Ludzie wszystko wiedzą i wiele ci powiedzą…

W komentarzach do poprzedniej opowieści znalazło się kilka życzeń, a wśród nich prośby o relacje z Chicago. Odpowiedziałem, że postaram się napisać o swoich wrażeniach z pobytu. Pora więc dobrać się do realizacji tej obietnicy.

Gdy byłem tu ostatnio, a był to lipiec i sierpień 2009, to sporo miejsca poświęcalem opisom miejsc i wydarzeń w których uczestniczyłem jako gość wprowadzany przez moją córkę. Wystarczy zajrzeć do archiwum bloga i wybrać na początek teksty z lipca 2009 . W opowieści  poświęconej inspiracjom cytowałem mistrza estrady Charlesa Aznavoura: „Pod koniec wywiadu, jak to zwykle bywa w takich razach, autor pyta Mistrza: – Co jest dla pana natchnieniem i gdzie je pan znajduje? Inspiruje mnie ulica, mówi pytany. Prawda znajduje się wszędzie, choćby na ulicy. Przede wszystkim trzeba się nauczyć obserwować ludzi. Prawda jest w mediach, codziennie można czytać gazety, oglądać telewizję, słuchać radia. Tam są tematy – niektóre nam umykają, inne nie… Dzisiaj z pełną świadomością użyję ponownie tego cytatu. Opisywanie miasta, czy zamieszczanie na blogu zdjęć interesujących miejsc jest dzisiaj zbędne. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki hasło i natychmiast toniemy w obszernych materiałach na szukany temat i to w materiałach przygotowanych przez proesjonalistów. Do tego napotykam na problem techniczny jakim jest pojemność na zdjęcia jaką przydzielili organizatorzy tego blogowiska. Limit ten wynosi 100 Mb i koniec, a ten już dawno mi się wyczerpał. Na pewno nie znajdziemy tam ludzi i ich historii jak również przeżyć, jakich obcowanie z nimi nam dostarczyło. To trzeba zrobić samemu. Tak postępuję od dawna.

Celem naszej podróży było spotkanie z naszymi dziećmi i wnukami w miejscu, gdzie uwiły sobie gniazdko, gdzie pracują, spotykają się z zaprzyjaźnionymi ludźmi. Okazją była I Komunia Święta, do której przygotowywał się nasz Tomek. Odwiedzaliśmy z nim kościół na Trójcowie tak na etapie przygotowania do komunii, w trakcie uroczystości jak i w czasie tzw. białego tygodnia. Dodatkowym doświadczeniem była wizyta w szkole polskiej jaką ten kościół prowadzi. Tam obaj chłopcy spędają każdą sobotę, a w tych dniach już zakończyli rok szkolny, odebrali świadectwa z promocją do następnych klas. We wszystkich tych miejscach byliśmy przedstawiani różnym ludziom, w tym i znajomym z naszych poprzednich pobytów. Było więc dużo okazji do wymiany opinii, dzielenia się spostrzeżeniami, czy do rozpytywania o różne sprawy, którymi tu się żyje. Kościół na „Trójcowie” prowadzą księża wywodzący się z Towarzystwa Chrystusowego, którzy uczynli go kościołem misyjnym, a dzięki zaangażowaniu wybitnych księży zdolnych przyciągnąć do tego miejsca liczną tu Polonię uratowano kościół przez upadkiem, odremontowano go ogromnym nakladem pracy i dzisiaj prezentuje się okazale nie tylko jako zabytkowy obiekt, ale jako miejsce spotkań w czasie organizowanych tu wydarzeń, nie tylko o charaktere kościelnym. Parafia żyje, a więzi międzyludkie nawiązwane poprzez nią wydają się mocne i trwałe. W podziemiu kościoła jest duża sala z zapleczem pozwalającym organizować tu różne spotkania, z balami sylwestrowymi włącznie. W obiektach przykościelnych prowadony jest nawet przytułek dający schronienie sporej grupie Polaków, którym się tu nie powiodło. Szkoła czeka na modernizację, która  poprawi warunki sanitarne i sprzętowe. Kiedy to nastąpi, tego jeszcze nikt z pytanych ludzi nie potrafił powidzieć. Chodzi tu o spore pieniądze. Zakończony właśnie nabór do zerówki, szkoły podstawowej i liceum wskazuje na utrzymującą się popularność szkoły wśród ludzi zatroskanych o poziom języka polskiego, wiedzy o kulturze i historii naszej – wciąż jeszcze pierwszej Ojczyzny rodziców i szybko amerykaniującej się młodzieży. Miejmy nadieję na to, że trudności zostaną przezwyciężone i kolejny rok szkolny będzie równie udany jak poprzedni.

 

 

 

 

13 uwag do wpisu “Ludzie wszystko wiedzą i wiele ci powiedzą…

 1. Długo, Tatulu, nie odwiedzałeś miejsca, gdzie żyje Twoja córka z rodziną. Nie dziwię się, bo wyprawa do Chicago, to podróż na koniec świata. Niezbyt często się taką odbywa, a jeżeli już, na miejscu spędza się kilka tygodni. Okazja była wyjątkowa, Komunia św. wnuka. To jednorazowe, niepowtarzalne wydarzenie w życiu każdego dziecka. Z pewnością Wasza obecność pozwoliła wnukowi przeżyć ten dzień jako wyjątkowy. Dziadkowie przylecieli z dalekiego kraju dla niego, chcą uświetnić uroczystość, w której on bierze udział.
  Pamiętam swoją Komunię św. Było dużo gości, ale najbardziej zapamiętałam wujka z Opola, męża mamy siostry, skrzypka, który zagrał dla mnie, tylko dla mnie, piękny utwór, a reszta śpiewała ,,Góralu, czy ci nie żal”. Do dzisiaj to pamiętam jako uświetnienie, należącego do mnie, dnia. Zapewne Twojemu wnukowi, Dziadek i Babcia będą na zawsze wiązać się z pięknem tego wyjątkowego dnia.
  Pozdrawiam Tatulu pięknie:)

  Polubienie

  • Masz rację Elżbieto. To jest daleka wyprawa. Chłopcy mało nas znają, chociaż w domu na każdym kroku wiszą fotografie dziadków, babć, cioć.Trudno oczekiwać serdeczności, chociaż uprzejma grzeczność jest na miejscu. Czy uda się nawiązać przyjazne relacje? Staramy się, a czas pokaże. Wszystko tu inne niż u nas. Kupujemy to i akceptujemy jak swoje.
   Liczymy na to, że pozostaniemy w pamięci wnuków, a współne wspomnienia odświeżane fotografiami pozwolą przetrwać do następnego spotkania.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 2. ~Klarka Mrozek pisze:

  często się zastanawiam jak to jest mieć dziecko tak daleko. Bo z jednej strony ważna jest świadomość – jest szczęśliwe, godnie żyje i znalazło swoje bezpieczne miejsce na świecie a z drugiej ta odległość i brak bliskości nie są łatwe.
  Przesyłam serdeczności, dla pani Elżbiety również. Nie odzywam się za często bo czasem po prostu nie mam nic do powiedzenia.

  Polubienie

  • Witaj Klarko. Cieszę się z Twoich odwiedzin. Trudne do zakceptowania są te wybory dielące w poprzek rodzinę. Kiedyś cieszyliśmy się w wylosowanej Zielonej Karty, bo jawiła się nam jako wielka szansa na poprawę warunków naszego dziecka, ale to było ponad 20 lat temu. Inne były realja. Cena jaką za to płacimy jest wysoka. Wiele rodzin preżywa to samo. Tu można to dobrze zaobserwować i wysłuchać opowieści ze strony dzieci jak i ich rodziców. Młodym łatwiej to zaakceptować, a starszym gorzej i to z każdym rokiem bardziej.
   Nic na to nie można poradzić. To już raczej przesądzone podziały i wynikające stąd żale do losu.
   Pozdrawiamy z oddali

   Polubienie

 3. Ty masz dobrze, normalnie. Twoi są i czują się Polakami. I o innych rodaków dbają. Tęsknią za Wami, krajem. Ale nie zawsze tak jest. Moją córkę chwała Bogu jeszcze ciągnie. Lecz mam tam znajomych, którzy prawie już zapomnieli. Czemu to tak? Pamiętam Ich, naprawdę kiedyś byli inni. Ja gdziekolwiek, nawet na krótko wyjadę, od zaraz wracam. Taki dziwak ze mnie. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

 4. ~Brzoza pisze:

  W Chicago czuje sie ” u siebie ” I nie zauwazam wielkich roznic na ulicy jakie sa pomiedzy ludzmi. Za to w Nowym Jorku, ktory uwielbiam- zauwazam tak wiele ! Pytam ludzi czy moge ich fotografowac ( zgadzaja sie ! ) , rozmawiam z bezdomnymi, ktorzy karmia golebie na Soho,o niektorych dziwakach ” Miasta Jablka” , ktorych poznalam- czytam w internecie. Od zawsze ludzi interesowali inni ludzie. Mnie tez. Lubie architekture, charakterystyczne schody na zewnatrz starych budynkow Chicago ( w jednym takim mieszkalam kilka lat ) , male, ciasne uliczki, rzezby Picassa- po ktorych zjezdzaja jak po zjezdzalniach – male dzieci. Lubie szum i zapach wielkiego miasta. Anonimowosc jest znakiem rozpoznawczym. Nikt mnie nie zna, a jednak wiekszosc sie do mnie usmiecha. „Fasolka” w Millenium Park, przy ktorej fotografuja sie wszyscy jest juz znakiem rozpoznawczym Wietrznego Miasta. Lubie przejscia pod mostami, przy ktorych sa male kawiarenki. A jak sie dobrze tam rozejrzymy to zobaczymy rzezby, fontanny, ogrody kwiatowe. W te nieznane miejsca w Chicago trafiaja nieliczni. Ci, ktorzy oprocz wyznaczonych przez turystow sciezek, zbaczaja z drogi.Jest to ” basement” wielkiego miasta. Czasami trzeba zrobic cos, co jest szalone. Trzeba zaryzykowac, aby poznac cos ciekawego. Trzeba podejsc do czlowieka, aby podac mu w gescie przyjazni reke. I wtedy kazda wedrowka ma sens. Nie jest wazny cel, ale droga. I tych najpiekniejszych i najciekawszych drog zycze Panstwu i tym, ktorzy tu przybywaja – jak najwiecej.

  Polubienie

  • Dziękuję Brzozo za Twój powrót na tę stronę. Zobacz jak Twój komentarz wspaniale konweniuje z tytułem i treścią tej notki. Spełniłaś prośbę czytelników pisząc na temat Wietrznego miasta i tego co można tu zobaczyć i przeżyć. My w ubiegłą niedzielę mieliśmy wycieczkę samochoddową po samym centrum i ja z okna samochodu trzaskałem zdjęcia tego pięknego Down Town. Może uda mi się udostępnić link do nich jak już będą przeniesione do komputera.
   Teraz skupiam się na spotykanych tu ludziach. Chciałbym napisać również o naszym spotkaniu, oczywiście z zachowaniem anonimowości i prywatności.
   Zgoda?

   Polubienie

   • ~Brzoza pisze:

    Bardzo sie ciesze, ze moj komentarz wspolgral z tematem notki. Oczywiscie moze Pan napisac o naszym spotkaniu. Mam nadzieje, ze jeszcze sie zobaczymy zanim Panstwo wyleca do Polski ( taki jest plan, bo rozmawialam z Gosia ). Pozdrawiam i zycze pieknego ( bedzie bardzo sloneczny ) dnia !

    Polubienie

 5. Wspaniała podróż i wspomnienia. Dobrze, że masz z żoną taką możliwość, by polecieć do swoich dzieci, bo niestety nie wszystkim jest to pisane z wielu względów. Musi być Ci ciężko tatulu nie widząc swoich dzieci przez tak długi okres, a oni przylatują czasem do Polski? Mam jednego syna, który bardzo chciałby wyjechać za granicę. Nie wyobrażam sobie, że jest tak daleko i rzadko się widujemy. Najważniejsze jednak jest to, żeby byli szczęśliwi i żyli w zdrowiu i spokoju.

  Pozdrawiam

  Polubienie

  • A więc i Ty dołączysz do rodziców żyjących w rozdarciu. Niech dzieci sobie wybiorą przyszość, ale ja zostanę sama – prawda. Miliony matek tak mają i to nie tylko Polek. Tu, w Chicago dobrze to widać. Taki teraz jest świat. Wszędzie blisko, wszędzie lepiej niż u nas Gabrysiu
   Pozdrawiam i ja

   Polubienie

 6. Współczuję wszystkim Rodzicom, którzy mają swoje dzieci daleko. Ja mam do dzieci i wnuków tylko czterdzieści km, a uważam, że to tak daleko. Gdyby obok mieszkali, to mogłabym wnukom podrzucać pierożki, naleśniki, placki, które lubią. A tak to z reguły tylko raz w tygodniu. Mam nadzieję, że nigdzie nie wyjadą. Pozdrawiam serdecznie Tatulu, Ciebie i Twoją Rodzinę.

  Polubienie

  • Szczęśliwi ci, którzy mają wszystkich tuż obok. Niestety, my do nich nie należymy.
   Cieszymy się jednak tym, co życie nam oferuje.
   Wszystkiego najlepszego z okazjii Dnia Matki życzę i pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.