Wiedza ekonomiczna potrzebna jak… chleb

Obserwując bieżącą politykę nie mogę powstrzymać się od jej komentowania, a później od komentowania komentarzy, które pojawiają się pod moimi przemyśleniami. Bywa, że powstają z tej wymiany zdań całkiem sensowne opinie i diagnozy jakie powinny być udostępniane szerszemu ogółowi czytelników, choćby dla upowszechniania wiedzy ekonomicznej i obiektywnie zdroworozsądkowego widzenia świata.    Takie udostępnianie zdarza się nam niezmiernie rzadko, chociaż ostatni tekst akurat był eksponowany na pierwszej stronie Onet i to zachęciło do odwiedzin naszych łamów ok.2 tys. nowych czytelników. Gdybym napisał tekst o „d…e Maryny”, to byłoby 10 razy więcej wejść, a tak, to moja przygoda zakończyła się szybko i w dodatku nikt z nowych nie pozostawił komentarza. Na szczęście stali czytelnicy i komentatorzy – kłaniam się Państwu – nie zawiedli. Oni pamiętają, że było o narzekaniu, którego teraz jest szczególnie dużo, a dyskusja była niezwykle ciekawa.

Wynika z niej, że mamy świadomość przyczyn i wiemy skąd się biorą narzekania, a później roszczenia zgłaszane pod adresem rządu, ze stawianiem pod murem i grożeniem podpalenia Polski, której już chyba nikt nie lubi, nie szanuje i nie utożsamia się z nią. Nawet ostatnie badania opinii Polaków na temat skłonności do obrony Ojczyzny jako najwyższego dobra potwierdzają tę opinię. Mało nas do tworzenia z Polski gospodarczej i politycznej potęgi, a dużo do zgłaszania roszczeń. Zupełnie odwrotnie od tezy postawionej swego czasu przez J. Kennedyego „Nie pytaj, co ojczyzna może zrobić dla ciebie, pytaj, co ty możesz zrobić dla ojczyzny”.
Dzisiaj wystarczy poczytać na forach co mówią ludzie komentujący wynik badań na temat współczesnego patriotyzmu i możliwej ofiary, aby włosy stanęły nam dęba. Kiedyś pojedyncze opinie celebrytów wskazujące na to, że w momencie próby będą skłonni uciekać za granicę wprowadzały nas w stan oburzenia, a teraz pora już zacytować słynne powiedzenie przypominanej ostatnio w skojarzeniu z naszą p. premier słynną Margaret Thatcher: „Coś takiego jak społeczeństwo nie istnieje. Są pojedynczy mężczyźni i kobiety oraz rodziny”. Wszyscy kierują się własnym rozumem, a tu za podstawę bierze się prostą kalkulację: A co ja będę z tego miał…

Niby wiemy dlaczego wciąż porównujemy się do kogoś innego nie bacząc na punkt startu w wyścigu naszego Kowalskiego i niemieckiego Schmidta. Przecież wiemy, że bogate Niemcy nie mogą być dla nas i nie będą punktem odniesienia i porównań przez najbliższe 50 lat. Wiemy dlaczego w tamtych stronach istniało określenie Polnische Wirtschaft (pol. polskie gospodarzenie) – stereotypowe określenie funkcjonujące w społeczeństwie niemieckim, a Polskę pokazywano poprzez chętnie rozpowszechniane zdjęcie biednej furmanki zaprzężonej w chudego konia i powożonej przez bezzębnego staruszka z petem przyklejonym do wargi. Dzisiaj tamte stereotypy odchodzą tam gdzie ich miejsce, bo gospodarka już nie tamta i rolnictwo całkiem inne. Dzisiaj rolnik – ten towarowy przynajmniej, to już panisko wielkie, ale wciąż mu się marzy, że to rząd zapewni mu korzystne ceny i zbyt na całą nadwyżkę. Stawia więc żądania i blokuje drogi wiedząc, że nie każdy jest rolnikiem i nie każdy ma się tak dobrze aby rolnikowi dopłacać do jego biznesu. Nie każdy jeździ na Majorkę, nie tylko dlatego, że nie ma za co. Świat nie był i nie będzie sprawiedliwy. To komunizm ( za którym wciąż tęsknimy) miał zapewnić każdemu tyle ile chce, według potrzeb. Nawet pieniądze miały być zbędne. Co z tego wyszło? Wszyscy wiemy. Stosunkowo niedawno jeszcze dzieci żyły tak jak ich rodzice i nie miały o to pretensji do świata, rządu, do polityków, czy do Pana Boga wreszcie. Teraz każdemu się należy i wszyscy wiedzą kto ma to im zapewnić. Dokąd to wszystko pędzi, co będzie za kolejnym zakresem historii? Obserwujmy Grecję. Tam jest poligon doświadczalny dla całej Europy. Czas pokaże, czy można tak bez końca żyć na kredyt. Czy spełni się deklaracja ich nowego premiera głoszącego w kampanii wyborczej, że wierzyciele umorzą długi i dadzą im nowe perspektywy rozwoju? – pytałem w jednym z komentarzy. Oto co odpowiedział mi Marek Jan:

Grecy to bankruci jak amen w pacierzu. Przejdą na drachmę i dalej będą bankrutami. Gdyby to ode mnie zależało, wywaliłbym ich z Unii na zbity pysk, a nie pompował w tego gnijącego trupa potoków unijnej kasy. Mają 320 mld euro długów i do tego wybrali sobie politykiera, który plecie bzdury jakich nawet nasi najbardziej populistyczni politykierzy nie ośmielili by się prawić ( choć PiS jest dość bliski tym andronom, ale jednak mimo wszystko nie aż do tego stopnia). Inna rzecz, że Grecja nie powinna była się znaleźć w Unii, że już o strefie euro nie wspomnę, bo jej wstąpienie do Unii to był jeden wielki przekręt. Udało im się załapać na unijna kasę dzięki kreatywnej księgowości i przewalić taka sumę, jakiej nikomu w Unii nie udało się przewalić. A terasz lamentują jak w greckim teatrze i jak to mają w zwyczaju, rżną głupa czyli Greka.
   Ja, w odpowiedzi na komentarz Agni napisałem:
– Wiesz co Agni? Jak skończy sie permanentna kampania wyborcza bazująca na budowaniu przeświadczenia o totalnej klęsce kraju rządzonego przez samych nieudaczników, złodziei, sprzedawczyków i zdrajców, na wskazywaniu wszelkich nieprawidłowości u obecnej władzy i obiecywaniu szczęścia na ziemi, gdy tylko wygra dzisiejsza opozycja, to może wtedy spełnią się marzenia. Mając wszystkiego po dziurki w nosie będziemy się uczyć jak w pełni korzystać z wolności, z demokracji i jak najmilej pławić się w dobrobycie. Trochę z tym zejdzie, więc trzeba cierpliwie czekać…

Jeszcze wypowiedź ~Elżbiety:
– Nie lubię narzekać, a tym bardziej krytykować. Ale czasem mam wrażenie, że mało jest normalności w naszym kraju. Jedni chcą mieć lepiej kosztem innych. Wielu małych przedsiębiorców walczy o każdą złotówkę, a biedę mają nie z własnej winy (taksówkarze). Pracują 300 godzin w miesiącu i trudno im zarobić na pokrycie kosztów i nędzną pensję. Do kogo mają się zwrócić o pomoc? Myślę, że żądania górników, rolników, policjantów i innych grup uprzywilejowanych są nieuzasadnione, a nieopłacalne firmy trudno w nieskończoność utrzymywać. Czy ekspedientka z pensją 1200 ma dzielić się z rolnikiem, który ma setki hektarów? Oddawać część swojego zarobku, by im żyło się jeszcze lepiej, bo w komunie mieli przywileje? Demokracja to równe traktowanie, prawa, równe szanse i możliwości.

Przypomnę jeszcze poprzez wyeksponowanie jeszcze jedną moją wypowiedź:
– Jeśli chodzi o roszczenia płacowe, to chyba mamy to po PRL-u. Wszystkim się zadaje, że wystarczy pokrzyczeć, zagrozić strajkiem, spalić parę opon i kukłę, a rząd się ugnie i da. Kogo to obchodzi ze zanim da jednym, to musi zabrać innym, albo i wszystkim poprzez kolejne zaciąganie długów. Ja nie widzę światełka w tunelu. Dzisiaj słyszałem jakąś panią z UOKiK-u objaśniającą skąd się biorą u nas takie przekręty jak ta z Amber-Gold, a teraz mnóstwo innych związanych z firmami pożyczkowymi. Wyjaśnienie jest proste:
Bardzo niski stan wiedzy ekonomicznej przeciętnego obywatela, a do tego naiwność, wiara w cudowne rozmnożenie, w niespotykany gdzie indziej zysk i tak leci, od afery do afery, od bankructwa do bankructwa…

I tu docieramy do sedna sprawy zawartego w tytule. Wszyscy znamy się na oświacie, na służbie zdrowia, na polityce (Zło-dzie-je!!!Zło-dzie-je!!!), a mało kto zna się na finansach, rachunkowości, systemie finansowym państwa. Nawet przysłowie ludowe głoszące starą prawdę:
Pamiętaj rozchodzie, żyj z przychodem w zgodzie – jest mało komu znane i często nie rozumiane. Nawet w odniesieniu do własnego gospodarstwa domowego się go nie stosuje.

35 uwag do wpisu “Wiedza ekonomiczna potrzebna jak… chleb

 1. Do tego trzeba mieć głowę. Mam problemy ze swoim, prostym budżetem domowym. Dlatego w tych sprawach staram się być cicho. By było w miarę uczciwie, jeśli to możliwe działałbym w dopuszczalnym obszarze przy otwartej kurtynie. Powtarzam, tylko to co można. Tak myślę, bo coś moje zaufanie opadło. Pozdrawiam. 🙂

  Polubienie

  • W ocenie pracy rządu, a właściwie wszystkich rządów przykładających ręce do rządzenia krajem w okresie naszego życia niezmiernie ważne jest zaufanie. Ostatnio bardzo podważono to zaufanie, a na samym podważaniu opozycja zbija kapitał polityczny. Nie tylko ta ostatnia opozycja , bo wcześniejsze robiły to samo.Wszyscy wiemy co byłoby najlepsze, zwłaszcza po czasie, gdy znamy już skutki. Ten sposób walki o władzę jest zabójczy dla demokracji i niszczy szczątki zaufania do władz. Opozycja przejmie władzę i co? Nagle wszyscy zmienią podejście do uczciwości radnych, posłów, senatorów, wójtów, marszałków, ministrów? Staniemy się nagle ufni i wspomagający nową władzę, której nowa opozycja będzie sypać piasek w szprychy?
   Przypuszczam … że wątpię

   Polubienie

 2. ~Marek Jan pisze:

  ” Pamiętaj rozchodzie, żyj z przychodem w zgodzie „, otóż to Tatulu.

  To każdy powinien mieć wypisane na drzwiach tuż pod K+M+B 2015 a politykom , którzy zamierzają odpowiadać za krajową gospodarkę i politykę społeczną, powinno się to tatuować na czołach. Zwłaszcza po tym jak naplotą przedwyborczych banialuk.

  Szczególnie ci ryzykanci, którzy zamierzają wziąć wieloletnie i wysoko oprocentowane kredyty hipoteczne powinni sobie zdawać od razu sprawę z tego, czego doświadczą jak dadzą ciała.

  Pierwsze pytanie jakie należy zadać politykierowi obiecującemu przedwyborcze gruchy na wierzbie brzmi bardzo prosto:

  Proszę podać źródła finansowania pańskich przedwyborczych obietnic?

  Stawiam dolary przeciw orzechom laskowym, że żaden z nich nie będzie w stanie sensownie odpowiedzieć na to pytanie i to niezależnie od tego, jaką opcje reprezentuje.

  Polubione przez 1 osoba

  • Aby stawiać takie wymagania trzeba rozumieć mechanizmy radzenia, dostrzegać kontekst międzynarodowy, prawa ekonomiczne, z wolnym rynkiem na czele, zobowiązania sojusznicze, prawo wzajemności, równego traktowania… itd.itp.
   Tata, czy mama w domu, zależy kto trzyma kasę potrafi sobie poradzić z rozbujałbym chciejstwem domowników, jeśli planuje przeprowadzenie kosztownego remontu mającego kluczowe znaczenie dla rodziny jako całości. Wspólnota mieszkańców w bloku ma już problemy z uzgodnieniem terminu remontu dachu, bo jeśli się leje za kołnierz, to tylko temu na najwyższym piętrze. Ci mieszkający niżej mają już skłonność do odłożenia tego na dalsze lata, bo im nie kapie.
   Ze wszystkim tak jest.
   U pani Drzyzga nastolatek zaprezentował swoje oburzenie na matkę, która nie potrafi zmienić pracy na taką, aby on miał zapewnione parę setek kieszonkowego, bo koledzy tak mają…
   Skąd się biorą takie zachowania? Jak sie to przekłada na późniejsze postawy obywatelskie?
   Takich pytań jest wiele

   Polubienie

   • ~Marek Jan pisze:

    W państwie jako wspólnocie, jest wiele grup interesów i każdy chce coś ugrać dla siebie, to oczywiste.

    Rolą tych co trzymają publiczną kasę a więc „wybrańców narodu” jest to, by nie pozwolić na marnowanie publicznych pieniędzy i aby przeznaczać owe środki na zaspokajanie niezbędnych, ściśle określonych potrzeb, a to musi być poprzedzone narodową debatą.

    Nikt nie mówi, że jest to łatwe do ogarnięcia.
    Jeśli jednak wezmą się za to jedynie ci, co byli mocni w gębie przed wyborami a przy tym nie posiadający stosownych kompetencji, narodowe nieszczęście mamy gotowe.
    Tak mniej więcej było z Grekami, szastali kasą jak się tylko dało a w ślad za tym nie szła modernizacja gospodarki i ograniczenie marnotrawstwa publicznych pieniędzy. Kasę przeżarli i tyle. I dalej są gospodarczo zacofani i niekonkurencyjni oraz zadłużeni tak, że ich praprawnuki jeszcze będą to spłacać.
    Grecki „model” powinien być dla Polski przestrogą, bo wcale nie jest powiedziane, że nie możemy podzielić ich losu, wystarczy się przyjrzeć naszemu zadłużeniu i temu na co idzie publiczna kasa, za sprawą kolejnych ekip rządzących.
    Gdyby Grecy nie mieli dość pokaźnych wpływów z turystyki, już dawno by leżeli na łopatkach. My takich walorów klimatycznych nie posiadamy i na takie wpływy liczyć nie możemy.

    Mój pogląd jest taki, że im mniej państwa w państwie tym lepiej dla ogółu obywateli i tym mniej państwo tychże obywateli kosztuje.

    Dla mnie wzorcem w miarę sensownego modelu społeczno – gospodarczego jest USA, choć już od dość długiego czasu jest ten model „modyfikowany” przez różnej maści „socjalistów” spod znaku demokratów, co fatalnie odbija się na wzroście gospodarczym USA i poziomie życia mieszkańców.Nie bez znaczenia jest też militarne zaangażowanie USA w różnych konfliktach, na co idzie mnóstwo kasy z kieszeni postników…
    Nie wszystko na szczęście udało się demokratom schrzanić i myślę, że w kolejnych wyborach przegrają z kretesem, jako że z pustego i Salomon nie naleje, nawet w Ameryce.

    Polubione przez 1 osoba

 3. przed denominacją złotego(to juz 20 lat temu było, jak ten czas leci) trzeba było wziąć pożyczkę w złotówkach i zbudować dom…Nasi młodzi sąsiedzi tak mieli. Potem wyjechali na zachód a dom sprzedali z ówczesne marki za nie małą sumkę . To było prawie jak wygranie na loterii..

  Polubione przez 1 osoba

  • Tak było Uleczko. Ja miałem w tamtych latach założone dla córek książeczki posagowe PKO. Systematyczne oszczędzanie miało im przynieść sumkę na zakup Malucha – Fiata 126P, a po czasie i po denominacji mogło wystarczyć na zakup byle jakiego roweru. Wszystko w majestacie prawa. Twoi znajomi zyskali, a ja straciłem i to jest gra prowadzona na zasadach ograniczonego zaufania pomiędzy obywatelem a instytucją, kiedyś państwową a dzisiaj już głównie prywatną. Możesz zyskać, ale możesz też stracić. Od tego nie ma odwrotu

   Polubienie

   • Zachęcałam moje dzieci do oszczędzania w szkolnej kasie SkO. Oj to była bardzo gorzka lekcja ekonomi i gospodarowania swoimi oszczędnościami. Własne dzieci już do takiego sposobu oszczędzania nie zachęcają i się im wcale nie dziwię..

    Polubienie

 4. Witaj. Przypomniała mi się teraz pewna sytuacja. jakoś pól roku temu miałam wykłady z pewnym sędzią. Facet twierdził, że jeśli nie będziemy studiować ekonomii, będziemy bardzo nieszczęśliwymi ludźmi… Kiedy odwozi syna do szkoły rozmawia z nim o ekonomii i tłumaczy mu, żeby w toalecie studiował prawo, gdyż jeżeli tego nie zrobi będzie nieszczęśliwy… Oczywiście, rozumiem, wiedza ekonomiczna jest potrzebna, ale chyba lepiej, jeśli człowiek dowiaduje się tych informacji z własnej woli niż pod kategorycznym przymusem… Pozdrawiam!

  Polubione przez 1 osoba

  • ~Skazana na bluesa – widzę że pen sędzia nie przekonał Cię do wyznawanych przez niego wartości. Nie jesteś w tym odosobniona. U nasz nie ma pochwały dla rzymskiej jeszcze zasady :dura lex sed lex , a jest raczej słynne oskarżenie o to, że władza kłamie, że nie ma sprawiedliwości …
   Nieznajomość prawa szkodzi – to też jest twarda reguła i to możemy zaobserwować sytuację, że jedni mają w nim naukę, a inni tylko nauczkę – jeśli chcą to obejść lub wyniośle nie zauważać.

   Polubienie

 5. Matko i córko, Tatulu wybacz, może to zmęczenie dzisiejszym dniem… ale czytalam tekst i jakoś nie załapałam..gdzie jest mój komentarz na który odpowiedziałeś, a o którym wspominasz?
  Jeśli to ten tekst powyżej wspomnienia o mnie… to za Chiny go nie napisałam 😀

  Polubienie

  • ~Agni – To jest moja odpowiedź, a może raczej komentarz na postawione przez Ciebie pytanie:
   – a nie mogliby w tym radiu zrobić audycji o tym co nas bawi, śmieszy… albo cieszy??
   Od tamtego czasu podejmowano w moim radio wiele innych tematów całkiem odmiennych od tamtego, który mnie zainspirował.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 6. Częste zmiany partii rządzącej, są dla kraju złe. Dlaczego? Dwa lata gnieżdżą się na swoich stołkach nowi. Dopasowują swoje zadki do foteli, a czasem trudno je wpasować w taką formę, a nie inną. Czas definitywnie stracony. Następne dwa, to czas niewielkiego zaangażowania w sprawy Polski, bo wybory się zbliżają, należy działać, by zachować stołek. Czas stracony. Wybory, nowe rządy i wszystko zaczyna się od początku. Błędem jest też to, że mało jest wyznaczonych priorytetów, których linię respektuje i kontynuuje każdy rząd, bez względu na opcję polityczną. Tatul, podobnie jak u Jędrka moje zaufanie topi się. Rząd nie może kalkulować, w ten sposób: temu zabiorę, bo cicho siedzi, a uspokoję tego co głośno krzyczy. Albo nie narażę się rolnikowi, bo to potężny elektorat. I tak kalkulują z krzywdą dla Polski i Polaków. Dla mnie dobry rząd, to fachowcy. Wytyczają bardzo jasną i widoczną drogę i tylko w nadzwyczajnych sytuacjach (kataklizm) z niej zbaczają. Całe społeczeństwo ponosi równe wyrzeczenia, mając świadomość, że jeżeli będziemy konsekwentni, efekty będą widoczne szybko. Inaczej będziemy dreptać w miejscu następne 25 lat, a inni wyprzedzą nas o „całą głowę konia”. Dziękuję za umieszczenie mojego komentarza w Twoim bardzo wartościowym artykule.
  Pozdrawiam Tatul serdecznie.:)

  Polubione przez 1 osoba

 7. Zarobki Polaków:
  Dlaczego mało zarabiamy?
  Najprostszą odpowiedzią jest niska wydajność. Nie ma w tym winy pracowników, raczej pracodawców. Przeciętne miejsce w pracy jest słabo doinwestowane, brakuje nowoczesnych maszyn a i pod względem organizacji pracy wyraźnie odstajemy od europejskiej czołówki. Ale to tylko częściowo tłumaczy zaskakująco niski poziom płac w Polsce. Przecież magazynier czy kelner w Polsce wykona w ciągu dniówki podobną pracę jak jego koledzy po fachu z Niemiec, wydajność jest podobna, a jednak dostanie czterokrotnie niższe wynagrodzenie (przeciętnie).
  http://biznes.newsweek.pl/zarobki-polakow-zarobki-w-polsce,artykuly,356195,1.html#fp=nw
  ===============================================

  http://biznes.newsweek.pl/zarobki-w-polsce-i-w-europie-newsweek-pl,artykuly,353180,1.html

  Mimo że przeciętna płaca w Polsce systematycznie rośnie nadal daleko nam do zarobków w Niemczech czy Wielkiej Brytanii – wynika z „Raportu płacowego. Polska i Świat”.

  Doroczny raport został przygotowany przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Wynika z niego, że przeciętna płaca w Polsce wynosi ok. 3,9 tys. zł, a w Niemczech i W. Brytanii, w przeliczeniu, 14 tys. zł.

  Polubienie

  • Tatulu Drogi, średnia płaca w Polsce imponująca, nawet na tle państw wysoko rozwiniętych. Tylko zapomniałeś dodać jaki procent Polaków ją ma, a jaki procent Anglików zarabia swoją średnią. Te 3,9 tys. to wynik kreatywnej księgowości 300 sprzątaczek z pensją 1600 to pensja jednego prezesa banku lub innej firmy. Do tej średniej nie bierze się też firm do 9 pracowników i samozatrudnionych. Tak wygląda u nas średnia i tak się ją liczy. Mniej niż średnią krajowa zarabia aż 2/3 Polaków.W Anglii niewielki odsetek ma poniżej średniej. Prof. Ryszard Bugaj wyjaśnia, że przeciętne wynagrodzenie nie odzwierciedla prawdziwej sytuacji finansowej Polaków. – To przeżytek, który niewiele znaczy. A powoływanie się na nią można nazwać patologią.
   http://www.se.pl › Wydarzenia › Kraj
   Dziękuję nie mam nic więcej do powiedzenia.
   Pozdrawiam gorąco.:)

   Polubienie

   • Elżbieto, ja zdaję sobie sprawę jakie jest rozwarstwienie zarobków w Polsce. Wiem też, że w USA klasa średnia jedzie na tych samych płacach od czasów sprzed pęknięcia bańki spekulacyjnej nadmuchanej zwłaszcza na nieruchomościach i muszą sobie radzić. W Niemczech margines biedy jest może wyższy niż u nas, a średnie płace są o tyle wyższe, że aż to budzi zazdrość. Średnia faktycznie nie jest dobrym odzwierciedlaniem sytuacji ale porównywanie naszej średniej do średnich w innych państwach już daje jakąś orientacje.
    Przeczytaj co ma do powiedzenia w temacie naszych szans dogonienia najbogatszych w Europie prof. Stanisław Gomułka, który raczej jest wolny od ideologii:http://www.forbes.pl/polityka-dobrobytu-wedlug-gomulki,artykuly,187349,1,1.html#

    Polubienie

   • Tatul znam życie w Finlandii, Francji i Anglii. Wiem, że nie możemy równać się z tymi krajami.
    Ale jesteśmy dużym państwem w środku Europy, mamy żyzne gleby, bogate złoża i wszelkie atuty, by przeć do przodu jak lokomotywa. Niestety plasujemy się, prawie każdych porównaniach na ostatnich miejscach w Unii, przed Rumunią (kraj górzysty) i chyba Litwą. Jednego nam brak, dobrego steru.
    Pozdrawiam:)

    Polubienie

   • Napoleonowi przypisano sentencję, a jakże wojenną:
    „Lepsza jest armia baranów dowodzona przez Lwa, niż armie lwów dowodzona przez barana”. Chyba przyznasz, że mądrze powiedziane. Mamy nawet jego naśladowcę.
    Cóż z tego. Życie zweryfikowało mądrość Napoleona, bo wprawdzie dobrze zaczął,ale źle skończył

    Polubienie

 8. ~Marek Jan pisze:

  Zgoda Tatulu,
  Modernizacja gospodarki i innowacyjność to podstawy rozwoju i dobrobytu. Doskonałym przykładem może być Finlandia, która po załamaniu się wymiany handlowej z Sowietami, znalazła się w trudnej sytuacji.

  Zamiast drzeć włosy z głowy, Finowie postawili na edukację i innowacyjność i szybko stanęli na nogi.
  Modernizacja, wspieranie wynalazczości i nakłady na naukę, powinny stanowić znaczącą pozycję wydatków budżetowych. O ile mi wiadomo nakłady na naukę są u nas dalece niewystarczające. Na modernizację i innowacyjność również.
  Jeśli dalej będziemy wspierać bankrutów dotacjami budżetowymi, skończymy jak Grecja.

  Wzrost zarobków nie może być jedynie związany z wydłużaniem czasu pracy, bo to droga donikąd. Modernizacja, innowacyjność i sprawna organizacja pracy, to klucz do wzrostu wydajności pracy i konkurencyjności a co za tym idzie, klucz do dobrobytu.

  Polubienie

 9. ~malgosiaK pisze:

  Bardzo zaluje ze nie mialam ekonomi jako przedmiotu w szkole.
  Wiedzy ekonomicznej powinno sie uczyc od najmlodszych lat i to nawet pod przymusem::))
  Z wlasnej woli interesujemy sie tym tematem tylko wtedy kiedy zaczyna nas to osobiscie dotyczyc ( np zaciagniecie kredytu) a wtedy bardzo czesto jest juz za pozno na wyrownywanie luk w temacie i korzysta na tym nasz bankier.

  A moze komus zalezy zebysmy byli ignorantami w tej dziedzinie?
  pozdrawiam

  Polubienie

 10. Gratuluję bycia na głównym onecie:)
  Nie znam się na ekonomii. Mój punkt widzenia może być zniekształcony przez to, że pracuję w pomocy społecznej albo przez moje niskie zarobki.
  Ale patrząc zdroworozsądkowo myślę, że mogłoby być w Polsce znacznie gorzej. Po prawie pół wieku komuny, nie możemy się oczywiście porównywać do Niemców, ale nie jest tragicznie. Co prawda kilka milionów Polaków musiało wyjechać do pracy za granicę, pensja minimalna jest bardzo niska, ale jest sporo osób, które całkiem dobrze sobie radzą.
  Polacy zawsze potrafili sobie radzić. Jesteśmy niezłymi kombinatorami;)
  Pozdrawiam:)

  Polubienie

 11. ~małgosiaK, to nie zupełnie tak jak piszesz Małgosiu. Ja uczyłem przedmiotów ekonomicznych w zespole szkół ekonomicznych i podstaw przedsiębiorczości w LO. To nie były już dzieci, bo w 2 klasie obchodzą 18-tki i to są często bardzo kosztowne i wystawne imprezy. Zwykle organizują rodzice, ale później to lepiej żeby ich nie było.
  Przeraza jedno. Większość tych młodych ludzi nie wie skąd się biorą pieniądze, jak pilnować budżetu rodzinnego, czy jak sobie radzą ich rodzice z jego dopinaniem. Nie ma jasności w temacie jak poprawić ten budżet po stronie przychodów, a jak po stronie wydatków i czy oni sami mogliby w takich zabiegach jakoś pomóc. Naukę w tym zakresie też traktowali jak zło konieczne które jakoś tam trzeba zaliczyć.
  Nie jest to wina szkoły, niestety. Czyja zatem?
  Są też inne przypadki i postawy. Zdarza sie jednak, że jakiś uczeń pracując w wakacje dowiaduje się jak trudno się zarabia, a jak łatwo się wydaje, ale to jednostki.. Większość po szkole średniej wędruje na studia, a pozostali rejestrują się w PUP-e jako bezrobotni. Jednostki podejmują dostępną pracę.

  Polubienie

  • ~Marek Jan pisze:

   Póki co, mamy teraz już zapowiedziane wcześniej blokady rolnicze i strajki górnicze.
   I do tego mamy antypaństwową i kłamliwą propagandę kreowaną przez czołową partię opozycyjną wspartą toruńskimi mediami, z której to propagandy wynika, że tak źle jak jest w Polsce obecnie, to jeszcze nie było, jak świat światem.

   Rośnie rzesza niezadowolonych i podatnych na populistyczną propagandę, która m.in. wynika z tego, że wielu obywateli naszego kraju nie ma podstawowej wiedzy ekonomicznej i jest gotowa uwierzyć w każdą bzdurę wygłaszaną przez politycznych bajtloków.

   Polubienie

   • ~Marek Jan pisze:

    Oczywiście, Grecy, Francuzi, Hiszpanie Portugalczycy też stoją w kolejce do pilnej edukacji ekonomicznej, ze szczególnym wskazaniem na Greków, którzy jeszcze dodatkowo wybrali sobie ekonomicznego bajtloka, który im naobiecywał gruch na wierzbie wielkości Olimpu.
    Mam nadzieję, że spuści z tonu, gdy się wreszcie obudzi z maligny ten ich „przywódca” i przyjrzy się realiom greckiej gospodarki, stanu finansów państwa i międzynarodowym zobowiązaniom jakie ciążą na Grecji.
    Niepokojące są również proputinowskie sympatie owego polityka, który, jeśli się w porę nie opamięta, sprowadzi na grecki naród takie nieszczęścia, jakie się Grekom nie śniły nawet w koszmarnych snach.

    Polubienie

   • ~malgosiaK pisze:

    Mam nadzieje ze spusci z tonu po spotkaniu z pania Merkel:)
    Nowy minister finansow byl wczoraj z wizyta we Francji i nie wyjechal przestraszony….Nasz minister powiedzial ze nie ma mowy o anulowaniu greckiego dlugu ale ….nie takie rzeczy nasi socjalisci juz obiecywali:)
    Dlatego licze na pania Merkel.

    Bardzo mnie ten grecki minister zaskoczyl swoja -powiedzmy lagodnie – nonszalancja. Przy oficjalnym powitaniu trzymal jedna reke w kieszeni.Ale co ja tam wiem.:)Moze w rzadzacych kregach zapanowala moda „na luzackosc”:)

    Polubienie

 12. ~malgosiaK pisze:

  Tatulu
  Z tego co piszesz wynika ze wiekszosc twoich uczniow znalazla sie w liceum ekonomicznym przez przypadek albo z braku innej mozliwosci. A ja naiwnie myslalam ze do takich liceow przychodza ludzie po swiadomym wyborze:)
  Mowiac o ekonomi jako przdmiocie mialam na mysli nauczanie w modszych klasach na poziomie szkoly podstawowej i gimnazjum.
  Naprawde tak trudno byloby poswiecic godzine w tygodniu na dyskusje i analize cytowanego przez ciebie przyslowia?: „Pamiętaj rozchodzie, żyj z przychodem w zgodzie ”

  Jesli chodzi o problem mlodych ktorzy nie maja pojecia skad sie biora pieniadze i innych problemach o ktorych piszesz to jasne ze winni sa glownie rodzice.Jesli mlody ogranicza sie tylko do prosb albo zadan o gotowke to chyba jednak wina tatusia i mamusi….Szkola mu przeciez kieszonkowego nie daje…:)

  Ja prace zawodowa zaczelam pozno (po odchowaniu trojki dzieci) wiec dlugo zylismy na jednej pensji.Czyli mowiac krotko zylismy skromnie , a czasami nawet bardzo skromnie. Mam wrazenie z zawsze wciagalismy dzieciaki w dyskusje na temat budzetu ( oczywiscie odpowiednio do ich wieku i bez szczegolow).Wiedzialy dlaczego nie wyjezdzamy na dwutygodniowe wakacje , wiedzialy dlaczego nie zmieniamy co dwa lata samochodu i dlaczego nie kupuje markowych ciuszkow.
  Dorosly i poszly na studia. Kiedy tylko moga , pracuja przez cale lato. Dwojka mlodszych zarobila sobie w ten sposob na wspolny samochod.
  Wiedza ile kosztuja oplaty za prad, wode i ile placimy podatkow.
  Oczywiscie wspieramy ich finansowa ale nie mamy problemow zeby w pewnym momencie powiedziec ” nie”.
  Dodam jeszcze ze syn studiujac ekonomie i mareting obraca sie w srodowisku ktore tez nie wie skad sie biora pieniadze.Rodzice jego kolegi placa za mieszkanie , dodaja do tego 900 euro kieszonkowego. Ten mlody potrafi wydac w jeden imprezowy wieczor 200 ero . Na uwage ze jest uprzywilejowany odpowiada – inni sa bogatsi….::))
  Prawda tatulu ze z takim argumentem trudno walczyc::))?
  Nie jego wina ze ma bogatych rodzicow 🙂 Ale boje sie ze ten mlody dojdzie kiedys do wladzy nieswiadomy jak zyja inni ludzie.I wlasny poziom zycia bedzie uwazal za standart a biedniejszych od siebie za zyciowe fajtlapy.

  To tyle tatulu , bo sie rozpisalam jak nigdy
  pozdrawiam Malgosia

  Polubienie

  • Małgosiu, tylko w założeniach programowych MEN można wyczytać, że uczniowie świadomie wybierają szkołę, a później uczą się i chłoną wiedzę wszelkimi porami skóry. Oczywiście i poza szkołą szukają informacji w Internecie i u kolegów…
   Ja tu wielokrotnie pisałem jak wyglądają realia, a teraz podobno jest jeszcze gorzej. Ważne, że MEN jest zadowolone z nieustannego reformowania i że w testach PISA wypadamy dobrze.
   Nadzieja w tym, że rodzice będąc o pokolenie starszymi i doświadczonymi ludźmi postawią swoim dzieciom warunki , a te zaczną poważnie traktować szkołę i czas tam spędzony.
   Jeśli nie będzie takiego oddolnego działania, to marne nasze nadzieje na zmianę.
   Świat dzieli się na tych co wiedzą i na tych, co nie wiedzą. Ktoś musi rządzić i robić interesy, a ktoś będzie wykonywał resztę zadań. U bogatych zrobią to za psi grosz imigranci, a u biednych? Tego należy unikać

   Polubienie

   • ~Marek Jan pisze:

    A u biednych robią to za psi grosz jeszcze biedniejsi.

    Jak się bieda z biedą zejdzie, to z tego może wyjść tylko nędza.

    Nie rozumiem zatem tego „kultu ubóstwa” kreowanego głośno przez dość znaczącą część ideologów i hierarchów kościelnych.
    Myślę jednak, że po cichu sami nie wierzą w to, że ubóstwo jest jakąś wartością samą w sobie.
    Wdać to jak głusi pozostali na apel papieża Franciszka o godne i przykładne życie w ubóstwie.

    Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    A czego konkretnie Tatulu należy unikać?
    Podobno już 48 tysięcy Polaków (jak podaje dzisiaj Onet) studiuje za granicą. Jestem dziwnie spokojna, że są to dobrze sytuowani i dość zdolni studenci, a więc taka nasza elita, którą właśnie tracimy. Bo oni po tych studiach raczej na pewno już do kraju nie wrócą. Co więcej dają dobry przykład tym młodszym, którzy jeszcze są w kraju, a potwierdzają to komentarze na forum pod notką.
    Z drugiej strony trudno się dziwić, skoro nasze sztandarowe uczelnie (UJ, UW) są klasyfikowane dopiero w 4 setce rankingu światowego, a np. 2 z 8 duńskich w pierwszej setce.
    Można więc powiedzieć, że to jest właśnie najbardziej prawdziwe „oddolne” działanie rodziców w/s edukacji i przyszłości swoich dzieci. Oczywiście tych, których na to stać. Bo czy rodzice mogą zmienić polskie szkolnictwo? Kto jest władny to zmienić? Same uczelnie nie będą sobie przecież narzucać dodatkowych obciążeń, na dodatek w ramach tych samych środków finansowych, zapewne nieporównywalnych do środków, jakimi dysponują poważniejsze uczelnie zagraniczne.
    Tak więc jak się nie obrócisz – „plecy” zawsze z tyłu. 🙂

    Polubienie

   • Przeczytałem wraz z dyskusją. Podpisuję się „obiema ręcyma” . Jest bardzo źle i nic nie wskazuje na jakieś szanse poprawy, Uczelnie mają swoje senaty i są suwerenne w działaniu. Potrzebują pieniędzy i pozostawienia wolnej reki w kształtowaniu programów edukacyjnych i badawczych. Dzisiaj słyszę,ze mają przyłączyć sie do akcji protestacyjnej, i że bardzo dolega im przerzucenie na uczelnie ciężaru zabiegania o pozyskiwanie grantów i o praktyczne efekty ich działalności naukowej, czyli wdrożenia. Rząd powinien zapewnić środki na naukę i nie robić z nich menadżerów.
    Oni też chcą dobrze dla siebie wyłącznie za to, co jest odziedziczone po starym systemie. Jeszcze tylko wprowadzić opłaty za naukę i pozwolić nadal wydawać mało warte „kwity na inteligencję”.A świat niech biegnie dalej… My nie musimy się ścigać

    Polubienie

 13. Antoni Relski pisze:

  Grześkowiak śpiewał kiedyś tak

  Wieś w powiecie nie jest spodem
  I do czynów dzielnie rusa.
  Nie inacej, kiej w nagrodę,
  Przydzielili nam „ursusa”.

  Choć to nie je fura srebra,
  Pismom skrobnął: „Droga władzo!
  Traktor warto by rozebrać,
  Niech mi chociaż dyferencjał dadzą!”

  Lata mijają a tekst dalej aktualny. W głowach nie chce się zmieniać a zapał do rozbierania nadal duży

  Pozdrawiam
  Pozdrawiam

  Polubienie

 14. ~Ultra pisze:

  Faktem jest, że Polacy nie zajmują się ani gospodarką, ani ekonomią. Wolimy rozrywkę, imprezy, świętujemy na okrągło. Głowa zajęta. Kto by się długami i liczeniem zajmował. Nie pilnujemy polityków, którzy dysponują niemałymi pieniędzmi z podatków. Być może i my jak Grecy obudzimy się za późno. Piszę o tym w poście „Do młodych, zdolnych, mądrych” (http://bezpukania.blog.pl ).

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.