Zarządzanie zasobami rodziców jako szansa na rozwiązanie bezrobocia wśród młodych

21 września 2013 r. napisałem na blogu tekst, który po dwóch latach poddaję krytyce czytelników. Mam nadzieję na to, że wypowie się ktoś z tego lub podobnych kierunków studiów i powie nam jak się im studiuje i jak to rokuje.

Przyszła moda na nowe kierunki studiów, przy promowaniu tradycyjnych kierunków, które są modyfikowane pod potrzeby grymaśnych obecnie studentów. Niż demograficzny przetoczył się przez przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i spustoszywszy szkoły średnie dotarł do uczelni wyższych. Wszędzie trwa walka o nabór uczniów i studentów. Uczelnie zagrożone finansowo podejmują przeróżne akcje promocyjne mające zachęcić jeszcze niezdecydowanych do podejmowania studiów właśnie u nich. Natrafiłem przed paroma dniami na taki folderek zdjęć zachęcających do studiów humanistycznych, co jest zrozumiałe, ale też do studiowania ekonomii chyba na kierunku Zarządzanie zasobami rodziców. Ten kierunek wydał mi się na tyle atrakcyjny, że zdjęcie natychmiast skopiowałem i umieściłem u siebie na Fb z moim dopiskiem: Zarządzanie zasobami rodziców to moda, czy konieczność? Kilka osób zaopatrzyło to zdjęcie swoim „lajkiem”, a pewien mój znajomy, młody biznesmen z USA dodał komentarz:
– Hahaha… Bardzo bym chciał żeby to był żart, ale intuicja mówi mi, że to całkiem realne zjawisko?:-)
Ja wiem, że realne. Nie ma pracy, a jak już się ją znajdzie, to trudno za pensje jaką dzisiaj płacą wynająć samodzielne mieszkanie i utrzymać się w dużym mieście. Wiek ,w którym młodzi zechcą sami odciąć pępowinę łączącą ich z rodzicami i domem rodzinnym, aby przejść na swoje przesuwa się do wieku 30-35 lat a nawet i dalej. Rodzice kochają swoje dzieci więc pomogą na starcie, no bo na kogo więcej można liczyć?
Zasoby rodziców nie zawsze są na tyle znaczące, aby trzeba było powierzać zarządzanie nimi specjalnie kształconym magistrom. Z drugiej strony trzeba jednak przyznać, że nie wszyscy rodzice, a zwłaszcza dziadkowie mają założone konta bankowe i nie zawsze wolne środki są należycie przez nich zarządzane oraz korzystnie inwestowane. Pomoc na pewno przydała by się wielu rodzicom szczególnie, gdy tę pomoc świadczyłoby swoje własne i godne zaufania dziecko. Może wtedy łatwiej byłoby żyć tak rodzicom jak i ich startującym w samodzielność dzieciom?
Zajrzałem do Internetu w poszukiwaniu jakiegoś materiału statystycznego wskazującego na rozmiary problemu i znalazłem bardzo ciekawy materiał tyczący oszczędzania na własne mieszkanie poprzez zamieszkiwanie z rodzicami; Polecam Państwu ten materiał i koniecznie zamieszczoną pod nim dyskusję młodych ludzi znających jak mało kto drążony temat. http://kariera-rentiera.pl/oszczedzanie/tanie-mieszkanie-z-rodzicami/
Są w niej zarówno głosy za wczesnym usamodzielnianiem się jak i za czekaniem z tym ruchem aż do czasu, gdy młodzi będą już posiadali własny dom czy mieszkanie, Na mnie zrobiła wrażenie wypowiedź Marianny:
– Marianna: Jak mieszkasz z rodzicami to nie prowadzisz domu, tylko w nim mieszkasz, a to różnica jak zaczęłam mieszkać sama, to przeraziłam się, jakie są koszty jedzenia, środków czystości, rachunków, etc. Ile czasu dziennie zabiera ogólne ogarnięcie nawet małego mieszkania, jak pogodzić prowadzenie domu z innymi obowiązkami czy pasjami (odkurzyć czy poczytać?). Jak zorganizować zakupy, gotowanie, sprzątanie. Kiedy mieszkasz z rodzicami nie uczysz się tego bardzo ważnego wymiaru własnej samodzielności. A wydawanie na panią sprzątającą tego, co wydawałbyś na spłatę kredytu, nie brzmi jak interes życia. I jeszcze Magdalena:
kwestia mieszkania z rodzicami to bardziej sprawa psychologii niż finansów – tj. z doświadczeń moich i koleżanek wynika, że dużo trudniej uświadomić mamie, że jest się samodzielną niezależną jednostką, jeśli mama ma dziecko cały czas na oku i nie widzi powodu, żeby traktować je inaczej niż w wieku 15 lat. Jeśli widzę faceta koło 30, który mieszka u mamusi, to podejrzewam, że nie potrafi sam prowadzić domu, nie umie gotować, sprzątać i pewnie jeszcze wierzy, że brudne skarpetki z kosza na brudną bieliznę w magiczny znikają i pojawiają się czyste i poskładane w pary w odpowiedniej szufladzie. Z drugiej strony – wiele osób, które zarabiają nieszczególnie dobrze, a mieszkają same, to tzw. słoiki, czyli ludzie, którzy wyjechali z rodzinnego miasta żeby uczyć się / pracować. A gdyby tak dodać, że te słoiki musiał ktoś wypełnić zawartością, to zmieniłaby się wymowa faktów?
Temat zarządzania zasobami rodziców to temat rzeka. Biegunowo skrajne przypadki jakie znam to rodzina 60-latków, która zamieszkuje z tatusiem i zarządza jego zasobami tak skutecznie, że nie potrzebuje nawet tracić czasu aby pracować. Strach pomyśleć, że kiedyś strumyk tych zasobów się skończy, a wtedy czym będą zarządzać???
Coś z przeciwnego bieguna :
W sierpniu spotykam w Biedronce niedawnego mojego ucznia w mundurze ochroniarza i z fryzurą pełną loków. Chłopak jak z obrazka. Pytam co słychać? Pracujesz tu na stałe? – – Ależ skąd, odpowiedział. Trudno wciąż trzymać rękę w kieszeni rodziców dlatego próbuję coś dorobić. Jestem na drugim roku prawa i na studiach dziennych trudno pogodzić naukę z pracą. Dopiero w wakacje mogę coś zarobić choćby na drobne potrzeby…

W milczeniu uścisnąłem mu grabę i życzyłem powodzenia. Po wakacjach już go tam nie spotkałem

 

11 uwag do wpisu “Zarządzanie zasobami rodziców jako szansa na rozwiązanie bezrobocia wśród młodych

 1. O Panie psorze ! Dowaliłeś równo. Opowiadał mi kuzyn z Francji, że gdy Jego dzieci obrosły już w piórka i były gotowe do lotu, no to znak krzyża na czoło i na swoje. Podobnie za wodą. A u nas? Może gdzieś jest podobnie. Ale generalnie to całe życie rodzice traktują swe dzieci jak małe pisklęta. Na każdym odcinku ich życia. Zdał prawo jazdy, kupili jemu furę, że aż zazdrość bierze. O mieszkanie też się nie martwi. Nawet szkoły za niego pokończą. Bywa też tak, że uczeń prześcignie mistrza, jak w moim przypadku. To moje skróty myślowe, ale wiemy o co idzie. Czy to dobrze, czy źle? I tak i tak. Dobrze jeśli ktoś to uszanuje, nie roztrwoni, pomnoży. Źle gdy bywa inaczej. „Maminsynki” mają dobrze, ale i źle. No bo gdy tylko wodę potrafi zagotować? A każda praca taka ciężka, taki to trud? Inna sprawa, że każdy ojciec, każda matka nie tylko fikołka dla dziecka zrobi, ale zaharuje się prawie na śmierć. Tyle, bo książkę bym musiał napisać. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • Andrzejku, nie jest moim celem dowalanie nikomu, ale wywołanie fermentu intelektualnego już tak. Myślę, że warto się zastanowić nad własnym podejściem do problemu wychowania własnych dzieci na zaradnych i przedsiębiorczych ludzi.
   Widzę, że podzielasz moje niepokoje…

   Polubienie

   • Przepraszam, że tego „dowalania” nie wziąłem w cudzysłów. Chciałem powiedzieć, że „super trafione”, że to super temat. Wyobraź sobie, że gdy jeszcze pracowałem spotykałem się z pytaniami młodych podejmującymi pracę – „za ile” i to na wybranym odcinku. Za moich czasów było to nie do pomyślenia. Czesławie, ja taki nieokrzesany w pisaniu, stąd te moje niedomówienia. Przepraszam i pozdrawiam. 🙂

    Polubienie

 2. Młodzi Polacy dość późno się usamodzielniają. Ale rekord w tej dziedzinie należy do Włochów. Jestem zdecydowanie za wczesną samodzielnością dzieci. Nie mam tu na myśli opuszczenia domu rodzinnego zaraz po osiągnięciu pełnoletności. Nie, jeżeli młody człowiek nie założy rodziny, nie musi opuszczać gniazda rodzinnego. Popieram zaś w pełnej rozciągłości wczesne zarabianie, pracę studentów w czasie wakacji, by pokryć własne potrzeby w ciągu roku akademickiego. Dorabianie też w czasie studiów, kiedy czas na to pozwala.
  Sama wcześnie opuściłam dom (zaraz po maturze). Uczyłam się w studium
  po południu, (zajęcia w każdy dzień włącznie z sobotą), a do południa pracowałam jako listonoszka. Takie trudne życie w ciągu dwóch lat, zdanie się na własne siły, zaowocowały wielkim hartem i odpornością na trudy życia już dorosłej osoby. Moje dzieci już w wieku 16 lat roznosiły ulotki i pracowały jako młodociani pracownicy w sieci McDonald’s. Młodzi powinni zarządzać własnymi zasobami, a nie rodziców. Kiedy przyzwyczają się do lekkiego i łatwego życia z gotówką od rodziców na każde zawołanie, nic dobrego z tego nie urodzi się w przyszłości, kiedy trzeba będzie wziąć odpowiedzialność za własną rodzinę. Od najmłodszych lat powinni uczyć się, że na pieniądze trzeba zapracować. Wtedy nabiorą szacunku do pracy rodziców i pieniędzy przez nich zarobionych. Może jestem zbyt radykalna w tej sprawie. Ale na przykładzie moich dzieci i swoim wiem, że takie podejście do relacji rodzice-dzieci i finansów rodziny sprawdza się doskonale.
  Sporadyczna pomoc finansowa dorosłemu dziecku, jeżeli jest uzasadniona jak najbardziej wskazana. Popieram.
  Pozdrawiam Tatul serdecznie:)

  Polubienie

  • Jesteśmy wyjątkowo zgodni Elżbieto. Uczelnie szukając dla siebie ratunku tworzyły przeróżne kierunki i specjalności aby tylko pozyskać studentów. Ciekawe jak dużo studentów podjęło to wyzwanie. Wciąż mam nadzieję na komentarz w tej sprawie.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 3. W zastraszającym tempie rośnie nowe pokolenie nazywane sandwiczami.I nie chodzi o patologię.Młodzi po studiach na …- logiach nie znajdują pracy, więc przyjmują śmieciówki bez urlopu, bez ubezpieczenia, bez emerytury, także pracę na kasach, więc nie ma się co dziwić, że aby przejść na swoje, muszą być utrzymywani nie tylko przez rodziców, ale i dziadków.

  Polubienie

  • A do tego jest to zjawisko europejskie. Mam znajomych, byłych uczniów, którzy podjęli pracę jeszcze w czasach liceum, studiują zaocznie i prowadzą biznesy radząc sobie we wszystkim doskonale. Tylko zakładanie rodzin przekładają na później.
   Nie wiem czy przedsiębiorczość trzeba mieć w genach, czy jest to efekt wychowawczy roztropnych i odpowiedzialnych rodziców.
   Pozdrawiam

   Polubienie

   • Zgadzam się z Tobą Tatulu, co do zakładania rodziny w późniejszym czasie przez młodych. Pędzą na złamanie karku, poświęcają siebie bez reszty na rzecz pracy, od czasu do czasu idą na imprezę. Ale to tylko część życia, które jest ubogie i frustrujące. Młodzi ludzie powinni łączyć się w pary, zakładać rodziny, mieć dzieci. Współcześni bez przerwy kalkulują, liczą, brak im spontaniczności, nie potrafią się zatracić. Miłość, drugi człowiek, to jest najważniejsze. Myśląc o swoim życiu, nie oddałabym posiadania rodziny za żadne skarby tego świata. Rodzina: mąż i dzieci, to wszystko co mam najlepszego. Pieniądze są albo ich brak – można jakoś przeżyć. Braku bliskich osób (mąż) i dzieci, na których można polegać, dla których gotuje się obiad, kupuje ciasto, obdarowuje kwiatami, pucuje dom, bo przylecą na wakacje – nic nie zastąpi.
    Pieniądze to tylko nieładnie pachnące papiery, kariera zawodowa kończy się wraz z emeryturą, pusty pałac jest przygnębiający, kiedy nie ma w nim śmiechu, kwilenia dzieci i „gderania” męża.
    Często spędzam czas poza domem, u córek. Kiedy wracam, kocham to miejsce i jego mieszkańców z podwójną siłą.
    Pisałam o dzisiejszych młodych w listopadzie ubiegłego roku: http://szescdziesiat-rowna-sie-dwadziescia.blog.pl/2014/11/14/marysia-z-podworka/
    Pozdrawiam Tatulu serdecznie:)

    Polubienie

   • Przeczytałem ponownie Twój tekst o Marysi. Zgadzaliśmy się w opiniach już wtedy gdy pisałaś tamten tekst, a więc i teraz jesteśmy zgodni.
    Takie jest dzisiejsze podejście do życia i trudno z nim walczyć. Możemy tylko akceptować wybory i decyzje naszych dzieci i jakoś tam wspomagać ich w walce o realizację ich planów życiowych. To jest ich życie.
    Pozdrawiam

    Polubienie

 4. A mnie obecnie żal tych młodych, ponieważ wymaga się od nich, by poszli na swoje, czyli założyli własny biznes. Nie każdy ma jednak talent biznesowy. Trzeba mieć fundusze, trzeba wziąć kredyty. A jak nie wypali? Syn znajomej ciężko pracuje fizycznie na budowie ( po historii ), a i tak rodzice muszą dołożyć na dach nad głową. Humaniści mają trudności ze znalezieniem pracy, kobiety tym bardziej. Proszę sprawdzić niektóre małe miasteczka, w którym nie ma żadnej pracy i tylko zostaje śmieciówka w sklepie. Znam dziewczynę ciężko pracującą w galerii za 1200 ( i z czego odłożyć na emeryturę ), która zazdrości mamie emerytury 1400 zł. A kiedyś słyszałam, że pieniądze z prywatyzacji miały iść na tworzenie nowych miejsc pracy. Zostawiamy młodym długi, a my dalej imprezujemy ( dni ogórka, smaku, pszczółki, święta, sylwestry) i budujemy spa, aqua parki. Nie dziwmy się, że młodzi chcą zmian. A część z nich zagubiona, bo nie nauczona, jak przeżyć na śmieciówce i czegokolwiek się dorobić.Nasze wnuki też będą miały pod górkę.

  Polubienie

  • Podzielam Twoje obawy
   Pieniądze których teraz jest ” w sroc” – jak mawiają pod Wawelem nie zawsze są wydawane z rozsądkiem. Ponieważ aby się do nich dobrać to trzeba wnieść swój wkład i to spory więc pojawia się zadłużenie i wysoki – wciąż rosnący koszt jego obsługi.
   Porównajmy nasze zachłyśnięcie okazyjnym groszem do postępowania Norwegów, którzy z dochodów czerpanych ze sprzedaży ropy spod dna Morza potrafią tworzyć zabezpieczenie dla siebie na teraz i na czasy kiedy ta ropa się skończy.
   U nas wciąż panuje tradycja ;”Jak za króla Sasa – jedz pij i popuszczaj pasa”. Lepper powiadał: „Łyżeczką panowie, a nie chochlą”- to go wyeliminowali.
   Co do biznesów na które trzeba brać kredyty, to mam odmienione zdanie. Sprawdź jak zaczynali miliarderzy, choćby rodzimi – jak twórcy firmy „Atlas” czy innych.Pomysł, Garaż, betoniarka i ciężka robota. Firmę zakłada się po to, aby z niej czerpać dochód, a nie topić w niej pieniądze własne, rodziny, czy banków.
   Na sukces składa się: „2 proc. geniuszu i 98 proc. ciężkiej roboty” – warto upowszechniać tę prawdę i tworzyć kult pracy, no i oszczędności zamiast cwaniactwa i specjalnych okazji

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.