Cham zostanie chamem, na wieki wieków… Amen

Kiedy zauważyłem  na fejsbuku hasło „Każdy cham zostanie sam” udostępniony przez stronę temyśli.pl, to pomyślałem, że autor słusznie prawi, pod jednym wszak warunkiem: Wszyscy musieli by się od niego odwrócić zanim zdoła nam dokuczyć, czy choćby zniesmaczyć nas swoim chamskim postępowaniem. Wiemy jednak, że tak nie jest. Dajemy się jednak nabrać zbytnio ufając swojemu pierwszemu wrażeniu, lub dostajemy go w pakiecie z rodziną, której się nie wybiera, z grupą przyjaciół, wśród których hasają  również chamy dokuczając właśnie nam, z tak wymarzoną pracą, z kolegami w klasie, a nawet nauczycielem w szkole lub na studiach. Czy zatem jest szansa na to, że cham  zostanie sam?
Zamieściłem pod tym hasłem, tytułem komentarza jedną z sentencji jaka wpadła mi kiedyś w ręce. Brzmiała następująco:  Bo każdy cham jest chamem… Na wieki wieków amen.
Od tamtego czasu liczba polubień tego komentarza osiągnęła niespotykaną dla mnie liczbę 122 i wciąż przybywają nowe. Czyżbym tak utrafił w sedno sprawy? Znajomi pytani o to, czy można chama wychować i on pod wpływem perswazji wyzbędzie się swych chamskich zachowań odpowiadali przecząco. Nie było to jednak na tyle szeroko zakrojone badanie aby móc uogólniać jakieś wnioski. Zajrzałem do Internetu w poszukiwaniu charakterystyki chama i znalazłem sporo ciekawych wypowiedzi, których fragmenty przytoczę:
Przestrzenią publiczną zawładnął cham.
Cham był zawsze i wszędzie. Taka już jego chamska natura, że wyplenić się go nie da. Jednakże w warunkach normalnych chama udaje się trzymać na marginesie, ogół się go brzydzi, a i on sam wstydząc się swej chamskiej istoty nie wychyla się poza przypisaną mu niszę. Niestety mniej więcej w połowie ubiegłego stulecia cham nie tylko wypełzł był na powierzchnię ale na dokładkę uchwycił w swe chamskie łapska władzę na następne pół wieku. Z tej to przyczyny dziś w Polsce nie mamy wspomnianych dwa zdania wcześniej „normalnych warunków”. We współczesnej Rzeczpospolitej cham się nie chowa, nie krępuje się spojrzeń ludzi, nie czerwieni się i nie mnie nerwowo czapki przestępując z nogi na nogę… On się swym chamstwem pyszni i uważa je za przejaw swej kulturowej wyższości.
Nie będę pisał o chamie rzucającym mięsem w tramwaju lub autobusie, o chamie śmiecącym na ulicy czy innych przykładach chama codziennego. W końcu blog ten poświęcony jest sprawom natury społeczno-politycznej więc i chama demaskować będę w jego działaniach na tym polu. Tak więc – jaki jest nasz cham polityczno-medialny? Czym się charakteryzuje? Co czyni? Jak działa na rzecz dalszego chamienia społeczeństwa?
http://forum.gazeta.pl/forum/w,101385,137204067,141700791,Charakterystyka_chama_.html
W innym miejscu znajduję próbę określenia kim jest cham. Oto ta wypowiedź:
– Chcę pofilozofować trochę nad definicją chamstwa. Co to właściwie jest?
Na pewno zespół zachowań w stosunku do otoczenia. I co dalej?
Kto to jest właściwie cham?
Cham musi być egocentrykiem, zapatrzonym w siebie; pewnym tego, że jest pępkiem świata, który to świat jest wyłącznie dla niego stworzony.
Brak takiemu wrażliwości na innych, czyli nie ma chama – wrażliwego altruisty.
To jeszcze chyba nie wszystko. Do pełnego chama brakuje jeszcze zadufania i pychy. Cham ma całe otoczenie głęboko w tyle. I jeszcze – cham nie ma skrupułów, wahania.
Jest bezczelny i pewien siebie, wynika to pewnie z pewnych kleszczowych uszkodzeń okołoporodowych i/lub z braku kindersztuby.
Reasumując prymitywizm, brak uczuć wyższych i wyobraźni. Nie stwierdzono zależności między poziomem chamstwa a płcią, poziomem wykształcenia lub np. pozycją polityczną.
Dodam do tego jeszcze leniwą bezmyślność, brak wyobraźni i wygodnictwo. Jak widać definicja chama mi się trochę rozjechała.
Taki leniwy cham wyjeżdża w ciężkie warunki na łysych oponach, a jak nie może wyjechać pod górę, to zamiast zjechać na pobocze, blokuje ruch w obie strony.
Cham potrafi tak zaparkować, tak że zablokuje dwa inne miejsca.
W dyskusji znajdujemy wypowiedzi wskazujące na znajomość problemu, jak choćby takie:
– Babcia powiadała: Nie mów za szybko „Kocham” , kochanie,
bo „ko” odejdzie, a „cham” zostanie.
– Na chamstwo trzeba odpowiadać spokojem i godnościom osobistom” :))
– Cham, to cham i chamem zostanie.
– Chamstwo to ogół cech właściwych chamowi oraz zachowanie charakterystyczne dla chama. Chamski zatem, to ordynarny, wulgarny, nieokrzesany, grubiański, także prostacki, niekulturalny.
– Cham (również chamidło albo chamisko) – to prostak, ordynus, prymityw i grubianin.
– Można być chamem od Armaniego, politycznym, czy też chamem internetowym…na ten przykład 😀
– Można dodać jeszcze chama od urodzenia…
– Jest takie powiedzenie: Mamusia zawsze powtarzała – wystrzegaj się chama !
– Ludzie to kupią, byle na chama i byle głupio !
– Przysłowie mówi: „Kto wyjdzie z chama na pana, nie ma gorszego gałgana. „lub: „z chama zrobić pana”
– Cham – średni syn Noego.  Pieśń o nim mówi nam:
…i przyszedł Cham i zaczął drwić, że Noe jest urżnięty
za to go, to go przeklął Pan i Cham do dziś przeklęty…

Zagłoba mawiał: Cham – chamem! :D;)
Można spotkać go wszędzie: na ulicy, na stadionie, w szkole, w studiach telewizyjnych, piwiarniach, salach konferencyjnych i na scenie teatru. Wszędzie, gdzie się znajdzie, cham jest wulgaryzacją wolności. Każdemu swemu odczuciu po prostu musi natychmiast głośno dać wyraz. Zanim jeszcze zda sobie sprawę, co właściwie czuje, obwieszcza światu swą odrazę, zdumienie albo zadowolenie. Taka wulgarność jest skrajną formą niestosowności. Cham lekceważy zasady etykiety nie wskutek niewiedzy, bezmyślności czy dla wyrażenia protestu, ale dlatego, że jest niewolnikiem własnych, zmiennych nastrojów. Gdyby dostrzegł, jak niepokoi, zniesmacza, obraża innych, przepraszać musiałby nieustannie. 
– Wulgarne są bynajmniej nie tylko funkcje cielesne – wszystkie te ziewania i wrzaski, mlaskanie i siorbanie, bekanie i pierdzenie, publiczne stękanie, prezentowanie nieapetycznej golizny lub eksponowanie spraw intymnych. Wulgarne jest nie tylko upodobanie do plastikowych obrusów, białych skarpetek, tatuaży i chlania do upadłego. Tu przykład dają wprawdzie niższe klasy społeczne. Chamski jest motłoch, który z religii zna tylko zabobon, z kultury tylko arenę, z mowy tylko wyzwiska, ze społeczeństwa tylko masy, a z państwa – tylko darmowe zupy. Jednak moralna i estetyczna znieczulica nie zna granic środowiskowych. Równie impertynenccy są ci półinteligenci, którzy natychmiast podchwytują wszystko, co wulgarne i niesmaczne. Kierują swoje przesłanie do najgłupszych, celowo apelują do uprzedzeń i resentymentów, bo pomaga im to zyskać większe poparcie w sondażach, pieniądze, rozgłos lub głosy wyborców.
   Kto chce więcej poczytać zajmującej wymiany zdań, to zapraszam tu: http://www.klub.senior.pl/archive/index.php/t-1499.html
Przyznacie państwo, że walka z chamstwem, to raczej beznadziejna sprawa? Czy z tego wynika, że musimy je zaakceptować, gdyż – jak to ktoś powiedział w cytowanych dyskusjach – ono jest w nas wszystkich?
PS.
W kolejce panował tłok, a jeden pan nie bacząc na innych próbował się wcisnąć przed ladę. Zażywna jegomość nie mogąc tego zdzierżyć krzyknęła: –
– Co się pan  na chama wpycha ?
– A bo to wiadomo na kogo człowiek trafi? – odpowiedział cwaniaczek…

 

19 uwag do wpisu “Cham zostanie chamem, na wieki wieków… Amen

   • tatul pisze:

    Pojęcie „szef” też nie jest jednoznaczne. Byłem szefem w dwóch firmach i pracowałem pod okiem wielu szefów i tym bardziej wskazuję na zróżnicowanie tej grupy społecznej.
    Jeśli on bywa chamski, to wszystkich wokół traktuje z góry

    Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    Obawiam się Tatulu, że często chamstwo jest wywołane (a na pewno się „nakręca”) sprzężeniem zwrotnym i dość szybko zamiast jednego chama „w polu działania” jest para chamów, jak to obrazowo niżej określiła Elżbieta.
    Zauważ proszę Tatulu, gdyby inni zachowywali się tak jak Elżbieta (komentarz niżej), która przepracowała ze swoim szefem ponad 10 lat i jego chamstwo jej nie dotykało, to może i ten szef zachowywałby się wobec nich inaczej (tj. nie po chamsku).

    Polubienie

   • Racja Mario. Postępowanie bierzemy pod uwagę, a nie samą osobę, która może być różnie postrzegana przez różne osoby.
    W końcu zgadzamy się z W. Szymborską co do opinii, że ” tyle wiemy o sobie na ile nas sprawdzono”.

    Polubienie

 1. Najtrudniej jest mi zaakceptować chamstwo wyzierające z mediów, czasopism, ław poselskich. Tam przecież powinni teoretycznie być ludzie nie tylko wykształceni, ale i kulturalni. I jak słyszę ten jazgot, tony żółci w obelgach, to prostemu człowiekowi sam otwiera się scyzoryk w kieszeni.

  Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    Wprost przeciwnie Tatulu, temat o chamstwie wcale tak bardzo banalny nie jest, bo skoro „ono jest w nas wszystkich” , to tylko kwestią pozostaje, co go z nas na zewnątrz wyzwoli.
    Problem jest w tym, że cudze chamstwo zauważamy dość łatwo, swojego trudno nam dostrzec. Bo i o definicję tego zjawiska jest dość trudno. Mnie się spodobała taka opinia – „z definicją chama (chamstwa – przyp. mój) jest tak jak z prawdą, każdy ma swoją”.

    Polubione przez 1 osoba

   • tatul pisze:

    Może i tak jest MarioR, ale mnie bardziej odpowiada czyjś komentarz mówiący o tym, że nie jesteśmy chamami, ale nasze zachowania bywają chamskie. To zawsze można usprawiedliwiać okolicznościami, nieprawdaż?

    Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    Może i prawdaż Tatulu, tylko czy jeśli ktoś zachowuje się po chamsku (niezależnie od przyczyn), to jest chamem w tym momencie i w tym zachowaniu czy chamem nie jest. Co innego (jaki atrybut) stanowi o tym, że kogoś uważamy za chama, jeśli nie jego zachowanie? Bo chyba nie jego wykształcenie, pozycja społeczna i zawodowa, uroda, majątek itd.

    Polubienie

 2. Cytat: -”na chamstwo trzeba odpowiadać spokojem i godnościom osobistom” :))

  Spokój i kultura osoby, która ma kontakt z chamem, pozwoli takiegoż okiełznać. Nie można dać się chamowi wciągnąć w jego nieczyste gierki, dać sprowokować, bo wtedy na „polu działania” będzie nie jeden cham, a para chamów. W ten sposób chamstwo będzie kwitło jak astry jesienią.

  Kiedy wróciłam do pracy, po urlopie macierzyńskim na trzecie dziecko, trafiłam w ręce kierownika, wyjątkowego chama. Prosty człowiek, o władzy absolutnej, z której potrafił korzystać jak mało kto. Nie będę opisywać na czym polegało jego chamskie zachowanie w stosunku do załogi, którą kierował, ale na poparcie tego co napisałam wcześniej. Jego próby chamskiego zachowania wobec mnie, szybko wyhamowały, bo starałam się być zawsze grzeczna i wyważona, a prowokacje ignorowałam. Pracowałam z tym człowiekiem 10 lat i mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że jego chamstwo mnie nie dotykało.
  Nawet cham potrafi powstrzymać swoje nieodpowiednie zachowanie w stosunku do osoby, która jest odwrotnością chamstwa. Takie mam zdanie i doświadczenie życiowe w tym temacie.
  Pozdrawiam Tatulu:)

  Polubione przez 1 osoba

 3. ~Ewa pisze:

  Dotychczas właściwe zachowanie wynosiło się z domu, także kulturę osobistą, uprzejmość. Stawiam tezę, że jest to obecnie zanikające zjawisko. Ustępuje ono miejsca silnym łokciom, niewyparzonym gębom, roszczeniowości i wielu, wielu innym negatywnym zachowaniom. Niestety: chamstwo ma się dobrze, a nawet coraz lepiej. 😦

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.