Praktyczne wnioski płynące ze znajomości chemii

Minęło ponad 30 lat od czasu gdy uczyłem się chemii. Ciężko było. Pani krzyczała: ”Największy tuman potrafi napisać strukturalny wzór gliceryny” i takie tam jeszcze inne mobilizujące wtręty. Pani doktor, trzydziestoparoletnia rozwódka krzyczała na nas często starszych od siebie ludzi. My, studenci uzupełniający swoje kwalifikacje w systemie stacjonarno –zaocznym mieliśmy jeszcze do ogarnięcia pracę i rodzinę – a te okoliczności  nie wspomagały nas w nauce. Wszyscy mieliśmy trudności z nadrobieniem braków z podstaw chemii, biologii, bez czego trudno było marzyć o zaliczeniach i zdaniu egzaminów. Mnie się udało.
Chemię zdałem na czwórkę. W takiej euforii wracałem do domu , że o mało nie zaliczyłem  „czołówki „ z jakimś „Lublinkiem”  spotkanym po drodze.
Coś mi jednak z tej nauki w głowie pozostało skoro w zaproponowanym przez Fejsbuk  konkursie „Sprawdź się „  z chemii właśnie uzyskałem rezultat 9 na 10 pytań. Może dlatego zareagowałem na sentencję udostępnioną przez tygodnik Magazyn Psychologiczny o następującej treści:
Spotkanie dwóch osobowości przypomina kontakt dwóch substancji chemicznych: Jeżeli nastąpi jakakolwiek reakcja obie ulegają zmianie. Dopisałem komentarz, który pobudził do refleksji wielu ludzi. Oto liczba tzw. lajków i dyskusja jaka się  z tej okazji wywiązała:
– Czesław: A powstający z tego związek (chemiczny) ma różny stopień trwałości – Lubię to! · 49 ·
– Czesław  – Cóż począć na to, że ostatnimi czasy są to tylko mieszaniny, a nie związki – Lubię to! · 16 ·
-Łukasz:- Trafne spostrzeżenie, i więcej kwasu niż harmonijnych związków.
– Czesław:  pH < 7
– Łukasz :Yes, więcej ph’a niż szczęścia – Lubię to! · 3 ·
– Izabela – Nie tylko w życiu prywatnym powstają mieszaniny
–  Czesław – Fakt. Tu mowa o osobowościach i zrozumiem, że raczej dotyczy to życia prywatnego, ale relacje szef – pracownik też mogą być trudne
– Ewa – ale za to jakie dorodne owoce…
Jeszcze dzisiaj ktoś dodał kolejne polubienie dla mojej wypowiedzi nasuwając myśl, aby udostępnić treść tej zabawy dla szerszego grona. Po wpisaniu do wyszukiwarki hasła „Różnice pomiędzy związkami i mieszaninami” wyświetliła mi się taka odpowiedź:
Mieszanina:
1. Ilości składników są dowolne
2.Składniki mieszanin mają takie same właściwości jak na początku 3.Mieszaninę otrzymuje się przy pomocy prostych metod
4.Mieszaninę łatwo jest oddzielić na składniki przy użyciu prostych metod
Związek chemiczny:
1.Ilości składników są ściśle określone
2.Składniki, a więc i cały związek chemiczny zmieniają swoje właściwości w stosunku do właściwości początkowych
3.Związek chemiczny powstaje w rekcji chemicznej zachodzącej często w trudnych warunkach
4.Związek chemiczny trudno rozdziela się na składniki, jest to możliwe przy użyciu skomplikowanych metod.

Przyznacie Państwo, że :
a) miałem rację
b) tytuł notki jest ze wszech miar uzasadniony,
c) obiegowe pojęcie, mówiące o tym, że pomiędzy pierwiastkami (partnerami) musi zachodzić chemia, aby powstał związek jest również zasadna.

Jeśli tak, to dlaczego:
– Tak dużo i coraz więcej  tymczasowych związków tworzymy?
– dużo i coraz więcej związków rozpada się?
– wolne elektrony z rozpadających się związków zakłócają trwałość związków jeszcze istniejących powodując kolejne rozpady?
– kierując się doświadczeniami innych tworzymy zwyczajne mieszaniny, a nie związki – polecam powrót do określeń dotyczących mieszanin i związków.

Uczmy się chemii, co?

15 uwag do wpisu “Praktyczne wnioski płynące ze znajomości chemii

  • Moje porównanie powiązań zachodzących między ludźmi z wiązaniami chemicznymi jest żartem oczywiście . Nie trzeba znać chemii aby stworzyć trwałe związki, najlepiej małżeńskie. Nie wiadomo dlaczego tak się układa, że mieszaniny przeważają nad związkami. Może warunki nie takie, a może katalizatorów brak?

   Polubienie

 1. Z chemii miałam cztery tylko dlatego, że pani doceniała moje wpruwanie na pamięć wszystkich wzorów i wiadomości. Tak więc Tatulu, chemii się uczyłam. Natomiast należy jeszcze ją rozumieć, a ja w ząbek nic mimo wkucia na blachę. I już chyba nie pojmę. O związkach i mieszankach ludzkich już mogę powiedzieć więcej. Niektóre też są wybuchowe, niestety.

  Polubione przez 1 osoba

  • Niestety i tak bywa! Może pierwiastki buntują się przeciw prawom chemicznym i nie chcą pełnić roli donora, a świadomie przyjmują tylko rolę akceprora. Nie chcą występować w wiązaniach koordynacyjnych, czyli takich, które powstały poprzez uwspólnienie pary elektronowej pochodzącej od jednego atomu 🙂 jeden jest donorem (dawca ) a drugi akceptorem ( biorcą )

   Polubienie

 2. Każdy związek może być udany pod warunkiem, że nie będziemy na siłę forsować swoich racji, damy trochę przestrzeni drugiej osobie, postaramy się w negocjacjach wypracować ten złoty środek, ale to wszystko wymaga cierpliwości i wyrozumiałości. Niby niewiele, ale wymaga to pracy nad sobą obu stron. Jeśli nie zechcą, to burze i tsunami zapewnione codziennie. Mamy wybór.

  Polubienie

  • Czyż nie to jest zawarte w tej definicji:
   Związek chemiczny:
   1.Ilości składników są ściśle określone
   2.Składniki, a więc i cały związek chemiczny zmieniają swoje właściwości w stosunku do właściwości początkowych
   3.Związek chemiczny powstaje w rekcji chemicznej zachodzącej często w trudnych warunkach
   4.Związek chemiczny trudno rozdziela się na składniki, jest to możliwe przy użyciu skomplikowanych metod.

   Polubienie

 3. Wanda Piekos pisze:

  Zwiazki te miedzyludzkie – by trwaly – wymagaja nieustannei pacy nad soba i wspolpracy miedzy soba . a to z kolei wymaga zaangazowania, codziennego trudu, wytrwalosci, zgody nie tylko na sukcesy ale i porazki….i zaczynania kolejny raz od nowa bez wzgledu na wszystko i na zawsze….Mam to szczescie budowania takiego zwiazku juz od kilkudziesieciu lat… moje dorosle dziecji tez podjely taki trud i takie szczescie ale faktycznie nastala moda na ,,mieszanki,, szybkie latwe i bez wysilku, niezbyt trwale a czesto ulotne, stad pewnie tyle samotnosci i smutku w ludziach…Ale ty Tatulu jestes wzorem takiego bardzo trwalego i udanego zwiazku, dlatego lubie tu zagladac i czerpac z Twojego doswiadczenia i osob komentujacych. Jak zawsze pozdrawiam serdecznie Wandzior

  Polubione przez 1 osoba

  • Absolutna zgoda. Związek musi opierać się o pewność co do intencji partnera i niezłomności w dążeniu do osiągnięcia tego, co jest treścią i sensem naszego życia. Najważniejszy jest zatem dobór, a nie szał uniesień. Dziękuję za miłe wnioski dotyczące obranej przeze mnie i przez nas drogi życia. Jeszcze trochę nam brakuje do złotych godów ale nadal uważamy że nasze wybory były dobre, a starania o realizację celów obustronne.Podrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.