M jak Mostowiak… Barbara Mostowiak

Pani Teresa Lipowska vel Barbara Mostowiak była gościem mojej Jedynki Polskiego Radia. (Lato z Radiem 25.08.) Któż jej nie zna? Już 17 lat występuje w najbardziej popularnym z naszych seriali „M jak miłość”, a przecież nie od tego rozpoczęła karierę i nie tylko serialom ją poświęciła. Słuchałem interesującej rozmowy z redaktorem Romanem Czejarkiem, w czasie której pani Teresa wypowiadała wiele opinii z którymi jednoznacznie się utożsamiam. Choćby to, że trzeba w życiu robić to, co się kocha i być nieustannie gotowym na podejmowanie nowych wyzwań. Jej życie dostarczyło niezliczoną ilość przykładów na to, że tak właśnie jest. Zwykle tak się zdarzało, że to nie ona szukała ról dla siebie,  ale to jej szukano z dobranym do jej emploi propozycjami. Taką rolę gra w cytowanym serialu i jest to potwierdzane choćby wpisami na fejsbukowej stronie – Jedynki TU gdzie dzisiaj pojawiły się opinie:
– Ewa – Pani Teresa ma taki ciepły głos
– Małgorzata – W życiu najważniejszy jest drugi człowiek. Ważne jest zdrowie, miłość i pokora. Bardzo pięknie mówi  pani Teresa
– Krystyna –  Z ogromną  przyjemnością słucham Gościa – wielki szacunek-jako dla Aktorki, a przede wszystkim Osoby! 🙂

Wiele razy w swoich opowieściach nawiązywałem do tytułu tego serialu pytając przewrotnie:
– Czy w życiu powinna  obowiązywać zasada:  M jak Miłość, czy O jak Odpowiedzialność. Pytałem, bo obserwując życie sam już nie wiedziałem
Bywało, że teksty wędrowały na pierwszą stronę Onetu i były odwiedzane przez liczną czytelnię i przynosiły bardzo interesujące komentarze. Szkoda, że  tamte czasy dawno minęły. Blog.pl  ma dzisiaj inną strategię i zaprzestał udostępniania na swojej stronie nawet najbardziej ciekawych , a czasem nawet i bulwersujących tekstów poświęcając to miejsce kuchni, żarciu i innym ważnym tematom. Dzisiaj ważniejsze jest prezentowanie tych drugich postaw (z mojego pytania) niż tych z pierwszej grupy, którą najlepiej reprezentuje pani Terasa Lipowska. W serialowym życiu bohaterów już niemal każdy z każdym wszedł w jakieś – nie zawsze odpowiedzialne relacje, a tylko Basia i Lucek trwają w tej samej konwencji i to nie tylko względem siebie. M(ostowiak) jak Miłość.
   Interesujące były również opinie pani Teresy na temat warsztatu aktorskiego, grających w serialu aktorów i relacji jakie wytworzyły się pomiędzy ekipą pracującą wspólnie już wiele lat. Najbardziej jednak uderzyły mnie słowa kończące rozmowę, które cytowane z pamięci wskazywały na ważną okoliczność. Poza sympatią widzów, nagrodami i popularnością  dla pani Teresy rola w serialu liczy się jako doskonały dodatek do emerytury, dzięki któremu może pozwolić sobie na swobodnie przeżywane wakacje. Gra więc to, co w scenariuszach przewidziano dla Basi Mostowiak, a wszystko co się robi trzeba robić dobrze. Nie tylko na scenie. W życiu też…

 

12 uwag do wpisu “M jak Mostowiak… Barbara Mostowiak

  • Mamy zatem podobny gust Andrzeju. W tym serialu wszystko się kręci wokół gniazda jakie stworzyli Basia z Luckiem. Myślę że nie tylko za sprawą scenarzysty ale i dobrze dobranych aktorów.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 1. To stara szkoła aktorska. Teraz to rzadkość już. Aktorzy są celebrytami bardziej, aniżeli aktorami z dobrym warsztatem.
  Onet oszukał blogerów i już nie promuje notek do dyskusji, a raczej do konsumpcji. Widocznie władze się w Onecie zmieniły i powstało takie barachło. Szkoda.
  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

  • O szkole aktorskiej również mówiła pani Teresa. Kiedyś uczono dykcji i gestu i wielu jeszcze tak potrzebnych środków wyrazu. Dzisiaj ktoś zostaje gwiazdą serialu, a dopiero potem się uczy aktorstwa. Dawniej najpierw uczył się aktorstwa, a tylko niektórym udawało się zostać gwiazdą.
   W temacie działalności redakcji Blog.pl jesteśmy w pełni zgodni.
   Spojrzałem na zakładkę Twojego bloga i stwierdziłem, że ostatnie „naloty” na Twój blog dokonały się w 2014 roku. Niemal identycznie jak u mnie – zakładka na dole strony.
   Rankingi blogów mają ustalone od roku i nic tam się nie zmienia

   Polubienie

 2. Bywam gościem u Tatula bez pozostawiania śladu – lecz po dzisiejszym naszym ( byłych Przew. Rady Nadzorczej ) spotkaniu w Lordzie na Jubileuszu 50 lecia Sp-ni Mieszkaniowej odważyłem się ruszyć klawiaturą.
  Jesień i zima przed nami więc czasu na wymianę zdań i osądów – nie braknie. Tulę Tatula wraz z całą rodziną i oczekuję sygnału o szczęśliwym rozwiązaniu. WawA

  Polubienie

 3. Wprawdzie serialu nie oglądam, nie miej wiem, że pani Teresa Lipowska jest wspaniałą aktorką z tzw. starej szkoły aktorskiej. Obecnie takich ze świecą szukać, współczesne aktorki to celebrytki sprzedające swą prywatność kolorowym pismom i znane z tego, że są znane ze skandali, które wywołują.
  Serdeczności, Tatulu.

  Polubienie

  • Ja też nie oglądam serialu ale wiem co jest jego i do czego zobowiązuje ich tytuł.
   Ta para aktorów wie po co tam jest i mimo tego, że jedynie grają napisane przez kogoś role, to dodają ciepła do rodzinnego gniazda.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 4. ~Antoni Relski pisze:

  Prawda że teraz blog to się raczej z gotowaniem kojarzy.
  Czy Ty wyobrazisz sobie że nie widziałem ani jednego odcinka tego serialu?
  Widziałem tylko na Youtube śmierć jednej bohaterki czyli zderzenie Hanki Mostowiak z pustymi pudłami.
  POzdrawiam

  Polubienie

 5. No właśnie Tatulu, w życiu trzeba podążać za tym czego się chce i co przynosi satysfakcję. Ale nie zawsze się da. Dlatego czasem człowiek się musi odciąć od pewnych rzeczywistości. Czasem się wraca, dając nową szansę, a czasem nie.

  PS: Dziękuję, że do mnie zaglądałeś, dziękuję że wytrwałeś i dopominałeś się odpowiedzi. Jako JEDYNY.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.