Brama weselna

29. 08 .2015 Ślub Anety i Kamila 098Nie mam wielkich doświadczeń weselnych i dlatego mało znam panujące w tej dziedzinie zwyczaje. Może dlatego nieco zdziwiony oglądałem zorganizowaną na drodze przemieszczania się  orszaku pojazdów ślubnych tzw. bramkę weselną. Polegała na tym, że jakiś człowiek przebrany w strój Mikołaja położył się na środku jezdni i skutecznie zablokował drogę udającym się na ślub w miejscowym kościele tak młodym jak i gościom weselnym. Negocjacje prowadzone przez starszego drużbę nie dawały efektów pomimo oferowania  bramkarzom kolejnych butelek wódki. Sytuacja przedłużała się ponad miarę i stawała się źródłem zniecierpliwienia, co pasażerowie pojazdów sygnalizowali klaksonami. Po zrealizowaniu zamysłu i potrzeb bramkarzy orszak wreszcie ruszył i jak się okazało zdążył na ślub nawet z małym wyprzedzeniem.
Robiąc zdjęcia z przebiegu tego zdarzenia zastanawiałem się właśnie nad tym, czy istnieją jakieś granice żartu, zabawy po przekroczeniu których wyczerpana cierpliwość może popchnąć jedną, czy drugą stronę do rozwiązań siłowych?
Poszukiwania rozwiązania tego dylematu rozpocząłem od wpisania do wyszukiwarki hasła: Bramki weselne. Nie spodziewałem się takich ilości artykułów, stron, filmików jaką oferuje wujek Google na ten temat i to już na pierwszej stronie wyświetlonych linków. Obok pytań o pomysły na organizację bramy weselnej i oferowanych licznych i bardzo rozbudowanych podpowiedzi dotarłem również do filmów będących rejestracją zdarzenia. Widać w nich ( niektórych) reżyserski pazur i sporo wrodzonego talentu aktorskiego.
Dla mnie jest to jednak tylko element folkloru i nie będę się zajmował oceną tej tfurczości realizowanej – jak myślę – przez miejscowych kamerzystów realizujących pomysły na ubarwienie filmu z uroczystości zaślubin. Myślę, że skoro jest zapotrzebowanie, to jest i produkt w ofercie.
Zawołanie : Klient nasz pan odnosi się do każdej działalności usługowej, a słynne de gustibus non disputantum est również ma tu zastosowanie

15 uwag do wpisu “Brama weselna

 1. W mojej ocenie piękna tradycja … ale … gdy jest robiona w sposób kulturalny, estetyczny, z przesłaniem … a nie tylko ze względu na alkohol czy placki. Dobrze gdy z humorem, stawiajmy na jakość a nie na ilość. W swoim życiu widziałem wiele tych „bram weselnych”, właśnie takich różnych. Tradycja święta rzecz. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

 2. Ta tradycja na pewno wywodzi się z ludowych zwyczajów i najbardziej kultywowana jest na wsiach. W mieście nie spotkałam się z nią. Przychylam się do komentarza Note Jedrka. Zwyczaje są częścią naszej kultury i tożsamości narodowej. Pielęgnujmy je, niech trwają zawsze przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ważne, by te zabawy miały kulturalny przebieg i nie zakłócały uroczystego dnia Młodej Parze i gościom.
  Pozdrawiam Tatul:)

  Polubienie

 3. Myślę, że ta tradycja zanika. Kultywują ją jeszcze amatorzy łatwego , darmowego alkoholu. O kulturze w tym przypadku nie ma mowy. Twój post przypomina dawny klimat panujący na wsi polskiej ( o miastach nie słyszałam ). Czytałam z rozbawieniem.

  Polubienie

 4. ~Antoni Relski pisze:

  Bramy wpisują się w pewien klimat. Tradycja.
  Problemem jest to, że oczekujący na kolumnę weselną umilają sobie czas drinkiem, a potem… Potem ma się inne poczucie estetyki
  Pozdrawiam

  Polubienie

  • tatul pisze:

   Właśnie to mnie zastanawiało. Zawalidroga miał w zasięgu ręki kilka pustych butelek, a wytargował znaczną partię pełnych. Miał więc czym uraczyć siebie i kompanów

   Polubienie

 5. Choć ja sama bramki weselnej żadnej nie miałam, to byłam świadkiem na wiejskim weselu – i faktycznie – w granicach rozsądku jest to wszystko fajne i smieszne. Gorsze są pomysły na kawalerskie/panieńskie gdzie motywem przewodnim jest porwanie delikwenta.
  Podobny pomysł ostatnio miał miejsce w stolicy, a wykonawcy tej „zabawy” czekaja na sprawy sądowe. Cóż, wszystko ma swoje granice 😛

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.