Rok nie wyrok

Ewa Kopacz podsumowała dziś rok rządów Platformy Obywatelskiej – czytamy we wszystkich gazetach. Premier wylicza, co z ogłoszonego rok temu expose udało się zrealizować. – To był rok spełnionych obietnic – uznała Kopacz. – Jednej rzeczy osiągnąć się nie udało – opozycja nie podjęła ręki wyciągniętej do współpracy. Szkoda – mówiła…
Przed rokiem gdy spadła na nas wiadomość o awansie Donalda Tuska na prominentne stanowisko w Brukseli , a na panią Kopacz spadł  podobny awans w kraju, to wielu dziennikarzy starało się jej doradzać w temacie czym powinna się zająć. Pomysłów było sporo, myślę że proporcjonalnie do sympatii jaką sobie zaskarbiła dotychczasowym działaniem jako minister i Marszalek Sejmu. Ja również skomentowałem to na blogu taką oto propozycją: http://tatulowe.blog.onet.pl/2014/09/15/pani-premier-nie-pyta-ale-zapewne-slucha/   Jedna rada ???:
Przeczytać  wszystkie rady,
a robić to, co zrobić się da,
ale tak do końca,
ale tak – do dna…
Nie miała bidula dobrego startu, bo przyjmowała ten urząd niczym gorący kartofel i jak się to mówi z dobrodziejstwem inwentarza, gdyż całą zapiekłą nienawiść do Tuska natychmiast przelano na nią. Przejmowała więc wszystko co tamten naobiecywał  i wszystkie problemy, które wewnątrz PO wykreował poprzednik. Złośliwi powiadają : Gdzie diabeł nie może tam kobietę pośle… No i posłał. Klimat tamtego czasu próbowałem oddać w kolejnym tekście z 3.10.2015 r., któremu nadałem tytuł: Nowy rząd. Krajobraz po bitwie, której nie było… Napisałem tam m.in.: Narobiło się co niemiara. Wróg publiczny no.1, który był dla wielu szansą istnienia bez walki sam zniknął z tej zabetonowanej od lat przestrzeni publicznej. „Sprawca wszelkiego zła, który zniszczył Polskę” nieoczekiwanie dostał premię za dobrą robotę przechodząc na bardzo intratne stanowisko w Unii. Teraz będzie niszczył Unię tworząc konkurencję dla świeżo wybranych  euro posłów. Mało tego, że uciekł, to jeszcze zabrał ze sobą sporą grupę zdolnych i sprytnych ludzi. Kto teraz będzie naprawiał to wszystko zło? Kto zrealizuje te wszystkie obietnice jakie Tusk dopiero co złożył? Na domiar złego prorokowany od dawna rozpad przebrzydłej platformy nie doszedł do skutku, bo pozostawiona na funkcji zastępcy przewodniczącego „baba z prowincjonalnego Szydłowca” nadzwyczaj dobrze sobie poradziła z szansą przed jaką stanęła. I masz babo placek, zamiast rozpadu PO(paprańców) zanosi się na konsolidację w obozie władzy. Jakby tego wszystkiego było za mało, to jeszcze śmiała pozabierać zabawki wszelkim oponentom i zmieścić je w swoim expose. Czym teraz będą kusić wyborców? To jest kradzież programu! http://tatulowe.blog.onet.pl/2014/10/03/krajobraz-po-bitwie-ktorej-nie-bylo/
Jest tam również zamieszczony opis ówczesnej reakcji o. T. Rydzyka upatrującego przejęcie rządu przez samego szatana i sugerującego potrzebę wkroczenia egzorcystów do sejmu. Oto fragment jego wypowiedzi:
Nie wiem, czy ja mogę powiedzieć, że to jest rząd polski, czy to jest rząd w Polsce – mówił o. Rydzyk na antenie Radia Maryja, oceniając skład gabinetu Ewy Kopacz. – Polacy potrzebują kompetentnego rządu, a rząd Ewy Kopacz jest stary, skompromitowany podsłuchami i urozmaicony koleżeńskimi i partyjnymi roszadami – dodał. Nie wierzę, żeby aż taka słaba świadomość była, to jest już opętanie. To jest opętanie złem. Jeżeli ktoś działa tak dla pieniędzy, to jest typowy Judasz – mówił szef radia.
Ten klimat towarzyszył jej samej i całemu rządowi przez cały miniony rok niezwykle utrudniając , a nawet wykluczając tak potrzebną  komunikację społeczną . Myślę, że nawet opozycja – tak konsekwentnie prąca do władzy – nie zazdrościła pani premier klimatu jaki sama jej stworzyła.
Rok był trudny, to wszyscy pamiętamy. Pogarszające się relacje z Rosją i embargo na produkty rolne, spadek cen surowców i wynikające stąd problemy górnictwa i całego Śląska. Ciągłe zagrożenie strajkiem i roszczenia zgłaszane przez wiele grup zawodowych, a wreszcie narastający konflikt imigracyjny – to tylko niektóre z okoliczności, z którymi trzeba było się mierzyć.
Teraz mamy szczyt kampanii wyborczej sięgającej do coraz ostrzejszych form walki o dominację swoich racji i zawładnięcie umysłami wyborców, będących nie tylko fanami uczestników walki wyborczej, ale i ludzi dotychczas niezdecydowanych lub biernych. Cytowane na wstępie podsumowanie minionego roku ma tyle pozytywnych co i negatywnych komentarzy, ale nawet  prezydent przyznaje że „statystyki wprawdzie mówią, że jest wzrost, ale … Tu już jest gorzej, bo przywołuje się świadome kłamstwa i opinie nasuwające wątpliwości co do uczciwości GUS i innych państwowych instytucji – bo państwo mamy tylko teoretyczne, a faktycznie jest „kamieni kupa”- jak powiadają najbardziej zagorzali wrogowie.
Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że formy stosowanej walki zupełnie mnie powalają. Choćby w tym filmie: Pani kłamie https://www.facebook.com/397510800308630/videos/955246954535009/?pnref=story  – czy to jest normalna walka wyborcza?
Kroplę goryczy przelało zamieszczenie wczoraj na Fejsbuku zdjęcia z przygotowanego powitanie premier Kopacz we Wrocławiu. Grupka ludzi trzyma rozwinięty transparent: „ Za zdradę Narodu spotka cię kara zawiśniesz na sznurze ty k**wo stara” . Zdjęcie pochodzi ze strony Bóg Honor Ojczyzna. Napisałem pod nim komentarz :
– Boga przynajmniej w to nie mieszajcie. Odpowiedź pojawiła się natychmiast:
– nic tu nie wspomina o Bogu
– A  nazwa strony? – zapytałem
– A tam na tej stronie to wszystko jest – otrzymałem odpowiedź
– Nawet groźby karalne? – drążyłem dalej temat. Otrzymałem tylko emotikona ze skrzywionym wyrazem twarzy. To i tak łaskawie, że nie potraktowano mnie określeniem przygotowanym dla pani premier – pomyślałem.
Pani Premier swoje optymistyczne podsumowanie roku zakończyła marzeniem: Chciałaby za cztery lata znów się z nami spotkać i w podsumowaniu powiedzieć : To co obiecałam, to zrobiłam. Niby nic w tym dziwnego, że tak mówi przywódca partii rządzącej, ale czy to ma jakąś moc sprawczą?

Tego nie wiem, ale się dowiem i za miesiąc tu opowiem…

12 uwag do wpisu “Rok nie wyrok

 1. Moje oczekiwania są skromne. Niech wreszcie politycy kierują się dobrem Ojczyzny i Polaków. Niech interesy różnych grup naszych i obcych, interesy partyjne zejdą na plan dalszy. Polska to dobro najwyższe i wspólne, a nie prywatny folwark. Brzmi prawie jak utopia? Wierzę w zmiany na lepsze. Kiedy? Tego nie wiem, ale one kiedyś nadejdą. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

 2. ~Kneź pisze:

  Pamiętasz Tatulu swego czasu szalejąca propagandę sukcesu? Bo ja pamiętam i te wszystkie współczesne zabiegi i manewry są dokładnie tym samym, tylko ze zdumieniem stwierdzam, że podane bardziej po chamsku i prymitywniej. Może zwyczajnie fachowców do łgania zabrakło, a ci co obecnie ściemniają to niedouczone prymitywy?

  Polubienie

  • Sporo pamiętam z minionego systemu. Faktycznie potrafili zawładnąć wyobraźnią tłumów. Może to sprawa fachowców z Wydziałów Propagandy, a może szczelna cenzura i pełna kontrola nad mediami?
   Nie tęsknię jednak do minionych czasów.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Zgadzam się, ale na tą niekompetencję dajemy przyzwolenie. Media lansują takie miernoty i chamskie zachowania czy wulgarne słownictwo. Przedwczoraj wywiad prowadziła starsza dziennikarka z młodym człowiekiem mówiącym językiem rynsztoka. Młody trzymał ręce w kieszeni. Obie!. Nikt mu nie zwrócił uwagi. Norma.

  Polubienie

 4. ~Marek Jan pisze:

  Mnie o wiele bardziej przeszkadza zakłamana i obłudna propaganda wyborcza politykierów PiSu, przedstawiająca nasz kraj jako morze run i zgliszcz po latach rządów PO.

  Osobną rolę odgrywa oszczercza propaganda papci Rydzyka, który jeżdżąc do amerykańskiej Polonii w ramach tzw. nowej ewangelizacji, szkaluje Polskę przedstawiając ją w ponurych barwach jako kraj zniszczony przez totalitarną władzę, gdzie nie tylko bieda z nędzą ale i wolności nie ma, a Kościół jest ustawicznie prześladowany.

  Cel tego jest oczywisty, by wyłudzić od prostych ludzi z Polonii jak najwięcej kasy na funkcjonowanie tej swojej zakłamanej do cna rozgłośni i telewizji. Jakoś papcio Rydzyk nie kwapi się ze swą ewangelizacją jeździć do Polaków w Kazachstanie, bo i po co, prawda? Urobek na tacę byłby niewielki a fatyga zbyt duża.

  Polubienie

 5. Co do szczodrości polonusów to masz pełną słuszność Marku Janie.
  Byłem kiedyś w Chicago na mszy odprawianej przez rodaka pracującego na Syberii. Opowiadał jak wygląda jego praca i życie w zupełnie dzikich warunkach. Motorem odwiedzał małe wioski rozrzucone na obszarze o powierzchni naszego województwa. Zawsze w drodze. Bieda, brak środków na utrzymanie jakichś pomieszczeń nadających się na sprawowanie sakramentów. Też prosił o wsparcie i go uzyskał

  Polubienie

  • ~Marek Jan pisze:

   Jednak czym innym jest umotywowana potrzeba księdza, który w tej nędzy syberyjskiej żyje i głosi ewangelię na pewno w warunkach wyjątkowo trudnych i w niedostatku a czym innym jest hochsztapler i obłudny naciągacz, żyjący w spokoju i dostatku i pyskujący w tym rzekomo zniewolonym i biednym kraju, co mu tylko ślina na język przyniesie.
   Gdyby w naszym kraju panowały takie warunki, taka bieda i totalitaryzm jak to Rydzyk przedstawia polonusom, ów ojczulek dyrektor, już dawno by w raz z całym swoim radyjem wycinał syberyjskie lasy, bytując w „komforcie” łagru.

   Polubienie

   • Obejrzałem przed chwilą program „Czarno na białym” w TVN 24, a w nim ocenę roku pani Kopacz zaprezentowaną przez byłych premierów. Millera, Marcinkiewicza, Pawlaka, Cimoszewicza. Wszyscy podkreślali, że oceniana jest nie tylko za swoje działania czy niedomagania, ale również za błędy i obietnicę Tuska.
    Myło sporo minusów ale i sporo plusów. Szkoda że do tego gremium nie dołączył kandydat na super premiera wszech czasów pan Jarosław. Byłoby pełne spektrum

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.