Spokojnie, to tylko EKONOMIA…

W ostatnich dniach stycznia pisałem tu o naszym umiłowaniu do nauki, a zwłaszcza tej użytkowej, przydatnej każdemu na co dzień, czyli do ekonomii. Dałem temu tytuł: Wiedza ekonomiczna potrzebna jak chleb.https://tatulowe.wordpress.com/2015/01/31/wiedza-ekonomiczna-potrzebna-jak-chleb/ Kończyłem tamten tekst następującymi słowami:

…Przypomnę poprzez wyeksponowanie treść jeszcze jednej mojej wypowiedzi:
– Jeśli chodzi o roszczenia płacowe, to chyba mamy to po PRL-u. Wszystkim się zadaje, że wystarczy pokrzyczeć, zagrozić strajkiem, spalić parę opon i kukłę, a rząd się ugnie i da. Kogo to obchodzi, że zanim da jednym, to musi zabrać innym, albo i wszystkim poprzez kolejne zaciąganie długów. Ja nie widzę światełka w tunelu. Dzisiaj słyszałem jakąś panią z UOKiK-u objaśniającą skąd się biorą u nas takie przekręty jak ta z Amber-Gold, a teraz mnóstwo innych związanych z firmami pożyczkowymi. Wyjaśnienie jest proste: Bardzo niski stan wiedzy ekonomicznej przeciętnego obywatela, a do tego naiwność, wiara w cudowne rozmnożenie, w niespotykany gdzie indziej zysk… I tak leci, od afery do afery, od bankructwa do bankructwa…Tak docieramy do sedna sprawy zawartego w tytule. Wszyscy znamy się na oświacie, na służbie zdrowia, na polityce (Zło-dzie-je!!! Zło-dzie-je!!!), a mało kto zna się na finansach, rachunkowości, systemie finansowym państwa. Nawet przysłowie ludowe głoszące starą prawdę: Pamiętaj rozchodzie, żyj z przychodem w zgodzie jest mało komu znane i często nie rozumiane. Nawet w odniesieniu do własnego gospodarstwa domowego się go nie stosuje…

Od czasu gdy pisałem tamte słowa przeżyliśmy wiele kolejnych kryzysów niemal we wszystkich grupach zawodowych, którym chodzi o podwyżki lub jak to jest w wypadku rolników o zapewnienie opłacalności produkcji rolnej. Ci wspaniali mężczyźni na swych wspaniałych traktorach używając historycznych odniesień nadal uważają, że wciąż …„Żywią y Bronią”i dlatego  przystępując do eskalacji protestu blokują drogi i zakładają zielone miasteczko w niezbyt teraz zielonej Warszawie. Kilka grup zawodowych przygotowuje swoje protesty i jak się tylko ociepli, to wyjdą na ulicę, aby upomnieć się o swoje. Wszyscy protestujący mają wypisane na swoich sztandarach jedno wspólne hasło:  Socjalizm, albo… ( tu wpisać… zależnie od sytuacji).
Wszyscy wiedzą jak rozumieć słowa: „moja chata z kraja” .

To, co ogólnopolskie mnie nie dotyczy, to nie mój problem, ja walczę o swoje. Nawet już u Wyspiańskiego mówiono: „Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna…”
Byle nam się dobrze działo, była praca i to dobra i dobrze płatna, wysokie zarobki i emerytury, dostęp do lekarza, przyjazna administracja, policja, sprawiedliwe sądy…no i żeby sąsiad nie miał się lepiej niż my, bo niby dlaczego ma mieć lepiej? Sprawiedliwość nam się marzy, ale nie w wytwarzaniu dóbr, tylko w ich podziale. Gorzkie to słowa, ale tak właśnie odbieram to, co się dzieje wokół nas.

Co rok przy udziale NBP przeprowadza się kolejne edycje zakrojonego szeroko programu edukacji ekonomicznej społeczeństwa pod nazwą Wielki Test Wiedzy Ekonomicznej. Robi się z tego show zapraszając artystów, aktorów i przedstawicieli różnych profesji, dla których z góry przewiduje się miejsce w bogatym i sprawnie zrealizowanym scenariuszu. 
Nauka przez zabawę jest dość skuteczna i dlatego pokazuje się dowcipnie zrealizowane filmiki o roli NBP w kształtowaniu naszej sytuacji ekonomicznej realizowane według scenariusza używanego w serialu ”Spokojnie, to tylko ekonomia”. Śledząc tę zabawę chciałem sprawdzić własną znajomość ekonomii.
Na marginesie tego tematu wspomnę tylko na fakt, że ja uczyłem przedmiotu podstawy przedsiębiorczości i podstaw ekonomii w świętokrzyskim, a więc w najbiedniejszym z regionów Polski. Poczyniłem wtedy wiele obserwacji, którymi dzieliłem się również na tym blogu. Zachęcałem młodzież do nauki ekonomii oferując najnowsze metody nauki m.in. poprzez filmy produkowane przez NBP właśnie i zamieszczane tu:  https://www.nbportal.pl/ 

Polecałem i nadal polecam parominutowe filmy animowane objaśniające w sposób zabawny i przystępny zarazem kluczowe pojęcia ekonomiczne. https://www.nbportal.pl/wiedza/animacje/filmy-animowane

Do tego jeszcze kolejne odcinki słynnego już serialu: Spokojnie, to tylko ekonomia  http://wielkitestwiedzyekonomicznej2.tvp.pl/odcinki.html

Powiem ze smutkiem, że niewiele udało mi się zdziałać. Młodzieży to zupełnie nie kręciło. Woleli włączać sobie w dostępnych komputerach popularne gry niż męczyć się tym co im zalecałem.

Sprawdziłem swoją wiedzę ekonomiczną. Jestem zadowolony z mojego wyniku. Popełniłem po jednym błędzie na sześć pytań w trzech z czterech serii pytań, a były to pytania bardzo podchwytliwe, na których chyba większość się potknęła. Jedno z nich nakazywało wskazać najbardziej zadłużone względem wytwarzanego PKB państwo świata. Do wyboru mieliśmy m.in. Grecję i Japonię. Wskazałem na Grecję i to był błąd. Najbardziej zadłużonym państwem świata była wtedy Japonia.
Przy okazji warto, aby ci wspaniali rolnicy sprawdzili jak prowadzona przez Japonię polityka rolna wpłynęła na ten stan rzeczy. Japonia już w latach 70 –tych, kiedy była drugą gospodarką świata, była dla nas w PRL przykładem troski o własnych rolników gdyż płaciła im o 60 – 70 procent wyższe niż ceny na rynkach światowych.

Nawet stosunkowo mała dziura w burcie tankowca potrafi zatopić potężny okręt

5 uwag do wpisu “Spokojnie, to tylko EKONOMIA…

  • Antoni, Czas mija i potwierdza tezę: Moi znajomi nie lubią polityki, no i ekonomii też nie lubią.
   Szkoda, że nie ma wzajemności w tym temacie, bo ekonomia jednak lubi nas i wcześniej, czy później to jednak się upomina o swoje

   Polubienie

 1. Skąpy mój komentarz : serdecznie Cię pozdrawiam, oczywiście i Twoją Panią, która ster mniemam dzierży, ten tyczący PLN. Bo ekonomia za trudna dla mnie, całe życie. Operuje w przedziale (0 – 100) zł, i tak miewam manko. Moje ukłony. 🙂 🙂

  Polubienie

  • Jędrek, jak pytałem w szkole o to, kto w domu trzyma kasę, to większość odpowiadała, że jednak mama. Gdy pracowałem w lustracji i kontrolowałem spółdzielnie, to spotykałem niemal 100 proc. skład kobiet w działach księgowości.
   Tak, że trzymanie rodzinnych finansów, to jest chyba naturalna rola kobiet w domach.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. TATUL, GRATULUJĘ WYNIKU. W końcu kto jak kto, ale nauczyciel przedsiębiorczości i, jak zdążyłam zauważyć, wielki pasjonat i znawca ekonomicznych prawideł, musiał osiągnąć wynik w granicach przyzwoitego, wysokiego pułapu. Młodzi nie bardzo garną się do zrozumienia tej dziedziny. Ja sama, chociaż z wykształcenia jestem ekonomistą, wolę humanistyczne prawidłowości zgłębiać. Do ekonomii wracam tylko wtedy, gdy chcę sprawdzić, dlaczego nie starczyło, a powinno (zgodnie z zasadami ekonomii).
  Pozdrawiam Tatul:)

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.