Jeszcze raz poeci…

Jeszcze raz poeci…zabierają głos

W poprzednim opowiadanku podjąłem temat spotkania z poezją, a właściwie z dwoma wierszami dwóch różnych autorów, którzy w sposób jasny i kulturalny zarazem zaprezentowali swój stosunek do kampanii wyborczej i samych wyborów. Jak na poetów przystało znaleźli odpowiednie słowa aby nikogo nie urażać i nie obrażać, a jednak swoje powiedzieć. Tak bardzo różni się ten język od powszechnie używanego, że chciałem wskazać na ten szczegół już samym tytułem: – Poeta może więcej. Czy to się udało? Nie mam pewności, a nawet mam wrażenie, że każdy odczytał to w sobie znany sposób.

Gdy słuchałem ostatniej debaty kandydatów do najwyższego urzędu, a później komentarzy na temat kto wygrał, to przeszła mi ochota na czytanie poezji. Wszyscy to przeżywaliśmy i każdy z nas ma na ten temat swoje własne zdanie. Jedni wzmocnili się w już wcześniej podjętych decyzjach, inni zwątpili i teraz będą się wahać pomiędzy głosowaniem według serca, a pozostaniem w domach.

Nawet niewątpliwy sukces Polki w konkursie Eurowizji nie był w stanie usunąć różnych absmaków i przywrócić spokój duszy. Kolejny, ostatni dzień kampanii jeszcze bardziej podgrzał nastroje. Na szczęście nie tylko wyborami ludzie żyją.

Rankiem, dzień po debacie spotkałem na Fejsbuku ciekawy materiał do rozmyślań nad poczynaniami tych wszystkich, którzy prąc do władzy fundują nam nieustający festiwal pomówień i oskarżeń wpędzając nas w niezasłużony dyskomfort. Oto natrafiam na stronę, na której umieszczono zdjęcie naszej poczciwej ziemi, a pod nim znów poetka i to noblistka ze swoim wierszem „Nieuwaga”.https://www.facebook.com/czeslaw.brudek/posts/1073013026042148  Czytam… Z okazji Światowego Dnia Kosmosu (21 maja)mamy dla Państwa odpowiedni na tę okazję wiersz Wisławy Szymborskiej.

„Nieuwaga”

Źle sprawowałam się wczoraj w kosmosie.
Przeżyłam całą dobę nie pytając o nic,
nie dziwiąc się niczemu.

Wykonywałam czynności codzienne,
jakby to było wszystko, co powinnam.

Wdech, wydech, krok za krokiem, obowiązki,
ale bez myśli sięgającej dalej
niż wyjście z domu i powrót do domu.

Świat mógł być odbierany jako świat szalony,
a ja brałam go tylko za zwykły użytek.

Żadnych – jak – i dlaczego –
i skąd się taki tu wziął –
i na co mu aż tyle ruchliwych szczegółów….

Czytam i znajduję w tym wierszu potwierdzenie sensu często podnoszonych przez filozofów apeli o to, abyśmy nie zagłuszali w sobie głosu dziecka, które zadaje tysiące pytań w dążeniu do poznania tego, co wokół nas i dzięki temu uzyskuje potrzebne odpowiedzi. Bywa, że dzięki wytrwałemu dociekaniu w efekcie przerasta swoich mistrzów i nauczycieli, a ten stan nie budzi ich zazdrości lecz jest powodem ich dumy.

Podumałem i postanowiłem udostępnić to zdjęcie i wiersz po uzupełnieniu przekazu o piosenkę: „Kiedy się dziwić przestanę” – autorstwa Jonasza Kofty w wykonaniu Maryli Rodowicz

Kiedy się dziwić przestanę
Gdy w mym sercu wygaśnie czerwień
Swe ostatnie, niemądre pytanie
Nie zadane, w połowie przerwę

Będę znała na wszystko odpowiedź
Ubożuchna rozsądkiem maleńkim
Czasem tylko popłaczę sobie
Łzami tkliwej i głupiej piosenki

By za chwilę wszystko zapomnieć
Kiedy się dziwić przestanę

Kiedy się dziwić przestanę
Będzie po mnie

I nic we mnie i nic koło mnie
Kiedy się dziwić przestanę
Kiedy się dziwić przestanę
Będzie po mnie…

Potrzebie tego zadziwienia się w zachwycie nad światem starałem się nadawać specjalny sens w swojej pracy z młodzieżą w szkole i dlatego eksponowałem na stałe w swojej sali sentencję Rudyarda Kiplinga  „  Sześciu Uczonych miałem sług. Zawdzięczam im wszystko, co wiem. Imiona ich brzmią: Co, Jak, Dlaczego, Kiedy, Kto, Gdzie”.

Nigdy nie dowiedziałem się jakie były skutki mojego działania w szkole. Dlatego i tu udostępniłem zdjęcie tej samej sentencji. Pojawiło się kilka poślubień i zapanowała tam (jak na razie) cisza. Może jeszcze coś się wydarzy?

Kosmos to mega temat – jak by to powiedzieli młodzi. Gdzieś tam ponad nami istnieją wciąż niezbadane przestrzenie i nie potwierdzone teorie, a my tu zajmujemy się jakimiś błahymi sprawami mniej lub bardziej pyskatych, mniej lub bardziej wyrachowanych osobników, którym jesteśmy potrzebni tylko do tego, aby to oni dorwali się do konfitur, lub tylko pozostali na kolejną kadencję przy suto zastawionym stole. Chwilę po wrzuceniu naszego głosu do urny staniemy się dla nich zupełnie zbędną magmą, która w dodatku śmie czegoś tam żądać i zakłócać błogi spokój.

21 uwag do wpisu “Jeszcze raz poeci…

 1. Śledzę wszystko. Ot tak z ciekawości. Ty starasz się nam pomóc by to zrozumieć. Ja twierdzę, że tego co widzimy i słyszymy w żaden sposób opisać nie idzie. Może formę by znalazł, lecz treści nie sposób przedstawić. I to o najwyższy urząd w państwie chodzi. Tyle. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • Popatrz Jędrzeju jak słodko brzmi cisza wyborcza. Miejmy nadzieję, że tak będzie aż do wyborów parlamentarnych. Czy to zbyt wysokie oczekiwanie? Czy to jest możliwe?
   Pozdrawiam

   Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    Obawiam się Tatulu, że czeka nas niestety „powtórka z rozrywki” i to niezależnie od tego, kto wygra dzisiejsze wybory. Co najmniej przez najbliższe pół roku do wyborów jesiennych. Oczywiście z różnym natężeniem, ale w tym nastroju – obiecywanek bez pokrycia, atakowania przeciwników itd.
    A po wyborach ciąg dalszy – wydaje się, że żadna partia nie uzyska takiej ilości mandatów, żeby mogła rządzić samodzielnie, a koalicje? Kto z kim i po co?
    I kto „z pustego naleje” ?
    Przysłowie mówi, że to „zgoda buduje”, no a co się da wybudować „w niezgodzie” ?
    Pozdrawiam

    Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    Wytrzymamy, wytrzymamy Tatulu. I nie tylko, że wytrzymamy, ale jeszcze chwalić będziemy. Oby tylko to co będzie, a nie to co już było.

    Polubienie

   • tatul pisze:

    Tak też odpowiedziałem na komentarz Ultry. Zaprzysiężenie w początkach sierpnia, a dalszy ciąg kampanii o zwycięstwo w wyborach parrlamentarnych już zapowiedziano. To też trzeba będzie przeżyć.
    Teraz jak w piosence: Wśród ptaków wielkie poruszenie, ci odlatują, ci zostają…
    Robota poczeka.
    Kupuję Twój optymizm MarioR. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz pogwarzymy na ten temat
    Miłych snów

    Polubienie

 2. Lubię czytać poezję, lubię pisać wiersze (chociaż akurat za Szymborską nie przepadam, poza wierszami o wojnie, kocie itd.).
  Myślenie i zadawanie pytań jest potrzebne, ale myślenie boli. Czasami lepiej za dużo nie myśleć o polityce, umieraniu, kosmosie, by nie zachorować psychicznie..
  Pozdrawiam:)

  Polubienie

  • Można i tak Maksiu. Niektórym to bardzo pasuje.
   Wczoraj gdy tylko uporałem się z edycją tego tekstu to na Fb pojawił się mem z Jerzym Urbanem w roli głównej. Mówił tym razem bardzo mądrze:
   „Do niedzieli jesteście wyborcami.
   Potem znowu tylko podatnikami.
   Czy wierzysz w to, że nic nie dzieje się przypadkiem?

   Polubienie

 3. ~Marek Jan pisze:

  „Kosmos to mega temat – jak by to powiedzieli młodzi. Gdzieś tam ponad nami istnieją wciąż niezbadane przestrzenie i nie potwierdzone teorie, a my tu zajmujemy się jakimiś błahymi sprawami mniej lub bardziej pyskatych, mniej lub bardziej wyrachowanych osobników, którym jesteśmy potrzebni tylko do tego, aby to oni dorwali się do konfitur, lub tylko pozostali na kolejną kadencję przy suto zastawionym stole.”

  Trafione! Czego chce „nowa fala”? Ano miejsca po „starej fali”, to oczywista oczywistość a wyborcy są tylko kluczem do upragnionej szafki z konfiturami.

  Masz rację Tatulu, gdy na to spojrzeć z szerszej perspektywy, wszystko to g…. na przeciw ogromu i potęgi kosmosu.

  Jakaś mizerna planetka na peryferiach Mlecznej Drogi jak kiedyś zniknie trafiona planetoidą lub kometą, to niewiele się w kosmosie zmieni, wszak taka katastrofa to pikuś wobec choćby eksplozji supernowej.

  Wszechświat nadal będzie istniał, rządził się swoimi prawami i nie będzie nikogo, kto by zadał pytanie: czy to wszystko miało kiedykolwiek i jakikolwiek sens i cel?

  Polubienie

  • ~Marku Janie, powiedz czy pokora jest przydatna w życiu?
   Czy nie uważasz, że większość ludzi zbyt dosłownie bierze do siebie słynne słowa jakie Bóg skierował do pierwszych ludzi.
   „Czyńcie sobie ziemię poddaną… „

   Polubienie

 4. ~Ula pisze:

  Kosmos, Szymborska i Kofta – bardzo dobre zestawienie. Nie wiedziałam, że piosenkę” Kiedy się dziwić przestanę” śpiewała Rodowicz, małe zdziwienie, ale jest:). Jak można nie przepadać za Szymborską?

  Polubienie

  • ~Ula – Cieszę się z Twojej reakcji na moją kolejną opowieść. Jeśli zaglądnęłaś do strony Fb, którą podałem w linku, to pewnie przeczytałaś mój komentarz z p. Hermaszewskim w tle. On tam w górze zastanawiał się nad złożonością materii i dostrzegał prawdę fundamentalną dla wielu ludzi.Powiedział, że tam odkrywał kogoś, kto kręci tym mechanizmem. Doceniał też geniusz człowieka dzięki któremu on mógł tam być i zobaczyć coś czego wcześniej nie można było nawet sobie wyobrazić. Tak o tym opowiadał w Programie I PR:
   Myślałem „jak to jest? Dopiero 90 minut, a już widziałem zachód słońca, noc, wschód, dzień… to jakby cała doba”. Widziałem też cztery pory roku. To 90 minut i cały rok
   Nagrodą za lata przygotowań, wszystkie wysiłki i niedogodności był widok Ziemi z kosmosu. – Przecudny wschód słońca, dużo błękitu i bieli. Widziałem zimę na Przylądku Horn, Montevideo na horyzoncie, a za chwilę oliwkowy Ocean Atlantycki, równik, Afrykę po raz pierwszy… – mówił rozmarzony.
   Takie właśnie wrażenia chciałem zestawić z młocką wyborczą

   Polubienie

 5. Kosmos, mega kosmos w języku młodzieżowym to jest – jak trafnie zauważyłeś -ta sytuacja przedwyborczego chaosu, „młocki wyborczej”. Od poniedziałku – jesteśmy tylko podatnikami stawianymi do pionu przez naszych, waszych i onych.Pozdrawiam serdecznie.

  Polubienie

  • Tak będzie.
   Jeszcze jedną sentencję znalazłem, jest akurat na ten czas:
   „Dla rządu przed wyborami drogi jest wyborca.
   Po wyborach drożeje wszystko inne”.
   Również pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.