Dobro czyń cały rok

Dzisiaj tj. 19 maja obchodzimy podobno Dzień Dobrych Uczynków. Warto wiec przemyśleć z czym wystąpimy wobec swoich bliższych i dalszych współplemieńców, aby jakoś się wpisać w tę sympatyczną przecież celebrę.
Ja sam sobie zrobiłem kawusię i ugotowałem płateczki na śniadanie. Jak tylko wstanie żona to, zrobię i dla niej kawusię i zastawię stół na śniadanie. Zjemy te płateczki, a później się zobaczy.    Pójdziemy za wskazaniem Opatrzności, która też zrobiła nam dobry uczynek odganiając deszczowe chmury i odsłaniając trochę upragnionego już słoneczka. Politycy zaangażowani w obecne jak i przyszłe wybory też nie mają nic innego na myśli jak tylko to, aby czynić dobre uczynki. Rozglądnijmy się wokół, a zobaczymy ile dobra doświadczamy, a przecież to nie jest wszystko na co nas stać. Dołóżmy się do tego dzieła, co?
Przy okazji, a propos polityków! Myślę, że będę wyrazicielem większości słuchaczy i oglądaczy waszej radosnej, przedwyborczej tfuuuurczości jeśli zgłoszę apel i wniosek:
Spróbujcie się postarać i przestańcie mówić naraz !!!
Do dziennikarzy:
– Spróbujcie nadawać te popisy przedwyborcze, w konwencji groteski. Wtedy ubaw będzie większy, a kogo taka zabawa nie interesuje ten może w tym czasie coś pożytecznego zrobić , np. dobry uczynek dla domowników, czy nawet dla sąsiada.
Niech ten dzień stanie się początkiem Tygodnia Dobrych Uczynków… Później się zobaczy.

30 uwag do wpisu “Dobro czyń cały rok

 1. ~Ela pisze:

  Dzień dobrych uczynków? Jak miło. Każdy wie, że dobre uczynki lubią wracać z podwojoną siłą 🙂 chociażby w nas samych to miłe uczucie gdy dzięki nam na twarzy innych osób pojawi się uśmiech i wdzięczność. Pozytywna energia jest zaraźliwa, i gdy ktoś komuś pomoże z automatu także chce podać to dalej. Pewnie gdyby pan o tym nie wspomniał zapomniałabym o tym jakże potrzebnym dniu. Dziękuje! Dzień dobrych uczynków czas zacząć! I oby każdy kolejny taki był.

  Polubione przez 1 osoba

  • tatul pisze:

   Elu, to właśnie Ty zrobiłaś dobry uczynek zaglądając do mnie i pisząc tak miłe słowa. Pomyśl, jak łatwo dokonać dużej rzeczy bez żadnych nakładów, a nawet świadomości tego, że czyni się dobro. Masz rację z tą inicjatywą. Twórzmy łańcuch ludzi dobrej woli i niech on do nas wraca.
   Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję

   Polubienie

 2. Cóż Ci więcej mogę dać? czy piosenka Czerwonych Gitar sprawi radość?

  Wszystkie kwiaty na łące,
  Żebyś mogła je rwać.
  Dam wieczory i noce,
  Bo cóż Ci więcej mogę dać?
  DOBRE SŁOWO chcę Ci dać; miłego dnia życzę!

  Polubione przez 1 osoba

  • Cieszę się z tego, że tu jest inaczej.
   Ja miałem dzisiaj okazję wziąć udział w realizacji dobrego uczynku i to w takim specjalnym wymiarze. Pojechałem z grupą ludzi dobrej woli do domu pomocy społecznej, aby wspólnie z nimi uczestniczyć w Nabożeństwie Majowym. Zrobiłem tam sporo zdjęć na pamiątkę tego wydarzenia. Kaplica była zapełniona. Twarze skupione i wskazujące na głębokie przeżycia. Śpiew pieśni Maryjnych rozlegał się na cały budynek. Będę pamiętał te odwiedziny, szczególnie dlatego, że mam coraz więcej lat i perspektywa starości bliska..
   Pozdrawiam

   Polubienie

   • ~Ultra – Może kiedyś…
    Wrażenia moje skupiają się nad myślą Antonie de Saint – Exupery, którą wypisano tuż nad drzwiami prowadzącymi z przedsionka do wnętrza odwiedzanego domu. Oto jej treść:
    Naprawdę istnieje tylko jedna radość:
    Obcowanie z ludźmi.
    Jesteś bardzo wrażliwą osobą więc dopowiesz sobie o czym mogłaby być ta notka.
    Pozdrawiam

    Polubienie

 3. U mnie była pizza – ja upiekłam. Gdy chodzi o polityków polecam właśnie coś upiec albo kawę, bo na oglądanie debaty upiekłam ciastka i dlatego przeżyłam bo były bardzo smaczne – tak więc koncentrujemy się na ciastku i łatwiej przez to przejść. Bo z drugiej strony tak zupełnie nie oglądać nic to też się nie da…

  Polubione przez 1 osoba

 4. Miłe są właśnie takie dni, które przypominają nam, że mamy być dla siebie dobrzy, nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale rozglądać się też wokół. Szukać tych, co najbardziej potrzebują pomocy i dobrych uczynków. Ci, którzy mają jeszcze zdrowie i siłę by je nieść innym niech to robią z uśmiechem i radością, szczęśliwi, że mogą to robić. Słusznie Tatul piszesz, że dzisiaj my pomagamy innym, a za chwilę sami będziemy w grupie tych, co potrzebują i czekają na pomoc. Empatia dla drugiego człowieka, najbardziej tego osieroconego, chorego, bezradnego, powinna nam towarzyszyć każdego dnia. Wczuć się w sytuację innych, pomyśleć o tym co czują i potrzebują. W otoczeniu każdego z nas na pewno kilka takich osób się znajdzie. Działać należy zawsze, ale Dzień Dobrych Uczynków pozwoli obudzić się niektórym z nas i włączyć w pomoc potrzebującym.

  Co do polityków i dziennikarzy. Jedna i druga grupa nie budzi u mnie sympatii. Politycy – jedni opluwają drugich, nie rozmawiają, a naskakują na siebie. Dobrze, że bez oręża, bo krew by się polała.

  Dziennikarze, z kolei nie są prawdziwi, bezstronni. W zależności po czyjej stronie są, tak tendencyjnie przedstawiają (naginają) prawdę. Tęsknię za rzetelnym, uczciwym przekazem, bez udziwniania, sztucznego upiększania i ”sucharów” na koniec wiadomości.

  Dodam mój adres, bo nick niestety nie przenosi bezpośrednio na mojego bloga http://szescdziesiat-rowna-sie-dwadziescia.blog.pl
  Pozdrawiam Tatul:)

  Polubione przez 1 osoba

  • ~Elżbieto – bardzo dziękuję za komentarz wzbogacający przekaz płynący od autora i komentatorów.
   Pisałem kiedyś o empatii i asertywności. To wciąż aktualne hasła.
   Dziękuję za link, bo faktycznie nie mogłem się dostać na Twoją stronę.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 5. ~Ula pisze:

  Polityka męczy, agresywne zagrywki niesmaczą. Dobrze, że muzyka, smak kawy i ten blog koją zszarpane nerwy…Pomysł nadawania popisów przedwyborczych w konwencji groteski bardzo mi się podoba:) Tydzień Dobrych Uczynków pod hasłem przedwyborczym : „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe” – marzy mi się….Pozdrawiam !

  Polubione przez 1 osoba

  • tatul pisze:

   ~Ula. Witam i zapraszam częściej na zabieg „kojenia nerwów”
   Wokół tyle wrzawy, że już zrezygnowałem z tej tematyki.
   Niech się to wypali.
   Pozdrawiam

   Polubienie

   • ~Kneź pisze:

    Ja w akcie desperacji zablokowałem widzialność postów co aktywniejszych znajomych agitatorów na FB – ileż można???!!! 😀 😀 😀

    Polubione przez 1 osoba

   • Ja dosłownie przed chwilą sprawdzałem Fb pod kątem wyborczych agitacji i dziwiłem się temu, że tak mało jest agitacji. Może to sprawa wieku moich znajomych?
    Nie oznacza to,że odczuwam jej brak, ot tylko stwierdzam fakt.

    Polubienie

 6. Z gruntu przeciwny jestem tej idei, bo przyjąć ją, znaczyłoby rozumieć się szubrawcem cały boży rok zło czyniącym, a co najmniej obojętność i jedynie od święta, obojętne jeden czy dziesięć dni trwającego, sobie na luksus czynienia czegoś dobrego dozwala… Dla mnie prawdziwą miarą wartości człeka w tej mierze jest to, jak postępuje przez całe swoje życie. Jeśli o mnie idzie, staram się słuchać przykazania Imci Słonimskiego: „Jak nie wiesz jak się zachować, na wszelki wypadek zachowaj się przyzwoicie”…
  Kłaniam nisko:)

  Polubione przez 1 osoba

  • tatul pisze:

   ~Wachmistrzu. Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony komentarz. Ja swoją wypowiedź oparłem na własnych doświadczeniach, a wychodząc ze znanej i obiegowej prawdy mówiącej o tym, że dobro uczynione innym powraca do nas i to pomnożone zachęcałem innych, aby poszli za moim przykładem i utrzymali się w takim postanowieniu na dłużej.
   Mam nadzieję, że tacy o jakich Waszmość pisze nie wchodzą na ten blog i dlatego nie zagroziłem ich dobremu samopoczuciu. Niech sobie żyją. Swiat jest wielki.
   Również kłaniam się nisko

   Polubienie

  • ~Ula pisze:

   …nie co najwyżej w miejsce co najmniej ?
   Podobnie jak Słonimski myślę, że ostrożność nie zawadzi i dobre serce też/niekoniecznie tylko do przeszczepu/
   Kłaniam niżej:))

   Polubione przez 1 osoba

 7. wieczna opiekunka pisze:

  Uwazam , ze czynienie dobra czyni dobro 🙂 ja pracujac z osobami uposledzonymi mam okazje czynic to co dzien pomagajac im. Czuje sie dobrym czlowiekiem. Pozatym pisanie bloga tez uwazam za dobro wiec oj az kipi dobrem 🙂
  uposledzona.blgujaca.pl

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.