Kocham, jak to trudno powiedzieć…

No dobra, przyjmę te kwiaty, ale powiedz dlaczego mi je dajesz – zapytała dziewczynka.
Bo mama kazała… bo wszyscy tak robią – odpowiedział chłopiec…
Z okazji Walentynek rozlała się fala konkursów mających na celu wyłonienie najlepszego opowiadania  na temat swojej randki, okoliczności w jakich doszło do wyznania miłości, wiersza o tej treści, najbardziej oryginalnej „Walentynki” dla swojego partnera . Nagrody bywają różne. Można wygrać bon na zakupy, opłaconą kolację w restauracji, pobyt w hotelu, oczywiście na dwoje, czy też otrzymać tylko prozaiczne nagrody rzeczowe.
W jednej z katolickich gazet napotkałem zachętę tej treści:
Kocham. Jak to trudno powiedzieć!  Nasza walentynkowa zabawa jest jeszcze jedną okazją, by postawić krok na drodze do oczyszczenia, umocnienia czy ożywienia miłości. Kochający się ludzie mają dobrą wolę, ale brakuje im odwagi, zachęty czy może pretekstu, by zawalczyć o miłość jeszcze większą. Prześlij do naszej redakcji walentynkę dla Niej lub dla Niego.
– Prawda, że to wzniosły cel?
Zastanowiłem się nad swoim udziałem w takim konkursie, ale… Zanim podjąłem decyzję w tym względzie, to postanowiłem zapytać o zdanie swoją żonę i … Odwlekam decyzję do ostatniej chwili, która została wyznaczona na niedzielę 14 lutego.
Wszyscy znamy piosenkę Kochać, jak to łatwo powiedzieć , a ponadto na różne sposoby analizowaliśmy jej tekst. Czy faktycznie tak łatwo przychodzi powiedzenie komuś  KOCHAM?
Zaglądnąłem do wyszukiwarki z pytaniem :
Jak wyznać miłość dziewczynie ?
Otwarło się dla mnie szerokie pole z kwiatuszkami ,  jakich  się nie spodziewałem. Mnóstwo pytań, a jeszcze więcej odpowiedzi. Pytają zwykle chłopcy, a odpowiadają zwykle dziewczyny, chociaż nie jest to zasadą.
Oto próbka:
– Witam, mam 15 lat i zakochałem się w jednej koleżance z mojej klasy, która jest przesympatyczna i ma dobre serce. Jest nawet dosyć ładna. Ona też się we mnie zakochała, wiem ponieważ raz przypadkowo słyszałem jej rozmowę z koleżankami. Boję się trochę jej wyznać miłość mimo iż wiem, że ona mnie kocha. Nie wiem co ja mam jej powiedzieć no bo przecież nie powiem jej, że słyszałem jej rozmowę. Jakie komplementy jej mówić ?

Hej. Mam taki problem jestem zakochany w dziewczynie, którą znam już ponad 3 lata. Mam 17 lat i chciał bym jej powiedzieć że ją Kocham, ale gdy zawsze się z nią widzę to jestem bardzo zawstydzony i nie wiem jak się do tego zabrać, wcześniej z innymi dziewczynami nie miałem takiego problemu, może dlatego że ich na tak na prawdę nie kochałem? No ale wracając do tematu nie wiem jak się do tego zabrać jestem z nią umówiony i może ktoś mi coś doradzi co mogę zrobić na tym spotkaniu i jak w ogóle zacząć tę rozmowę. Z góry dziękuję.
Przeczytałem dziesiątki odpowiedzi i podpowiedzi uznając, że młodzi ludzie mądrze robią konsultując to z rówieśnikami, którzy są bardziej śmiali, lub już mają to już za sobą. Druga z piosenek jaka przychodziła mi na myśl podczas tej lektury to: Cóż wiemy o miłości .Trubadurzy w swoich rozważaniach dochodzą do wniosku, że właśnie wtedy najwięcej się wie o tym fenomenie mając 16 lat.
Wszyscy przechodzimy ten ośli wiek i może warto zaktualizować swoją wiedzę na ten temat.
Wśród odpowiedzi na pytania jakie przywołałem powyżej  przytrafił mi się taki kąsek:
– manrock  – Głupoty…
Nie wyznawaj jej od tak, że ją kochasz. Nawet jak ona coś do Ciebie czuje, to może to ją odstraszyć. Zobowiązania zawsze odstraszają. Zacznij po prostu tak jak to robi każdy normalny mężczyzna poznając nową kobietę. Zaproś ją na początku na kawę/gorącą czekoladę, czy coś podobnego, normalnie z nią pogadaj. Po paru dniach znowu ją zaproś np. do kina, znowu z nią pogadaj. Po kolejnych dniach idź z nią na spacer. I tak co parę dni zapraszaj ją gdzieś. Bądź na tych spotkaniach pewny siebie, rozbawiaj ją i spędzajcie miło czas. Po paru randkach możesz ją z zaskoczenia pocałować. Gwarantuje, że po takim czasie, ona zakocha się w Tobie nie mniej niż Ty w niej i ten pocałunek tylko Was zbliży. Po kilkunastu spotkaniach ona sama zapyta czy coś między Wami jest., nie będąc dłużej móc już tak wytrzymać w niepewności. Polecam jednak w szkole zachowywać się normalnie, jak kolega, nie wspominając o spotkaniach. To będzie tylko budować u niej napięcie. Dziewczyny głupie nie są, ona szybko kapnie się, że spodobała Ci się i zapraszasz ją po prostu na randki. Wcale nie trzeba wyznawać nikomu miłości… Czy widziałeś, lub słyszałeś kiedyś, żeby np. jakiś 30 latek wyznał miłość swojej koleżance z pracy od tak? Trzeba małymi kroczkami dojść do tego 😉 Takie wyznanie miłości jest szczeniackie. O dziewczynę należy walczyć Powodzenia 😉
Tekst
   Po przeczytaniu tej podpowiedzi zasępiłem się jeszcze bardziej , bo widocznie większość facetów ma ten sam problem. Decyzja o udziale w konkursie jeszcze bardziej się oddaliła.

27 uwag do wpisu “Kocham, jak to trudno powiedzieć…

 1. „Kocham” to nie trudne, trudniej „Kocham Cię”. W tym przypadku, to jakby klamka zapadła. Panie Profesorze, napatrzyłeś się w życiu na to wszystko co oznacza to wyznanie, więc pisz, edukuj. Chcę tu u Ciebie zaistnieć, więc piszę cokolwiek, ale w tym obszarze jestem laikiem. Chętnie czytam co piszesz, poczytam także co napiszą inni. Znasz młodzież dobrze. Ze starszymi bywa nieco inaczej, prawda? Choć ona przychodzi znienacka, sieje zamęt, nawet spustoszenie, ale niesie też radość i szczęście. Racja, jak to łatwo powiedzieć, nawet tak śpiewamy. Niby laik, lecz nie wyobrażam sobie życia bez miłości. Pozdrawiam na Św. Walentego. 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  • Ja też sobie nie wyobrażam życia bez miłości, chociaż bardzo duża liczba ludzi nazywa miłością to, co nią nie jest. Stąd wiele pomyłek, rozczarowań, zawodów, bólu i cierpienia w odrzuceniu i samotności

   Polubienie

 2. O miłości wcale nie jest ani łatwo, ani prosto mówić. Często brakuje słów na wyrażenie tego, co człowiek czuje. O własnych przeżyciach krępujemy się pisać, szczególnie, gdy dotyczą intymności. Natomiast nie czytam porad, ponieważ każdy z nas jest inny, inaczej przeżywa i te porady tylko mącą w głowie. Podzielam zdanie Pana Jędrka, proszę pisać. Życie be miłości nawet funta kłaków nie jest warte.

  Polubione przez 1 osoba

  • Dziękuję Ultro, tylko nie wiem jak pisać nie udzielając rad, nie wygłaszając ocen, nie wskazując środków ostrożności, aby … „uchronić takie jagnie, które samo wilka pragnie”- jak pisał poeta

   Polubienie

   • Już dawno przestałam wierzyć, że ludzie słuchają rad, by nie popełniać błędów. Każdy woli się sparzyć, sam przez to przejść, choćby bolało.A miłość to wspaniały temat – rzeka i warto wracać do tych emocji.

    Polubione przez 1 osoba

 3. — ech ta miłość, zaczyna się już w przedszkolu, a kończy? no właśnie gdzie i kiedy… czy jak przestajemy kochać, czy jak przestajemy żyć, a może w ogóle się nie kończy… ?

  Polubienie

 4. A ja uważam, że warto jest pisać, dzielić się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami. Zawsze istnieje ziarenko prawdopodobieństwa, że jednak pomimo wszystko uda się uratować jakieś jagniątko i właśnie dlatego pisz Tatulu i inspiruj nas swoim doświadczeniem, które jak mniemam masz ogromniaste 🙂

  Odpowiedź na zapytanie pewnego 15 i 17 latka zamieszczona powyżej moim zdaniem jak najbardziej trafna i dojrzała.

  O miłości czytałeś też u mnie, więc wiesz co ja o tym myślę.
  Strzała Kupidyna nie zawsze trafia w środek serca, czasem pozostawia ofiarę nieszczęśliwą w nieodwzajemnionej miłości.

  Pozdrawiam serdecznie

  Polubione przez 1 osoba

  • Tak jest Gabuniu. Podejmowałem ten temat gdy jeszcze uczyłem w szkole i robię to nadal. To święto jest ważne dla młodzieży, gdyż w ich wieku poszukiwanie prawdziwej przyjaźni i miłości ma charakter obsesyjny – przynajmniej dla większości z nich.
   Dochodzi do nazywania miłością czegoś, co nią nie jest. Stąd bardzo wiele rozczarowań, zawodów, przeżyć, które kładą się cieniem na dorosłym życiu.
   Pisząc miałem na myśli wymianę naszych opinii u Ciebie na blogu, ale nie chciałem psuć zabawy.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

  • Przypomnę Gabuniu ten fragment:
   Moja blogowa znajoma napisała na swoim blogu swoistą analizę problemu czym jest MIŁOŚĆ:
   Oto fragment:
   (…) Bardzo to wszystko jest skomplikowane i takie sztucznie naukowe. Ja jednak wolę dalej wierzyć sobie, że to piękne uczucie rodzi się właśnie w sercu, a nie w mózgu jak to głoszą uczeni.
   Pięknie na temat miłości pisze św. Paweł w 1 Liście do Koryntian:
   Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest.
   Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku,
   nie unosi się pychą;
   nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego,
   nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; ………
   Cały psalm możecie przeczytać TUTAJ
   Tak to właśnie jest, gdy prawdziwie kochamy jesteśmy w stanie wiele wybaczyć, zrozumieć, iść na kompromis. Chcemy uszczęśliwiać i być uszczęśliwiani, ale niestety nie zawsze to idzie w parze…http://gabunia76.crazylife.pl/…/milosc-cierpliwa-jest-lask…/
   Odpowiedziałem komentarzem:
   Miłość, ta z listu św. Pawła istnieje, ale jest tak obwarowana licznymi warunkami, że przytrafia się tylko wybrańcom. Najtrwalsza jest miłość własna, bo jest dozgonna, ale ta, niestety unosi się pychą, jest niecierpliwa, nie jest łaskawa, szuka poklasku, szuka swego, unosi się gniewem i lubuje się w zemście… Wymieniam tylko nieliczne przeszkody. Jak trafisz na takiego właśnie typa, to żebyś nie wiem jak się starała, to nie udźwigniesz, taki to ciężar…
   Cała sprawa w doborze ludzi.
   Zawsze postulowałem. Nie „M” – jak Miłość, lecz „O” – jak odpowiedzialność.
   „M” Rodzi się w głowie, jak każda myśl, upodobanie, gust, pogląd, charakter… Serce to tylko pompa zbudowana z mięśni poprzecznie prążkowanych. Niech robi swoje i pompuje tę krew zwłaszcza dla mózgu aby mu stworzyć warunki do odpowiedzialnej roboty

   Polubienie

 5. Miłość, to nie tylko słowa. Miłość to drobne gesty na co dzień, kierowane do ukochanej osoby. To uśmiech i dotyk, bez powodu. Przytulenie, pocałunek, pogłaskanie po policzku. Dłoni potrzymanie w swojej dużej bezpiecznej ręce i czułe spojrzenie, kiedy coś nie uda się – zwyczajnie.
  Mówić jest bardzo łatwo, ubarwiać to co szare i ponure. Słowami nie dasz szczęścia nikomu, gdy nie przekładają się one na czyny.
  Trudniej wyrazić miłość, gdy czasu, wspólnego życia, minęło wiele. Kiedy łatwiej ofukać niż okazać ciepło i serdeczność.
  Kocham patrzeć na ludzi, którzy mimo upływu lat mają w oczach miłość do swojej żony/męża. Potrafią odzywać się do siebie czule i grzecznie. Obserwuję moich klientów latem. Mówię niektórym, że widać w ich zachowaniu wobec siebie coś co mnie zachwyca, szacunek i czułość.
  Pozdrawiam Tatulu:)

  Polubione przez 1 osoba

   • Nieszczęściem jest i psuje relacje, między kochającymi się ludźmi, umiarkowanie bądź całkowity brak w okazywaniu uczuć na co dzień, przez jednego z partnerów, kiedy drugi tego oczekuje. Jest bowiem wiele ludzi, zwłaszcza mężczyzn, którzy uważają, że bliskość dwojga zamyka się tylko w alkowie. Okazywanie uczuć, troski, dobrych emocji poza nią, świadczy, według tych osób, o zniewieścieniu, pantoflarstwie, rezygnacji z pozycji macho, samca Alfa i tak dalej. Jest zupełnie odwrotnie, tylko człowiek pewny siebie, ,,wielkiego formatu”, potrafi nie bać się o swoją pozycję w rodzinie i wśród znajomych, okazując kobiecie oddanie, miłość i szacunek.
    Myślę, że taki model mężczyzny funkcjonował, dawniej, na wsi. Pamiętam moich rodziców, żyli zgodnie i zapewne kochali się. Mimo to nigdy nie widziałam, żeby ojciec przytulił mamę, obdarował ją kwiatami, mówił czule. A przecież był dobrym mężem i ojcem. Wiem też, że Jej bardzo tego brakowało.
    Pozdrawiam Tatulu serdecznie:)

    Polubione przez 1 osoba

  • tatul pisze:

   To o tym chyba śpiewał Piotr Szczepanik…
   Kocham – jak to łatwo powiedzieć…
   W tym słowie jest… itd. itp.
   Ja biorę to pod uwagę, ale chyba jestem w tym odosobniony

   Polubienie

 6. Z tym wyznawaniem miłości to każdy ma chyba inaczej, bo mówimy różnymi językami. Zresztą bardzo fajnie na ten temat mówi ojciec Adam Szustak: https://www.youtube.com/watch?v=JadKAJKxEAo
  Akurat to nagranie jest beznadziejnej jakości, ale da się rozróżnić słowa 😉 Pamiętam jak Szustak był u nas we Wrocławiu z tym samym wykładem, coś niesamowitego.

  No właśnie, dla mnie największym wyrazem miłości i najjaśniejszym powiedzeniem „Kocham Cię”, jest to, że mój mąż codziennie wstaje wcześniej ode mnie (chociaż sam ma na 9 do pracy, a ja zazwyczaj na 7:45), tylko po to, żeby zrobić mi herbatę. Bo wie, że sama sobie nie zrobię, bo nie będzie mi się chciało, pomimo dużego pragnienia.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.