Oszczędzaj złotówki, oszczędzaj i grosze…

Propozycje jakie zgłaszali w kampanii wyborczej pretendenci do władzy wprawiały w osłupienie nawet bardzo populistycznych polityków, czy też parlamentarzystów uważających się w większości za polityków. Każdy, jako tako zorientowany w ekonomi człowiek wie, że te ogromne kwoty ktoś musi wypracować zanim się je rozdzieli. Dzieci, którym dajemy zabawkę w postaci porcelanowej świnki szybko doceniają podstawową prawdę głoszącą, że aby z niej coś wyjąć, to najpierw trzeba to „coś” tam włożyć. Łatwiej się wyjmuje niż przychodzi  mozolne gromadzenie wolnych środków na jakieś większe i ważniejsze potrzeby niż bieżąca konsumpcja. Uruchomienie wypłat w ramach programu 500+ nastąpi dopiero w kwietniu, a już w mediach pojawiają się podpowiedzi dotyczące sposobów wydawania tych idących w miliardy złotych  kwot. To ważne przedsięwzięcie służące podnoszeniu poziomu  wiedzy ekonomicznej społeczeństwa.  Może korzystniejsze dla rodzin będzie oszczędzanie i inwestowanie tego znaczącego zasilenia finansowego niż bieżąca konsumpcja?
Tuż przed podsumowaniami 100 dni pracy obecnego rządu ogłoszono pięknie wyglądający na papierze  Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Polski, przygotowany przez resort rozwoju pod kierunkiem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, a przyjęty przez rząd w połowie lutego. Zgodnie z nim rozwój polskiej gospodarki w najbliższych 20 latach ma się oprzeć na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale, ekspansji zagranicznej oraz na zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym. Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,147752,19688624,760-mld-zl-na-plan-morawieckiego-skad-z-unii-a-kredyty-w.html#ixzz41OSt01I8   W programach dotyczących wydawania pieniędzy unijnych na lata 2014-20 Polska ma do dyspozycji 120 mld euro. Środki te pochodzą z polityki spójności, Wspólnej Polityki Rolnej, w tym z „Programu rozwoju obszarów wiejskich” oraz Wspólnej Polityki Rybołówstwa. To daje w sumie ok. 500 mld zł. Jeżeli do tych pieniędzy dołożymy wkład własny, czyli publiczne środki krajowe i regionalne, oraz wkład prywatny, to otrzymamy sumę 760 mld zł. Do kwoty biliona złotych obiecywanego w kampanii wyborczej przez szefa zwycięskiej partii brakuje nam prawie ¼  niezbędnych środków i tę lukę wypadnie zapełnić środkami płynącymi z  „mobilizacji różnego rodzaju kapitału i środków finansowych pochodzących z instytucji publicznych i sektora prywatnego”. Z naszych obywatelskich oszczędności też. Tu dochodzimy do problemu posiadanej przez nas wiedzy ekonomicznej.
W minionym tygodniu  odbył się w Polsce już po raz piąty Wielki Test Wiedzy Ekonomicznej LINK.
Dla zabawy i z ciekawości próbowałem rozwiązywać podawane w pięciu seriach pytania i stwierdzam, że nie był to szczególnie ciężki sprawdzian i nie wymagał studiowania ekonomii. Do osiągnięcia pozytywnych wyników wystarczyłoby jedynie uważne słuchanie i czytanie informacji ekonomicznych oraz aktywne uczestnictwo w operacjach finansowych jakie realizujemy w bankach, firmach ubezpieczeniowych, czy na giełdzie. Nie logowałem się, a tylko siedząc w fotelu zrobiłem sobie sprawdzian – jak co roku zresztą. Z osiągniętego wyniku byłem zadowolony.
Zwycięzcami zostali Jacek Kawalec i Bogdan Kalus, aktorzy telewizyjnego serialu „Ranczo” . W decydującej rozgrywce ich przeciwnikami byli Andżelika Piechowiak i Artur Chamski. Zwycięzcy nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych, otrzymaną z rąk prezesa NBP Marka Belki i dyrektor Biura Programowego TVP Joanny Klimek, przekazali na rzecz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.. Tym razem w całej Polsce on line uczestniczyło w teście 230 tys. ludzi, co świadczy o dużym zainteresowaniu taką zabawą. Wyniki ogólnopolskie pokazały jednak i taką prawidłowość, że poszczególne regiony Polski zademonstrowały bardzo zróżnicowane wyniki potwierdzające znany podział na Polskę A i Polskę B. Ciekawe jest również to, że głównym promotorem poszerzania wiedzy ekonomicznej jest NBP, Telewizja Polska, Wirtualna Polska i inni, a mało tam agend rządowych, które powinny być tym zainteresowane niejako z urzędu.
Jakiś czas temu pisałem o badaniach społecznych przeprowadzonych przez firmę Provident. Wynikało z nich, że tylko 17 procent badanych Polaków dostrzegało szansę poprawy swojego bilansu rodzinnych finansów poprzez dodatkowe dochody, a cała reszta dążyła do ograniczania wydatków, których cięcie ma czasem i tak już ograniczone możliwości. Podkreślano mocno inną naszą, typowo polską skazę polegającą na izolowaniu naszych dzieci od problemów związanych z zarabianiem, rozumnym wydatkowaniem i oszczędzaniem pieniędzy. Często dorosłe już dziecko stawia rodzicom żądania na zasadzie: Nie prosiłem się na świat. Skoro jestem, to macie mi dać to wszystko, o czym marzę, lub to, co mają inni. Mówiono jeszcze i o tym, że nasza szkoła zupełnie pomija tę problematykę, ale z tym ja się nie zgadzam. Uczyłem kiedyś przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, w którym znajdowało się to wszystko o czym tu dzisiaj piszę. Inna sprawa, że to nie jest przedmiot maturalny, więc większość uczniów nie chciała się zagłębiać w przedmiot dający wiedzę przydatną każdej gospodyni domowej.
Telewizja Polska emituje aktualnie serial w sympatycznej obsadzie pod tytułem „Spokojnie, to tylko ekonomia”. LINK Przy okazji tego testu pokazano nam kilka jego fragmentów. Bardzo pozytywnie je oceniam, ale przy całym szacunku dla władzy nasuwa mi się pytanie :
– Czy telewizyjne seriale niosące w swej warstwie podskórnej jakąś wiedzę mają teraz zastąpić szkołę w jej podstawowych zadaniach dotyczących szerzenia wiedzy wszelakiej?
Tak, czy inaczej, to uznajmy, że warto wcielać w życie zasadę naszych przodków:
Pamiętaj rozchodzie, żyj z przychodem w zgodzie.
Pomnażanie naszych zasobów to nie tylko maksymalne oszczędzanie, ale i pomnażanie zasobów poprzez rozsądne inwestowanie

17 uwag do wpisu “Oszczędzaj złotówki, oszczędzaj i grosze…

 1. Kiedyś uczono mnie „Ekonomi przedsiębiorstw przemysłowych”, później „Ekonomi politycznej”, przyznaję byłem z tego „cienki”. Uważałem te przedmioty dla mnie za trudne. No, może ten pierwszy był do przeżycia ze względu na ładną Panią. Ten drugi niby coś rozumiałem, ale za nic bym nie powtórzył. Dobrze, że życie człowieka uczy. Nie wstydzę się, moja „firma”, czyli ja ma swojego księgowego we własnej osobie, używam więc długopisu i notatnika. Od bardzo wielu lat poruszam się w obszarze „Przychód” i „Rozchód”. Żadne to obroty, ale jednak pomaga taka buchalteria. Bez tego „zginąłbym jak ciotka w Czechach”. Wszystkie te „kajety”gdzieś sobie leżą. Zdarzało mi się, że się temu przyglądałem. Robię to nadal, oczywiście także dlatego, że dysponuję czasem. Nie notuję, że kupiłem 15 dkg kiełbasy, ale ruch pieniądza odzwierciedlam. Wiem co się z nimi dzieje. Wnioski potwierdzają ogólne opinie, że wartość realna naszej waluty /czy tak to się nazywa?/, jest coraz to niższa. Coraz trudniej się „przędzie”. Moje notatki to potwierdzają. Dlatego postępuję jak dziecko, nie szaleję, ściskam te złotówki. Pić ostatnio nie piję, kochanki mnie opuściły, do Egiptu nie jeżdżę i tak jakoś ubogo. A co inni powiedzą? Sknerą nie jestem. Trzeba wiedzieć na czym się stoi. Tyle o mnie. Kredytów się boję. Racja, wiedza to bogactwo, dobrze ją mieć, wszystkich dotyczy. Także ci od makroekonomii powinni być biegli w temacie, politycy też bo jedni prawo stanowią, inni w gospodarce narodowej siedzą. No, gdyby tak jeszcze bardziej o narodzie pomyśleli, nie tylko o sobie, byłoby znacznie lepiej. Piszesz o różnych aspektach w tym temacie. Większości wystarczyłoby by dochód był wyższy. Myślę, że z resztą ludzie by sobie poradzili. Ale nabredziłem, przepraszam. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • Nauka ekonomii w naszych czasach wyglądała na ogół podobnie. Ekonomia polityczna obowiązywała wszystkich, ale raczej nie o potrzebne wszystkim umiejętności w niej chodziło. Władze chciały, aby obywatel rozumiał mechanizmy rządzące światem i wyznawał do tego zasadę o wyższości socjalizmu nad kapitalizmem. Dzisiaj brzmi to śmiesznie, ale nie jestem pewien czy ucząc obecnie tamtego przedmiotu nie nasuwały by się ciekawe wnioski o tym jak nauka i płynące z niej wnioski potrafią się obracać

   Polubienie

 2. W swoich domach budżetu pilnujemy, jedynie bezmyślni zadłużają się ponad miarę. Tylko państwo i miasta nie rozliczane są z rozrzutności, które jeszcze i wnuki spłacać będą. Nikogo głowa nie boli, bo to nie jego pieniądze. Jak się nie denerwować, kiedy nawet wydatków na leki zaplanować nie można. Właśnie dowiedziałam się, że dwa leki, które muszę brać codziennie i kosztowały grosze, przestały być refundowane, więc miesięcznie wydam ponad 250 zł. Myślę, że wszyscy poniesiemy konsekwencję za niedopilnowanie władzy w kwestii finansów. Pozdrawiam.

  Polubienie

  • To właśnie mam na myśli Ultro. Zadłużenie naszego państwa liczone stosunkiem do wartości PKB mieści się jeszcze w przyjętych standardach , ale podejrzewam, że tylko dzięki tzw. kreatywnej księgowości. Jedne wydatki się ukrywa, inne inaczej kwalifikuje i na razie udaje się lawirować unikając sankcji związanych z nadmiernym deficytem.Kiedy to pęknie i wyjdzie „szydło z worka”, to okaże się jak wygląda tzw. naga prawda.
   W bieżącym roku program 500 + uda się sfinansować głównie dzięki „fuchom” , czyli ekstra wpływom pochodzącym z zysku NBP i ze sprzedaży koncesji telefonii cyfrowej. Następny rok to już tylko dalsze zadłużanie, bo „żeby wyjąć to trzeba wpierw włożyć”, oraz „pamiętaj rozchodzie, żyj z przychodem w zgodzie”.
   Pan Szałamacha to wie, ale co ma biedak zrobić jeśli taka jest wola polityczna „dobrodzieja”, który tego nie wie, a za nic nie ponosi odpowiedzialności?

   Polubienie

  • ~Koreczku…
   „Polacy zadłużają się coraz częściej i na coraz wyższe kwoty. Nie panujemy nad swoimi wydatkami, a trudności w zarządzaniu budżetem mają nie tylko ci, którzy zarabiają najmniej…
   …Całkowite zadłużenie Polaków według raportu InfoDług wynosi ok. 39,3 mld zł, na koniec 2011 roku było to 34,35 mld zł, zaś – 2010 roku 25,06 mld zł…
   … – Podstawowym problemem jest nieumiejętność szacowania własnych możliwości podczas robienia zakupów. Polacy często kupują kolejny telefon komórkowy, który obciąża budżet domowy rodziny, nie zastanawiając się nad tym, czy faktycznie ich dochody pozwalają im pokryć koszty obsługi tego abonamentu – tłumaczy Katarzyna Galant….
   …- Podstawowym problemem, jeśli chodzi o rosnące zadłużenie Polaków, nie jest trudna materialna sytuacja osób, czy też rodzin. Ponieważ te [biedniejsze] osoby często dysponują pieniędzmi z dużo większą rozwagą niż ci, którzy w swoim pojęciu nie mają kłopotów finansowych – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Katarzyna Galant.
   Jak tłumaczy, wynika to z braku podstawowej wiedzy w zakresie zarządzania własnymi finansami. Często również zadłużające się osoby nie biorą pod uwagę konsekwencji swoich działań, w tym związanych z zawieraniem umów, np. z operatorem telekomunikacyjnym czy firmą pożyczkową….
   Resztę doczytasz tu:
   http://grudziadz.twoje-miasto.pl/Artykuly/View/17852/dlugi-dlugami-popedzane-czyli-budzet-statystycznego-polaka

   Polubienie

 3. Ja się uczyłam ekonomii przedsiębiorstw w latach 90′ w liceum, więc w odniesieniu do teraźniejszości ma się to nijako.
  Też od kredytów trzymam się z daleka. Nie mogę jednak zrozumieć, że wszyscy ciągle oszczędzają, rząd ściąga od nas obywateli pieniądze na czym tylko może, a nasz kraj jak miał dziurę budżetową, tak cały czas ja ma.
  Dla mnie cała ta rządowa ekonomia gospodarcza, to totalna porażka. Kraków prosił Unię o dotacje na oczyszczalnie w związku ze smogiem, którego natężenie często przekracza normę po trzykroć i dostał odmowę, a ks. Rydzyk dostał od UE 25 milionów na budowę kurortów i SPA, więc o czym tu w ogóle pisać. Jak dla mnie brak słów.

  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

 4. Lena Sadowska pisze:

  Witam.
  Postawę roszczeniową przyjmują także zdolni do pracy rodzice żądając od dzieci systematycznych gratyfikacji za „wysiłek pedagogiczny”, a „nadwyżka w budżecie domowym” dla niektórych rodzin bywa pojęciem równie abstrakcyjnym, jak np.: fatamorgana, co tylko potwierdza, że agendy rządowe powinny położyć duży nacisk na „ekonomiczne” edukowanie obywatela..
  Opieszałość odpowiedzialnych struktur może wynikać z faktu, że do łatania dziur wyedukowany pod tym kątem obywatel nie jest niezbędny.
  Jak do tej pory wiedza przeciętnego obywatela jest intuicyjna, co stwierdzam z mieszanymi uczuciami, ponieważ praktyka praktyką, ale solidne podstawy teoretyczne zawsze warto mieć.
  Jeśli zaś chodzi o nieprawidłowości w zarządzaniu zdobytymi funduszami, temat, ze względu na swą rozległość, wymaga chyba jednak odrębnej notki.
  Pozdrawiam.

  Polubienie

  • Leno – Jakaś część ludzi chce żyć na czyjś koszt i to się im udaje. Chcą mieć rybę, bo z posiadaniem wędki jest sporo kłopotu,a robić się nie chce. Różnie tłumaczą tę przypadłość.
   Polscy chłopcy (ok.40-tki) biją rekordy w długości trwania przy mamusi, bo po co się męczyć we własnych 4 kątach z gotowaniem, sprzątaniem, czy praniem jeśli to wszystko może zrobić mamusia?
   Pytałem kiedyś w szkole, po powrocie z wakacji :- Czy ktoś próbował sobie dorobić w wakacje? Podniosło rękę sporo osób. Zarabiali przy zrywaniu owoców zarabiając średnio 50 zł na dniówkę. Pytałem dalej o to co się stało z tymi pieniędzmi wywołując śmiech sali. Ostatnim pytaniem była kwestia relacji pomiędzy tym jak trudno zarobić i jak łatwo wydać te pieniądze. Tu też było wesoło, tylko uśmiech należał do gorzkich.
   W czasie pracy w szkole wielokrotnie podejmowałem tematy szkolne i miewały one znaczną poczytność. Pozwolisz się zaprosić do jednego z nich ?
   http://tatulowe.blog.onet.pl/2008/09/20/nie-wystarczy-umiec-pracowac-trzeba-jeszcze-pracowac/

   Polubienie

   • Lena Sadowska pisze:

    Zajrzałam i nasunęło mi się kilka refleksji. Nim do nich przejdę, nadmienię, że (z racji wykształcenia i wykonywanego zawodu) miałam styczność z wieloma problemami zarówno ludzi dorosłych jak i młodzieży.
    To, co przeczytałam łączy się z moim poprzednim komentarzem.
    Konkretnie – brakiem odpowiednich wzorców:
    Trudno dziwić się dziecku, że chce op… szefa, jeśli chojrakujący w domu rodzic z dumą opowiada o takim właśnie rozwiązywaniu konfliktu z własnym przełożonym, najczęściej przesadzając i wyolbrzymiając swoje „zasługi”.
    Bzdurny „model mistrza ciętej riposty” pokutuje w naszym kraju nie od dziś. Model eskalujący konflikty, które trzeba raczej rozwiązywać przy pomocy rzeczowego dialogu, a nie szermierki na inwektywy.
    Nie wiem, czy zauważyłeś, ale typ „mediatora” nie jest w naszym społeczeństwie szanowany, raczej – traktowany pobłażliwie.
    Tu dochodzę do poprzedniego komentarza:
    Roszczeniowa postawa to również często efekt złych wzorców – jeśli rodzice wyciągają zdrowe ręce po pomoc (zapomogę, emeryturę od dziadka, alimenty od syna) to czemu dzieci nie miałyby egzekwować tego, co, jak sądzą, słusznie im się należy?
    Nie usprawiedliwiam żadnej z tych postaw, ale czasami nie ma nikogo, kto porozmawiałby, podsunął inne rozwiązanie (albo po prostu jest to wygodne).
    Nie stoję chyba w opozycji do Ciebie twierdząc, że praktyka (tu intuicyjna wiedza ekonomiczna) powinna być poparta solidnym przygotowaniem teoretycznym, które z kolei powinny zapewnić szkoły jako narzędzie agend rządowych.
    Parafrazując tytuł poleconego przez Ciebie tekstu: Nie wystarczy pracować – trzeba jeszcze umieć pracować.
    Chyba obojgu nam chodziło o podkreślenie równowagi między „umieć pracować” i „pracować” czyli:
    umieć pracować + pracować = pożądany efekt.
    Niefrasobliwość zaś w wydawaniu pieniędzy jest przeważnie odwrotnie proporcjonalna do wysiłku, z jakim się je zdobyło.
    O wiele łatwiej trwonić to, co spadło z nieba. Dotyczy to zarówno jednostki jak i państwa rozumianego jako całość.
    Problem polega na tym, że obywatelowi, który stanie się niewypłacalny – grozi realna kara: więzienie plus spłata zadłużeń, a za bzdurnie zainwestowane środki publiczne nikogo pociągnąć do odpowiedzialności zazwyczaj się nie da.
    Tak więc zamiast mądrego „pamiętaj rozchodzie o swoim przychodzie” mamy „hulaj dusza – piekła nie ma”.
    Pozdrawiam.

    Polubienie

 5. Skończyłam studium ekonomiczne w latach osiemdziesiątych. Nie prowadzę zapisków dotyczących przychodów i wydatków w budżecie domowym. Ale groszem rządzę rozsądnie i dogłębnie analizuję wydatki (oczywiście te poza koniecznymi). Zadłużamy się też tylko na tyle ile możemy spłacić, by nie być zaskoczonym, że rata wzrosła o parę złotych i mamy problem z płynnością finansową. Oby takimi kryteriami kierowali się odpowiedzialni za budżet państwa. Im pewnie łatwiej się zadłużać, bo nie ponoszą odpowiedzialności za swoje błędne decyzje, nigdy. Na własnym podwórku, każdy z nas, odpowiada za błędy swojej polityki pieniężnej. Czasem, kiedy jest się zbyt niefrasobliwym, na tym polu, można stracić wszystko i zostać na przysłowiowym ,,bruku”. Nie wolno ,,szarżować” finansami własnymi, ale także, przede wszystkim, publicznymi. Odpowiedzialność powinna być ogromna ludzi, którzy mają w swoich rękach tę dziedzinę. Przecież państwo rządzi tym co dostanie od podatnika, więc odpowiedzialność i rozsądek powinny być na najwyższym poziomie. Niestety tak nie jest.
  Pozdrawiam Tatulu:)

  Polubienie

  • Dziękuję za wsparcie Elżbieto. Cieszę się z tego, że podzielasz moje poglądy. Zadłużają nas kolejne rządy i samorządy i ocena tego zjawiska jest bardzo różna. Cyfry są jak z gumy i chyba wielu siłom zależy na zagmatwaniu metodologii liczenia tych długów. Gdy wpiszesz do przeglądarki hasło dług publiczny to znajdziesz dane mówiące o zadłużeniu sięgającym 1 bln, ale i 4 bln złotych. Daje to średnią na mieszkańca liczącą nawet 80 tys. zł.
   Jak będzie za rok?

   Polubienie

 6. W 2014 r. zadłużenie miast wyniosło przeszło 70 miliardów zł i co roku wzrasta. Przeważnie jest to 60 % ich przychodu, ale są i takie, które mają 90 % ich przychodu. Czasem jest to na inwestycje, ale częściej na zbytki, zabawy, sylwestry, a poza tym nieswoje, to rozdaje się na prawo i lewo. Nie wybieramy gospodarzy jeno partyjnych, to mamy. Pozwoliliśmy na upartyjnienie miast, więc emocje, kto rządzi miastem i co da z góry przeniosło się w teren.I to niewydolne partie wysuwają swoich kandydatów. Kiedy to zrozumiemy?

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.