Mam pytanie: – Kto napisał Plan Zrównoważonego Rozwoju dla Polski ?

W poczekalni mojej przychodni lekarskiej zastałem na stoliku kilkanaście grubych i śliskich magazynów dla pań i niczego dla panów? Przekopałem się przez stos gazet, o tytułach zupełnie mi nie znanych i już miałem zrezygnować, gdy na samym dnie zauważyłem znane mi czasopismo Forbes. Przeglądnąłem i wydało mi się intrygujące zdjęcie przedstawiające dość zniszczoną dłoń w naszych barwach narodowych i tytuł przebiegający w poprzek: 5 zadań dla Polski .
Był to raport opracowany w październiku 2015. Na górze, jak to na okładkach bywa znajdował się napis dotyczący autorstwa:  McKinsey&Company, a na dole dopisek: We współpracy z Forbes. Całość  stanowiła na tyle ciekawy dla mnie temat, że byłem zaintrygowany  właśnie w tym, czasie ogłoszonym Planem Zrównoważonego Rozwoju, zwanym w skrócie planem Morawieckiego, który elektryzował zapowiedziami dobrobytu jaki osiągniemy za 15 lat, jeśli dokonamy w naszej gospodarce potrzebnych zmian strukturalnych i nie tylko takich. Zanim przejdę do przeglądu treści wyjaśnię tylko, że:
– McKinsey&Company, to globalna firma doradztwa strategicznego doradzająca od 80 lat największym firmom  i rządom państw w całym świecie. Posiada 100 biur w 61 państwach świata, w tym również powstałe w 1993 r w Warszawie.
– Forbes –  amerykański dwutygodnik o tematyce biznesowej, założony w 1917 przez a B.C.Forbesa . Od 16 grudnia 2004 roku istnieje także polska edycja miesięcznika Forbes, wydawana przez Axel Springer Polska.
– Mateusz Morawiecki  człowiek niezwykle wykształcony i kompetentny, który porzucił bardzo intratną posadę w prywatnym banku, aby16 listopada 2015 objąć urzędy wicepremiera i ministra rozwoju w rządzie Beaty Szydło. Pracował cichutko, ale ta cisza była zapowiedzią mającej nastąpić rewolucji w zarządzaniu naszą gospodarką i przestawieniem jej na nowoczesne tory, pozwalające nawiązać konkurencyjną walkę o rynki światowe. Swój plan miał ogłosić w przededniu tzw. Studniówki rządu. Dotrzymał obietnicy. Ogłosił.
W doniesieniach prasowych czytaliśmy słodko brzmiące zapowiedzi:
…Przeciętny Kowalski w Polsce będzie zarabiał tyle, co przeciętny obywatel w UE za 15 lat – zapowiedział wicepremier, a zarazem minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Taki jest m.in. cel planu rozwojowego, przyjętego przez rząd. Po decyzji rządu plan został przedstawiony przez premier Beatę Szydło i wicepremiera Morawieckiego na konferencji prasowej…

Rząd z ochotą zaliczył plan do swoich sukcesów, bo… jeszcze Polska nie miała takiego planu – jak powiadano po obu stronach barykady. Zgodnie z programem odpowiedzialny rozwój ma się opierać na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej, zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym. Jak ocenili ten plan to ekonomiści?
Profesorowie o ogromnym dorobku jak chociażby Ryszard Bugaj, czy Witold Orłowski wypowiadali się już wielokrotnie podkreślając, że inicjatywa na czasie i ze wszech miar potrzebna, jednak planem jeszcze nie jest jako, że nie ma w nim szczegółowego zapisu pozwalającego skupić się nad podstawowymi kwestiami, które powinny być wewnętrznie uzgodnione i odpowiadać na pytania:
Co będzie się robić, kto będzie wykonawcą, kiedy i za co to będzie zrobione.
Inny dziennikarz w innym już czasie napisał:  Pułapka planu. Czy Mateusz Morawiecki okaże się skuteczniejszy niż Michał Boni? Wizja Boniego przegrała z bieżącą polityką, wojną polsko-polską, słupkami sondaży opinii publicznej, czy wreszcie odmiennymi koncepcjami innych członków rządu, choćby ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego. Platformie zabrakło paliwa na realizację założeń raportu. Te same pułapki czyhają na plan Mateusza Morawieckiego.
Pod artykułem pojawiło się wiele komentarzy, a pośród nich ktoś taki jak ja napisał…
~ stary człowiek : Mam 70 lat i od lat ciągle słyszę od polityków i ichnich ekonomistów ( nie mylić z prawdziwymi) że Musimy, Musimy, Musimy tyle, że na tym Musimy się kończy, a potem podatki w górę, opłaty z roku na rok coraz wyższe, a my za……my i poza potem na plecach niewiele z tego mamy. Ale my musimy, bo jak nie my, to kto? Chcieliśmy zmiany tych co nas doją, no to sobie zmieniliśmy, a oni też mówią, że Musimy, bo przecież oni niczego nie produkują oprócz bubli prawnych, ale z tego w gospodarce nie przybywa. I koło się zamyka, widać taki nasz los.
    Prawda, że to jest przygnębiające? Tyle już mieliśmy  genialnych planów mających uczynić z nas potęgę światową na miarę naszych nieskromnych, a nawet mocarstwowych ambicji, że jeszcze jeden więcej nie powinien nas oburzać. Papier przyjmie wszystko – nieprawdaż? Budowaliśmy socjalizm według planów pięcioletnich, czy nawet czteroletnich , a realizowanych wtedy zwykle na rok przed terminem. Mieliśmy wielkie plany na korektę  socjalizmu na taki „z  ludzką twarzą”, który jak wiemy też nie wypalił. Kolejny plan zwany planem Balcerowicza wprawdzie wypalił ,ale jak pamiętamy wielu polityków z Koziej Wólki zbudowało sobie na krytyce tamtych zamierzeń  i samego Balcerowicza całkiem udaną własną karierę polityczną. Kolejne rządy tak go modyfikowały, że przestał przypominać to, co w założeniach miał zapewnić. Później był Kołodko, Hausner, Boni i pewnie paru jeszcze innych. Teraz mamy plan zwany Planem Morawieckiego i należy się przyglądać jak będzie dojrzewał i jakim się wreszcie urodzi. Czsy podzieli los tych wcześniejszych planów? 
Już po powrocie do domu przeczytałem spokojnie ten raport doszukując się podobieństw planu Morawieckiego z zadaniami dla Polski jakie wymieniono w materiale Forbesa.
Raport 2015 o pięknym i szeroko udokumentowanym w treści tytule: 5 zadań dla Polski zawierał takie oto zadania:
1. Zwiększenie produktywności we wszystkich sektorach gospodarki w szczególności w czterech o największym potencjale poprawy w stosunku do Europy Zachodniej (górnictwo, energetyka, rolnictwo, produkcja)
2. Przygotowanie dodatkowych projektów inwestycyjnych i zapewnienie kapitału o wartości do 2 bilionów złotych na ich finansowanie w następnej dekadzie.
3. Inwestycje w innowacyjność gospodarki, jako nowy etap po fazie „niskich kosztów”
4. Przeciwdziałanie negatywnym trendom demograficznym na rynku pracy.
5. Silniejsze  wsparcie dla biznesu oraz poprawa poziomu usług publicznych.

    Wszystkie te zadania mają podbudowanie teoretyczne i wsparcie opiniami ekspertów. Są na pewno słuszne i podejmowane w ostatnim momencie, aby obecną pespektywę rozwoju w ramach Unii Europejskiej i przyznane na ten cel pieniądze  wykorzystać nie na parki, boiska, pływalnie, chodniczki, drogi i dróżki prowadzące często do paru chałup wyludniających się wiosek, czy coś tak bzdurnego jak radomskie lotnisko bez lotnictwa pasażerskiego, ale na sensowne projekty przynoszące wymierne korzyści ekonomiczne i daj Boże społeczne. Mamy wszak dokonać prawdziwego skoku cywilizacyjnego.
Kto interesował się Planem Zrównoważonego Rozwoju Polski – nazwanym roboczo planem Morawieckiego, ten łatwo dostrzeże podobieństwo zadań określonych w dwóch omawianych tu planach. O zagrożeniach w realizacji tych planów napisano już więcej niż o korzyściach płynących z ich wdrożenia. Mam nadzieję, że porozmawiamy o tym w komentarzach

25 uwag do wpisu “Mam pytanie: – Kto napisał Plan Zrównoważonego Rozwoju dla Polski ?

 1. Oj, Panie Profesorze, zdrowia Ci życzę. Pójdziesz do lekarza, coś tam zobaczysz, zaprzątasz sobie i innym głowę. Obudziłem się, zobaczyłem, przeczytałem i także przecieram oczy. Mnie, nie ekonomiście też cisną mi się do głowy różne myśli. Wybacz, że będzie trochę chaotycznie, w punktach.
  1/ Jak to jest, miała być druga Japonia, później Irlandia, wcześniej innymi drogami, ale też dobrobyt. Jak piszesz plany bywały dobre. Ostatnio mówiono, ze bodajże jesteśmy prawie potęgą, bo dwudziestą gospodarką świata, a tu takie zadłużenie. No to jak jest naprawdę?
  2/ Przecież wielu chwali sobie to co mamy. Słyszy się, czyta, że ktoś zasłużył i ma takie uposażenie, nagrody, odprawy, że nie wiem czy potrafiłbym to zapisać. Ponoć i na kontach mają. Czyli nie jest źle! Plany uzdrowią … następnych?
  3/ Obydwaj wiemy jak to jest gdzie indziej. Tam jakikolwiek przekręt, naciąganie nie opłaci się. Za takie coś nawet wsadzają. A u nas? Beknął ktoś?
  4/ Uważam, że jesteśmy mistrzami w przepisach, co do obszerności i niespójności. U innych bywa to przejrzyste. U nas musi autorom przynieść określoną korzyść. Rozumiem, żonglują podatkami by ratować budżet. Kiedyś trzeba się odważyć, uprościć, obniżyć. Czy potrafimy?
  5/ Jeszcze jedno, ostatnie. Ostatnie przeze mnie napisane, bowiem tego można by pisać bez liku. Myślę, że Ci co już mają stworzyliby inne plany niż ci co są zwykłymi śmiertelnikami, żyją ot tak by żyć, lub żyją w niedostatku. Oczywiście nie może być po równo, ale czy aż tak diametralnie różnie?
  Wszystko się tu kłania : morale, mentalność, patriotyzm, pokora, honor, prawda, wychowanie, wiara, szacunek do bliźniego itp. Powiesz, to wszyscy wiemy, plany są, teraz tylko musimy. Tak teraz tylko musimy wziąć się rzetelnie i odpowiedzialnie do roboty. Bez kiwania, przywłaszczania, oglądania się za innych, zwalania na drugich. Czy w demokracji jest to możliwe? By nie zanudzać, z siebie nie robić pośmiewiska zakończę cytatem, który mnie przekonuje : „Ten, kto wprowadzi do spraw publicznych proste zasady chrześcijaństwa, zmieni oblicze świata”-.Benjamin Franklin.

  Polubione przez 1 osoba

  • Witaj Jędrusiu. Dziękuję za komentarz. Masz wiele obaw tak jak chyba wszyscy nie pomijając samego nadprezesa, który to wszystko firmuje. Dzisiaj mamy nowy kwiatuszek z tej łączki. Zechcesz przeczytać?
   http://biznes.onet.pl/wiadomosci/energetyka/polska-jak-korea-poludiowa-pis-chce-polskich-koncernow-narodowych/qfeq6g

   Prezes jest za konsolidacją polskich firm w większe jeszcze koncerny narodowe. Polska ropa, Polska Chemia – żeby tylko na tym zakończyć mimo, że to zupełnie odwrotna droga niż zalecana przez ekspertów. Spółki Skarbu Państwa, to atrakcyjne miejsce dla swoich działaczy a zarządzanie nimi to zupełne nieliczenie się z ekonomią. Eksperci proponują dla nich zarządzanie rynkowe i wynagrodzenia kierownictwa zależne w dużej mierze od efektów – czytaj zysków jakie przynoszą, a w takim Orlenie wolą zapewnić sobie zyski poprzez podniesienie udziału podatków w cenie paliwa, nie licząc się z tym, że nasi kierowcy, to w większości biedota jeżdżąca samochodami o średnim wieku ponad 20 lat. A przecież dojenie kierowców, to nie tylko paliwo. Proponowane przez światowców rozwiązania dla górnictwa są w zupełnym sprzeciwie do tego, co u nas się kroi.W Unii zatrudnienie w rolnictwie stanowi ok. 3 proc siły roboczej, a u nas ponad 20 proc.i to jest jedną z przyczyn „zabetonowania” stanu polskiej wsi. Takich kwiatuszków jest całe mnóstwo.
   A za życzenia zdrowia dziękuje. Trochę mi lepiej, ale jeszcze daleko do normalności

   Polubienie

   • Dziękuję za link. Już kiedyś o tym czytałem. Jeśli jest takie myślenie, z którym mógłbym się nawet zgodzić to smuci mnie wniosek, który z tego płynie. Wniosek to : „licz na siebie”. Kiedyś mieliśmy opiekunów z jednej strony, teraz z drugiej. Nikt nie dawał i nie daje. Zawsze z nas czerpano, teraz nie inaczej. Solo owszem, ale gdy się coś znaczy. Różnimy się od „wzorca” mentalnością, potencjałem militarnym, co nie jest bez znaczenia. Kiedyś po podziale na Północ i Południe, ci drudzy do dziś mają bogatego wujka, głównie strategicznego. No, a to co niezbędne, do konsolidacji, zgody wewnętrznej nam daleko, o czym więc marzyć? Zewnętrzni nasi przyjaciele też nic nie dadzą za darmo, widać, że chcą mieć także na nas wpływ. Wydaje mi się, że ze względów na całokształt spraw /ekonomia, polityka zewnętrzna-cele strategiczne/ nie jest oczywistym co lepsze- stan dotychczasowy czy po nowemu, patrząc rzecz jasna długofalowo. Stąd pewnie i pojawiające się u rządzących wątpliwości. Widać tu trafność powiedzenia :”czemuś biedny?, boś … ” i na odwrót. Najlepiej jak dam sobie z tym spokój, głowa boli. Powodzenia, pozdrawiam. 🙂

    Polubienie

 2. Jak ja zazdroszczę ludziom, że wierzą w mądre zmiany, że uwierzą w zapewnienia, iż kiedykolwiek zrównamy się płacami z zachodem. Papier jest cierpliwy, wszystkie zapewnienia przyjmie, obietnice wydrukuje i na tym się zakończy. U nas nikt za nic nie odpowiada, więc mamić się nie dam i tyle. Obietnic się nasłuchałam tyle, że obecnie nawet nie czytam, polityka jaka jest, każdy widzi. Nowa ekipa potrzebuje stołków i władzy, a potem na nich siada wygodnie i nic nie robi.Niestety, pozwalamy na to. Pozdrawiam serdecznie.

  Polubienie

  • Kolejne zaklinanie oświaty. Strach się bać. Wicepremier i minister w jednym znów mówi ogólnikami. Pewnie znów skończy się na ruchach pozornych. Po prostu brak ludzi kompetentnych i tyle.

   Polubienie

   • On, jak zawsze, jest w koalicji, a jak by był w opozycji. Ma okazję postąpić jak pliszka, która swój ogonek chwali i robi to.
    W resorcie nauki i szkolnictwa wyższego nie wystarczy dosypać pieniędzy. Tam trzeba rewolucji.
    Nie mamy innego wyjścia. Czekamy, bo cóż innego robić mamy?
    Pozdrawiam

    Polubienie

 3. Nie znam się na ekonomii.Nic mi to nie mowi specjalnie nadzzwyczajnego jak jeden czy drugi ekonomista się wypowie. Jednak zauważyłam jedno- mentalność w podchodzeniu do problemów.
  W Holandii jest tak ,że każdy dziennik zaczyna się właściwie od sprawozdania z sukcesów i porażek ew. ekonomicznych.
  Holendrzy to niezwykle pragmatyczny narów i przede wszystkim licżą – każde przedsięwzięcie jest obliczone.
  Nie mowią nigdy ,że jedni albo drudzy z nas korzystają . Liczą przede wszystkim ile mogą stracić .
  W naszej mentalności chciejstwo jest na pierwszym miejscu, narzekanie ,że przedtem doili nas ci ze wschodu a teraz ci z zachodu itp. Nikt nie myśli – że świat ekonomiczny i gospodarczy to jest sztuka obliczania ryzyka .W kwestii czy ktoś nas wykorzystuje czy nie – to od nas zalęzy czy się damy czy nie. Nie od chciejstwa ani pobożnych życzeń. Żeby byc jakimkoliwek partnerem w jakichkolwiek poczynaniach trzeba samemu stać na solidnych fundamentach …Pozdrawiam…

  Polubione przez 1 osoba

  • tatul pisze:

   Witaj Reno. Twój Avatar jest nieaktywny i nie mam adresu do Twojego bloga. Czy możesz to jakoś uzupełnić?
   Podkreślasz znaczenie odpowiedzialności za wynik działania i zdolność do ponoszenia ryzyka jakie obserwujesz w Holandii.
   To chyba najważniejsze cechy odpowiedzialnego zarządzania. Prawie tak ważne jak działanie na własny rachunek – czego u nas brakuje.
   Tradycyjnie działamy według kalendarza kadencyjności, a stanowiska uzyskujemy po znajomości zamiast powołania z konkursu.
   Na to trzeba lat.
   Pozostaw link do siebie , dobrze

   Polubienie

 4. Jestem z wykształcenia ekonomistą, ale nie na tyle kompetentnym, by plan Morawieckiego komentować. Nie wypowiem się w tej kwestii ani krytycznie ani z wielką euforią. Pozostawię ten problem znawcom do omawiania. Ale żyję w Polsce dość długo i widzę siłę propagandy, przynajmniej ostatniej dekady. Rzeczywistość, z którą stykamy się na co dzień, nie ma absolutnie nic wspólnego z tym czym karmią nas media. Czytałam w jednym z komentarzy, że jesteśmy 20 gospodarką świata. Liczby, które plasują nas na tym miejscu, nie odzwierciedlają poziomu życia 90% Polaków, nędznej opieki zdrowotnej, kolosalnego zadłużenia (80 tys. zł na statystycznego mieszkańca), pesymistycznych rokowań na najbliższe lata (niż demograficzny).
  Jak się ma to zaszczytne 20 miejsce do poziomu i warunkami życia przeciętnego Polaka, przeciętnej rodziny? W europejskich statystykach plasujemy się na ostatnich miejscach prawie w każdej dziedzinie. Więc, czy jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy jedną z lepszych gospodarek świata na papierze? Nie, bo o dobrobycie mieszkańców danego państwa świadczy poziom życia jego mieszkańców.
  Szczycimy się też wysoką średnią zarobków w naszym kraju. Ale zapytajmy najpierw ile procent ją otrzymuje? Może kilka? Reszta zarabia minimalne płace. Mój syn jest handlowcem, ma kontakt z pracownikami sieci sklepów w zachodniej części Polski. Zarobki tych ludzi, nawet na kierowniczym stanowisku, stanowią minimalne pensje. Więc liczby, to tylko liczby, a rzeczywistość nie ma z nimi nic wspólnego.
  Co do efektów planu Morawieckiego, trzeba cierpliwie poczekać. Do tej pory mieliśmy tylko nieudaczników, którzy zaklinali rzeczywistość i pletli bzdury, które Polacy przyjmowali za prawdę. Wiem, trudno nam przestawić się, po tylu latach mamienia, na pozytywne myślenie i wiarę w możliwości naszego kraju. Mamy, jako kraj, ogromne możliwości i potencjał. Trzeba go tylko umiejętnie wykorzystać. Nie można ciągle płakać, skąd, kto, gdzie, ile i jak?Ja wreszcie mam nadzieje, a to już dużo znaczy.

  Pozdrawiam Tatulu:)

  Polubione przez 1 osoba

  • tatul pisze:

   Witaj Elżbieto. w zupełności zgadzam się z przedostatnim zdaniem Twojego komentarza: „Mamy, jako kraj, ogromne możliwości i potencjał. Trzeba go tylko umiejętnie wykorzystać.” Ostatnie zdanie : „Nie można ciągle płakać, skąd, kto, gdzie, ile i jak? Ja wreszcie mam nadzieje, a to już dużo znaczy.” – to czysto PiS-owska propaganda. Cóż to za plan w którym nie powiedziano: kto, gdzie, skąd czy za ile?
   Pytałem poza tym czyj to plan, Morawieckiego czy ekspertów, którym ten rząd nigdy programowo nie ufał.

   Polubienie

  • ~MariaR pisze:

   Może zanim zacznie się wygłaszać takie kategoryczne opinie „o nieudacznikach”, warto się jednak trochę zastanowić nad takim faktem :

   „Dziś Polak zarabiający naszą najniższą krajową (obecnie 1355 zł na rękę), mający małżonkę z takim samym dochodem i dwójkę dzieci, p l a s u j e s i ę w c z o ł ó w c e n a j z a m o ż n i e j s z y c h ludzi na planecie (dokładnie: w górnych 23 proc.; innymi słowy: 77 proc. jego braci i sióstr ma gorzej od niego). A jego dochód jest c z t e r o k r o t n i e wyższy od przeciętnego dochodu mieszkańca Ziemi (po uwzględnieniu regionalnych różnic w kosztach utrzymania; ” (Sz. Hołownia w ostatnim TP).
   Wielu z nas zapewne pamięta, że przed transformacją ustrojową (pod koniec lat 80-tych) duża liczba Polaków (może nawet większość) zarabiała miesięcznie kwoty (po przeliczeniu) na poziomie kilkunastu dolarów. Dzisiaj warto jednak zauważyć, że nawet ta najniższa płaca to ok. 400 dolarów na rękę. Naprawdę nie widać różnicy?
   Można wybrzydzać, że to „nic”, ale w przytłaczająco rozległej części globu, to nasze „nic” byłoby jednak uważane „za majątek”.

   Polubione przez 1 osoba

   • tatul pisze:

    W skalo globu zapewne tak jest, ale co to zmienia jeśli rozbudzono w nas apetyt? Jeśli ruszyliśmy w świat i świat pokazał nam również tę dobrą stronę?
    „Chciałaby dusza do raju, tylko jej grzechy nie dają” – brzmi ludowe przysłowie. Tych grzechów jest sporo.
    Pozdrawiam serdecznie

    Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    Zgoda Tatulu, że rozbudzono w nas apetyty, że widzimy innych, co mają lepiej i też byśmy tak chcieli.
    Mój komentarz był tylko „protestem” przeciwko tym, tak lekko i łatwo pisanym osądom: ” Do tej pory mieliśmy tylko nieudaczników, którzy zaklinali rzeczywistość i pletli bzdury, które Polacy przyjmowali za prawdę. ”
    Czy zamiast doceniać to, co nam dano, co nam się jednak udało osiągnąć, za bardzo nie martwimy się tym, co jeszcze moglibyśmy otrzymać? (też Hołownia 🙂 ).
    Co najgorsze, właśnie „otrzymać” (od kogo? Rząd przecież nie daje swojego, tylko czyjeś). Zamiast dorabiać się (nawet przez całe życie, jak na Zachodzie, gdzie często dorabiano się pokoleniami) – lepszą, wydajniejszą pracą, może „na swoim”, skoro pracodawcy nie chcą (nie mogą?) płacić więcej.
    W końcu podobno mamy tylu mądrych i dobrze wykształconych ludzi ….
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

   • tatul pisze:

    Większość z nas jest za socjalizmem, urówniłowką, czy jak jeszcze to wyrazić. Wynikający stąd Populizm w kampaniach politycznych i wyborczych jest też skutkiem takiego podejścia. „Nikt jeszcze nie dał wam tyle ile ja mogę wam obiecać” – znamy? Znamy i co? Kupujemy to .
    Ten wywiad St. Gomułki jest długi i bardzo wymowny.
    Nasz komentator Antoni dobrze to wyraził:
    Jest takie stare powiedzenie, może i biblijne
    Po owocach ich poznacie.
    I tego bym się trzymał…
    Ja też

    Polubienie

 5. ~MariaR pisze:

  A ja sobie pozwolę przytoczyć fragment wypowiedzi profesora Gomułki, ekonomisty, członka Narodowej Rady Rozwoju (z Onet, dzisiaj):

  „Sęk w tym, że w rządzie n i e m a a n i j e d n e g o ekonomisty z prawdziwego zdarzenia. Premier Beata Szydło jest antropologiem, Mateusz Morawiecki historykiem, minister Kwieciński inżynierem, a Paweł Szałamacha, szef resortu finansów, prawnikiem. Wszystkim brakuje ekonomicznego DNA, czyli automatycznego myślenia kategoriami makroekonomicznymi. Stąd być może bierze się intelektualne przyzwolenie każdej z tych osób do mówienia nawet w ważnych sprawach językiem w e w n ę t r z n i e s p r z e c z n y m .” (podkr. moje).

  Czy w tej sytuacji możliwe jest, że będzie lepiej, że te tak ogólne ambitne plany nie są tylko „pustymi” życzeniami?

  Polubione przez 1 osoba

  • tatul pisze:

   Racja Antoni. Tak będę robił.
   Mam też swoje powiedzonko mieszczące się w tym temacie :
   „Daj się poznać poprzez swoje działanie,
   a nie przez swoje o sobie mniemanie”
   Pozwolę sobie zapytać: – czy dobrze to ująłem?

   Polubienie

 6. ~Marek Jan pisze:

  Po owocach ich poznacie…

  Nie trzeba zbyt długo czekać by się przekonać o tym, do czego nas jako kraj doprowadzi politykierstwo i demagogia tych, którzy są aktualnie przy władzy.
  Ludzi kompetentnych tam nie ma, za to pyskatych miernot i załganych do cna demagogów – na pęczki, bez liku.

  O pisowskich „prawnikach” to już doprawdy nie chce się ani pisać ani tego komentować.
  Ostatnio „organ” o. Rydzyka czyli „Nasz Dziennik” wystąpił z rewelacją, że Trybunał Konstytucyjny złamał prawo i tym samym postawił się poza prawem.
  Zaiste: alleluja i do przodu, że tak przytoczę toruńskiego „klasyka”. I tak trzymać jedyna ” polska” gazeto. Nie ma to jak jedynie słuszna „prawda”, w której trzeba stanąć.

  Ostatni komentarz prof. Ewy Łętowskiej na temat sytuacji prawnej w Polsce, nie pozostawia żadnych złudzeń na temat tego, kto w kraju łamie prawo. Owoce tego już znamy, bez wdawania się w polemiki z politykierami z PiSu, co jest w istocie całkiem bezowocne.

  No cóż mam nadzieję, że kiedyś Trybunał Stanu będzie miał robotę, jak się skończą mroki tej czarnej nocy spowijającej nasz kraj. Pytanie, kto będzie po nich sprzątał?
  Pozdrawiam z emigracji wewnętrznej. MJ
  Kto wie czy nie przyjdzie pora na zewnętrzną?

  Polubione przez 1 osoba

 7. Emigracja wewnętrzna jest dotkliwym doświadczeniem dla samych emigrantów, bo ta demonstracja nic nie daje. Władze lekceważą takie przypadki, tak zresztą jak i jawnych demonstrantów skupionych wokół KOD czy tylko przyłączających się do nich. Światu mówi się ; – Patrzcie na demonstrantów na ulicach polskich miast. To najlepszy dowód na to że demokracja ma się świetnie!
  Czy jednak ktoś bierze racje tych ludzi pod uwagę? – Czy rząd próbuje wprowadzić zmiany w prowadzonej polityce ?
  Ja nie widzę takich ruchów. Widzę coś gorszego. Widzę pogardę wobec tych ludzi i osądzanie ich postaw wg. swojego przekonania.
  Tak czynią ludzie którzy przez 8 lat gardzili oficjalnymi władzami i demonstrowali swoje poglądy jak tylko chcieli

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.