Chory, cierpiący? Niech się położy (najlepiej w domu) i nie zawraca głowy

W ostatnim tygodniu miałem okazję przeżywania emocji związanych z próbami udzielenia pomocy bardzo choremu mężczyźnie, (cierpiącemu wielki ból uniemożliwiający jakiekolwiek poruszanie się) przez tylko trochę mniej chorą od niego żonę. Wydawałoby się, że to nic prostszego jak wykonanie telefonu do miejscowego lekarza rodzinnego z prośbą o wizytę domową, a w razie ataku lub nagłego pogorszenia wezwanie pogotowia. Okazuje się, że to nie jest jednak takie proste gdy pacjent narazi się służbom zbyt natarczywym (ich zdaniem) domaganiem się radykalnej pomocy. Dość łatwo można przypisać takiemu pacjentowi symulowanie choroby i … niech sobie radzi sam… A to, że chory nie może się poruszać, a nawet nie pozwala się wsadzić do wynajętego prywatnego samochodu, to też nikogo nie obchodzi, to jego problem… no i ewentualnie również problem jego żony odwiedzającej kolejne gabinety z błagalnym dopraszaniem się łaski skierowania do szpitala, przeprowadzenia odpowiednich badań, no i leczenia.   Tego co oni przeżyli, to najgorszemu wrogowi nie można życzyć, ale w ciągu tak przeżytego tygodnia jednak coś uzyskali. Płaczem, krzykiem i sobie tylko znanymi sposobami współcierpiąca żona wymogła jednak wizytę domową lekarza, jakieś leki, które nie uśmierzyły nawet bólu, skierowanie do szpitala, w którym jednak nadal traktowano go jako symulanta, a po trzech dniach wypisano do domu… Nie wyobrażałem sobie takiego losu chorego, takiego cierpienia i takiego leczenia. Kolejna wizyta w prywatnym już gabinecie kolejnego specjalisty przyniosła choremu częściową ulgę, ale jednak wciąż nie ma on rozpoznania – z wyjątkiem tego „uporczywego symulowania bólu”, a zaordynowane leki tylko częściowo zniosły ból, ale nie przywróciły mu zdrowia. Co będzie dalej z leżącym w domu i wciąż chorym człowiekiem???

Pogrążony w rozmyślaniach nad tym co by było gdyby mnie to spotkało przytrafiła mi się okazja obejrzenia na fejsbuku pewnego materiału o niewątpliwie edukacyjnej wymowie. Filmik poprzedza anons :
Ta starsza pani w 45 sekund nauczyła lekarza kultury! Przychodzi starsza pani do lekarza… Ciekawe jak wam się podoba ten filmik. Ja zdecydowanie go obejrzę przed pójściem do lekarza następnym razem. Udostępnij  (Scena pochodzi z filmu „Pora umierać” w reż. Doroty Kędzierzawskiej, rok 2007, a główna bohatera to Danuta Szaflarskahttp://podaj.to/post/522,3,ta-starsza-pani-w-45-sekund-nauczya-lekarza-kultury.html
Obejrzałem i pomyślałem sobie, że warto udostępnić go swoim znajomym, ale z własnym komentarzem. Brzmiał on następująco:
Szkoda, że nie wszyscy lekarze to oglądali. Ja znam takich, a Wy???

W ciągu trzech dni pod moim udostępnieniem pojawiło się 10 lajków i kilka komentarzy:
-Ja – Czy znacie takich lekarzy jak ta pani grająca w filmiku?
– Iza – uhahaha – brawo dla tej babci
-Ja – Czy ta lekcja zmieniła lekarzy Izo?
-Iza – Myślę że nie..;/ Nie zmieni sie wszystkich…znieczulica będzie.
-Ja – To może by tak włączyć ten film w program studiów medycznych?
-Iza – Bardzo dobry pomysł:)
-Ola – Proszę Pana u nas np. był prezentowany – na zajęciach z medycyny rodzinnej;)
-Ja – To mnie cieszy. Czy wszyscy zaliczyli te zajęcia?

Ola jest młodym lekarzem. Jej komentarz daje nadzieję na to, że przynajmniej młody personel medyczny jest już odpowiednio przygotowywany do świadczenia tak szczególnych usług jakie ma zapewniać służba zdrowia. Może więc doczekamy się realnej zmiany na lepsze, choćby w tym zakresie jaki ilustruje linkowany urywek filmu? Jakich jednak sposobów i metod potrzeba użyć, aby faktycznie była to służba, na którą mogliby liczyć w potrzebie tacy chorzy jak ten opisany przypadek?

PS. Dzisiaj trafiłem na artykuł: http://biznes.onet.pl/cennik-wizyt-lekarskich,18570,5657127,1,news-detal w którym czytam m.in.:
…Od miesiąca do nawet kilku lat – tyle trzeba w Polsce czekać na dostęp do publicznej służby zdrowia. Przedłużające się kolejki, zmuszają Polaków do korzystania z prywatnej opieki medycznej…
Dalej jeszcze to:   Nastawienie na kasę, notoryczne spóźnienia, stawianie na ilość pacjentów, nie na jakość ich obsługi, bagatelizowanie problemów chorych, chamstwo, opryskliwość i wywyższanie się to najczęstsze zarzuty, jakie stawiają lekarzom pacjenci. „Za 400 zł, bo tyle kosztuje wizyta, spodziewałam się innego podejścia: takiego, że lekarz usiądzie i spokojnie odpowie na nurtujące pacjenta pytania. Tu zdecydowanie tego brakuje.” „Masówka nastawiona na robienie hajsu, a nie leczenie. 15 min za 400 zł. Trzepalnia kasy na chorych ludziach. Odradzam!”. „Nie mam zaufania do lekarzy, którzy każą płacić sobie abonament, czyli wyznaczają wizyty bez potrzeby co kilkanaście tygodni, i to tak kosztowne wizyty w dodatku. Mam wtedy wrażenie, że zależy im głównie na kasie i być może ewentualnie, ale to dopiero ewentualnie… na pacjencie” …
To tylko niektóre opinie, jakie można znaleźć o lekarzach na portalu Znanylekarz.pl, umożliwiającym pacjentom wymianę opinii o specjalistach.

11 uwag do wpisu “Chory, cierpiący? Niech się położy (najlepiej w domu) i nie zawraca głowy

 1. ~MariaR pisze:

  Jesteś wielkim optymistą Tatulu co do młodych lekarzy licząc w duchu, że ten filmik „wychowa ich do lepszego”. Obawiam się, że ta scenka może ich zainspirować np. do takiego postępowania: Starsza pani puka i zagląda do gabinetu, i zamiast „rozbierze się i położy” słyszy: „czy zapisana na dzisiaj i ma numerek”? Bo w tym pierwszym przypadku jest szansa, że w czasie badania w jakiś kontakt z lekarzem się wejdzie, a w drugim niestety nawet progu gabinetu się nie przekroczy. Który wariant mimo wszystko jest lepszy?
  No i umówmy się, starsza pani z filmiku nie była taka znowu strasznie chora, przyszła na własnych nogach, uśmiechała się, a na końcu zachowała po chamsku i zrezygnowała „z pomocy”.
  Podobno lekarz dostaje na pacjenta 8 zł miesięcznie. Musi dojechać do gabinetu, narażać się na rozmaite wirusy i bakterie, strupy, smrody itp., jęki i narzekania, a na dodatek ponosić jeszcze odpowiedzialność karną, gdy trafi na „złośliwego” pacjenta itd.
  Tatulu, no co można wymagać za 8 zł miesięcznie? 🙂 Łaska losu, jeśli pacjent jest zdrowy i nie nachodzi często lekarza. 🙂

  PS. To co wyżej napisałam to oczywiście „taki czarny humor”, tak naprawdę nie myślę i bardzo się boję takiej realnej sytuacji, jaką opisywałeś w swojej notce, kiedy „płaczem, krzykiem i sobie tylko znanymi sposobami” trzeba wymuszać ratunek dla siebie czy bliskiej osoby.

  Polubienie

  • tatul pisze:

   To i tak łaskawie mnie traktujesz MarioR, bo spotykam się z określeniem, że moje poglądy są o prostu naiwne. Tak czy inaczej chciałem zwrócić uwagę na problem posługując się memem jaki pojawił się w sieci. Pani Szaflarska – jeśli dobrze pamiętam była pensjonariuszką domu spokojnej starości i nie musiała mieć numerków, zresztą w 2007 gdy powstawał ten film, to jeszcze problem numerków nie był tak dolegliwy. Te numerki to przez analogię takie „kartki na mięso” mające zapewnić sprawiedliwy dostęp do świadczeń medycznych.
   Obyśmy zdrowi byli MarioR, prawda?

   Polubienie

 2. ~Kinga pisze:

  Panie Czesławie ! Wcale się nie dziwię, wielokrotnie to przechodziłam, gdy moja mama była chora, czy też gdy ja zaczęłam chorować. Wielokrotnie miałam właśnie taką sytuację, że niby symuluję, że coś mi jest. Ostatnio jak byłam w szpitalu to za nim trafiłam na odział, choć miałam już skierowanie, to pani ordynator kardiologi nie chciałą mnie przyjąć gdyż stwierdziła, że to iż mdleję i mam zawroty głowy, jak również wymiotuję któryś tydzień z kolei no i drętwieje mi jedna strona ciała to jest sprawa psychiki i mam się zgłosić do psychiatry. Nie uwierzy pan ile musiałam się na prosić żeby dostać konsultację z neurologiem, dopiero musiałam użyć groźby. A tam mnie zbadano dopiero gdy zemdlałam po raz kolejny. A pani ordynator która przyjąć mnie nie chciała to bardzo się zdziwiła gdy okazało się że mam trafić na jej odział bo do dolegliwości przyczyniło się pfo. Kolejnym razem znów gdy zgłosiłam się na izbę przyjęć do szpitala lekarz stwierdził że nic mi nie jest nawet gdy zwymiotowałam mu na buty nie chciał mnie zbadać. Nie chce się też aż wspominać jak traktują człowieka i ile trzeba na nich czekać. Bo muszą wypić kawę. Na szczęście też są lekarze, którzy wiedzą co robią i jak.

  Polubienie

  • tatul pisze:

   To odsyłanie do psychiatry to jakaś obsesja , bo ja też o tym słyszałem. Jeśli sprzedawców uczy się jak postępować z trudnym klientem , to co dopiero mówić o medykach? Przecież strach o własne życie jest czymś tak naturalnym , że uzasadnia nawet zachowania odbiegające od norm, prawda?. Poza tym uczyłem Was na PO o psychosomatycznej istocie chorób. Zwyczajne złamanie kości też objawia się po stronie „psyche’ jak i po stronie”soma” czyli ciała. Zamiast podnosić ciśnienie, to raczej wypada łagodzić i uspokajać, nawet farmakologicznie…
   Współczuję i życzę dobrego zdrowia

   Polubienie

 3. ~Magda pisze:

  Ja zostałam raz wyrzucona z gabinetu Pani „doktor” B. Stwierdziła ze nic mi nie jest. Za jakiś czas choroba sie rozwinęła, a co było dale,j to lepiej o tym zapomnieć. Może gdyby mnie zbadała chociaż lub dala skierowanie na badanie krwi wszystko potoczyło by sie inaczej, a tak to przeszłam przez prawdziwe piekło…. Juz nigdy nie pójdę do lekarza w Staszowie i bardzo sie ciesze, że przyszło mi mieszkać za granicami Polski, bo gdybym miała się leczyć w Tsz to by mnie już nie było na tym świecie.

  Polubienie

  • tatul pisze:

   Reżyser miał pewnie jakieś uzasadnienie dla takiego tytułu. Nie znam niestety filmu i nie mogę się wypowiadać. Gdybym ja, jako staruszek , pensjonariusz domu starości „Cicha przystań”był traktowany tak jak pokazano, to też zapewne przyszła by mi do głowy taka myśl : Pora umierać…
   Niech Antoni przyjmie moje podziękowanie i pozdrowienia

   Polubienie

 4. ~Eliza F. pisze:

  Tatulu to bardzo gorzki film o tym jak jest traktowany starszy człowiek – jakby starość nie miała już prawa do godności ! Lekarka widząc miłą staruszkę zwraca się do niej bezosobowo ,niech wejdzie ,niech to ,niech tamto i dlatego powiedziała to co powiedziała i ja to rozumie. Mieszkała w dużym domu z psem , pomagał jej syn ale kiedy i on ją zwiódł ….to pora umierać…Temat rzeka o chorych ,starych i wadliwej służbie zdrowia :(((.Tylko życzenia pobożne zostają , zdrówka i miłego dnia – pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.