Dziadkowa opowieść o Dniu Dziadka

Nie zawsze jestem @Tatulem . Bywam też dziadkiem. Zwłaszcza w okolicach Dnia Dziadka. W tych dniach słuchałem uważnie wypowiedzi dzieci na temat babć i dziadków i wynikało z nich, że nas lubią , a nawet kochają za coś, co nie tak łatwo osiągnąć. Trzeba się starać aby na to zasłużyć. Mając to na względzie zabiegam o podtrzymanie związków z moją wnusia Marysią, która spędza z nami swoje pierwsze, już szkolne ferie zimowe. Chodzimy codziennie na sanki, chociaż śniegu mało, robimy coś w domu, czytamy sobie bajki na dobranoc.

Ta moja troska o uatrakcyjnienie każdego dnia spotkała się ze wsparciem ze strony Staszowskiego Domu Kultury, do którego, właśnie w dniu Dziadka zjechali aktorzy Krakowskiego Studia Teatralnego z przedstawieniem noszącym wielce obiecujący dla mnie tytuł : „O dwóch takich co ukradli księżyc”.  Mam szczęście, pomyślałem – zapewnię Marysi chwilę zabawy, a przy okazji sprawdzę jaki to z tym Plackiem było. Może uda się dociec dlaczego odtwórca tej roli nie lubi jak mu to się przypomina?
Nie znałem bajki ani filmu i nie starałem się dociekać ich treści przed przedstawieniem.  Pojechaliśmy i na pół godziny przed spektaklem . Przed domem kultury spotkaliśmy umówionych tam kuzynów i już mieliśmy wszystko co najważniejsze. Udało się zająć dobre miejsca i obserwować jak sala napełnia się  dziećmi i gwarem. Dzieci, na ogół z mamusiami – dziadków i babć jak na receptę – były wyraźnie podekscytowane tym, co miało nastąpić.
Oglądałem nie tylko przedstawienie zrealizowane nadzwyczaj skromnymi środkami, bo to 2 -3 osoby w obsadzie, kilka kostiumów, kilka banerów z dekoracjami jak z bajek dla dzieci i parę zrealizowanych z powodzeniem prób wciągnięcia młodych widzów do wspólnej zabawy. Dzieciom się to podobało i chętnie włączały się w akcję. Fabuła dość jasno nakreślona  a nawet stworzono dzieciom możliwość wypowiedzenia się w temacie : Czy można żyć bez pracy.
W domu sprawdziłem co ciocia Wikipedia mówi na temat Jacka i Placka:
O dwóch takich, co ukradli księżyc – film przygodowy dla młodych widzów z 1962 roku, produkcji polskiej, w reżyserii Jana Batorego. Fabuła filmu jest oparta na powieści Kornela Makuszyńskiego pod tym samym tytułem: We wsi Zapiecek na świat przychodzą bliźniacy – Jacek i Placek. Okazują się być niesamowicie żarłoczni, okrutni i leniwi. Wiadomo, że nic z nich nie wyrośnie. Ponieważ nie chcą pracować – teraz ani w przyszłości, postanawiają ukraść złoty księżyc i go sprzedać. Na drogę wykradają matce ostatni bochenek chleba (który później zamienia się w kamień). Wkrótce wpadają w ręce złoczyńców. Gdy wyprawiają się do złotego miasta, poznają pozorną wartość wszystkich skarbów. Wracają do Zapiecka i pragną pomagać rodzicom w pracy.
Bajki są opowieściami o życiu dla małych i dużych. Zwykle kończą się dobrze i zawierają morał, który pozostaje z nami i w nas.

19 uwag do wpisu “Dziadkowa opowieść o Dniu Dziadka

 1. Niech sobie mówią co chcą. Dziadzio jest kochany, babciunia także. Wszędzie są, aktywni jak młodzieniaszkowie. O tym jakimi są rodzicami nie wspomnę. Dziadzio uwielbiany, szczególnie przez młodzież rodzaju żeńskiego. Wystarczy popatrzeć, poczytać na fb. Znam wiele Jego uczennic, wiem prawie wszystko. Kończąc, serdecznie Państwa pozdrawiam. Dziadzio, wiosna tuż, tuż. 🙂 🙂

  Polubienie

 2. –” O dwóch takich, co ukradli księżyc” a wiesz Tatulu, że ja ten film oglądałam dawno, dawno temu , wszak też byłam dzieckiem, a sam film powstał jeszcze przed moim urodzeniem…. szkoda tylko, że nie poznałam nigdy miłości dziadków, a babcie pamiętam tak mało…. wszyscy jakoś zbyt wcześnie odeszli, albo ja zbyt późno się urodziłam.. cóż… za to ja staram się być dobrą babunią.. jutro właśnie taki zjazd, tej mojej trójeczki… będzie wesoło …. pozdrawiam cudownego dziadunia.. tak mnie jakoś wzięło, wlasnie oglądałam Twoją galerię zdjęć na nk… tam sporo i babuni i dziadunia i Marysi…

  Polubienie

  • Tak się jakoś złożyło, że coraz rzadziej zaglądam na Naszą klasę, ale cieszę się, że ktoś jednak tam zagląda.
   Fejsbuk pochłania większość czasu jaki mogę poświecić na tego typu aktywność w sieci.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 3. Babcią nie jestem, chociaż zgromadzona miłość babcina mogłaby uszczęśliwić co najmniej gromadkę wnucząt. Szczęśliwy Dziadku masz okazję wykazać się swoją pomysłowością przed wnuczką Marysią. Wspólne wyjście do teatru na przedstawienie, to zawsze gratka nie do przecenienia. Nie mam wnuków, wiec moja siostra i szwagier wczoraj odwiedzili mnie ze swoim wnukiem Szymonem. Jest to mój ubiegłoroczny uczeń w zakresie dodatkowych zajęć z języka polskiego. Nasze wspólne lekcje dały oczekiwane efekty, przede wszystkim pozwoliły uwierzyć dziecku w to, że on potrafi i stać go na oceny nawet celujące.
  ,,O dwóch takich co ukradli księżyc” pamiętam ten film z dzieciństwa. Myślę, że prezes Kaczyński nie ma powodu wstydzić się akurat tego epizodu z własnego życiorysu. To, że grał w bajce jako dziecko, nawet nie do końca kryształową postać, nie uwłacza nikomu. Gdyby wszyscy politycy mieli tylko takie powody do wstydu, świat byłby piękny………..
  Pozdrawiam Tatulu i składam najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Dziadka:)

  Polubienie

  • Podzielam Twój pogląd co do filmu i bardzo odległego w czasie udziału w nim pana K.
   Było minęło – śpiewano sensownie. A bajka, jak bajka obroni się przez wiatrem historii, bo niesie mądrość potrzebną w każdym czasie i kończy się pozytywnie.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 4. Bez Dziadków życie młodych jest uboższe. To oni mają czas i duużo cierpliwości.
  Moje wnuki nie mogą wybaczyć dziadkowi, że nie walczył za Polskę. Ktoś, kto lubi historię, powinien brać udział w wojnie i kropka. Wiedzą, że urodził się po wojnie, ale i tak jego obowiązkiem było walczyć. Wnuki dają wiele radości, my też się od nich uczymy. Serdeczności zasyłam wszystkim Dziadkom.

  Polubienie

 5. Dziękuję za życzenia i odwzajemniam się podobnymi. Dbajmy o relacje z wnukami to i rabacje z dziećmi na tym skorzystają.Trzeba wzmacniać, a nawet odbudowywać wzorzec wielopokoleniowej rodziny
  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

 6. Anonim pisze:

  I Dziadul, i Dziadostwo, i Dziadeczek dla mnie mają ciepłe barwy, ponieważ Dziadkowie dają wiele mądrości przy wprowadzaniu w życie. Mnie wnuki nazywały Bunią, ale myślę, że też będą miały co wspominać. Współcześni rodzice są zapracowani, więc dobrze, jeśli serdeczni dziadkowie są w pobliżu i nie tylko odciążą rodziców, ale pomogą w ukazaniu kolorytu tego świata własnym wnukom. Zasyłam serdeczności.

  Polubienie

 7. Gratuluję Tatulu postawy iście dziadka godnej.
  Podpisuję się pod wszystkim co napisał Anonim.
  Ja miałam to szczęście znać moich dziadków. Z rodzicami mojej mamy miałam okazję przebywać najczęściej, bo przy nich się wychowywałam, gdy moi rodzice pracowali. Zawsze stawali w mojej obronie jak coś spsociłam, kupowali cukierasy i tak najzwyczajniej w świecie bardzo kochali i rozpieszczali 🙂 Bardzo mi ich brakuje, odeszli za wcześnie, ale cieszę się, że byli, a teraz czuję, że tam z góry opiekują się mną i pilnują, by nie stała mi się jakaś krzywda.

  Ja jeszcze nie jestem babcią, ale kocham dzieciaki i mam nadzieję, że gdy doczekam się wnuków, to będę dla nich dobrą babcią.

  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Staram się Gabuniu zasłużyć sobie na jakieś miejsce w świadomości wnuków. Są już w takim wieku, że powinni zapamiętać.
   Dzisiaj była okazja powtórzyć ten wypad na dziecięce widowisko ale życie napisało inny scenariusz. Czytałem jednak bajki i graliśmy w bierki.
   Pozdrowionka

   Polubienie

 8. Aha i zapomniałam jeszcze dopisać, że jako mała dziewczynka oglądałam film w telewizji i miałam też tą bajkę na płycie gramofonowej, lubiłam sobie słuchać do snu 🙂

  I pomyśleć, że nasi politycy rozpoczęli swoją karierę już jako dzieci i to w aktorstwie.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.