„Jedyneczka” moja ma 90 lat

Kiedy włączyłem rankiem swoją Jedynkę PR, to usłyszałem ważną dla radia i jego wiernych słuchaczy wiadomość. Oto dzisiaj – 18 kwietnia – mija okrągłe 90 lat od czasu, gdy w eterze dało się usłyszeć komunikat Polskiego Radia inaugurujący działalność tej ważnej placówki. Ważnej, bo niosącej wiele dobroczynnych inicjatyw zwłaszcza w sferze edukacji i kultury, a to w pierwszych latach swojego istnienia były wartości nie do przecenienia. Radio łączyło Polaków w kraju jak i tych przebywających na emigracji wokół wspólnych spraw i tradycji, informowało i bawiło. Ileż to razy zaczynałem swoje opowieści od tego samego zdania, którym również dzisiaj zaczynam kolejną opowieść. Wspominałem swoje kontakty z programem I Polskiego Radia realizowane poprzez instalowane w latach 50 – tych ubiegłego wieku w każdym domu tzw. „kołchoźniki”, czy jak kto woli „bojcorze” , przez które próbowano również indoktrynować słuchaczy i przekonywać ich do „socjalizmu – najlepszego z systemów politycznych – ustroju sprawiedliwości społecznej”. Czy to się udawało? Osobiście przypuszczam, że… wątpię… Faktem jest, że przeżyłem swoje życie z tym radiem w tle i wiele na tym kontakcie zyskałem. Pozostanę mu wierny i dlatego nie zmieniam nastawienia na tę stację swoich kilku odbiorników. ..

Takim tekstem popisałem się równo rok temu 18.04.2015 r. i właśnie dzisiaj przypomniał mi to przyjazny jak zawsze Facebook.  Czytając tamten tekst ze zdziwieniem usłyszałem w Jedynce PR własnie ten sam co przed rokiem komunikat o świętowaniu Jubileuszu. Okazuje się, że  90 lecie Polskiego Radia obchodzono dwa razy, choć nie wiem dlaczego.
Nie wiem ponadto jak inni zdeklarowani sympatycy tego radia za jakiego ja się dotychczas podawałem podchodzą do sprawy upaństwowienia mediów publicznych, bo ja odczuwam już  różnice jakie po tym akcie nastąpiły i źle je oceniam. Przyglądałem się przygotowaniom do „zamachu na media publiczne” i ze zrozumieniem wysłuchiwałem nadawanego w proteście, co jakiś czas Hejnału z Wieży Mariackiej. Protest na nic się nie przydał. Nadszedł dzień, a właściwie noc uchwalenia tzw. małej ustawy medialnej, a po tym już rutynowa wymiana kadr, zmiana ramówki, zmiana orientacji politycznej gości zapraszanych do audycji z udziałem „Gadających głów” i to nie tylko w Polskim Radiu, ale również w TVP 1, TVP 2, TVP Info i pokrewne telewizje. Zaczęło się kształtowanie opinii społecznej według jedynie słusznego pomysłu głównego ideologa partii rządzącej. Jedni nazywają to uprawianiem propagandy, a inni nawet indoktrynowaniem ufnych, bo z natury rzeczy starszych już widzów i radiosłuchaczy. To skojarzenie o zasadność rzucanych oskarżeń nasunęło mi się podczas czytania wywiadu z wysokim generałem NATO. Oto fragment tamtej rozmowy:
…Wspomniał Pan Generał o wzrastającej częstotliwości działań w ramach wojny hybrydowej, której celem jest dezinformacja. Jak sobie radzimy z przeciwdziałaniem w tej sprawie?
– To trudna kwestia, ponieważ odbywa się na wielu różnych płaszczyznach jednocześnie. Rosyjska propaganda będąca formą wojny informacyjnej jest dużo bardziej wyszukana i zaawansowana, niż miało to miejsce za czasów Związku Radzieckiego. Jej celem jest sprawienie, by ludzie nie wiedzieli, komu wierzyć, skupia się również na tworzeniu atmosfery niepewności i nieufności. W takim środowisku dużo łatwiej o budowanie systemu wpływów. W tym zakresie Rosja wykonuje bardzo sumienną pracę. Finansują różnego rodzaju ośrodki badawcze, grupy społeczne i partie – (podkreślenie moje). Wykorzystują też nasze błędy w doskonaleniu swojej strategii. My mamy w tym zakresie wciąż wiele do zrobienia. Musimy otwarcie przyznać, że popełniamy błędy, ale ważne jest to, że wyciągamy z nich wnioski. Całość wywiadu: KLIK  Ciepło mi się zrobiło. Postanowiłem sprawdzić jak definiuje się ten termin:
Propaganda (od łac. propagare – rozszerzać, rozciągać, krzewić) – celowe działanie zmierzające do ukształtowania określonych poglądów i zachowań zbiorowości lub jednostki, polegające na manipulacji intelektualnej i emocjonalnej (czasem z użyciem jednostronnych, etycznie niewłaściwych lub nawet całkowicie fałszywych argumentów). Gdy propaganda zmierza do upowszechnienia trwałych postaw społecznych, poprzez narzucenie lub zmuszenie odbiorców do przyjęcia określonych treści, wtedy stanowi jeden z elementów indoktrynacji (… ) Przesłanki/warunki maksymalnej skuteczności propagandy (według Noama Chomskiego):
– wspieranie przez władze publiczne;
– wspieranie przez wykształcone klasy;
– realny brak możliwości donośnego sprzeciwu wobec jej treści (cenzura, kooperacja wydawców, zmowa milczenia mediów). https://pl.wikipedia.org/wiki/Propaganda

Skoro ów generał tak chwalił postęp osiągnięty w doskonaleniu metod propagandy przez Rosję, to przyszło mi na myśl aby sprawdzić co na ten temat znajdę w: Słowniku PWN, hasło:: propaganda, a pod nim to:
1. «szerzenie jakichś poglądów, haseł politycznych itp. mające na celu pozyskanie zwolenników»
2. «technika sterowania poglądami i zachowaniami ludzi polegająca na celowym, natarczywym, połączonym z manipulacją oddziaływaniu na zbiorowość»
3. «specjalna komórka, zespół ludzi realizujący takie cele; też: tekst, wystąpienie, film itp. realizujące takie cele»
Warto jeszcze rzucić okiem na ten materiał: O mediach publicznych: http://polska.newsweek.pl/-wiadomosci-tvp-po-zminach-pis-propagandowe-i-stronnicze,artykuly,378490,1.html
Coś mi się zdaje, że generał miał rację co do Rosji, a nie wiem czy doceniał nasze rodzime starania o dorównanie najlepszym. Telewizji rządowej już dawno nie oglądam, ale co ja zrobię bez mojej  ulubionej Jedynki PR?

Muszę sobie poszukać odpowiedniej dla mnie rozgłośni.

13 uwag do wpisu “„Jedyneczka” moja ma 90 lat

 1. Wszystko się zmienia, radio też. Inne pokolenie, inni władcy. Ale tego pełno dookoła. Wspominaj, może nawet żałuj, ale szat nie rwij. Znajdziesz coś nowego. Śpiewali : „Każda miłość jest pierwsza, najgorętsza, najsłodsza ……….. „. Pocieszam i pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

 2. Moją stacją była Trójka, ale ostatnio i ona się zmieniła na Afrykę dziką i Karaiby. Kiedyś życzono: obyś żył w ciekawych czasach. Nie pomyślano, że będzie trudno. Dobrze, że wiosna zawraca w głowie i zajęci przyrodą, możemy odwrócić ją od obrzydliwości dnia powszedniego.

  Polubienie

 3. Tatulu nie załamuj się, tak czasem bywa, że nasze ulokowane uczucia z czasem się zmieniają, tak jak z resztą wszystko dookoła. Ja słucham różnych stacji, które nie do końca mnie satysfakcjonują. Spikerzy radiowi plotą czasem takie głupoty, że aż przykro tego słuchać.

  Odnoszę takie wrażenie, że nasz rząd chce nami zawładnąć poprzez narzucanie, co mamy oglądać lub słuchać, a czego absolutnie nie można. Najgorsze jest jednak to, że większość działań naszych polityków zasłaniana jest wiarą w Boga. Ponoć oglądanie Harrego Pottera, czy innych takich filmów fantasy jest grzechem ciężkim, dla mnie to absurd. Tak jak wiele innych poczynań naszego rządu.

  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Dzisiaj mój znajomy w rozmowie powiedział:
   – Wiesz co? Wczoraj przełączyłem telewizor na program I i powiem ci, że tego nie daje się już słuchać. Wazelina do kwadratu.
   Podobno każda władza stara się podporządkować sobie media aby móc kształtować opinię społeczną według swoich zapatrywań, ale nasi czynią to w sposób demonstracyjny.
   Przecież wybraliśmy władzę i daliśmy im mandat do rządzenia więc o co chodzi?
   Ano właśnie.
   Kto rządzącym zabroni?

   Polubienie

   • ~Marek Jan pisze:

    Istotnie pod władzą PiSu media zeszły na psy do reszty. Jedynka szczególnie obrzydliwie ocieka wazeliną. Pozostała tylko Dwójka, której jestem najwierniejszym słuchaczem i na szczęście tam polityki prawie nie ma.
    Ciekawe jak się czują ci, którzy tak gorliwie ” liżą rowa” nowej władzy? Czy rzeczywiście mogą sobie spojrzeć bez wstydu i żenady w twarz odbitą w lustrze ?
    Czy bez obrzydzenia dla samego siebie można się sprzedawać za każde pieniądze?

    Mnie cieszy w tym szerzącym się wszędzie bagnie postawa znaczącej części środowisk prawniczych wyrażona m.in. przez rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa sędziego Żurka we wczorajszych Faktach po Faktach w TVN24 mimo tego, że w skład Rady wchodzą m.in. takie „tuzy” wiedzy prawniczej jak Piotrowicz, Ziobro i Pawłowicz.
    Brawo za odwagę.
    Jeśli podstawową cechą sędziego nie będzie odwaga, to nasz system prawny do reszty zejdzie na psy tak, jak wszystko to, czego się czepili sztandarowi twórcy”dobrej zmiany” w tym nieszczęsnym kraju.

    Ziobro już określił; Radę jako „gniazdo os” mimo tego, że sam jest jej członkiem. Z tego wynika, że nawet w gnieździe os bywają trutnie.

    Polubienie

   • Wczoraj dwukrotnie wysłuchałem rozmowy p. Czabańskiego – „reformatora” mediów publicznych na państwowe, w której zapewniał, że rząd zostanie odsunięty od mediów, a do Rady Mediów Państwowych wejdzie 1 przedstawiciel opozycji na 5 członków rady, co czyni tę ustawę najbardziej demokratyczną ze wszystkich jakie dotychczas uchwalano. Zapewnią sobie też niezmienność władz na 6 lat, a więc na 1 1/2 kadencji.
    Wkrótce zacznie się procedowanie.
    Pozdrawiam

    Polubienie

   • ~Marek Jan pisze:

    A tych pozostałych czterech będzie protegowanych przez PIS?

    NO TO ZAISTE DEMOKRACJA PEŁNĄ GĘBĄ, BO TEN JEDEN SPOKOJNIE MOŻE IŚĆ NA KAWĘ JAK BĘDĄ O CZYMKOLWIEK DECYDOWAĆ.

    Polubienie

 4. Media od dawna nie są już obiektywne i niezależne. Zieją propagandą bardziej rażącą ucho niż w czasach PRL. W zależności od tego kto rządzi tego linię propaguje.Wiadomości już nie są wiadomościami, tylko udziwnionym przekazem z uśmieszkami i tanimi pogaduszkami. Nie podoba mi się ten nowoczesny typ przekazu. Radia nie mam więc na temat Jedynki nie mam zdania. Jubileuszu gratuluję i życzę Rozgłośni następnych 90 lat przekazu.
  Pozdrawiam serdecznie Tatulu:)

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.