Vox populi, vox Dei…

Vox populi, vox Dei – głos ludu (to) głos Boga) –to popularna  sentencja, zgodnie z którą jednomyślna zgoda ludu była znakiem bożej woli. Praktyka ta pojawiała się we wczesnym chrześcijaństwie przy wyborze biskupów i papieży, a także przy kanonizacji – czytam w Wikipedii. Chrześcijanie wiedzą jakie święto obchodził wczoraj, a więc w dniu wyborów prezydenckich kościół powszechny. Było to Święto Zesłania Ducha Świętego. Każdy, kto był wczoraj w kościele miał okazję wielokrotnie usłyszeć w homiliach i w pieśniach słynne słowa jakich użył w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski nasz papież, święty Jan Paweł II:
„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi – tej ziemi…”
Wczorajsze modlitwy zostały wysłuchane również w ten szczególny sposób, że większość wyborców idąc „po kościele” do lokali komisji wyborczych, – a na wsi to niemal reguła – nie miała wątpliwości i wybrała nowego prezydenta, który jak głosił w kampanii będzie spełniał to właśnie nadrzędne zadanie. Będzie zmieniał oblicze Polski.

Składamy mu gratulacje i życzymy pomocy Opatrzności Bożej w spełnianiu obietnic wyborczych.

44 uwagi do wpisu “Vox populi, vox Dei…

  • I ja nie wierze w spelnienie obietnic, nawet przy pomocy Opatrznosci Bozej, bo do ich spelnienia potrzeba srodkow finansowych …. a nie milosierdzia!
   Mam nadzieje, ze Ci ktorzy uwierzyli w obietnice „lepszego jutra” doczekaja tego i nie beda musili doznac jeszcze jedngo zawodu i rozterki.
   Gratuluje p. Andrzejowi Dudzie sukcesu wyborczego, bo jest czego!!!

   Polubienie

   • Gdyby nie „bunczuczni” to dzisiaj nie musielibysmy sie „sprzeczac” o to czy wlasciwa osoba zostala wybrana Prezydentem. Mielibysmy Prezesa Rady Ministrow wybranego na Krajowym Zjezdzie PZPR;-))
    Dziekuje wszystkim „bunczucznym” za to co dla nas zrobili i za to co teraz mamy. A to ze chcemy wiecej i lepiej ….. to juz inna prawa kaloszy i zadanie dla nowych …. „bunczucznych”

    Polubienie

   • ~Eva70 pisze:

    Ja też jestem wdzięczna tym „buńczucznym”, którym zawdzięczamy m. in. możliwość osobistego udziału w wyborach na ten najwyższy urząd w Państwie, ale nie sądzę, żeby obecni „buńczuczni” podzielali tę naszą wdzięczność i żeby w ogóle można tyło to, co się kryje za ich wyborem określić takim pojęciem.

    Polubienie

  • ~Marek Jan pisze:

   „Jeśli pięćdziesiąt milionów ludzi mówi głupstwa, nie
   przestają one być głupstwami.”

   W polskim przypadku to coś chyba jeszcze gorszego, bo za głupotą stoi wiara w cuda w szczególności to, że prezydent zrealizuje czcze wyborcze obietnice wyciągając królika z kapelusza.
   Żeby było jeszcze zabawniej, większość z tych jego obietnic, nie leży w kompetencjach prezydenta a więc z definicji nie mogą być one przez niego spełnione.

   Wiara w Bożą Opatrzność to słuszna i rozumna wiara, zważyć jednak trzeba fakt, że Bóg domaga się od swego ludu roztropności w działaniu i zdecydowanie potępia głupotę, w Biblii jest wiele rozdziałów na ten temat właśnie.

   Dobrym przykładem jest katastrofa smoleńska, która była ciężkim grzechem braku roztropności i jakoś Bóg cudu nie uczynił i nieubłaganych praw fizyki na czas lotu nie zawiesił.

   Polubienie

 1. ~MariaR pisze:

  Mam trochę obawy, czy to był vox Dei, skoro zgodnie z podaną definicją wymagana była jednomyślność wśród ludu. W naszym przypadku vox populi „podzielił się” prawie po połowie.
  Jeśli więc vox Dei jest z jedną połową „populi”, to czyj „vox” jest z tą drugą połową?

  Nowy prezydent zwyciężył głównie głosami ludzi z wykształceniem podstawowym i średnim, ludzie lepiej wykształceni w większości „opowiedzieli się” za „starym”. Czy to może coś znaczyć?
  Tak oczekiwany szybki postęp i rozwój kraju będą teraz tworzyć wraz z nowym prezydentem ci gorzej wykształceni?

  Trzeba jednak przyznać, że wczoraj bezpośrednio po ogłoszeniu wyników głosowania obaj prezydenci bardzo ładnie zachowywali się wobec siebie, swoich współpracowników i wyborców. Oby ta atmosfera utrzymała się jak najdłużej.

  Polubienie

 2. ~Marek Jan pisze:

  Im ktoś gorzej wykształcony, tym bardziej podatny na demagogię, czcze obietnice i przy tym bardziej skory do wiary w cuda.

  Jakoś trudno mi uwierzyć w „zbiorowa mądrość” wyboru tych niewykształconych lub słabo wykształconych.

  O postępie ( i o upadku) zawsze decydowały i decydują wykształcone elity a ci niewykształceni zwykle są jedynie narzędziem w ich rękach.

  W ekonomi cudów nie ma, ktoś za te prezydenckie obietnice zapłaci a po najbardziej po kulach dostają zwykle ci najmniej wykształceni i najmniej zamożni.

  Nie wiem zatem czy przypadkiem owymi wyborami właśnie ta większość nie ukręciła sobie przy okazji tęgiego batoga na własny tyłek.

  Zwłaszcza, że nowo wybrany prezydent przy każdej okazji deklarował, że słowa dotrzymuje.
  Może lepiej by było, by taki „słowny” nie był, w praktyce sprawowania władzy prezydenckiej.

  Polubienie

 3. Piękna rozmowa się toczy. Tak ma być w przyszłości. Kampania przedwyborcza do parlamentu będzie już mertoryczna i konstruktywna. Żadnych ataków ad personam nie będzie, tylko troska o ten nasz biedny, zniszczony do cna kraj, o rozsprzedaną po złodziejsku gospodarkę, o rozkaradzione i zmarnowane dobra rodowe o…
  Ale nie mąćmy sobie radości z naszego wyczynu. Dzisiaj świetujemy. Na 18-tą zapowiedziano ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów.
  Nie przegapcie

  Polubienie

 4. Mądrości nie nabywa się przez wykształcenie wyższe, o tym wielu zapomina. Mądrych ludzi mamy właśnie czasem więcej wśród prostego ludu z wykształceniem zawodowym , a ta nasza rodzima ,,inteligencja” ma niestety jedynie często wielkie mniemanie o sobie. Podobnie jak dawniej szlachta w Polsce i magnateria To jakiś nasz narodowy garb z którym nie potrafimy się uporać.Ta pogarda dla prostego ludu..co za głupota i pycha takie myślenie..

  Polubienie

  • ~MariaR pisze:

   Myślę, że wykształcenie mądrości nie przeszkadza, a nawet wprost przeciwnie. No i człowiek niezbyt mądry chyba nie za bardzo może się wyżej wykształcić, bo po prostu zwyczajnie nie da rady oraz nie czuje takiej potrzeby.
   Ale skoro to mądrość jest atrybutem prostego ludu, to nie bardzo rozumiem po co taki run młodych ludzi na wyższe uczelnie? I marzenia wielu rodziców, poparte wieloletnimi wyrzeczeniami, żeby jednak swoje dzieci wykształcić.

   Prawda jest taka, że za Komorowskim głosowali głównie ci, którzy na przemianach ostatniego ćwierćwiecza najwięcej skorzystali i odnieśli sukcesy, w tym przede wszystkim ludzie wyżej wykształceni. Tak wynika ze statystyk dot. ostatnich wyborów.
   Za Dudą głosowali przede wszystkim robotnicy, bezrobotni, rolnicy, uczniowie i studenci. Czyli ci, którzy najmniej skorzystali (lub nie mają nadziei, że potrafią skorzystać) na tych zmianach ustrojowych. Na mapie Polski Duda wygrał na „ścianie wschodniej”, Podkarpaciu, w Świętokrzyskim, czyli tzw. Polsce B (od lat biedniejszej, bardziej zacofanej gospodarczo, zapewne też mniej wykształconej itd.)
   No takie są niestety obiektywne fakty.

   Jest takie przysłowie: „czegoś biedny boś głupi, czegoś głupi, boś biedny”. Coś w tym jednak jest. Tyle, że o mądrości nic w nim nie ma. O wykształceniu zresztą też.

   Polubienie

   • Do MariiR

    czasem w prostej wiejskiej babuszce, w zwykłych ludziach ,(a taką była moja Babcia) są całe pokłady mądrości, z których aż chce się czerpać… a często nie ma się najmniejszej ochoty czerpać z tego co jest w tych wyuczonych i niby inteligentnych… jest wielu ludzi błyskotliwych, sprytnych o których się mówi, że są inteligentni, choć nie koniecznie postępują mądrze, i wielu wyuczonych profesorów z wielkimi głowami, których niestety często ta wiedza zamienia w nadęte i niedostępne osoby, równie nieporadne w wielu sprawach, jak człowiek bez wykształcenia, a często nawet bardziej nieporadne… oczywiście to nie reguła, na szczęście jest różnie… w ogóle to zastanawiam się, czy nie upadłam na głowę, że zabieram się za taki temat,

    Polubienie

 5. ~Kneź Okrutnik pisze:

  Znalazłem na facebooku, niechcący zupełnie, wypowiedź Kuby Wątłego w reakcji na grafikę z napisem „Andrzej Duda nie jest moim prezydentem” udostępnioną przez grupę „Zrobimy wszystko, aby PiS nie wrócił już do władzy!” i pozwolę sobie ją zacytować, bo się z nią całkowicie zgadzam:

  Zaczęła się ultra żenada. No to słuchać chamy od lewa do prawa bo będę tłumaczyć to co tłumaczę przy każdych wyborach prezydenckich:
  ANDRZEJ DUDA JEST MOIM PREZYDENTEM.
  To nie jest facet z mojej bajki tak jak z mojej bajki nie jest PiSuar. Ale to JEST MÓJ PREZYDENT tak jak moimi Prezydentami byli wszyscy Jego poprzednicy wybrani w demokratycznych wyborach. Póki co taką mamy demokrację zatem wybieramy według jej prawidłowości. I mordy w kubeł szczeniaki dla których demokratycznie jest tylko wtedy gdy ich jest na wierzchu.
  Dla pewności powtórzę to dziś w Telewizja Superstacja o godz 20:40. I pewnie będę to powtarzać jeszcze długo. Skądkolwiek jesteście i jakiekolwiek macie poglądy. Chamy. Jeśli nie jarzycie tego co napisałem wyżej to wasze poglądy na cokolwiek są warte mniej niż zawartość szambiarki.
  Jakub Wątły

  Polubienie

  • Kneziu, mam wrażenie, że traktowanie władzy z wyboru zawsze miało taki charakter jaki prezentuje ten pan. (Pierwszy raz o nim słyszę). To była ocztywista oczywistość – jak mawiał pewien klasyk.
   Dopiero celowe działanie owego klasyka sprawiło, że jego środowisko nie uznawało wciąż jeszcze urzędującego prezydenta mimo, że posiadał mandat z demokratycznych wyborów .
   Nie powinien się dziwić inaczej myślącym, bo takie podejście nie wyszło od obywateli. Zdaje się, że obecna koalicja wkrótce stanie się opozycją i wtedy będzie z lubością korzystała z arsenału haków, ataków, który do życia publicznego wprowadził ów pan.
   Nie może być inaczej gdyż tak właśnie zbudowano obóz władzy.
   Ciekawe czasy nastają

   Polubienie

   • ~Kneź Okrutnik pisze:

    Chyba źle zrozumiałeś to co napisałem, bo To Jakub Wątły protestuje przeciwko takim zachowaniom.
    Autor tej wypowiedzi jest dziennikarzem Superstacji i słynie z ostrych wypowiedzi, ale tym razem chyba miał rację?

    Polubienie

   • Ja uznaję Prezydenta Elekta.
    Napisałem przecież:
    „Składamy mu gratulacje i życzymy pomocy Opatrzności Bożej w spełnianiu obietnic wyborczych.”
    Niech mu (im) się władza pójdzie w smak – jak śpiewał Okudżawa i jego naśladowcy:

    Polubienie

   • ~Marek Jan pisze:

    Tatulu, ten cytowany wyżej red. Wątły, jest nie tylko wątły intelektualnie ale i do tego chamski.

    Gdyby miał dobrą pamieć, to by sobie przypomniał jak PiS i prezes Kaczyński ignorowali Komorowskiego po wyborach na zasadzie : co to za przedstawiciel narodu, skoro tylko jedna czwarta narodu go poparła ( i to jaka – ludność polsko – języczną a nie prawdziwi Polacy jakimi oni są – że tak zacytuję przy okazji toruńską ostoję medialna pisokracji).

    Aliści teraz jest dokładnie tak samo : Duda wygrał wybory zaledwie trzema procentami głosów, połowa ludzi do wyborów nie poszła a jedna czwarta mniej więcej, głosowała na Komorowskiego.

    Duda prezydentem wszystkich Polaków? A taki Kozakiewicza gest !

    Jest prezydentem zaledwie jednej czwartej Polaków.

    I na tej samej zasadzie można tym ryczącym z entuzjazmu powiedzieć i tym popierającym i wyrażającym się w stylu red. Wątłego – jesteście mniejszością – większość narodu was olewa a jedna czwarta jest przeciw wam.

    Jeszcze do niedawna zdaniem opcji, którą reprezentuje pan Duda, byliśmy kondominium niemiecko – ruskim, w którym fałszuje się wybory, a teraz już ni z gruchy ni z pietruchy, jesteśmy krajem demokratycznym, te wybory już sfałszowane nie są, bo wygrał kandydat rodem z PiSu?
    Panu Wątłemu można więc pokazać po raz drugi gest Kozakiewicza i kółko na czole też by mu pokazać należało.

    I o filozofii Kalego przypomnieć, bo z pamięcią u red. Wątłego, też wątlutko jest.

    Polubienie

 6. ~Marek Jan pisze:

  Trzeba tu przy okazji przypomnieć, że prezydent to nie tylko osoba taka czy inna, ale urząd państwowy.

  I tylko z tym się można zgodzić, urząd prezydenta ma Polskę godnie i należycie reprezentować tu, gdzie powinien i tak jak powinien i z tego tytułu należy mu się szacunek.

  Nasuwa się jednak pytanie: na ile panu Dudzie uda się pełnić należycie ten urząd, skoro nadal jego opcja będzie głosić to, co głosi o polskim państwie?
  Czy przypadkiem nie jest to już na wstępie ośmieszanie i poniżanie urzędu, który ów pan obejmuje?

  Wszak został wybrany prezydentem niemiecko ruskiego kondominium, w którym bardzo źle jest z demokracją a właściwie panuje tu totalitaryzm, wybory są fałszowane (słowa ojca Rydzyka), gdzie o demokracji i wolności można jedynie pomarzyć, śpiewając chóralnie i rzewnie o zwrocie wolnej ojczyzny?

  Polubienie

  • ~Kneź Okrutnik pisze:

   Marku Janie, jeszcze nie wiemy czy będzie godnie reprezentował. To wyjdzie dopiero z czasem. Natomiast warto zadbać o to, żeby samemu zachować się godnie, bo z tym bywa różnie. I nie wystarczy opluć przeciwnika politycznego, bo w gruncie rzeczy absolutna przewaga głosujących (bez względu na opcję), stara się uczciwie pracować, zapewnić rodzinie byt i powodzenie naszej ojczyźnie. Kto by inaczej twierdził ten raczej żyje w innej rzeczywistości. Oczywiście są ludzie zwiedzeni przez partyjne kanalie i specjalistów od szczucia, ale tych należy przekonywać i nie ulegać prowokacjom, dając przykład innym. Nie sztuka się zapienić wściekłością i szaleć z pianą na ustach, ale sztuką jest zachować spokój i nie szukać sobie wrogów na siłę. Kto jest oczadziały partyjną propagandą temu już niewiele pomoże.

   Polubienie

 7. Uważam, że Tatul prezentuje wyważone, przemyślane opinie i sądy z racji zapewne doświadczeń życiowych. Skoro tak wybraliśmy, to mamy to, co mamy. Pozdrawiam serdecznie.

  Polubienie

 8. ~Marek Jan pisze:

  Kneziu,
  Komorowski nie jest z mojej bajki ale dużo bardziej z niej nie jest Duda i jego formacja, pełna zakłamania, obłudy, hipokryzji i czczych na wielką skalę udzielanych obietnic nie do zrealizowania, bez horrendalnych kosztów społecznych i dalszego potężnego zadłużenia Polski.

  Na całe nasze szczęście polska gospodarka jest już na tyle rozwinięta i niezależna od politykierów wszelkiej maści, że nie mogą już zbyt wiele w niej spieprzyć, choć jak się bardzo uprą i będą w tym konsekwentni ( czego obawiam się najbardziej) to może się stać to, co najgorsze, obserwowane w wariancie greckim.
  A wcale nam do tego wariantu tak daleko nie jest. Gdyby komukolwiek udało się zrealizować wyborcze obietnice Dudy, bardzo szybko ten właśnie grecki wariant osiągniemy.
  I wtedy być może, choć nie na pewno, otworzą się oczy zdumionym masom, bo masy będą musiały te rachunki wyrównywać przez wiele pokoleń.
  Można oczywiście tego nie dostrzegać i żyć mrzonkami, że jakoś to będzie, ale tak to już jest, że ci co żyją złudzeniami i mrzonkami na tym świecie, najmocniej obrywają po kulach.

  Polubienie

 9. Tatulu – szanuję Twoje wyważone zdanie, ale czasami odnoszę wrażenie, że jesteś „za” a nawet „przeciw”. Podobno nie wystarczy być letnim w danej kwestii; trzeba być albo gorącym albo zimnym. Do czego zmierzam; raz deklarujesz że masz takie samo zdanie jak MJ; a innym razem szanujesz wolę wyborców wyrażając bardzo pobożne życzenia; „Składamy mu gratulacje i życzymy pomocy Opatrzności Bożej w spełnianiu obietnic wyborczych.” zastanawiam się – na ile te życzenia są szczere, przy opinii MJ; który z góry w czambuł potępia wszystko, łącznie z pogardą dla wyborców, nie wspominając o pogardzie dla słuchaczy pewnego radia, a więc i dla siebie, bo także musi go słuchać skoro wie, co nadaje i co tam mówią, powołując się na to w swych argumentach.
  Trochę mi go żal prezydenta elekta p.Dudy, bo jeszcze nei zaczął urzędować a już rzucają mu kłody pod nogi i …prorokują;;

  „Kadencja Dudy to będzie zmarnowany czas. Będziemy go marginalizować na każdym kroku, utrudniać i bojkotować każdą aktywność;, uprzykrzać sprawowanie urzędu na każdym polu aktywności;, wyśmiewać i marginalizować medialnie jak Lecha K. Trochę szkoda tych 5 lat. Może uda się go przeczekać tak, aby nic nie zrobił, a może nawet sam zrezygnuje jak zobaczy że wszędzie ma opór. :)”

  Skoro Tatulu szczerze życzysz prezydentowi elektowi „życzymy pomocy Opatrzności Bożej” to nie możesz podzielasz poglądów i opinii MJ; gdyż to przeczy biblijnej zasadzie; „po OWOCACH poznamy”. A o jakich owocach można mówić na starcie danego etapu życia? Znamy owoce działalności byłego prezydenta i to one przyczyniły się do jego klęski wyborczej, lecz owoców prezydentury p.Dudy nie znamy i takie krakanie „rozdziobią nas kruki i wrony ” przez to krakanie, niczego dobrego nie wróży. Skoro MJ najmądrzejszy, wykształcony, inteligentny; taki „och i ach” to niech kandyduje na prezydenta; na pewno dokona cudu i uratuje kraj przed zapaścią oraz naprawi cudem to, co jego „pupile” spieprzyli;
  po co sobie strzępi język krakaniem? tu potrzeba cudu między innymi po to aby takich krzykaczy unieszkodliwić, bo odbierają ludziom nadzieję i chęć do działania dla dobra kraju. Która strona prezentuje język miłości bliźniego? każda sroka swój ogon chwali byle do koryta się dorwali, i na ludzkiej naiwności żerowali ; a kiedy wyborcy uznali; BASTA, to nagle ta kasta oczernianiem, komentarzami i pomówieniami już na starcie chcą człowieka zniechęcić do działania byle ich racja byłą na wierzchu.
  Co za kraj…co za ludzie…co za mentalność…poza końcem swego nosa nic więcej nie widzą, a to grozi zezem. BOŻE CHROŃ POLSKĘ przed takimi autorytetami.

  Polubienie

 10. P.S. dla ateistów i agnostyków to nie ma znaczenia żadnego, lecz chrześcijanie powinni zauważyć, że II tura wyborów prezydenckich odbyła się w święto Zesłania Ducha Św. [dary Ducha Św.] zaś zaprzysiężenie nowego prezydenta odbędzie się 6 sierpnia czyli w święto Przemienienia Pańskiego. Choćby tylko te znaki [zbieg okoliczności] powinny być dla nas wierzących i Bogu ufających taką nadzieją; że „co niemożliwe u ludzi to możliwe u Boga”. Czyż nie doświadczyliśmy tego już w przeszłości, gdy J.P.II wołał; „niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi – tej ziemi”? to wołanie zostało wysłuchane, bowiem to co wówczas wydawało się niemożliwe stało się realne> runęła komuna. Okazuje się, że łatwiej Duchowi Św. jest ruszyć bryłę z posad świata niż zmienić mentalność ludzką i wieczne niezadowolenie, a przecież „jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził”.

  Polubienie

  • O tym właśnie cudzie pisałem w krytykowanym przez Ciebie tekście Basiu. Duch Święty pomógł jedenemu z kandydatów w uzyskaniu prezydentury, a do tego jak jeszcze otrzyma on wsparcie w dniu zaprzysiężenia, to będziemy mieli powszechną szczęśliwość. Będziemy czekać na czyny.
   Tymczasem, właśnie w tej chwili gdy to piszę zakończyła się w Radio Maryja króciutka audycja pt: Przegląd codziennej prasy polskiej. Kobiecy głos omówił trzy artykuły z Naszego Dziennika i na tym się zakończyło omówienie niektórych wybranych artykułów z prasy polskiej.
   Potrafisz mi wytłumaczyć ten fenomen używany od lat do kształtowania opinii Polaków?

   Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    Nie odnoszę Tatulu takiego wrażenia, ze to Duch Św. pomagał w zwycięstwie. Duch św. raczej nie staje za kłamliwymi obietnicami bez pokrycia, za obłudnymi wyborcami, którzy przy wyborach kierowali się taką oto pokrętną logiką – Duda mi nie odpowiada, ale zagłosuję na niego bo tym „dokopię” i ukarzę Komorowskiego. Bo nie ukrywajmy, zdecydowana większość oddanych na Dudę głosów była głosami, nawet nie tyle przeciw Komorowskiemu, co przeciwko PO. Co bowiem takiego się stało, że w ciągu zaledwie kilku tygodni tak wysokie (ok. 70%)długotrwałe zaufanie społeczeństwa do Komorowskiego spadło tak drastycznie?

    Czy Duch św. nie wymaga żeby było: tak-tak i nie-nie, a nie: nie ale tak?

    Polubienie

   • Tatulu > nie potrafię Ci wytłumaczyć fenomenu kształtowania opinii Polaków w oparciu o R.M czy też w oparciu o Nasz Dziennik, gdyż nie słucham Radia Maryja oraz przysięgam- nie miałam w ręku ani jednego egzemplarza Naszego Dziennika. Mojej opinii te media na pewno nie kształtują. TV Trwam czasami włączam o godz. 21;00 na Apel Jasnogórski. Aby była powszechna szczęśliwość potrzeba powszechnego poparcia i zaangażowania, a nie tylko czekania na cudze czyny, czyli na mannę z nieba. Z reguły każdemu człowiekowi daje się drugą szanse, zaś NIEKTÓRZY prezydentowi elektowi nawet pierwszej szansy nie chcą dać, tylko z góry go ubiją i nim pogardzają. To jest podłe, niegodne człowieka, a gdyby tylko mogli to już by nóż wsadzili w plecy.
    Tatulu> podobno [tak mówi polskie przysłowie] „modlitwą i pracą ludzie się bogacą”, a nie czekaniem na cud Dudy, na którego nb. nie głosowali, ale cudu od niego oczekują. Przypominasz sobie film „Wyjście awaryjne” gdzie Bożena Dykiel mówi „podłość ludzka nie zna granic”? Tak właśnie oceniam oczekiwania i wymagania wobec prezydenta elekta. Według mnie jest to nieludzkie. pozdrawiam

    Polubienie

   • Polacy nie oczekują od Dudy cudów. Wymagają, żeby zastopował dalsze rozwalanie kraju. Żeby nie dopuścił do prywatyzacji Lasów Państwowych, żeby nie pozwolił na sprzedaż polskiej ziemi już od przyszłego roku zagranicznym obywatelom, żeby uniemożliwił zamknięcie ostatnich zakładów, jak kopalnie (z których utrzymują się całe miasta) i żeby powstrzymał wzrost obciążeń zwykłych obywateli na korzyść kapitału zagranicznego czy banków. Powstrzymanie tego wszystkiego oznacza STABILIZACJĘ. A stabilizacja oznacza, że może nie będzie lepiej, ale chociaż nie będzie gorzej. A to już dużo.
    J.P.II > „Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać”.

    Polubienie

   • Kiedy czytam tego typu wypowiedzi zaczynam rozumiec dlaczego w Polsce jest tak jak jest!!!
    Kobieto w jakim swiecie Ty zyjesz??? Wszytkie Twoje „argumenty” sa wielka „populistyczna propaganda” i brakiem orientacji w otaczajacym nas swiecie!
    Zamknijcie granice, wyrzucie wszystkich zagranicznych inwestorow, ktorzy „rozgrabiaja” bogaty Kraj, wszystkie zagraniczne firmy, ktore „wykorzystuja biednych Obywateli”.
    Pootwierajcie na nowo stocznie i inne nierentowne zaklady pracy i problem bezrobocia zostanie rozwiazany raz za zawsze. Produkujcie, wytwarzajcie …. a nadwyzki skladujcie na ewentualne „przyszle potrzeby”.
    Z honorem oddajcie wszystkie dotacje, te z Unii i te wczesniejsze ze „zgnilego zachodu” na odbudowe zrujnowanej pokomunistycznej Polski. Budujcie pomniki Wielkim Bohaterom Narodowym …. i …. stancie sie … Wielkim Samodzielnym Krajem , na miare Korei Polnocnej.
    Powodzenia!!!

    Polubienie

   • Ina> świat w którym żyję wygląda tak; mieliśmy zakład pracy zatrudniający 4,5 tyś załogi; a była to kura znosząca „złote jajka” dla skarbu państwa i dająca chleb [bułki] ludziom. Zagraniczny inwestor dostał go gratis od rządu jako bonus do transakcji przy sprzedaży innego, większego zakładu. Zagraniczny właściciel na dzień dobry podniósł 3-krtonie cenę produktu z naszego zakładu, który i tak przynosił zyski i korzyści dla skarbu państwa. Gdyby ten zakład nabył polski kontrahent, za taki numer byłyby wielkie ogólnopolskie strajki, ale zagranicznemu nikt nie podskoczył. Obietnice wydawały się kuszące, podobnie jak odprawy dla górników -dostali gotową rybkę, a nie wędkę [pracę]. Rybkę zeżarli i teraz lament, bo przejrzeli na oczy, że zostali oszukani. Dziś nasz zakład zatrudnia zaledwie 1,5 tyś. osób. Już nie da się powrócić do poprzedniego stanu sprzed tej transakcji i odtworzyć miejsc pracy, jak nie da się Wisły zawrócić kijem. Co się stało z 3,0 tyś. załogi? starsza cześć przeszła na wcześniejszą emeryturę zaś młodsza część wyjechała na saksy. Miasto się wyludniło, a było kiedyś jednym z najlepiej rozwijających się. Moje dzieci także musiały gdzie indziej szukać pracy i chleba. Tak wygląda sprawa jednego, bardzo dobrze prosperującego zakładu pracy, który chyli się ku ..upadkowi. Załoga dziś już mocno schorowana [rak zbiera swoje żniwo; dożywają śr. do wieku 64 lat ], bo praca była w bardzo szkodliwych warunkach a tu służba zdrowia w zapaści.
    Niemalże każdy zagraniczny inwestor „wydoi” [wycycka] do cna, ile się da byle mieć jak największy zysk. Który liczyłby się z pracownikami??? My stanowimy jedynie tanią siłę roboczą.
    Tak wygląda świat, w którym przyszło mi żyć, a to i tak nasz zakład miał większe szczęście niż inne, które zostały zlikwidowane. Nie potrzebuję słuchać RM; ani czytać Naszego Dziennika; przez pryzmat swego przykładu widzę, jak wyprzedano nasze miejsca pracy, byle nachapać się przy żłobie, bo czarna dziura w budżecie coraz większa. Na moim blogu Czytelniczka zamieściła taki link;
    http://zenonzalewski.blogspot.com/2012/11/minister-przekretow-wasnosciowych.html
    Ile ostatnich afer zamieciono pod dywan??? Znasz tą wypowiedź;

    Bieńkowska: Praca za 6000 zł? Tylko idiota za tyle pracuje!

    http://www.fakt.pl/polityka/-6-tys-zl-tylko-idiota-za-tyle-pracuje-,artykuly,546578.html

    wobec takiego stanowiska europosłanki, większość Polaków to IDIOCI ! Podobnie o wyborcach tutaj wypowiadają się MJ oraz MR; co za autorytet, co pycha i buta? Brak szacunku dla człowieka ; wyborcy oraz prezydenta-elekta skłonił mnie do zabrania głosu tutaj. Bowiem „jaką miarą mierzysz, taką i tobie odmierzą”.
    Zatem skąd to zaskoczenie, że IDIOCI [ilu Polaków zarabia powyżej 6 tyś.zł??? czy MJ i MR, a jeśli nie to też są idioci] głosowali na Dudę.,

    Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    Przyznam, że taka logika jest dla mnie dość zaskakująca.
    Nieludzkie i podłe są oczekiwania wobec prezydenta-elekta, że spełni obietnice, które w kampanii na najwyższy urząd, świadomie lub nie (nie wiadomo co gorsze) ludziom składał.
    Za to zapewne godne, ludzkie, prawe i sprawiedliwe jest składanie obietnic (zwłaszcza ludziom będącym w trudnych sytuacjach materialnych), które nie leżą w gestii prezydenta, a których spełnienie, zdaniem specjalistów może spowodować rozregulowanie finansów państwa, w efekcie końcowym nawet jego bankructwo. Czyli w praktyce mamienie ludzi nierealnymi obietnicami, byle tylko uzyskać ich głosy w wyborach.
    Dzisiaj już widać, że elekt zaczyna jakby „mięknąć” i rozciągać plany realizacji obiecanek w czasie, a złoty słabnie, zaś inwestorzy zaniepokojeni.
    A prezes Kaczyński („schowany” gdzieś na czas kampanii) niby z sukcesu się cieszy, ale jakoś tak krzywo i bez większego entuzjazmu. Czuje, że „nie wszystko gra”?

    Polubienie

 11. ~Marek Jan pisze:

  Druga tura odbyła się w Święto Zesłania Ducha Świętego, zaprzysiężenie nowego prezydenta odbędzie się szóstego sierpnia czyli w Święto Przemienienia Pańskiego a spełnienie obietnic wyborczych prezydenta nastąpi :

  na świętego Dygdy,
  co go nie ma nigdy.

  Taką mam przynajmniej nadzieję, mając na względzie dobro ogółu naszego społeczeństwa i przyszłych pokoleń.

  Wciąganie Boga do wyborczych matactw i czczych obietnic bez pokrycia tylko po to, by zasiąść pod żyrandolem, uważam za szczególnie obłudne i pełne hipokryzji.

  Polubienie

 12. ~Marek Jan pisze:

  Tatulu,
  Prasa polska składa się z jednej gazety zwanej „Naszym Dziennikiem” reszta to prasa polskojęzyczna, której gorliwy admirator owego dziennika do ręki by nie wziął, by się nie pobrukać.

  Nie chciałbym dożyć w Polsce czasów, gdy rzeczywiście będziemy tu mieli wyłącznie jedną gazetę, jedną rozgłośnię i jedną jedyną i jedynie słuszną telewizję i wszyscy będziemy musieli wyznawać „jedynie słuszne poglądy” prezentowane przez owe media.

  Polubienie

 13. Przed chwilą wysłuchałem w programie I Polskiego Radia, którego jestem fanem rozmowę o rozmawianiu. Prowadzi ją miła pani redaktor z udziałem ks. Ołdakowskiego i psychologa. Program trwa do 3-ciej. Będę więc nadal słuchał.
  Psycholog powiedział znamienne słowa: Ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać, a kierunek nauki jest taki, aby swoim postępowaniem głosić następujacą prawdę:
  „Nie zgadzam się z twoimi poglądami, ale będę walczył abyś mógł ją głosić”…
  Pomyślałem o pytaniach jakie przedstawiła tu Basia i wypowiedziach Marka Jana czy Iny, z którymi się utożsamiam. Chciałbym,aby w debacie tu prowadzonej można realizować te cytowaną wyżej zasadę. Mało tego, bo jako były belfer, który pisze również do byłych uczniów często tak kształtuje swoją opowieść,aby pobudzać do refleksji, do stawiania pytań w nadziei, że rozmówcy udzielą nam odowiedzi. Daleki jestem od nawracania, czy przekonywania innych do tego, co akurat ja uważam za słuszne.
  Mógłbym tu zacytować kilka linków, w których pisałem o ekonomii, gospodarce, czy świadomości społecznej naszych współobywateli, ale to wszystko jest w archiwum, więc nie będę niczego sugerował.
  Zmieniłem tematykę, abyśmy mogli trochę odpocząć od polityki.
  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

  • ~MariaR pisze:

   Dziękuję Ci Tatulu za ten wpis i przypomnienie tej jakże ważnej zasady, która powinna obowiązywać w kontaktach międzyludzkich.

   Podobno nasza pycha najbardziej w drugim człowieku jego pychy nienawidzi i jej znieść nie może. Zapewne z tego powodu niektórzy zamiast skupić się na meritum dyskusji, tak łatwo zaczynają innych pouczać, oceniać nawracać, niestety emocjonalnie i najczęściej w złym stylu.
   Pozostaje tylko nadzieja, że mądrzy i myślący ludzie z łatwością to dostrzegają i nie dają się wpuszczać w przysłowiowe „maliny”.

   Polubienie

   • ~Marek Jan pisze:

    Nie czytam niektórych komentarzy a w szczególności tych „pisanych od tyłu”.

    Ina trafiła w sedno sprawy, ale to własnie sedno nie trafia do tych „pisanych od tyłu”, dla tego mamy tyle pyskówek, połajań, pouczeń i uproszczonych psycho – ocen nijak się nie mających do rzeczywistości i nijak się nie mających do meritum.

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.