straciliśmy domowników, ale mamy świadomość tego, że żyły z nami w miarę komfortowo, a my zyskaliśmy dzięki nim dużo doświadczeń i przemyśleń

.

13 uwag do wpisu “Przyjaciel pies miał na imię Agis

 1. Ja też oddam pokłon tym pieskom, z którymi dane mi było żyć w tym samym obejściu. Pamiętam: był ostry Bukiet – ukąsił 4 Panie, Brylant jako Brylek, Aza, Burków dwóch /jeden zginął przez pomyłkę myśliwego na polowaniu, drugi z nich był opiekunem całej rodziny kotów, walczył z innymi psami w ich obronie/, Murzyn, Pimpek /zginął pod kołami samochodu, straszny pieszczoch, rodem z samego Sandomierza/, Spake – ten to trochę taki współczesny. Córka ma Lirę, jestem z nią zaprzyjaźniony, dobry z niej „lekarz” i strażnik domu. Dobrze ~~ tatulu, że wspominasz, mnie też wzięło na przypomnienie sobie domowych przyjaciół, nawet mnie trochę ściska. Dziękuję i pozdrawiam. Hau, hau !

  Polubienie

  • Liczną gromadkę przyjaciół wspominasz Andrzejku i nie tylko ich imiona ale i cechy, które wyróżniały ich z tłumu.
   Jestem pewny że i one gdyby mogły, to by okazały swoje przywiązanie.
   Pozdrawiam i ja

   Polubienie

 2. Nasz pierwszy pies Kubuś był z nami ponad 18 lat z 3 letnią przerwą na włóczęgę. Przed ucieczką czuł mores przed panem – moim Tatą, po odnalezieniu – miłość do pańci – mojej Mamy. Kiedy go zabrakło, Mama stwierdziła „jeśli pies to tylko Kubuś”… a potem sama przywiozła suczkę „najlepszą część spadku”. Kiedy człowiekowi nic się nie chce, siada się w pokoju i patrzy na śpiącego psa… można tak spędzić długie minuty 🙂

  Polubienie

  • Masz rację AniuZosiu. Pies towarzyszem życia jest. Zwłaszcza, gdy przybywa do domu jako szczeniak i daje się „ułożyć”.Do sentencji zawartych w tekście dołożę jeszcze jedną:
   „Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy” – Edward Abbey
   Cieszę się, że po paru latach wpadłaś tu i pozostawiłaś komentarz
   Pozdrawiam

   Polubienie

  • No właśnie Piotrze – Kot też może zawładnąć naszymi uczuciami. Tak było i u mnie. Pamiętam wiele szczegółów z życia ostatniej kotki staruszki ale chyba najbardziej dominującym uczuciem było spotkanie z kotem o imieniu „Wentyl” (wykarmiłem go strzykawką z nałożonym wentylkiem do roweru). Otóż zaginął nam i nie było go trzy miesiące. Pojawił się gdy już zamykałem furtkę i odjeżdżałem na długo do córki w Chicago. To co on wyprawiał przy spotkaniu, to nie zdarzyło się nigdy przedtem ani potem. Nie miałem jednak czasu aby cieszyć sie na równi z nim ze spotkania.
   Po powrocie było już normalnie.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Psów ani kotów w moim domu nie było, chyba że te na wsi u rodziców. Tam była ich gromadka. Ale mieliśmy kilka chomików i królika miniaturkę, czarnego jak smoła. Kilka razy pisałam już o nim ale może warto u Ciebie Tatulu wspomnieć raz jeszcze naszego pupila, który był z nami ponad 9 lat. Klatka jego stała w pokoju gościnnym za tapczanem pod oknem, a wymiary miała jak na to maleństwo pokaźne. Mąż sam ją zrobił, a dla naszego zwierzaka był to prawdziwy pałac. Kiedy wyciągaliśmy czarnuszka z niej, w młodości swojej, z radości skakał wysoko, a nawet kręcił piruety. Za to strasznie bał się stanąć na podłodze. Dywan, tapczan, fotele zaliczał bez problemu, ale nie odważył się przejść po gołej lakierowanej podłodze. Jego odejście było dla wszystkich domowników bardzo smutne. Moje dorosłe dzieci zawinęły królika w kocyk, włożyły do kantora wymoszczonego sianem i zakopały przy naszym garażu. Zwierzę, każde to domownik, którego śmierć jest przykrym przeżyciem dla całej rodziny. Wiem Tatulu co czujesz. Przypuszczam, że pustkę po psie i kocie wypełni szybko inny żywy ulubieniec.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  Polubienie

  • Witaj Elżbieto. Cieszę się z Twojego powrotu do blogowej aktywności.
   Ciekawe wspomnienia wywołałem swoją opowieścią. Jak widać różne zwierzątka mogą być naszymi pupilami i wnosić do naszego życia ciekawe wątki. Moja córka miała chomiki, które wędrowały z nią pomiędzy akademikiem i domem i chociaż nie okazywały jakiegoś przywiązania to były głaskane i wyjmowane z klatki. Tak się to im podobało, że kiedyś skorzystały z okazji i w akademiku wyszły na wolność. Nie zostały odnalezione.
   Wspomnienia jednak pozostawiły i to trwałe.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 4. Niezmiernie mi miło, tatulu, że przytaczasz jako kontekst Twej notki fragmenty mego postu.
  Okazuje się, że miłość do zwierząt o wiele szlachetniej łączy ludzi niż wyzmanie, jakakolwiek społeczna, polityczna czy narodowa przynależność, nie mówiąc już o „płciowej” solidarności!
  Nie dziwi zatem bon – mot irladzkiego prześmiewcy George’a Bernarda Shaw’a:
  „Im bar­dziej poz­naję ludzi, tym bar­dziej kocham zwierzęta.”…
  serdeczności

  Polubienie

 5. ~Brzoza pisze:

  Nigdy nie mialam psa, chociaz kiedys chcialam go miec . W starej pozydowskiej kamienicy – nie bylo takich warunkow ( I pozwolenia mamy na kupienie czworonoga). Byly ” dachowce” czyli koty- przybledy, ktore karmilam, chronilam, leczylam. Byly golebie- snogarlice, chomiki, rybki i papugi. Kazde odejscie zwierzecia bylo oplakane ( a jak umarl – nie zdechl – chomik, to nie chcialam jechac na wakacje. Mama przekonala mnie w ostatniej chwili, ze powinnam jechac w Bieszczady- kiedy juz bylysmy na stacji autobusowej.) Teraz nie mam zwierzat, gdyz styl zycia jaki prowadze- uczynilby te zwierzaki samotnymi. Praca, obowiazki, czas wygospodarowany dzieciom – swoim i tym obcym- wypelniaja moje dni po brzegi. Zwierze potrzebuje oprocz pelnej miski- pelnego oddanego serca. A tego niestety na razie nie moge mu ofiarowac. „Topek ” to kot mojej cioci, ktory Imie dostal po tym, jak ktos chcial go utopic, a wujek go z tej rzeki wyciagnal. Male kocie trzymalo sie lapkami galezi I okropnie mialczalo. Topek zyl w domu cioci dlugo I szczesliwie. Nie lubial psow i z balkonu- rzucal sie na psie karki :-)) Pies ” Czarus” do dzisiaj kazdego Sylwestra spedza z ciocia w lazience bo tak bardzo psina boi sie huku sztucznych ogni ( a ciocia od wielu lat- o polnocy nikomu nie skladala zyczen ). ” Misia” to chomik, ktory ” wychodzl” ze mna na spacery 🙂 I byl ratowany przed kotami. Uparty jak osiol z luboscia ( I radoscia domownikow ) gryzl kolejne poszewki na poduszkach. Zwierzeta id zawsze byly czescia naszeg zycia. I moze jeszcze kiedys beda 🙂 Pozdrawiam !

  Polubienie

  • Witaj Brzozo. Dziękuję za podzielenie się swoimi przeżyciami i przemyśleniami na temat relacji człowieka ze zwierzątkami. W przypadku dziecka jest to bardzo ciekawe dla jego rozwoju i silnie przeżywane.
   To zdjęcie Agisa, które zamieściłem w tekście pochodzi z okresu świątecznego. Uciekał przed hukiem petard i był tak przestraszony, że za nic nie pozwolił się wyprowadzić. Nie tknął też kiełbaski jaka leżała przed jego nosem. Pisałem o tym na blogu.
   Dużo wspomnień zwiazanych z naszymi zwierzakami wciąż nasuwa się w domu i obejściu.
   Poddajemy się terapii doktora, który ma na imię Czas.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 6. Reblogged this on Tatulowe opowieści i skomentował(a):

  1 lipca to Dzień Psa.
  Naszły mnie w związku z tym wspomnienia mojego przyjaciela Psa jaki pojawił się w naszej rodzinie za sprawą wyboru jakiego wtedy dokonał. Było nam dobrze ze sobą. Czasem jednak uciekał i szukał swego dawnego pana na parkingu pobliskiego zakładu wulkanizacyjnego, gdzie go porzucono.
  Przy czytaniu tego tekstu wspomniałem znajomego blogera o nicku @Klater, który wzruszająco wspominał swojego psa, a sam już kilka lat temu pożegnał się z nami. Kiedy i na mnie przyjdzie pora, to kto będzie mnie wspominał wyciągając na światło dzienne dawne opowieści?
  Mam nadzieję, że dzięki mojemu wspomnieniu Agisa ktoś z Państwa zechce podzielić się swoimi wspomnieniami

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.