Każdy chce i potrzebuje rozmowy, tylko o rozmówcę trudno

Każdy powinien mieć kogoś

Mema udostępniła jedna z moich znajomych na swoim koncie Fejsbuka. Treść ma głęboki sens, bo została napisana przez wybitnego autora i  chyba nikt nie będzie kwestionował jej słuszności. Ja również się z nią zgadzam, tylko że ktoś połączył w całość treść z nie pasującym do tego przesłania zdjęciem. Ten osiłek i bokser jest niby symbolem owego „każdego”?, a do tego założył słuchawki żeby nie słuchać rozmówcy?  Rękawice bokserskie sprzyjają dobrej rozmowie? A może to ona przyszła do niego aby pogadać i nawiązawszy nim  full kontakt czołami nawet nie zadbała o to, aby on zdjął te słuchawki?
Ponieważ lubię tę moją znajomą to postanowiłem ją zapytać:
– On, mając słuchawki na uszach chyba tylko mówi, co?
– Może to on właśnie potrzebuje się wygadać – odpowiedziała
– W rękawicach bokserskich łatwiej trafić … do przekonania – pytałem dalej
– Dokładnie – odpowiedziała bez zwłoki
–  Bo według niego bardziej liczy się argument siły, a nie siła argumentu, co?
Tu nasza rozmowa się przerwała i tylko lajk przy ostatniej zaczepce potwierdzał, że trafiłem w sedno.
Powie ktoś, że się czepiam, a ja tylko zgłaszam swoje wątpliwości do ważnego społecznie problemu jakim jest dobra, szczera i oczyszczająca rozmowa. Każdy chce mieć kogoś z kim… Dlaczego jednak nie każdy może sobie to zapewnić? Chcemy się tylko wygadać? Tak jak w zasłyszanej kiedyś opowieści, z której wynikało, że w pewnym mieście funkcjonuje pewna pani, która przychodzi do kawiarni i stawia na stoliku ogłoszenie : – Jestem gotowa cię wysłuchać. Okazuje się, że na brak zajęcia nie narzeka. Kolejek nie było, ale zawsze ktoś czekał aż zwolni się miejsce obok tej pani. A może jednak ta rozmowa ma czemuś służyć, np. wyjaśnieniu wątpliwości, znalezieniu kompromisu, a potem nawet zażegnania jakiegoś tam kryzysu i wypracowanie warunków do zgody?
Aby zilustrować tok moich myśli posłużę się przykładem.
Podczas ostatniej mojej wizyty u mojej Ani nasza rozmowa zeszła na aktywność w zakresie konwersacji jaką przejawia moja wnusia Marysia. Ona – co chyba typowe dla dzieci w jej wieku – może zamęczyć pytaniami, stawianymi opiniami, domaganiem się tego, co akurat wydało się jej najpotrzebniejsze i atrakcyjne. Ania mówi, że to jest bardzo ciekawe, ale – jak to mawiał pewien góral – bywa menconce. Przy takim właśnie spędzania czasu w oczekiwaniu na autobus Marysia bawiła mamę rozmową, której przysłuchiwali się również czekający tam ludzie. Jeden z panów będąc wyraźnie poruszony treścią rozmowy odezwał się do Ani następującymi słowami:
Przepraszam ale tak mimo woli przysłuchuję się waszej rozmowie i zupełnie przypomniała mi się moja córka. Jest w podobnym wieku i podobnie reaguje na rozmowę. Tylko, że moja żona odeszła ode mnie i zabrała za sobą córeczkę, a teraz uniemożliwia mi kontakt z dzieckiem. Bardzo mnie tym skrzywdziła…
Tu dało się zauważyć, że ten człowiek był lekko pod wpływem, co może było czynnikiem sprzyjającym otwarciu się wobec obcej osoby. Nie był jednak pijany. Był wyraźnie przygnębiony i jakby zainteresowany okazją do wygadania się. Ania odpowiedziała pocieszająco, że może nie wszystko stracone, że trzeba szukać okazji do porozumienia się w tej sprawie, a gdyby nawet nie dało się tego załatwić w rodzinie, to niech pamięta, że nie jest sam. Zawsze może np. pójść do kościoła, bo tam jest Ktoś, kto wysłucha każdego, i nawet może podsunąć jakieś rozwiązanie…
Rozmówca Ani bardzo jej dziękował i niemal płakał. Pożegnał się całując ją w rękę i zauważył, iż dziwny to przypadek, że akurat los go zetknął z nimi na tym przystanku. Ot przypadkowe spotkanie, prawda?
Napisałem wczoraj do Ani:
– Zapamiętałem Twoją opowieść o spotkanym na przystanku facecie, któremu podpowiedziałaś, aby poszedł do kościoła i tam opowiedział Bogu o swoich rodzicielskich problemach. Nie wiem czy skorzystał z Twojej rady? Jak myślisz?
– Oj myślę że tak. Płakała jego dusza cała. Oczekiwał Spotkania. A to był tylko pretekst. Jego oczy…. ON BYL GOTOWY. A Pan posyła takich jak ja. To Jego dzieło, nie moje.
– Jak będziesz u nas, to sobie zapiszę kilka takich opowieści , dobrze?
– Sure. Mogłam ja zapisywać. Pamięć jest ulotna – odpowiedziała.
– Ja bym to rozpowszechniał u siebie na blogu przy okazji kolejnych opowieści.
– A, to super. To zaczniemy współdziałać 🙂 A jak Pan tego chce, Papa, to będzie więcej takich sytuacji
– Nie masz nic przeciw temu abym nazywał mego rozmówcę „Moja Ania”?
– Nie. Jestem Twoją Anią.
– Tak też myślałem…

32 uwagi do wpisu “Każdy chce i potrzebuje rozmowy, tylko o rozmówcę trudno

 1. Możemy być spokojni, Marysia idzie w ślady mamuni, dziadziunia. Jeszcze chwilę i będziemy mieli blogerkę „wnusia”, jak „tatul”. Później przejmie schedę po mamuni. W ramach praktyk odbędzie staż u dziadków w pięknej Bogorii itd. Tego Wam życzę i pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • Co do rozmów, kiedyś byłem gadułą. Z wiekiem robię się małomównym, dlaczego? Otóż mam świadomość: braku wiedzy, braku zdolności ku pięknej mowie. Uwielbiam tych, którzy ciekawie mówią, płynnie, odpowiednio artykułują temat, mówią bez „yyy… „, nie postękują. Skoro mam wielkie braki, wyciszyłem się. Dzięki, pozdrawiam. 🙂

   Polubienie

   • Mam podobne zdanie Na ten temat. Sztuka mówienia i przemawiania tak, aby trafić do słuchaczy jest rzadkim dobrem. Tego trzeba się uczyć, a ja nie miałem takich zajęć na studiach ani na różnych kursach jakie zaliczać musiałem.
    W rozmowie często biorą górę emocje odbierając obiektywizm i wolą szukania złotego środka. W polityce panuje zasada zwalczać przeciwnika nawet chwytami poniżej pasa zamiast go przekonywać do swoich racji .
    Pisałeś o pokorze, o szacunku dla drugiego człowieka. Tego nam trzeba najbardziej.
    Pozdrawiam

    Polubienie

   • Może i był alkoholikiem i stąd brały się jego problemy?
    Był gotowy na spotkanie z Bogiem – jak myślę
    Nie wiem czy skorzystał z podpowiedzi

    Polubienie

 2. ~Marek Jan pisze:

  Może ów facet, taki niby twardziel, oberwał po facjacie (choć myślał, że to on wyłomocze ringowego wroga) i teraz ma doła, którego usiłuje zagłuszyć jakimś rapem w słuchawkach?
  A ta laska usiłuje skłonić go do rozmowy i wypłakania się na jej biuście? W końcu, jak wynika z treści cytatu każdy twardziel ma chwile, w których mu się chce wyć i czuje, że też ma miękkie podbrzusze, choć do tej pory mu się wydawało, iż takowego nie posiada? To czołowe „face to face” jest zachętą do rozmowy: jestem z tobą choć wiem, że wprawdzie twardziel jesteś, ale …

  PS. Ciekawe co nasi twardziele od piłki kopanej dzisiaj pokażą? Być może też będą mieli doła pomeczowego a wtedy pole do popisu w zakresie szczerego dialogu dadzą swym uroczym przyjaciółkom i żonom?

  Polubienie

   • ~Marek Jan pisze:

    Myślę, że wygrywa się jedynie wtedy, gdy przeciwnik na to pozwala, będąc w słabszej od nas dyspozycji, raczej w cuda w tej materii i w żadnej innej nie wierzę, czy też w jakieś tam „wyrównywanie w rachunków krzywd” z zrządzenia Opatrzności.

    Słabsi zawsze zbiorą na garba tylko dlatego, że są słabsi i to prawo działa w każdej dziedzinie.
    Tak było, jest i będzie od pradziejów po świetlaną przyszłość, która nas niewątpliwie czeka pod miłościwie nam panującym Prezesem Narodu Polskiego..

    Polubienie

   • Dzisiaj już wiemy. Nie pomogło nic. Nawet modlitwy, czy listy otwarte z udokumentowanymi „rachunkiem krzywd” wnioskami. Prawo serii nie działa. Trafił frant na franta – wyciął mu kuranta.
    Polacy, nic się nie stało, Polacy nic się nie stało, nic się nie stało…
    Dobrze, że mamy taką pieśń i możemy po nią siegać

    Polubienie

   • ~Marek Jan pisze:

    Jak zwykle baty ale z honorem, bo gdyby Błaszczykowskiemu się nie omsknęło, to kto wie.
    Wprawdzie omsknęło się też Ronaldo, no ale cóż, chyba Portugalczycy byli trochę lepsi.
    Z pieśnią dość fałszywie niestety wyśpiewywaną przez grono entuzjastów piłki kopanej, nasi idole wracają w glorii aczkolwiek z tyłkami nieco skopanymi.
    No cóż te ich piękne kobiety będą ich mogły teraz skutecznie utulać. Kibice pójdą na piwo i wypłaczą się do kufli.

    Polubienie

 3. Potrzeba rozmowy istnieje myślę w każdym. W dyskusji często jednak biora górę złe emocje i to jest myślę najgorszy ból chyba nie tylko naszych czasów.
  Rozmowa z Bogiem – ja tego nie rozumię ale jestem ateistką. Rozmowa z Bogiem to być może tyle samo co rozmowa z samym sobą. Spojrzenie na swoje problemy z boku. z innej perspektywy…
  Tak sobie myślę..

  Polubienie

  • ~Marek Jan pisze:

   Mimo tego, że ateistą nie jestem, rozmowa w czasie rzeczywistym z Bogiem, to rodzaj rozmowy przysłowiowego dziada z obrazem.
   Może komuś się udaje nawiązać bezpośredni dialog z Bogiem, ale mnie osobiście wydaje się, że taki dialog w istocie sprowadza się do rozmowy z drugim człowiekiem a może również jedynie z samym sobą. Wtedy możemy odnaleźć to coś, czego nam brak a znajdujemy to coś właśnie u bliźniego, bo dialogując sami ze sobą na pewno tego czegoś nie odnajdziemy.
   Nie są to zbyt częste przypadki jak domniemuję, bo nieraz z bliźnim żadną miarą nie idzie się dogadać. I to zjawisko samo w sobie jest dość przykre, bo powszechne.

   Polubienie

   • Zgadzam się. Coraz trudniej spotkać rozmówcę nadającego i odbierającego na tych samych falach. Coraz częściej nasze słowa są odbierane inaczej niż to sobie wyobrażamy, ale to też należy do sztuki prowadzenia rozmowy. Na pewno nie tak, jak na załączonym zdjęciu… W rękawicach bokserskich i słuchawkach. Po to nam dała natura dwoje uszy i tylko jedne usta abyśmy proporcjonalnie więcej słuchali niż mówili, a już w żadnym razie krzyczeli

    Polubienie

 4. ~Brzoza pisze:

  Mowienie a rozmowa to sa dwie zupelnie inne sprawy. Mowic mozemy do wszystkich. Czesto nie oczekujemy rady, ani nawet zrozumienia. To rodzaj informowania kogos o czyms. W rozmowie potrzebne jest zaufanie. Nie chodzi tylko o przekaz, komunikowanie sie, emocje. Aby rozmowa byla pelna trzeba zaufac- zarowno Bogu jak i ludziom. Romowa z Bogiem jest monologiem, chociaz odpowiedz moze przyjsc bez slow – w zupelnie innym wymiarze. Prosimy, dziekujemy, przepraszamy a On wysyla dla nas odpowiedzi – znaki, ktorych czesto nie umiemy odczytac. W rozmowie z czlowiekiem oczekujemy zrozumienia, rady, wymiany mysli. Rozmawiajac mozemy skorzystac z doswiadczen innych ludzi, jezeli beda chcieli sie z nami nimi podzielic.Mozemy sie pieknie niezgadzac, ale musimy sie szanowac. Jest to wielka sztuka konwersacji, aby nikogo nie zranic a jednoczesnie nie zmieniac ( pod wlpywem innych ) wlasnego zdania.Dobra, wartosciowa rozmowa zostawia w nas slad. To nie jest tylko ” puste gadanie”. Czasami jedno zdanie wypowiedziane przez kogos nam zyczliwego moze zmienic nasze zycie. Rozmowa powinna byc spowiedz jezeli oczywiscie trafimy na odpowiedniego ksiedza. Brakuje nam wciaz rozmow z dziecmi. Ped zycia, ktory sami wybralismy duzo nam daje, ale takze duzo odbiera. Czasami musimy przystanac, aby wlasnie porozmawiac. Mysle, ze komentarze sa tez pewna forma rozmowy, bo Pan na nie odpowiada.Nie jest wazne jak daleko mieszkamy- dzieki internetowi – mozemy ze soba rozmawiac. Pozdrawiam serdecznie !

  Polubienie

  • Możemy rozmawiać i z tej szansy korzystamy. Nie wszyscy tak robią. Z obawy o braki językowe, czy umiejętność precyzyjnego, a przy tym ciekawego sposobu formułowania myśli. Cytowana często przeze mnie Desiderata daje i w tej mierze ciekawe przesłanie:
   ” Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu – pamiętaj jaki pokój może być w ciszy. Tak dalece jak to możliwe nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też tego co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoją opowieść….”
   Faktem jest, że pisanie bloga jest formą rozmowy z wieloma ludźmi naraz. Nawet jeśli nie zabieramy głosu, to jednak znajdujemy w czyichś tekstach coś, co przykuwa naszą uwagę na tyle, że potrafimy dotrzeć do końca, a nawet przeglądnąć komentarze.
   Ta refleksja jest dla mnie ważna, zwłaszcza w czasie obchodzenia 8 letniego już jubileuszu „Tatulowych opowieści”.
   Dziękuję – przy okazji -swoim czytelnikom i komentatorom za możliwość prowadzenia tej rozmowy.
   Pozrawiam

   Polubienie

 5. Dziękuję Ci za tę historię. Budzi wiarę, zarówno w Boga, jak i w ludzi.
  A ja z Bogiem rozmawiam i to często. I nie mam wrażenia, że to po prostu ja sama ze sobą rozmawiam. Czuję obecność czegoś większego niż ja. Te rozmowy są bardzo różne. Nie zawsze grzeczne i pokorne. Czasem się nawet (głupio?) obrażę. Często nie rozumiem czemu moje modlitwy są wysłuchiwane w dziwny sposób, na opak, albo w ogóle. Jak teraz chociażby. Co to w ogóle miało być?! Taki mało śmieszny żarcik Boga, że tuż po świetnie zdanym egzaminie na mianowanego (gdzie wychwalali mnie pod niebiosa), dowiaduję się, że likwidują gimnazja. Schodzę do sekretariatu i euforia przeradza się w smutek i frustrację.
  Ale, mimo wszystko, zawsze czuję opiekę i uczę się, że ufać trzeba i zawierzać.

  P.S. Gdybym siebie nie znała, to doszłabym do wniosku, że straszny naiwniak napisał ten komentarz 😉

  Pozdrawiam, raz jeszcze dziękując.

  Polubienie

  • Gdyby każdy, kogo coś złego dotyka obrażał się na Boga, to pomyśl co trafiało by do Niego z krajów objętych wojną, uchodźców wszelakich, umierających z głodu, braku wody i wynikających stąd chorób itd. itd.
   Rozgoryczenie przytrafia się każdemu z nas, ale nie powinno nas to załamywać. Jeśli wierzysz, że Bóg rozdzielał talenty, to pomyśl z wdzięcznością o tym, że sporo wtedy otrzymałaś, a jeśli tek, to będziesz wiedziała jak ten dar spożytkować .
   Będzie dobrze Olu. Ja zmieniałem zawód wiele razy i mimo ciężkich doświadczeń uważam, że to dobra droga do rozwoju. Pozdrawiam

   Polubienie

   • To byśmy mieli Ziemię pełną obrażonych ludzi, prawda? Bo nie ma takich, którym zawsze dobrze w życiu jest.

    Oczywiście, że takie obrażalstwo to dziecinna postawa. Ale czasem w człowieku budzi się niemądre dzieciątko, na chwilę. Chwilę trzeba porozpaczać. Przynajmniej ja muszę. Żeby przeżyć żałobę jak należy. Krótko, ale konkretnie. W tym roku, to niestety nie jest moja jedyna żałoba – ta za gimnazjum. W maju odszedł ktoś kochany (miejmy nadzieję, że do lepszego świata tam po drugiej stronie), a ktoś inny dowiedział się o ciężkiej chorobie. Więc się nałożyło. Poza tym brexit i rządy naszych rządzących. które osłabiają mnie coraz bardziej.

    Ale przyznam, że mnie zawstydziłeś trochę. Bo przecież czym są nasze problemy w porównaniu z wojnami, głodem i niezawinionym wielkim cierpieniem? Ja sobie znajdę nową pracę, trochę potęsknię za starym systemem, zadam kilka pytań o sens reform i pewnie nie otrzymam satysfakcjonujących odpowiedzi. Ale ogólnie nie utracę szczęścia, jeśli się postaram. Może nawet paradoksalnie coś odkryję, pójdę ciekawszą drogą. A są tacy, którym szczęście nie zostało dane. Więc mam za co być wdzięczna. Już to sobie z Bogiem wyjaśniliśmy 😉

    Polubienie

   • Dziękuję za wyrozumiałość. Nie miałem zamiaru Cię urazić czy też zawstydzać. Wyznaję zasadę ” Znaj proporcją mocium Panie”. Stąd takie belferskie opodejście.
    Pozdrawiam serdecznie

    Polubienie

  • ~Marek Jan pisze:

   A to ciekawe, rozmowa z Bogiem. Czy Bóg w tej rozmowie używa słów? I czy występuje tu jako Osoba?
   Daleki jestem od tego, by się naigrawać, ale wiemy skądinąd, że możliwości ludzkiej imaginacji są wręcz nie do ogarnięcia.
   Wiara też nieraz rozumowi się nie poddaje, lub też poddaje się z trudem.
   Żałuję, że nie mam takich możliwości,ale miałbym w związku z tym wiele pytań do Boga w tym w większości dość kłopotliwych dla Niego, jak domniemuję.

   Polubienie

 6. Trudne zagadnienia . Nie zabieram się za odpowiadanie. Ja mam swoje sposoby na takie „rozmowy”, ale one są dla mnie. Każdy pewnie szuka na swój sposób porozumienia, czy też wyjaśnienia swoich wątpliwości. Czy znajduje? Czy rezygnując z szukania obstaje przy swoich racjach? Tego nie wiem. Ów rozmówca mojej Ani mógł przynajmniej domniemywać że pod adresem, pod który kierowała go Ania znajdzie kogoś, kto na pewno rozważa wszystkie aspekty konfliktu, a więc dobro drugiej strony i dobro dziecka. Rodzice obu stron też cierpieli z powodu konfliktu. Te ramowe warunki pozwalają na spojrzenie na swoje racje i ustępstwo w kwestiach,które raniły i były źródłem sporu.
  Właściwa rozmowa powinna się odbyć pomiędzy rodzicami dziecka

  Polubienie

 7. Bez rozmowy nie ma wzajemnego porozumienia, nie ma nawet poprawnych relacji. Ludzie muszą starać się porozumieć mimo różnic i powinni tego nauczyć się w szkole. Umieć argumentować, uzasadniać, dogadać się i szanować poglądy innych. Proszę posłuchać niby-dyskusji w telewizorni i wszystko będzie jasne: nie umiemy rozmawiać i nie umiemy się różnić. Jedyne, co umiemy, to narzucać swoje poglądy innym na siłę, bo nie dopuszczamy krzykiem, by drugi mógł swoje argumenty przedstawić.
  Serdeczności zasyłam.

  Polubienie

  • Podobnie reagujemy na telewizyjne pyskówki Ultro. Podejmowałem ten temat już wielokrotnie, Choćby tu:
   http://tatulowe.blog.onet.pl/2012/08/25/debata/
   To nie tylko wina zapraszanych tam gości ale przede wszystkim stacji telewizyjnych, które mają interes w tym, aby takie naparzanki organizować. Oglądalność nade wszystko.
   Politycy odpowiadają za to, że nas skonfliktowali, podzielili, a teraz podsycają nienawiść w tych, co przy nich pozostali. To wydaje się być już trwałym elementem naszego ładu społecznego.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 8. Ja też tak jak Ola rozmawiam z Bogiem, czasem są to spokojne monologi, a czasem pyskówki skierowane w Jego stronę. Wierzę, że On jest i słucha, bo przeżyłam tyle różnych sytuacji w życiu i dostałam tyle znaków, że to nie mogły być tylko zwykłe zbiegi okoliczności. Sam fakt, że żyję jest cudem, po tym wszystkim co przeszłam jako dziecko i teraz ostatnio, to właśnie lekarze nazwali mnie cudem.
  W towarzystwie, którego nie znam raczej milczę, obserwuję i słucham, dopiero, gdy się oswoję zaczynam dołączać się do rozmowy. Wśród znajomych, rodziny jestem śmiała i gadulska. W moim małżeństwie muszę mieć wszystko powiedziane, czy wyjaśnione. Nie uznaję niedomówień i niejasności. Moim zdaniem ludzie powinni rozmawiać, mówić i gadać bez względu na znajomość poprawnej Polszczyzny, bo gdyby każdy chciałby być taki nieomylny i „ą”, „ę” to bałby się odezwać, że zostanie wyśmiany za brak znajomości swojego języka ojczystego.
  Wszystkie chwyty dozwolone, gwara, slogany, skróty, jak komu wygodniej, jedynie chamstwa i wulgaryzmów nie zdzierżę.

  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Natura człowieka jest czymś przyrodzonym, chociaż praca nad sobą może wiele zmienić. Są ludzie śmiali, otwarci i bardzo swobodni w nawiązywaniu relacji międzyludzkich, są tacy ze środka, którzy mają obawy, są nieufni, są wreszcie tacy, którzy mało się odzywają i łatwo ustępują pola innym, chociaż mają wiele ciekawego do powiedzenia .
   Ważne aby wszyscy znaleźli sobie takie towarzystwo i takich partnerów, którzy zyskawszy ich zaufanie będą wpływać na eliminację zahamowań i pełne zrozumienie i porozumienie.
   Trzeba rozmawiać tak, jak się potrafi i dając sygnały o zrozumieniu rozmówcy wymagać potwierdzenia tego, że on nas zrozumiał.
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.