Nauczycielem może być każdy…

Nauczycielem może być każdy. Czy naprawdę każdy?
Dominika – pisząca o sobie takie słowa: W moich artykułach dzielę się osobistym punktem widzenia. Wiem, że każdy ma swój własny, więc może zainteresuje Was czasem odmienne zdanie zwykłej nastolatki, która lubi popisać 😉 Chętnie poznam też Wasze zdanie na poruszane przeze mnie tematy. Zapraszam na mojego bloga: zycie-miedzy-wersami.piszecomysle.plTa nastolatka stała się autorką zamieszczającą swoje artykuły w zaprzyjaźnionym Perepele.pl i stad ją znam. W zaprezentowanym tam dorobku napisała m.in. o portalach społecznościowych: http://perepele.pl/article/portalachspolecznosciowychslowkilka/2115 Artykuł zakończyła apelem: „Większość mojego artykułu odnosi się do środowiska młodzieżowego/szkolnego, więc w ewentualnym komentowaniu proszę wziąć to pod uwagę. 😉 Czy Wy również dostrzegacie w tym problem, czy może uważacie portale społecznościowe za świetny wynalazek mający same plusy? Chętnie poznam Wasze zdanie. 🙂 „ To właśnie wziąłem pod uwagę i zamieściłem tam komentarz o tej treści:
Ja, jestem już starym człowiekiem, ale przyznaję się do niejakiego uzależnienia od Fb, gdyż wyraźnie odczuwam dyskomfort gdy nie mam do niego dostępu . Konto założyła mi córka w 2009, gdy w Polsce dominowała Nasza-klasa. Zapraszali mnie do znajomych moi uczniowie i chętnie te zaproszenia przyjmowałem, gdyż traktowałem to jako formę oddziaływania środowisko, w którym się „obracałem”. Przewidywałem odejście na emeryturę i nawet wtedy gdy mnie żegnano powiedziałem ” Odchodzę ze szkoły ale nadal jestem… tylko, że po drugiej stronie ekranu. Wciąż będę tam na was czekał”. Czekam tak na Fb jak i na N-k, chociaż tam coraz rzadziej zaglądam. Mam teraz na fejsbuku  2126 znajomych, w większości byłych uczniów i wciąż przyjmuję nowych „znajomych moich znajomych”. Spełnia się w ten sposób mój zamysł odejścia, by jednak pozostać. Podzielam pogląd tu wyrażony: Wszystko jest dla ludzi.
Dominika tak to skomentowała: „Bo portale społecznościowe to nie tylko zdjęcia i nowe wydarzenia. To szansa na kontynuowanie dawnych znajomości, możliwość zawierania nowych. To miejsce gdzie można nie tylko zobaczyć jak żyją inni ale tez pokazać siebie i podzielić sie swoimi doświadczeniami i przyjaźnią. Kluczową rolę jak zwykle odgrywa rozsądek… Również pozdrawiam!”
Tak i ja to rozumiem… odpowiedziałem i nadal obserwuję artykuł oczekując na rozwinięcie mojego wątku. Jak na razie bez efektu.
Pora wyjawić przyczyny podjęcia tego tematu. Otóż, przed wielu już laty, gdy jeszcze pracowałem w szkole natrafiłem na jakieś opracowanie dotyczące tego właśnie wątku. Zrobiłem sobie notatkę i po nią teraz sięgam. Oto co pisano o szkole i nauczaniu:
Rola nauczycieli: – Powinni stać się ekspertami uczenia się pomagając rozpoznać strategię edukacji, motywować i wspierać rozwój talentów. Jeśli szkoła ma pomóc uczniowi w podejmowaniu odpowiedzialności za własne życie, za własne zadania, za ludzi z którymi się zetknie, jeśli ma poszerzyć jego wyobraźnię, to warto pamiętać że odkrywanie siebie samego jest ważniejsze od odkrywania świata oraz, że wiedzieć „gdzie, jak i dlaczego” bywa ważniejsze niż wiedzieć „co”. Dlatego na lekcjach wykorzystywane są już blogi, SMS-y i różne modele e-learningu. Nauczyciele sami prowadzą swoje blogi i udostępniają je w sieci, wymieniają się doświadczeniami i materiałami, szukając kolejnych propozycji. Nie udają że wszystko wiedzą. Rozumują że uczniowie poszukują wiedzy w sieci, a nie w szkole. Mają świadomość jakie portale odwiedza młodzież. Funkcja szkoły nie może ograniczyć się do przekazywania wiedzy. Zadaniem szkoły jest przygotowanie do życia w przyszłości, do funkcjonowania w nowoczesnym świecie” .
   Tyle zanotowałem i co ważne, stosowałem się do tego wierząc w sens tych słów. Pisałem bloga i zachęcałem do zaglądania tam, zwłaszcza wtedy, gdy poruszałem tematy krążące wokół środowiska szkoły. W mojej Sali na gazetce wisiały mądre sentencje dotyczące szkoły, wiedzy, mądrości, uczciwości i innych wartości, które uznałem za warte upowszechniania. Jedna z takich sentencji wisiała tam niemal na stałe. Była napisana odręcznym pismem mojej żony. Brzmiała następująco: Sześciu uczciwych miałem sług, zawdzięczam im wszystko, co wiem. Imiona ich brzmią: Co i Jak, Dlaczego, Kiedy, Kto i Gdzie. – Rudyard Kipling. Tę działalność kontynuuję na fejsbuku już jako były nauczyciel wierząc, że to jest to tylko taka kokieteryjna formuła, bo nie przestałem być nauczycielem z chwilą odejścia ze szkoły. Nadal utrzymuję kontakty z byłymi uczniami a nawet – tu się pochwalę…
Jeden z moich byłych uczniów wyznał mi na czacie Fejsbuka właśnie, po wielu latach od czasu ukończenia „ mojej” szkoły:
Wie pan powiem tak, na początku – bez obrazy, uznawałem pana za nauczyciela zwykłego szarego ( bez obrazy ) ale potem człowiek myśli. Pan dużo opowiadał o swoim życiu. Pamiętam to do dziś i człowiek się zastanawiał – ciekawe co zrobił bym na pana miejscu czy dał bym rade sobie . I zacząłem rozumieć, że każdy człowiek ma historie swoja i trzeba wszystkich zrozumieć, czy to zły człowiek, czy dobry trzeba zrozumieć … wcielić sie w jego rolę. Ja się wcieliłem w pana i zrozumiałem – i co okazało się, że jest pan zajebistym (w przenośni ) gościem i pamiętam pana cały czas…- przepraszam za błędy jak coś…

Nie obraziłem się. Jestem dumny – jak paffff

 

19 uwag do wpisu “Nauczycielem może być każdy…

 1. ~MariaR pisze:

  Tatulu, ten paffff na końcu tak mnie zaskoczył, że się o mało nie zadławiłam ze śmiechu, bo całą notkę czytałam w skupieniu. Zgadzam się z oceną byłego ucznia, chociaż sama byłą uczennica nie jestem, ani też „wcielać się” w Twoje życiowe role nie muszę, żeby do podobnej oceny dojść.
  Więc trwaj Tatulu na swoim stanowisku, bo jesteś tu nam potrzebny.
  Pozdrawiam

  Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    Jestem cały czas, tyle że jakoś tak bardziej „po cichu”.
    Proszę o wyjaśnienie, czy nie mógłbyś Tatulu zamieścić na blogu stały link (adres) do Twojego konta fejsbukowego (np. gdzieś u góry albo z boku). Często bowiem ostatnio odwołujesz się do niego, a ja nie wiem jak się tam dostać (nawet tylko dla samego czytania).
    W poprzedniej notce zamieściłeś link do „Staszowskich impresji”, więc wydaje się, że jest to możliwe. Tak na marginesie, co spowodowało, że Staszów tak ładnie się rozwinął (porównanie filmu z 1956r. i zdjęć z drona – zamieszczonych na tym fb) ?

    Polubienie

   • tatul pisze:

    Mario, wpisz w wyszukiwarkę moje nazwisko i znajdziesz moje konto na Fejsbuku. Potem wypada tylko tylko zaprosić i będziesz informowana o wszystkich moich posunięciach, a jest ich dużo.
    Co do Staszowa, to porównanie tego co dziś z tym co na filmie jest jak porównanie nocy i dnia. W międzyczasie była słynna siarka w Grzybowie i okres prosperity kopalni siarki i Staszowa, który stał się infrastrukturalnym zapleczem przemysłu siarkowego. Od wielu lat ten przemysł jest jednak w odwrocie i teraz mamy tu bezrobocie infrastrukturalne. Nie ma przemysłu a jest tylko drobna wytwórczość i handel.
    Czekam na zaproszenie do znajomych Fb MarioR

    Polubienie

  • tatul pisze:

   Witaj krotochwilny Gościu, a odpocznij sobie, no i rozgość się..
   Wydaje mi się, że wiem o czym piszesz. Dopiero 4 lata mija jak odszedłem od nauczania i wystarczająco aktywnie śledzę sytuację aby wiedzieć jak jest i w jaką stronę zmierza sytuacja. Znam paru blogerów będących czynnymi nauczycielami i czytuję ich refleksje.
   Zauważ, że w zadanym przez Ciebie pytaniu jest przynajmniej dwa imiona ze sług wymienionych przez R.K
   Pytam więc jestem…
   Wątpię więc pytam i dalej jak powyżej

   Polubienie

   • Niektórzy blogerzy owszem piszą sensownie (czy też tam nauczają) i owszem warto ich czytać.
    Fb to trochę inna bajka.
    Na Fb trwa histeryczna walka o strumień uwagi, marketingowo przeliczalne lajki, ripostowy aport… niczym na obozie dla dzieci z adhd i nadwagą: rzut komciem i skok z edgeranku.
    No nie wiem, jak dla mnie zaangażowanie młodych umysłów w niekończący się proces klikania w wirtualu nie przełoży się na poprawienie jakości ich realnego życia. No ale to moje zdanie (mroczne 😉

    Polubienie

   • Internet to ocean mieszczący i kryjący w sobie co najmniej tyle ile kryje ocean światowy. Pomyśl pozytywnie o rybach, które nas żywią, o transporcie morskim i roli jaką odgrywa w handlu zagranicznym i o innych pozytywach jak choćby stabilizacja klimatu. Dlaczego widzisz samo zło?
    Ten cytat jakim pochwaliłem się w tekście został przesłany przez Internet. Tą samą drogą ktoś podzielił się ciężką deprechą i porażającymi zamiarami . Tą drogą dostałem kiedyś list pisany przez dziewczynę do ukochanego, aby dokonać korekty tekstu. W realu nigdy by do tego nie doszło. Młodzi komunikują się tą drogą i już to jest zdobyczą cywilizacyjną, bo to niemowy są w większości i piktogramy stały się sposobem wyrażania tak myśli, jak i opinii. To nowy język. Nie ma się o co obrażać tylko wejść weń i docierać do młodych ich własnym językiem…
    Tak przynajmniej uważam

    Polubienie

   • No tak, ostatnio dowiedziałam się, że już nawet dorosłe małżeństwa komunikują się obrazkowo na snapchacie, prowadząc kłótnie 😉
    Oczywiście, zdobycze techniki, z tym nie można dyskutować. Ale, podobnie jak w zakresie stosowania syntetycznych kosmetyków i przetworzonego żarła, i tu nikt nie robił badań, jakie to będzie miało skutki DŁUGOFALOWE. W tym przypadku nie zdrowotno-medyczne ale społeczne.
    Tylko tyle. Nutka niepokoju i refleksji jeszcze nikomu nie zaszkodziła.
    Ukłony.

    Polubienie

   • Jednym ze sposobów zwrócenia uwagi na jakiś problem jest intryga. Trzeba czasem potrząsnąć, aby uruchomić wyobraźnię.
    Te długofalowe skutki będą, to oczywiste, ale czy rewolucyjne? Tego nikt nie wie.
    Pozdrawiam serdecznie

    Polubienie

 2. Nauczyciel,który nie korzysta z dobrodziejstw internetu, nie trafi do młodzieży, nie zrozumie drugiego życia współczesności i nie będzie dobrym nauczycielem. Tablica i kreda budzi znużenie, więc nauka traktowana jest per nogam. Obecnie trzeba dotrzeć do umysłów, co nie jest łatwe. Na nudnych lekcjach prowadzonych metodą paznokciową( stąd – dotąd )nie będzie to możliwe, prawda?

  Polubienie

  • Kawałek tekstu:
   Ksiądz Bosko mówił, że nie wystarczy kochać młodzież, ale trzeba, żeby ona wiedziała, że jest kochana. Nie trzeba bać się ujawniać swojej miłości do młodych. Takiej postawy można nauczyć się od Jana Pawła II, który na każdym swoim spotkaniu z młodzieżą dawał jej odczuć, że ją kocha. Na krzyżu, który otrzymuje salezjanin po ślubach wieczystych, jest napisane jedno zdanie księdza Bosko – Studia di farti amare! (Ucz się tego, aby cię kochano).

   Wychowawca powinien szanować swego wychowanka. Wychowanek – to przede wszystkim osoba, stworzenie Boże i dar Boży dla wychowawcy. Dlatego trzeba szanować ten dar. Szanować wybory młodego człowieka, szanować jego zdanie, szanować jego uczucia. http://www.donbosco.pl/archiwum-2006-04-690

   Polubienie

 3. ~Dominika pisze:

  Wiem z własnego doświadczenia, że najlepiej są odbierani nauczyciele, którzy potrafią utrzymać kontakt z uczniami i nie boją się iść z duchem czasu. Podopieczni czują, kiedy nauczycielowi zależy na nich. A kiedy są w stanie napisać do niego tak, jak Pana były uczeń, to już jest idealnie.
  W moim artykule na Perepele wyraziłam swój pogląd dość kategorycznie, ale w dyskusji wynikła „druga twarz” portali społecznościowych, ta lepsza. Cieszę się że tak wyszło, bo liczyłam na taki rozwój spraw.
  A bloga na pewno śledzić będę 😉

  Polubienie

  • tatul pisze:

   Witaj Dominiko i rozgość się. Dużo razy pisałem o sprawach szkolnych i o wszystkim co na styku.Wystarczy wpisać hasło do blogowej wyszukiwarki.
   Cieszy mnie Twoja zapowiedź komentowania.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 4. Nauczycielem może być każdy … Tak, to się zgadza. Ale istota tego stwierdzenia tkwi w pytaniu – Jakim nauczycielem?
  Jako początkujący nauczyciel często zadaję sobie pytanie – Jakim chcę być nauczycielem? I wtedy przychodzą mi na myśl obrazy moich nauczycieli sprzed lat. Pamięta się tych, których ceniliśmy za ich wiedzę, umiejętność jej przekazywania, podejście do ucznia i takie zwykłe ludzkie odruchy. Nie zapomina się również i o tych, którzy nie posiadali t pedagogicznego pierwiastka, a wręcz zapominali o swej misji i powołaniu. Jedni i drudzy coś w nasze życie wnieśli. Bo bycie nauczycielem to coś więcej niż zwykły zawód.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.