Dzień Dobrej Oceny

Dzień 3 czerwca uczyniono Dniem Dobrej Oceny. Jedynka Polskiego Radia wplotła ten temat w treść dzisiejszej audycji Sygnały Dnia i dzięki temu wiem o samym święcie jak i coś niecoś o ocenianiu. Oto słowa zachęty ze strony redaktorów PR do słuchania audycji i dyskutowania: – Komu by Państwo ją wystawili, może sobie… Dziś Dzień Dobrej Oceny. Dziś zatem także w Sygnałach spróbujemy dobrze ocenić to, co nas otacza, choć nie zawsze jest to proste, bo często łatwiej krytykować niż chwalić;) Bezpieczniej zatem jest chwalić siebie samego niż innych...

Z telefonów, SMS-ów i e-maili, a także z ogólnego wydźwięku tej audycji wynika wiele ciekawych i wartych przemyślenia aspektów oceniania, chociaż rozmówcy skupili się głównie na ocenie prowadzących tę audycję. Temat oceniania – jak się powszechnie uważa – najbardziej związany jest z nauką, a więc szkołą i studiami, bo tam ocenianie jest najbardziej traumatycznym dla uczniów i studentów przeżyciem. Nauczyciele doceniając znaczenie tego aspektu pracy szkoły czynią naprawdę wiele dla zmiany sposobu oceniania na przyjazny uczniowi i przynoszący wszystkim uczestnikom procesu nauczania tak potrzebnej informacji zwrotnej. O szkolnym ocenianiu możemy poczytać w pierwszym lepszym tekście na jaki natrafimy w przeglądarce. Choćby tu: http://www.profesor.pl/mat/pd1/pd1_sokolowska_030310.pdf

Na temat Dnia dobrej Oceny wypowiedzieli się uczniowie LO nr 1 W Rzeszowie” Sprawdziany powinny być w tym dniu proste, a odpytki przy tablicy mniej stresujące … Nie wypada stawiać jedynek 🙂 … Po szkolnemu, prawda?
…Nie oceniam tej wypowiedzi, bo nie wiem czy byłaby to Dobra Ocena o jaką dzisiaj chodzi. Pozostańmy przy młodych, którzy w dzisiejszej polityce zafundowali nam najczęściej używany slogan: Żądamy zmiany!  Warto zastanowić się jak oni oceniają świat ludzi dorosłych, bo jeśli urządzą nam życie publiczne na swoją modłę, to… No właśnie. Co wtedy będzie?

Oto jednostkowy przykład na jaki natrafiłem na swoim blogu w komentarzach sprzed 3 lat. Wtedy mało kto zwrócił na niego uwagę. Pomyślałem, że warto przypomnieć ocenę świata dorosłych dokonaną przez 17-latkę:

Rankiem 3 czerwca 2012 r. Onet polecił w dziale „Waszym zdaniem” wypowiedź 17- latki prowadzącej bloga, jak widać z dużym sukcesem. Ponieważ dotyczy poruszanych tu tematów postanowiłem Was zaprosić do niej. Oto jej wypowiedź:
„Nie ważne ile masz lat. Kiedy byłam małą dziewczynką wydawało mi się, że świat dorosłych jest kosmiczny. Że trzeba przejść przez coś, żeby tam się dostać (…) W moim mniemaniu dorosłość oznaczała wiek powyżej 25 lat. Wtedy już większość ludzi miała swój dom, rodzinę, dzieci (…) To wszystko wydawało mi się wtedy takie odległe. Zawsze dzieliłam ludzi na młodych i starych. Młodzi, to były te osoby, z którymi mogłam się bawić i rozmawiać, natomiast osoby stare, to te, które mają swoje rodziny i żyją w swoim świecie. Ostatnio poznałam ludzi, którzy byli dużo starsi ode mnie: o 10, 15, 20 lat. Wiecie co ich łączyło? To, że każda z tych osób nie była do końca szczęśliwa. Każdą z nich ktoś skrzywdził i każda z nich coś straciła. I przede wszystkim każda z nich potrzebowała wysłuchania, rozmowy i wsparcia. Byłam pod wrażeniem, że z tymi wszystkimi ludźmi mogłam porozmawiać. I to oni tego chcieli. To oni zaczynali rozmowę. Dziwne, wiedzieli ile mam lat. Niespełna 18. Przy ich problemach moje wydały mi się być błahe. Kiedy skończyli mówić, stwierdzili, że nie wiedzą dlaczego mi to mówią, ale jest im lepiej. Tego potrzebowali, a wokół nie mieli nikogo, z kim mogliby najzwyczajniej w świecie pogadać. Byli tacy, którzy po wielu latach małżeństwa dochodzili do wniosku, że nigdy nie byli szczęśliwi. Żona albo mąż nawzajem się okłamywali. Pojawiali się ludzie, którzy mają dzieci, stałą pracę… Dla mnie to było coś niezwykłego. Ten kosmiczny świat był taki jak mój. Myślałam, że dorosłość wygląda inaczej. A tak naprawdę 18, 28 czy 38 lat znaczy prawie to samo. Nawet problemy nie są inne. Kiedyś sądziłam, że najczęściej nastolatkom w głowie zdradzanie, oszukiwanie etc. Pomyliłam się jak cholercia. Kłótnie o byle co, sprzeczki. Nawet te koleżeńskie – wszystkie takie same. Świat dorosłych od młodych nie różni się zbytnio. No poza tym, że my jeszcze nie musimy ciężko pracować. I teraz nie dziwię się osobom, które mają 50 lat i nagle stwierdzają, że mają gdzieś to, w jakim są wieku i postanawiają robić to, na co maj ochotę. Przecież to też ludzie. I wiecie co jeszcze? Dorośli czasami zachowują się gorzej niż my – młodzi. I tak naprawdę nie ważne ile mamy lat, ważne czy potrafimy coś zrozumieć i zachowywać się odpowiednio. Ciekawe, prawda? I jeszcze jedno. W Dniu Matki zamieszczono w kalendarzu sentencję: ”Szczęśliwe domowe środowisko, to zbiorowa samotność kilku wybranych dusz”. Georges Duhamel. Gdy głośno zastanawiałem się dlaczego redaktorzy akurat w Dniu Matki zamieścili taką sentencję, moje dziewczyny nie wykazały zainteresowania tym tematem ani nie dostrzegały w tekście gorzkiej prawdy .Ja ją dostrzegam i myślę, że jest godna przemyślenia”

Ocena świata ludzi poznanych przez dziewczynę, według mnie jest obiektywna. Czy ta jedna wypowiedź, to  wystarczająca próba aby powiedzieć, że wszyscy nastolatkowi mają w sobie wystarczająco dużo empatii i obiektywizmu, aby za Korczakiem uznać że:

 • Nie ma dzieci – są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć. Pamiętaj, że my ich nie znamy.
  Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia.

Zakres tematyczny „Dobrej Oceny” jest niezmiernie szeroki. Pomieścimy tu pracę zawodową i wszelkie oceny dokonywane na ścieżce kariery zawodowej każdego z nas. Znajdziemy miejsce do oceny ludzi, z którymi zetknął nas los od nauczyciela, lekarza, księdza, policjanta, aż po polityka. Oceniamy ich bez wysłuchania racji, treści zarządzeń, procedur jakimi się kierują. Czy zawsze jest to dobra ocena?

Na koniec fragment wypowiedzi ks. Józefa Jachimiaka z jakiegoś kazania, które gdzieś i kiedyś wygłosił:
– Nie oceniajmy ludzi. Nie odbierajmy im szansy stania się lepszymi. Każdy ma takie prawo. Pan Jezus nie przychodził do ideałów. Przychodził do takich ludzi jak i my jesteśmy i wybaczał im wszelkie grzechy. Czy człowiek ma prawo oceniając kogoś stawiać się na miejscu Boga?

Czy ja mogę zwrócić się do Państwa o ocenę tego, co napisałem. Liczę na Dobrą Ocenę, wszak mamy dzisiaj Dzień Dobrej Oceny

23 uwagi do wpisu “Dzień Dobrej Oceny

 1. Oczekujesz dobrej oceny? No to ją masz. Ale czy to jest miarodajne? Przypadkowo byłem kiedyś krótko na Koszarowej „belfrem”. I już później nie byłem. Cale szczęście. Trzeba mieć powołanie i zdrowie. W moim życiu, a uczyłem się przez 18,5 roku, o oceny zbytnio nie walczyłem. Im byłem starszy tym było lepiej. Tych ocen „po nowemu” jakoś nie trawię. Jedynki nie są dla mnie zrozumiałe. Stara skala ocen mi odpowiada. A tak w ogóle to wszystkim uczącym się życzę pozytywnych i bardzo dobrych ocen. Nauczycielom życzę refleksji nad tym co robią. Bo oczywistym jest, że od tego jak tą wiedzę podadzą BARDZO DUŻO zależy. No i trochę serca w tej zabawie nie zaszkodzi. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • Dziękuję Jędrku za komentarz.
   Ja prosiłem o to co następuje: „A czy ja mogę zwrócić się do Państwa o ocenę tego, co napisałem”. Nie proszę o ocenę moich kompetencji nauczycielskich. Obok tekstu jest przycisk „Oceń blog”
   zapraszam tam do ocen i wypowiedzi.
   Pozdrawiam Ciebie wszystkich, którzy tu zaglądają

   Polubienie

   • W dwóch pierwszych zdaniach dałem odpowiedź. Ja mogę tylko tyle, tak to jest bardzo ważny temat. Dotyczy wszystkich, warto o nim mówić. Jeśli o szkolny wymiar idzie, nie potrafię wiele, stąd moja ogólna konstatacja. Przyjacielu, mierzę siły na zamiary. A Ty pisz bo masz ku temu predyspozycje i wiedzę. I to serce, na którym mi tak zależy. Pozdrawiam. 🙂

    Polubione przez 1 osoba

 2. Oceniłam! Cieszę się, że mogłam zostawić swój ślad. Ocena celująca.
  Według mnie każda ocena powinna być mądrze wyważona. Za często oceniamy i pod wpływem chwili.Te oceny są wtedy mało zrównoważone. Pozdrowienia i serdeczności.

  Polubione przez 1 osoba

  • Ta ocena nie jest pod wpływem chwili. Często tu zaglądam i mam o czym myśleć. Nie muszę się ze wszystkim zgadzać, bo nie o to chodzi. Jeśli tematy zmuszają do przemyśleń, wysuwania wniosków, czy przewartościowania dawnych, to dla mnie jest cenne, ponadczasowe i ponad podziałami. Życie nie ma czarno – białych barw, jak chcą niektórzy, ma wiele odcieni, Trzeba wyrozumiałości, tolerancji, kompromisu. Ten blog tego uczy. Zastanawiania się, a nie narzucania swoich poglądów. Ja to tak odbieram. Pozdrawiam serdecznie.

   Polubione przez 1 osoba

 3. Nie mnie oceniać, wszak sam napisałeś że; „zakres tematyczny „Dobrej Oceny” jest niezmiernie szeroki”. Nie mam żadnych podstaw i kwalifikacji do oceny kogokolwiek. Mogę jedynie wyrazić swoje zdanie, o jakże wąskim polu widzenia; zatem będzie to ocena bardzo subiektywna i….niesprawiedliwa. Tatulu – jakież to będzie miało znaczenie czy wystawię Ci ocenę celująco bądź czy inną, kiedy nie jestem profesjonalistą. Poza tym nawet nie wiem gdzie tą ocenę mogłabym wpisać [wystawić}?
  Gdybym nie ceniła sobie Twego wysiłku w opracowywaniu notek na blogu, to bym tu nie zaglądała i nie komentowała.
  pozdrawiam serdecznie

  Polubione przez 1 osoba

 4. Jak byłam nastolatką też wydawało mi się że w wieku 22-25 lat to będę miała już dzieci, własny dom i w ogóle będzie kolorowo, niestety życie szybko sprowadziło mnie do pionu i teraz mając 30 lat owszem dziecko mam ale wcale nie jest kolorowo i jednak tęsknie to za byciem beztroską nastolatką.

  Polubione przez 1 osoba

 5. Czapki z głów przed Tatulem i jego blogiem. Już nie jeden raz pisałam, że bardzo wysoko cenię Twoje wypowiedzi Tatul i jestem dumna, że czytasz i komentujesz moje publikacje. Za co jeszcze cenię Cię bardzo wysoko? Mianowicie za to, że pomimo często odmiennych zdań na ten sam temat, nie obrażasz się. Umiesz cenić innych, właśnie za inność jaką prezentują w komentarzach, czy postach. Tak potrafią postępować tylko ludzie dużego formatu. „Maluszk” robią zwrot w tył i opuszczają blog, który nie wpasowuje się w ich formę i wizję świata. Dziękuję, że mogłam Cię poznać Tatul.

  Młodzi korygują swoje wyobrażenie o życiu, łatwości zawojowania świata i ludzi wraz z upływem lat. Kiedy są bardzo młodzi myślą, że życie, to bułka z masłem. Wystarczy ją zjeść. Wraz z upływem lat, przekonują się, że czym innym jest tylko myślenie o samodzielnym życiu, a czym innym już to prawdziwe życie i problemy, którym trzeba stawić czoła samemu, bez pomocy rodziców.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  Polubione przez 1 osoba

   • Dziękuję Siostrze za tak miłe słowa.
    Niestety komputer wciąż płata mi figle. Liczę na to, że z okazji urodzin, tak jak kiedyś sprezentowano mi bloga o tej wdzięcznej nazwie, tak teraz dostanę komputer spełniający moje oczekiwania. Chętnie zapłacę.
    Co do pisowni słowa tatul, to proszę spojrzeć na mój avatar – tam stoi słówko „tatul” pisane przez małe P – to przez skromność.
    Pozdrawiam serdecznie

    Polubienie

 6. Reblogged this on Tatulowe opowieści i skomentował(a):

  Ocenianie innych mamy w genach. Potwierdza to treść rozmów prowadzonych przez zwykłych ludzi. Mówi o tym choćby powiedzonko: „Do rozmowy potrzeba nam trzech (troje) ludzi. Dwie rozmawiające i ta trzecia, o której się rozmawia

  Polubienie

 7. W dawnych dobrych, i niesłusznie minionych czasach, Kodeks Pracy wymagał, aby pracodawca oceniał pracownika (oczywiście z wpisem do akt!) minimum raz do roku. Na szczęście przepis pozostał w większości martwy, a obecnie – co staje się zrozumiałe, że kapitalizm przejmuje zwyczaje socjalizmu – stosowany jest tylko w silnych korporacjach zawodowych.
  Najchętniej więc nadal oceniamy innych, ale poza ich oczami. Gdy jednak mamy potwierdzić, naszą opinię, np. w sądzie, albo na piśmie, to wtedy pojawia się problem związany z odpowiedzialnością i moralność Kalego triumfuje.
  Czasami jest to jednak także trudność z doborem kryteriów do oceny, bo przecież nie ma analogicznych sytuacji, środowisk, stanów psychicznych, związków przyczynowo skutkowych, itd., itp. na tle których oceniamy daną osobę. Gdyby zresztą kryteria oceny były idealne, to nie ma żadnej gwarancji, że ten sam człowiek, w tych samych okolicznościach, tylko w innym miejscu i czasie, zachowa się w podobny sposób. Bo człowiek to wielka niewiadoma, nawet dla samego siebie. 😉 😀

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.