„Keine Grenzen – Żadnych granic”

z18712895Q,Sterowany-radiem-model-lodki--z-imigrantami--jednaOglądając pokazywane w telewizji sceny związane z falą imigrantów zalewających Europę nasuwa mi się nieodparcie dwa skojarzenia.
Pierwsze z nich nasuwa skojarzenie z naszymi sierpniowymi pielgrzymkami. Oto młodzi ludzie wyruszyli – nie tyle do miejsc kultu, gdzie planują prosić o łaskę bezpiecznego i godnego życia dla swoich rodzin – ale wyruszyli wprost do swojej Ziemi Obiecanej. Czym się da, a jak nie da się dojechać transportem zmechanizowanym, to idą  na piechotę i głównie do Niemiec, gdzie są prawie oczekiwani.
Drugie skojarzenie dotyczy piosenki , której tytuł ująłem w tytule tej notki: „Keine Grenzen – Żadnych granic” . To znana niemal wszystkim piosenka, która 25 stycznia 2003 wygrała polskie eliminacje do 48 Konkursu Piosenki Eurowizji.. Była to pierwsza polska propozycja konkursowa wybrana drogą krajowych eliminacji i jedna z niewielu, które dotarły do finału konkursu. Piosenka została wykonana przez zespół Ich Troje z Michałem Wiśniewskim w języku polskim, niemieckim i rosyjskim. Posłuchajmy czytając tekst zamieszczony poniżej: https://www.youtube.com/watch?v=tYGt9xT7mng  Oto tekst tej piosenki:
Ich wär so gerne mal ein astronaut
Der von dort oben auf die erde runterschaut
Denn alle, die dort oben einmal war”n
Sie alle sagen, es ist wunderbar

Poczujesz tu płynący wolniej czas
Ciszę i spokój, którego tak brakuje nam
I u nas też tak mogłoby dziś być
Jesteśmy mali, lecz nie koniecznie źli

Keine Grenzen, keine Fahnen
Von dort oben ist die Welt einfach nur schön
Keine Länder, keine Völker
Keine Kriege kann man von dort oben sehen

Każdy z nas powinien dotrzeć tam
By zrozumieć, że w tej walce sensu brak
Vielleicht nimmt uns das unser”n dummen größenwahn,
Und statt zu labern, fangen wir zu lieben an

Żadnych granic, żadnych flag
Nie ma głupich waśni, nie ma różnych ras
Żadnych wojen, żadnych państw
Keine kriege kann man von dort oben seh”n

Kiedy w kwietniu pisałem o tym problemie to dałem mu tytuł: Imigranci, to szansa, czy zagrożenie http://tatulowe.blog.onet.pl/2015/04/23/imigranci-to-szansa-czy-zagrozenie-2/  Skupiłem się wtedy na zagrożeniach właśnie, które słusznie czy nie ale niemal powszechną zaowocowały budową murów mających odgrodzić bogate społeczeństwa od szturmujących je  rzesz zdesperowanych i biednych nie z własnej winy ludzi. Od tamtego czasu niewiele się zmieniło, Pieniądze  – i to spore pieniądze – kierowane są wprawdzie na pomoc humanitarną, ale z drugiej strony przybywa wciąż murów dzielących bogaczy od biedoty. Zniecierpliwienie brakiem skutecznych działań ze strony polityków przynosi sięgające zenitu zniecierpliwienie imigrantów, którzy postanowili wziąć sprawę w swoje ręce i sami próbują rozwiązać swoje problemy. Przykład Węgier jest zwiastunem nowego etapu na froncie walki z wrogo nastawionymi ludźmi. Rozgorzała na tym tle dyskusja prezentuje bardzo skrajne stanowiska, które nie przynoszą nam chluby, ale odzwierciedlają wszelkie strachy i fobie jakie faktycznie istnieją. Tacy jesteśmy już. Na nic własne doświadczenia z polską emigracją jakie mogliśmy sobie przypomnieć przy okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej (choćby takie jak te: https://www.facebook.com/RuchWkurwionych/videos/1031378240205645/?pnref=story  Na nic współczesne realizowanie swoich celów poprzez emigrację do bogatszych państw Europy i świata. Nam wolno, a im nie.
Faktem jest, że to nadzwyczaj trudne wyzwanie dla każdego kraju. Nawet bogate Niemcy mając skonkretyzowaną politykę imigracyjną ratującą ich przez przyszłą zapaścią dyktowaną warunkami demograficznymi nie może łatwo, a również i szybko znaleźć środków zaradczych. Może dlatego że ten ruch migracyjny uderza w podstawowe filary Unii?
„Keine Grenzen – Żadnych granic” – to także zasada obowiązująca kapitał, który nie chce się przyznać do swojego udziału w destabilizacji świata i do wzięcia przynajmniej części odpowiedzialności za PRZYCZYNY tych dramatów ludzkich na siebie.

10 uwag do wpisu “„Keine Grenzen – Żadnych granic”

 1. ~Kneź pisze:

  Co rzuca się w oczy, gdy się porównuje naszych emigrantów z czasu wojny i aktualnych emigrantów z Bliskiego Wschodu, to stopień zorganizowania, czy raczej samoorganizacja i chęci radzenia sobie, zapobiegliwość. I nie widzę, żeby tam muzułmanie jakoś się angażowali w te pomoc, bo chyba niewiele mieli do zaoferowania, o ile chcieli cokolwiek oferować. Tam wszystko było z transportów alianckich i to widzimy na filmie. Podejrzewam, że i miejscowi na tym coś zyskali. Tak więc nie sądzę, żebyśmy mieli wyrażać aż tak wielka wdzięczność, nikt nas tam specjalnie wyrazami miłości nie witał. A nasi jak przyszli, tak i poszli, innej drogo nie mieli.
  Natomiast współczesna sytuacja jest nieco inna i nam nie jest łatwo odróżnić prawdziwych uciekinierów od tych, którzy tylko na fali wojennych wydarzeń usiłują sobie ugrać wygodniejsze życie. Sprawa jest bardzo złożona i nie bardzo wiem jak w takiej sytuacji sobie poradzić? Problemy z asymilacją w zachodniej Europie każą zachować pewien dystans i ostrożność w przyjmowaniu i postępowaniu z imigrantami. A na razie nawet w dyskusjach umiaru i rozsądku brak.

  Polubienie

  • Dziękuję za wypowiedź Kneziu. Dzisiaj rano znajoma z Chicago wkleiła ten filmik i pokazuję go tylko dla odnotowania faktu, zresztą jednego z wielu. Czasy były inne, a tamtejsza ludność nie miała nic do powiedzenia w temacie pomóc, czy nie. To była sprawa przywódców i organizacji międzynarodowych.
   Pomyśl jacy byliśmy zgodni przepuszczając NRD-owców w ich masowej migracji na Bałkany tuż przed obaleniem Muru Berlińskiego. Teraz wylazły strachy i sieją zamęt. Jeśli Niemcy chcą przyjąć – jak słyszę nawet 1 800 tys. imigrantów i nie boją się wynarodowienia, terroryzmu, islamizacji , to trzeba im pomóc i tak się właśnie dzieje.
   Nie mniej trzeba przyznać, że już nic nie będzie takie samo jak przed tą „Wędrówką Ludów”. Dzisiaj usłyszałem w jakiejś debacie, że my Słowianie też przywędrowaliśmy z tamtego kierunku

   Polubienie

   • ~Kneź pisze:

    Należymy do grupy ludów indoeuropejskich i więcej mamy wspólnego z ludami z okolic Ałtaju niż z semickimi. No, chyba że za podstawę weźmiemy ogólnie pochodzenie człowieka, to wtedy wszyscy jesteśmy z Afryki. 🙂

    Polubienie

 2. Prawie każdy wypowiadający się na ten temat będzie miał rację. Obaw lekceważyć nie można. Z bliższej perspektywy problem wyglądać może inaczej niż z dalszej. Ludzie prawo do życia mają. Nie silę się na szukanie recepty. To mnie przerasta. Jak widać niczego nie potrafię podpowiedzieć. Byłoby łatwiej, gdyby mentalność ludzi była podobna, by był wzajemny szacunek. Niestety tak nie jest i pewnie nie będzie. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • tatul pisze:

   To jest całkiem nowe zjawisko, którego rozmiarów i skutków trudno przewidzieć. Moze jednak Niemcy wiedzą co robią? Oni są pragmatyczni i dobrze przygotowani na przyjęcie nowych obywateli.
   Dzisiaj nie trzeba wysyłać wojsk aby podbijać świat. Wystarczy wolność w zakresie przemieszczania się ludzi i kapitału

   Polubienie

  • tatul pisze:

   Witaj Raffi, Podzielasz jednak moje zdanie, a klimat dyskusji wokół sprawy uchodźców jest i dla Ciebie niepokojący.
   Ten obecny kryzys zdaje się znaleźć rozwiązanie, czy tylko rozładowanie. Może jest to zwiastunem trwałych przeobrażeń?

   Polubienie

 3. A ja takiej pomocy w zamkniętych ośrodkach nie rozumiem. Trzeba dać dach nad głową i pracę, by mógł się każdy sam utrzymać. Misjonarka z Afryki też zauważyła bezsens dawania wszystkiego za darmo i porównała z przetrzymywanymi dzikimi zwierzętami.Potem nie radzą sobie, tylko czekają aż im ktoś da, a jak nie, to pokazują pazurki. A żądania coraz większe.Europa miast darmowych obozów, powinna utworzyć system pozwalający zaasymilować się tym ludziom w różnych krajach.Przecież Syryjczycy mieszkają i pracują u nas i kiedy dziś słuchałam wypowiedzi jednego z nich, to byłam zdumiona jego wtopieniem w środowisko.

  Polubienie

 4. Masz rację Ultro z tą wędka i rybą. Uchodźcy którzy docierają do Europy, to w większości ludzie wykształceni i muszą sami sobie znaleźć miejsce do życia, a jak się u nich sytuacja unormuje, to i wrócić powinni do siebie.
  Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.