Kto jest premierem Polski?

Nie tak dawno pojawiła się na Fejsbuku zajawka ciekawego eksperymentu. Oto Filip Chajzer zapytał kilku młodych ludzi o to, kto jest premierem Polski. Oto link do tego materiału: http://noizz.pl/rozrywka/kto-jest-premierem-polski-filip-chajzer-zapytal-ludzi-na-ulicy-zdziwisz-sie-jak/yr2jkbm?fb_action_ids=1227945920548857&fb_action_types=og.comments
Zawsze sprawdzam co kryje się pod takimi zajawkami gdyż spodziewam się tego samego typu rozrywki jaki daje znany program „Matura to bzdura”. Tak było i tym razem. Nie wiem jak długo pan Chajzer szukał i jak wytypował taki właśnie zestaw  interlokutorów ale efekt jest ciekawy i to nie tylko dla sztabów byłych, czy obecnych premierów, ale myślę, że dla każdego. Dlaczego tak myślę? Zaraz to wyjaśnię.
Zacznę od tego, co dotychczas pisałem w swoich opowieściach, czy w ramach komentowania wypowiedzi innych osób w czasie trwającej osiem lat kampanii wyborczej i bezpośrednio po wygranej jaką odnotował na prawie wszystkich frontach Jarosław Kaczyński i jego pomocnicy. Już po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów parlamentarnych napisałem tekst pt: Rodacy, skończyły się igrzyska nastał czas spokojnej pracy…  https://tatulowe.wordpress.com/2015/10/26/rodacy-skonczyly-sie-igrzyska-nastal-czas-spokojnej-pracy/
Tamten tekst kończyła moja prośba do zwycięzców:
Dajcie się poznać poprzez swoje działanie,
a nie przez wysokie o sobie mniemanie”.

Tego się trzymam.
Rozumiem, że wciąż trwa przejmowanie władzy i ustalanie w drodze audytu stanu wyjściowego wszystkich ministerstw i organów centralnych , co jest niezmiernie ważne dla nowej władzy. Pozwoli to rozliczyć poprzedników, a równocześnie z obiektywnych źródeł dowiedzieć się jak się sprawy mają.  Ten bilans zamknięcia dla poprzedników stanie się zarazem bilansem otwarcia dla nowej władzy i podstawą oceniania obecnego rządu za 100 dni, w kolejne rocznice i w kolejnej kampanii wyborczej za 4 lata. To wszystko wymaga czasu. Dlatego rzucono wszystkie siły na skorygowanie istniejącego stanu prawnego i przystosowanie go do własnych potrzeb. Wszelkie procedury, które mogłyby spowalniać wprowadzanie nowego porządku muszą ulec zmianie. Już wiemy jakie to będą mordercze zmagania z tym co zastane, ale to nieuniknione jako że  ambicje przywódcy sięgają wysoko, a on sam do lękliwych nie należy. Nasz nowy przywódca stanął wobec niebywałej pokusy stworzenia czegoś, co w historii USA otrzymało nazwę: New Deal (z ang. Nowy Ład) – czyli programu reform ekonomiczno – społecznych wprowadzonych w Stanach Zjednoczonych przez prezydenta Franklina Delano Roosevelta w latach 1933–1939, którego celem było przeciwdziałanie skutkom wielkiego kryzysu lat 1929–1933. Nasz nowy przywódca założył sobie podobnie trudne zadanie i nie spocznie zanim tego nie zrealizuje. W końcu nie tak łatwo wejść do historii, którą pisze się samemu. Jeśli jemu uda się zaprowadzić w Polsce New Deal, to i młodzi ludzie nie będą mieć problemów ze wskazaniem osoby premiera, czy też prezydenta. Analogie są znane. Proszę sobie przypomnieć dawne zawołanie:
Za króla Sasa jedz pij i popuszczaj pasa.
Tyle pokoleń przeminęło, tyle traumatycznych narodowych zdarzeń się nam przytrafiło, a my wciąż pamiętamy owo wielkie żarcie i popuszczanie pasa. Okoliczności w jakich do tego doszło i skutki jakie to przyniosło Polsce są już mniej znane, bo po co sobie główkę psować ?
Jaki jest stan świadomości historycznej wśród naszej młodzieży, to można sobie wyobrazić śledząc np. treść strony Zapytaj.pl
Znalazłem tam taką ciekawostkę: Pytanie brzmiało:
Proszę mi wyjaśnić przysłowie: „Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa”
Odpowiedzi:
Chodzi o to, iż za panowania króla Sasa w Polsce panował dobrobyt, a szlachta niczym się nie przejmowała, nie było wojen.
– Za króla jedz , pij i popuszczaj pasa – żyj jak najlepiej, baw się i szalej ile wlezie po prostu – 😉
– Ambitny – Za panowania króla Augusta III Sasa powstało to powiedzenie. Oznaczało to, iż należy się bawić, porządnie się najeść i napić i tylko pasek co chwila poluźnić aby nie pękł przez nasz rosnący z objedzenia brzuch. 🙂 Powiedzenie powstało, ponieważ za panowania owego króla w Polsce panował dobrobyt. Nikt niczym się nie przejmował, a w szczególności szlachta. Przedkładała swoje potrzeby ponad dobro kraju i narodu. Podczas jego panowania na polskie dwory królewskie przybyło wielu francuskich kucharzy, a na stołach serwowano potrawy obfite i staropolskie. W Polsce za panowania króla Augusta III zaczęła pogłębiać się anarchia. Świadczyło o tym to, iż za jego panowania odbył się tylko jeden zjazd Sejmu. Wszystkie pozostałe zostawały zrywane przez 27 lat.
Życzmy sobie, aby po dwóch powiedzmy kadencjach (to musi długo trwać) do świadomości społecznej trafiło na stałe powiedzenie typu:
„Za premiera Kaczyńskiego
dorobiłem się wszystkiego”
PS. Ten sam redaktor pytał ludzi : Co to jest Trybunał Konstytucyjny.
Na 43 pytane osoby prawidłowo odpowiedziało 3 pytanych.

20 uwag do wpisu “Kto jest premierem Polski?

 1. Dzięki Jędrku za opinię. Dla mnie w zasadzie też jest obojętne kto siedzi na przodzie, a kto na tylnym siedzeniu.
  Mam wiele obaw o to czy Polska pójdzie w dobrą stronę dla średniego Polaka, który jest w centrum, a nie na lewym czy prawym skrzydle.
  Musimy ufać w dobre intencje

  Polubienie

 2. ~Krzysztof z Gdańska pisze:

  Dzień dobry

  Przeżyłem dzieciństwo i młodość w czasach komuny i pamiętam ówczesne zasady.
  Premierem był… (ktoś tam), ale RZĄDZIŁ ZAWSZE pierwszy sekretarz KC (obecnie ta funkcja nazywa się „prezes”).
  Obywatel PRL mógł nie wiedzieć kto jest premierem, bo decyzje I TAK podejmował kto inny, organ państwowy nie występujący w konstytucji ale MAJĄCY RZECZYWISTĄ WŁADZĘ, i co mu zrobisz?
  Na tej zasadzie nie popełnił błędu logicznego ktoś twierdzący, że premierem (oraz prezydentem, szefem wojska, policji, służb specjalnych, mediów itp.) jest J. Kaczyński.

  Polubienie

  • tatul pisze:

   Dzień dobry Krzysztofie.
   Co racja, to racja. Najważniejsze jest to, aby rząd sprawowano w imieniu i dla wszystkich, a nie tylko swoich. Uważam, że okres kampanii, kiedy wszyscy kandydaci robią wszystko aby wyciągnąć z domu i uwieść niezdecydowanych to czas największego zainteresowania osobami liderów i ich programami. Później przychodzi czas na odpuszczenie i oczekiwanie spełnienia tego co dla kogo najważniejsze. Pytałem wieli ludzi o to, co myślą o wrzawie dobiegającej z pola politycznych zmagań. Większość pytanych odpowiada,że nie interesuje się polityką, że nie ma czasu na śledzenie akurat tego wątka wydarzeń, nie ogląda telewizji, ma swoje ważne sprawy na głowie…
   Różnie z tym bywa. Z literatury znamy zwrot: Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna…
   Wszyscy jesteśmy podobni do siebie…
   Czekamy na spełnienie obietnic i … na następne wybory

   Polubienie

   • ~Krzysztof z Gdańska pisze:

    Hmmm
    Znany jest jeszcze jeden cytat
    „władzy raz zdobytej nie oddamy już nigdy”.
    Gdyby PIS bił normalną partią, szanującą zasady demokracji, to czekałbym ze spokojem na następne wybory. Niestety, wszystko wskazuje na to, że NIE JEST!
    W efekcie spodziewam się jakiejś beznadziejnej przepychanki pomiędzy władzą a społeczeństwem… Oby tylko nikt w tej bijatyce nie zginął…

    Polubienie

   • tatul pisze:

    Wart sięgnąć po Miłosza.
    „Który skrzywdziłeś

    Który skrzywdziłeś człowieka prostego
    Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
    Gromadę błaznów koło siebie mając
    Na pomieszanie dobrego i złego,

    Choćby przed tobą wszyscy się skłonili
    Cnotę i mądrość tobie przypisując,
    Złote medale na twoją cześć kując,
    Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli,

    Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta
    Możesz go zabić – narodzi się nowy.
    Spisane będą czyny i rozmowy.

    Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy
    I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.

    Polubienie

   • tatul pisze:

    Czasem tak bywa, że zwycięża racja, a nie demokracja.
    Smutna ta wizja nieznanego mi wizjonera, ale cóż można skoro Naród tak chciał

    Polubienie

 3. Wiemy już na pewno, o czyje interesy dbała poprzednia ekipa. Nie dociekaliśmy, na czyim sznureczku poruszał się poprzedni prezydent i następczyni premiera. Komu służył premier, a jak działał MSZ, a co mówił jego szef w kuluarach.
  Nie interesuje mnie rola prezesa w dzisiejszym układzie, bo to nie ma żadnego znaczenia. Podstawowe znaczenie ma, w jakim kierunku Polska będzie zmierzać i jak będzie się żyło 95% Polaków. Czy drgnie chociaż o mikron ich sytuacja ku lepszemu, czy dalej rząd będzie dawał przywileje już bogatym? Pozwoli by korzystali kosztem przeciętnego Polaka nieliczni. To uważam za ważne dla nas. Kaczyński, czy ma wpływ na premiera, czy na prezydenta? Niech ma byle Polska rozwijała się, młodzi nie uciekali za granicę, a rodziny chciały mieć dzieci.
  Kiedyś, zdarzało się, że kobiety, metresy sterowały władzą (królem).
  Jeżeli wszechmocny, wszechwiedzący, nieomylny (jak Go przedstawiają niektórzy-media, przeciwnicy partyjni) prezes będzie dobrze doradzał, nie mam nic przeciwko.
  Pozdrawiam Tatulu:)

  Polubienie

 4. Jak zawsze należy polecać Twoje posty, ponieważ stawiają fakty z różnych odniesień i innego punktu widzenia, ale zawsze wiele uczą, wyjaśniają i dają wiele tematów do przemyśleń. Nie mniej jednak daje się zauważyć, że do mądrych rządzących to my szczęścia nie mamy. Pozdrawiam.

  Polubienie

   • Twoje posty zmuszają do zastanowienia i do zajęcia stanowiska, a to bezcenne. Nie są tylko obrazkiem do pooglądania i zapomnienia nazajutrz. Za to cenię ten blog.
    A ze szkoły wyrzucić połowę zbędnych, teoretycznych wiadomości, a zostawić najważniejsze. I te ćwiczyć. Testy także powinny odejść do lamusa na rzecz dyskutowania i rzeczowego rozwoju. I nie chodzi o nazwę szkoły (podstawówka czy gimnazjum), tylko o sensowny program, do którego kolejne rządy wrzucają swoje bzdurne zarządzenia i dokładają kolejne książki i encyklopedyczne wiadomości. Teraz słyszę o dołożeniu patriotycznych treści. Skoro brakuje rozumu dorosłym, to jak mają go mieć dzieci?

    Polubienie

   • tatul pisze:

    Dziękuję Ultro. Podtrzymujesz mnie w tym, co proponuję poprzez blog i za to jestem Ci wdzięczny.
    Co do oświaty, to wczorajsza wypowiedź nowej p. minister nie budzi wątpliwości. W tym roku powołają ekspertów, ci napiszą programy i będziemy dyskutować, nad tym co oni zaproponują. W kampanii ogłaszali, że będą się pochylać nad każdym i będą się liczyć z opinią obywateli, więc…
    Młodzi powiadają: Człowiek „óczy” się przez całe życie … z wyjątkiem lat szkolnych.

    Polubienie

 5. Ja będę chyba jedyna niepoprawna, ale jak patrzę na takie „kwiatki” (żeby nie powiedzieć „kwiat polskiej …. ludności) to mi ręce opadają. Ale widać nie ma znaczenia czy mamy 8 klas podstawówki, czy 6 plus gimnazjum – jak ktoś nie używa rozumu to mu żadna nauka nie pomoże…

  Polubienie

  • tatul pisze:

   Tacy jesteśmy Kalino. Zazdrościmy mieszkańcom bogatych państw tego, że nie interesują się niczym co nie dotyczy ich samych. Żyć dostatnio i czuć się bezpiecznie – to program minimum. U nas też zaczyna się to samo dziać. Niech na całym świecie wojna, byle…

   Polubienie

 6. ~Marek Jan pisze:

  Ten, którego lud wybrał na prezydenta państwa, coraz bardziej bardziej z facjaty i intelektu przypomina Maliniaka z serialu „Czterdziestolatek”.

  Co może zdziałać omnipotencja prezesa widać coraz dobitniej… On nie „doradza” , on sprawuje władzę i przemienia kogo chce w co chce.

  Polubienie

 7. ~Marek Jan pisze:

  Może doczekamy „rewolucyjnych trybunałów ludowych”, kto wie, wszak obecna władza słucha „głosu ludu” i nim się rzekomo kieruje, mając w pogardzie Konstytucję RP.

  Skoro prezydent będący elementem władzy wykonawczej uzurpuje sobie prerogatywy do stanowienia prawa, to każdy scenariusz jest możliwy.
  Wcale się nie dziwię, że nie wytrzymał tego prof. Zimmerman niegdysiejszy jego promotor pracy doktorskiej.

  Dr prawa będąc prezydentem łamie ostentacyjnie prawo, którego winien jako prezydent wzorowo i skrupulatnie przestrzegać, każdy przekręt z jego udziałem jest możliwy.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.