Dzień dobry, czy mam doliczyć torebkę?

Byłem w Biedronce. Po skompletowaniu tego, co mi było potrzebne podszedłem do kasy. Zauważyłem Przy kasie nową twarz i usłyszałem tradycyjne już pozdrowienie zawarte w tytule: Dzień dobry, czy mam doliczyć torebkę? Pytanie poparte było miłym i szczerym uśmiechem. Odpowiedziałem :
– Dzień dobry. Za torebkę dziękuję, bo mam sporą torbę na zakupy, a poza tym pozwoli pani, że zapytam. Jaki ten dzień jest dla pani? Czy też dobry? Kasjerka trochę zmieszana moim pytaniem spojrzała w stronę okna i powiedziała .
– A wie pan, że nawet dobry, Słońce wyszło, robi się ładnie, wiosna. Roześmiałem się na taką odpowiedź i dodałem:
O tak, faktycznie zrobiło się ładnie, chociaż ranek tego nie zapowiadał. Czy jednak tylko z zewnątrz muszą pochodzić pozytywy?
Co zrobić, czasem tak bywa… – odpowiedziała zawieszając głos…
– Faktycznie, bywa i tak
– odpowiedziałem.
Na zakończenie usłyszałem tradycyjne: – Dziękuję, zapraszam ponownie. Odpowiedziałem z tym samym nastawieniem: – Ja też dziękuję, na pewno tu wrócę. Pani stojąca za mną uśmiechnęła się do nas obojga, gdyż moja rozmówczyni właśnie skierowała do niej te swoje:
– Dzień dobry pani, czy mam doliczyć torebkę ?
   Były to wczesne godziny dopołudniowe. W sklepie przebywało jeszcze stosunkowo mało ludzi, więc i personelu było jakby mniej. W godzinach szczytu jest tu całkiem inaczej. Jedni zdejmują z półek, a drudzy uparcie uzupełniają ubytki, bo oferta musi być na Full. Kasjerzy – sprzedawcy uwijają się jak w ukropie. Czasem tylko, gdy zabrzmi dzwonek włączony przez zbytnio oblężone stoisko kasowe porzucają swoje obowiązki by zasiąść przy  kasie. Po rozładowaniu kolejek wracają do przerwanych zajęć. Sam fakt dość częstego pojawiania się nowych twarzy wśród personelu zatrudnionego w tym sklepie jakoś mi współgra z materiałami publikowanymi ostatnio w prasie. Zapraszam tu: http://www.regiopraca.pl/portal/rynek-pracy/wiadomosci/praca-i-zarobki-w-biedronce-przygotuj-sie-na-ciezka-prace-tu-sie-nie-siedzi
Już słowa wstępne brzmią bardzo pozytywnie: ” Sieć sklepów Biedronka zatrudnia obecnie 45 tys. osób, co pozwala uznać firmę za największego prywatnego pracodawcę w Polsce. Wszyscy pracownicy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę… Dalej znajdziemy parę słów o poziomie zarobków:
…Zarobki w Biedronce: minimum 2 tys. zł brutto i umowa o pracę . Taka umowa gwarantuje pełen pakiet świadczeń socjalnych. Najniższa płaca w Biedronce wynosi 2 tys. złotych. To kwota o ok. 20 proc. większa od krajowej płacy minimalnej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by kasjerzy zarabiali więcej. Należy jednak zauważyć, że do obowiązków kasjera nie należy tylko praca na kasie. Obsługa klienta, rozładunek towaru i jego ekspozycja, a także sprzątanie – to wszystko mają na głowie osoby zatrudnione na stanowisku sprzedawcy.
– To nie jest praca dla tych, którzy chcieliby odpoczywać czy snuć się po sklepie. To jest taka praca od sprzątacza do kasjera – uprzedza Michał, jeden z bohaterów filmu promującego Biedronkę. A Dawid dodaje:
Jeśli ktoś chce tu pracować, to niech się przygotuje na ciężką pracę. Tu się nie siedzi. To nic lekkiego.
Tak i to jest prawda. Przyglądam się tej pracy już od dawna, bo odkąd tam zaglądam, to zawsze spotykałem kogoś z byłych uczniów, którzy tu próbowali zarobić na życie. Byli wśród nich studenci różnych kierunków, absolwenci zawodówek, techników, a nawet ludzie od zarządzania przemysłem z tytułami mgr inż. włącznie. Zawsze starałem się zamienić z nimi parę słów, jeśli tylko przyznawali się do znajomości. Nie pytałem o wiele, a i oni będąc pod obstrzałem kamer nie przerywali akurat wykonywanej pracy. To wystarczyło aby wraz z obserwacją ich aktywności uznać, że nie mają lekko. Nikt ich nie pogania. Nie słychać lansowanego właśnie w pewnym serialu zawołania: Ruchy, Ruchy!!
Zawsze zastanawiałem się nad nazwą tej firmy. Wszak biedronka, to takie powolne i nieruchawe stworzonko. Tu trzeba się ruszać jak mrówka. No ale mrówka została już zarezerwowana jako znak firmowy innej firmy.

Ps. Dzisiaj, w zupełnie zmienionych warunkach zakupy robi dla mnie mój zięć i nie mam wyobrażenia jak to się odbywa. Mam więc prośbę o komentarze aktualizujące warunki i atmosferę pracy w naszych Biedronkach

18 uwag do wpisu “Dzień dobry, czy mam doliczyć torebkę?

 1. Mieszkam obok, bywam czasami, obserwuję. Wielokrotnie mówię, zwolnij. Jak mrówki pracowite. Pytam jak sobie radzą. Są takie /większość kobiet/, które mówią, że owszem ciężko – ale radzą sobie. Znam też takie, które nie poradziły sobie. Ja tak nie dałbym rady. Nawet gdyby zarobki były godziwe, odważnie powiem : to trudna praca. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

 2. — byłam dziś w Biedronce no przyznam szczerze…. byłam dziś w dwóch Biedronkach, bo w pierwszej nie było poszukiwanego produktu, a przemiła // jak zawsze// pani kasjerka zasugerowała,że być może w tej drugiej …. no i tak rzeczywiście było… no ale ja nie o tym…. dziś w marketach jeszcze spokojnie, choć już wyczuwa się to nastrój przedświąteczny.. szczerze… to ja podziwiam tych ludzi, biegających jak w ukropie i w dodatku z uśmiechem na twarzy…. mam znajomego, który tam pracuje, wiem jak taka praca wygląda i masz zupełną rację… tu trzeba jak mrówka , tylko nie wiem, czy mrówki się uśmiechają. // to tak półżartem a poważniej to życzmy tym ludziom, by z nami wytrzymali, bo niby jest stwierdzenie, że” klient nasz pan”, ale czasem ten klient potrafi być upierdliwy… no i jeszcze jedna prośba,; nie zostawiajmy tych zakupów na ostatnią chwilę, bo ci ludzie siedzący przy kasie też mają swoje rodziny…

  Polubienie

 3. Robię zakupy w Biedronce często. Towar jest relatywnie tani, a jakościowo dobry. Smak pomarańczy, mandarynek przebija ten z ryneczku. Szanuję pracowników tej firmy i zawsze staram się być dla nich grzeczna. Razi mnie tylko schemat porozumiewania się z klientem, narzucony przez wyższe instancje. Z góry wiem co pani kasjerka powie, mam czasem wrażenie, że ona sama ma żal do kogoś niewidzialnego, że w ten schemat ją siłą wpakował. Tak jak piszesz Tatul w kasach pracują osoby często z tytułem magistra. Myślisz Tatul, że im to sprawia przyjemność? Może ta powtarzana jak mantra formułka, bardziej ich męczy niż ta bardzo ciężka praca?

  Pisałam artykuł na ten temat polecam, może w wolnej chwili zajrzysz Tatul? Polecam.
  http://szescdziesiat-rowna-sie-dwadziescia.blog.pl/2015/01/21/dzien-dobry-w-czym-moge-pomoc/
  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

 4. ~Ultra pisze:

  Moje okna wychodzą na Biedronkę. Nieraz słyszę, jak ok. 3 nad ranem podjeżdżają tiry i panie sprzedawczynie muszą rozładować te tony napojów, cukru, mleka, ziemniaków, owoców. W mojej Biedronce pracują same kobiety w średnim wieku. Co przyjdzie młodsza, szybko ucieka. Panie są nie tylko pracowite, ale i uczciwe. Zostawiłam kartę dotykową, a za 2 dni panie nie dość, że kartę zwróciły, to ani złotówka nie zginęła. Zauważyłam, że Biedronka ma coraz więcej towarów dobrych gatunkowo, dlatego też tu robię zakupy.

  Polubienie

 5. Jak miło czytać o tym, że nie tylko ja doceniam ciężką pracę personelu dzisiejszych sklepów, a w tym przypadku Biedronki.
  Mam nadzieję, że odezwie się ktoś, kto tam pracuje i powie co czuje

  Polubienie

 6. To fakt, że częściej zasiadają na kasie starsze kobiety, ale to chyba wynika z tego, że bardziej doceniają fakt, że jakaś praca w ogóle się trafiła, bo dla młodych to za ciężkie. Choć sama jestem na etapie szukania pracy, to przyznaję że nie chciałabym pracować w Biedronce – nie dlatego że wstyd, że to poniżej moich możliwości, że stać mnie na więcej, etc. etc. Więc dlaczego? To dobre pytanie.

  Polubienie

  • Ja pracowałem chyba w 10 różnych miejscach i świadczyłem bardzo odmienną pracę. Handel jest mi bliski poprzez to właśnie, że kierowałem spółdzielnią handlową, a później uczyłem w szkole średniej m.in. organizacji i techniki handlu i paru innych „michałków”. Doceniam ich ciężką pracę, zdolności prowadzenia rozmowy handlowej i fachowość. Tam też są osoby z powołania. Nie ważny jest szyld, ważna jest praca i poszanowanie klienta.

   Polubienie

 7. Jak wszędzie tak i w Biedronce pracują „ludzie i ludziska”. U nas np. nie wszyscy są uśmiechnięci, niektórzy mrukliwi, chociaż staram się być uprzejmą mając na względzie ich ciężką pracę. Natomiast w Ustroniu Morskim pracowała kiedyś oszustka; niby była kamera nad kasą, ale nie działała, a sprzedawczyni dwa razy kasowała. W żywe oczy zaparła się, że przyjęła pieniądze i żądała ponownej zapłaty. Pomimo, że byłam świadkiem oszustwa na kliencie, to uwierzono kasjerce, a nie klientowi i świadkowi. Nie była to zbyt wygórowana kwota, więc odradziłam wzywać policję, [musiałabym potem tracić czas na zeznania jako świadek, a byłam na wczasach] ale po zastanowieniu się uznałam, że źle zrobiłam gdyż w podobny sposób mogła innych klientów oszukiwać. Napisałam e-maila do firmy z opisem sytuacji, lecz z braku dowodów sprawa trafiła do szuflady. Ten incydent bardzo zraził mnie do firmy Biedronka i od tej pory rzadko odwiedzam ten dyskont, chociaż u nas pracują moje znajome, to jakoś czuję podświadomie uraz. A co do ciężkiej pracy, to w innych marketach także mają pracownicy „przerąbane” np. w tesco, a chyba zarabiają jeszcze mniej niż w Biedronce.

  Polubienie

  • Różni są ludzie Basiu. Wszędzie można spotkać tych z pozytywnego jak i negatywnego bieguna. Tak się jednak składa, że na markety patrzymy z perspektywy jakości obsługi, a to spada wprost NA PERSONEL BEZPOŚREDNIEGO KONTAKTU. Dzisiaj nie ma problemu z towarem więc go dowiozą w każdej ilości i o każdej porze. Resztę pracy muszą wykonać dziewczyny, z którymi spotykamy się w sklepie. To one mają wpływ na to, czy ponownie tam pójdziemy.

   Polubienie

 8. Znam parę osób, które pracują w sklepach i na pewno nie jest to łatwa praca. Na przykład nocne dostawy. Albo układanie towaru do 22.00 to norma..
  Ale gdyby się zastanowić, to tak naprawdę w Polsce tylko kilka procent osób pracuje lekko, łatwo i przyjemnie, a jeszcze mniej ludzi zarabia dużą kasę.
  Pozdrawiam:)

  Polubienie

 9. ~miral59 pisze:

  Nigdy nie byłam w Biedronce, ale wiem jak tutaj ludzie pracują w sklepach. Szczególnie w tych polskich… Nie chciałabym tak pracować. I to nie tylko ze względu na szefostwo. Klienci potrafią być gorzej niż upierdliwi. Przy kasach często się słyszy, jak sztorcują kasjerki, bo nie tak zapakowały im towar. Nie zapomnę jak kiedyś kobieta wydzierała się, że pakowacz załadował jej rybę (hermetycznie pakowaną) razem z wędliną (też pakowaną hermetycznie). A co? Pogryzą się? Co za różnica?!!! Mnie to nie przeszkadza i nieraz mówię tym pracownikom, żeby się nie szczypali i pakowali jak leci, bo nie chcę mieć 20 reklamówek, skoro mogę mieć dwie, czy trzy. Przecież w Polsce też się tak pakowało i jakoś nikomu to nie przeszkadzało. A tu, jak te reklamówki są za darmo, to każda rzecz musi być oddzielnie zapakowana?

  Polubienie

 10. ~miral59 pisze:

  Albo inny przykład. Kupowałam mięsko na obiady i w międzyczasie rozmawiałam z ekspedientką. Śmiałyśmy się i żartowały. Za mną stanęła jakaś kobieta. Niemal od razu wydarła się na ekspedientkę, że ona tu sobie się chichra, a jej się śpieszy do pracy. To trzeba było wyjść wcześniej, skoro się miało zakupy w planach, a nie drzeć się na pracownika. Przecież ta ekspedientka nie stała, żeby ze mną porozmawiać, ale jednocześnie ważyła mi różne produkty. Jestem wredna, bo kupiłam więcej niż planowałam i długo wybierałam odpowiednie kawałki mięska. Gdyby ta klientka grzecznie powiedziała, że się śpieszy do pracy, to przerwałabym kupowanie i ustąpiła jej miejsca. Niechby sobie kupiła. Mnie się nie śpieszyło. Ale wkurzyło mnie, że tak nawrzeszczała na ekspedientkę zupełnie bez sensu. Ostatecznie ekspedientka też człowiek i powinno się ją szanować.

  Polubienie

 11. ~miral59 pisze:

  Mogę tylko dodać, że polscy właściciele sklepów też nie zawsze są w porządku. Pamiętam, jak znajoma ekspedientka skarżyła się, że prosiła szefa o wolny weekend. Wydawała córkę za mąż. To ważny dzień nie tylko dla panny młodej, ale i dla jej matki… Szef wstawił jej w grafiku sobotę ranną, a w niedzielę popołudniową zmianę. Stwierdził, że po pracy zdąży na wesele, a do niedzielnego popołudnia zdąży wytrzeźwieć. Moim skromnym zdaniem, to bardzo chamskie podejście, bo ceremonia ślubna, to nie samo wesele… wesele jest jakby zakończeniem ceremonii. Nie wyobrażam sobie, żeby nie było matki przed ślubem i nie udzieliła swojemu dziecku błogosławieństwa. Nie wyobrażam sobie również, żeby nie było matki na ślubie, bo jest w pracy!!! No i ostatecznie nie każdy musi się na weselu napić, żeby potem musiał trzeźwieć…
  Ale w tych polskich sklepach ludzie pracują na okrągło. A jak się komuś nie podoba, to wynocha. Niektóre sklepy są otwarte nawet w święta. Amerykanie swoje pozamykają i świętują, a Polacy… do roboty.
  I tak sobie czasami myślę, czy jest z nami coś nie tak? Czy chęć zysku aż tak ogranicza nasze uczucia? Czyż tym ludziom pracującym w sklepach nie należą się święta, tak jak innym ludziom?

  Polubione przez 1 osoba

  • Witaj miral. Jak to miło Cię widzieć i czytać przykłady scenek ze sklepów po drugiej stronie wielkiej wody. Widzimy jak słabą siłą dysponują sprzedawcy, aby walczyć o prawo do wolnych niedziel, czy świąt. Strach przed utratą pracy jest silnym argumentem dyscyplinującym. Może kiedyś sprzedawcy wywalczą to, co nam się się tak podoba w wolnych od pracy weekendach i świętach.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 12. W związku z Twoim tematem, zaczęłam obserwować panie z Biedronki. Chciałabym, byśmy zaczęli szanować ciężką pracę innych. W okresie świątecznym przechodzą przez ich ręce tony produktów, są zmęczone, a tymczasem my zachowujemy się skandalicznie. Przyjrzyjmy się sobie, jak jesteśmy nieuprzejmi.

  Polubione przez 1 osoba

  • Ultra – bo chodzi o to aby widząc dostrzegać. Nie zawsze mamy w sobie tyle empatii, aby spojrzeć z tej drugiej strony.
   Szkoda że nie udało się zachęcić do wypowiedzi kogoś, kto ma za sobą doświadczenie z pracy w tej, jak i w innych sieciach handlowych. Kilka lat temu czytałem, że w jednej z sieci nawet wyjście za potrzebą fizjologiczną jest problemem. Wydajność kasjerek jest analizowana do tego stopnia, że one myślą nad eliminacją zbędnych ruchów. Jeśli komputer ich nie zweryfikuje, to wylatują z pracy

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.