Kobiety, czy mężczyźni powinni uczyć nasze dzieci?

Zbliża się koniec wakacji, a dla nauczycieli, to one już się właściwie zakończyły. W ostatnim numerze zacnego periodyku „Psychologia w szkole” zamieszczono materiał podnoszący  problem płci nauczyciela. http://www.psychologiawszkole.pl/o,798,Szkola_potrzebuje_mezczyzn.html   Podobno… uczniowie, zarówno dziewczyny jak i chłopcy wolą nauczycieli będących mężczyznami niż nauczycielki-kobiety. Nawet nauczycielki opowiadają się za zwiększeniem udziału mężczyzn w gronach nauczycielskich.  Gdy jeszcze pracowałem w szkole, to od czasu do czasu robiłem mini sondaże na temat : Jaki powinien być nauczyciel i poczynione ustalenia prezentowałem tu na blogu. Dla przykładu polecam to, co się kryje pod tym adresem:https://tatulowe.wordpress.com/2012/10/15/nauczycielskie-rozmyslania/
Teraz, już jako były nauczyciel, zapytałem po kilku latach od przejścia na emeryturę swoich znajomych o opinię w tej sprawie. Ci którzy odpowiedzieli na moje pytanie twierdzą, że płeć nie ma tu żadnego znaczenia, a liczy się zupełnie coś innego. Co się zatem liczy?
– Daga : -Za moich szkolnych czasów liczyło się zaangażowanie, pasja, humor, stanowczość
– Ja: – A nie płeć jak twierdzą psychologowie?
– Daga: – Nie. Owszem, gdy szkoła przeładowana jest obecnie kobietami, to mężczyzna staje się atrakcją, oderwaniem od rutyny. Jednak wśród nauczycieli, których ceniłam najbardziej był jeden mężczyzna i dwie kobiety. i nie pleć się liczyła, a osobowość.
– Dawid:- Mężczyzn może być tak mało w tym zawodzie, bo w powszechnym przekonaniu jest to „babski” zawód. Poza tym zarobki marne, a jak wiadomo, „to mężczyzna ma utrzymać rodzinę” (a gdzie partnerstwo ja się pytam?). Z punktu widzenia organów prowadzących szkoły i zatrudniających nauczycieli mężczyzna jest raczej lepszy od kobiety, dlatego że nie pójdzie on na urlop macierzyński (teraz mamy już urlopy tacierzyńskie) i jak wiadomo „to kobieta zajmuje się chorym dzieciakiem”, więc z tym też problemu nie będzie.Czytając tekst nasunęło mi się na myśl: –  „Zrozumieć WF? Poważnie?!”.
– Czesław: – A więc, mimo że jesteś mężczyzną Dawidzie, to nie podzielasz tezy zawartej w artykule?
– Dawid: – Panie Czesławie, uważam, że tu nie chodzi o płeć, a o sposób w jaki nauczyciel przekazuje wiedzę i komunikuje się z uczniami. Niektórzy kochają to co robią, i to widać, a inni przychodzą po prostu do pracy. Uważam, że u nas w szkole było kilku nauczycieli z powołania – dwóch mężczyzn i dwie kobiety (o dziwo tylko jedna osoba w tym zacnym gronie uczyła przedmiotu humanistycznego – język polski.). Oczywiście w gimnazjum i szkole podstawowej też takich miałem i chyba nikogo nie zaskoczę jeśli powiem, że były to nauczycielki matematyki. Gdy myślę o tym jakim chciałbym być nauczycielem, to od razu przychodzi mi na myśl te 6 osób. Wiem też jakim nauczycielem być nie chcę i tu też przychodzą mi na myśl pewne dwie panie. Myślę, że uczniowie uwielbiają nauczycieli kochających swój przedmiot, otwartych, sprawiedliwych i bezpośrednich. O wiele łatwiej jest uczyć się danego przedmiotu gdy stara mi się przekazać wiedzę osoba, która ma wypisane na twarzy „Kocham to co robię. Wiem, że mój przedmiot nie jest ani najłatwiejszy, ani najważniejszy, ale pomogę Wam go zrozumieć”. Nauczyciel, to też człowiek i nie ważne jakiej jest płci, orientacji czy wyznania. Ważne żeby miał w sobie to coś. Z przykrością jednak stwierdzam, że coraz więcej nauczycieli i osób studiujących kierunki pedagogiczne robią to, bo nie mają innego pomysłu na siebie. To jest smutne i straszne.
– Czesław: – Dziękuję za piękny wywód. Ja myślę podobnie. Ciekawe, czy artykuł na który się powołałem wywoła szerszą dyskusję? Ja próbuję sondować temat, aby zdobyć informacje do kolejnej opowieści. Rok szkolny blisko…
– Dawid: – To zależy . Moim zdaniem każdy, akurat w tym temacie, wypowiedzieć się może i powinien. Każdy z nas przecież był uczniem i miał styczność z kilkudziesięcioma nauczycielami. Jest oczywiście jedno ale, ludzie chyba nie lubią mówić o szkole i odczuciach z nią związanych. Ciekawe dlaczego? Już za tydzień huczne rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego. Ciekawe, co tym razem przyniesie? Nauczyciele będą podpisywać deklarację wiary i po raz kolejny będą zmuszać uczniów do chodzenia do kościoła przed uroczystościami szkolnymi (swoją drogą była to najgorsza część uroczystości w mojej szkole. Czy kolejny raz egzaminy przygotowane przez CKE będą śmiesznie łatwe? Co wyjdzie z darmowych podręczników i jak będzie się z nich uczyło? Pozdrawiam.
– Czesław: – Tak, pytań jest wiele. Te dotyczące stabilnych warunków pracy, wynagrodzeń, łączenia etatów są równie ważne.
– Małgorzata II: – Ależ to bzdura, lubiłam lekcje z panem nie dlatego, że był Pan mężczyzną, ale dlatego, że po prostu można było porozmawiać z Panem na wiele różnych tematów. Umiał Pan zaciekawić tematem, a nie jak inni wyłożyć definicje i amen. Pozdrawiam.
– Czesław: – Jak miło to czytać po latach. A więc podzielasz pogląd Dawida Małgosiu?– Cecylia: – to nie ważne jaka płeć ważne, aby zainteresował tematem i umiał to przekazać tym co słuchają.
– Renata: – Panie Czesławie uczył Pan moją mamę i mnie, a pewnie jeszcze inne osoby w dwóch pokoleniach i mimo konfliktu pokoleń każde z nich ma to samo zdanie o Panu jako mądrym i ciekawym człowieku:) coś w tym jest więcej niż tylko płeć… Pozdrawiam:)
– Czesław: – Jak to miło czytać, dziękuje serdecznie. Proszę przekazać ukłony mamusi.
Małgorzata: – Ja też mam bardzo miłe wspomnienia z LO. Godziny lekcyjne z panem były naprawdę ciekawe i jak tak człowiek sobie o tym pomyśli to dopiero teraz można sobie uświadomić ile cennych wskazówek na dalsze życie nam Pan przekazywał. Super sprawa. Pozdrawiam
– Czesław: – Dziękuję bardzo. Takie słowa są jak premia za dobre sprawowanie. Jeśli działa zasada : – Im dalej od ukończenia szkoły tym lepsze oceny za sprawowanie, to mam nadzieję, że czeka mnie jeszcze wiele takich wspaniałych chwil i wpisów. Pozdrawiam serdecznie.
Tak przebiegała nasza rozmowa. Przepraszam za odrobinę prywaty, ale chciałem zachować zarówno temperaturę jak i treść wypowiedzi. Mam świadomość, że to, co zaprezentowałem jest zbyt skromnym materiałem na stawianie jakiejś tezy przeciw odkryciom cytowanego artykułu, czy za jego poparciem. Mam nadzieję, że zdołam zachęcić czytelników do wypowiedzi i w ten sposób poszerzymy wiedzę na temat oczekiwań kierowanych pod adresem polskiej szkoły. Może to coś da, kto wie?

35 uwag do wpisu “Kobiety, czy mężczyźni powinni uczyć nasze dzieci?

 1. No i przypominam sobie swoich nauczycieli, a więc kobiety przeważały, bo matematyka, chemia, biologia, J. polski, to były kobiety, a pan od w-fu, jest na zawsze w mej pamięci, bo robił, to co lubił.
  Uważam, że nie płeć, a podejście do zawodu i oczywiście podejście do ucznia, choć w dzisiejszych czasach nauczyciele, lekko nie mają, bo młodzież rozpasana i nie szanująca nauczyciela. Czasy przykre bardzo i niewdzięczne dla ich pracy.
  Obyś uczył cudze dzieci, tu się sprawdza! Pozdrawiam.

  Polubienie

 2. ~Sylwia pisze:

  Nauczyciele powinni być pełni poświęcenia i zaangażowania. Aby dobrze uczyć i wychowywać muszą posiadać wiele innych umiejętności np. rozwiązywać konflikty, dawać dzieciom poczucie bezpieczeństwa, motywować do nauki. Powinni wraz z uczniami tworzyć zgrany zespół. Tak szczerze powiedziawszy, to nie ma znaczenia czy to będzie Pan ,czy Pani……..

  Polubienie

 3. ~Kneź pisze:

  Nauczyciel powinien być nauczycielem, czyli kimś od kogo można i trzeba się uczyć. W mojej miejscowości do tej pary pamiętany jest i wspominany z szacunkiem pan Pastorczyk, założyciel i pierwszy nauczyciel szkoły. Moja wychowawczyni z pierwszej klasy – pani Chmielewska, cudowna nauczycielka, u której nie było dyslektyków, pedałująca codziennie, nawet w zadymkę, na starej damce po 10 kilometrów, z rozwianym siwym włosem na wietrze. I „mój” dyrektor, historyk i sekretarz partii, ale rzetelnie uczący historii, wbrew ideologii partii. I nauczyciel geografii, nawigator z marynarki wojennej w czasie wojny, pan Mostowski. Wybrani z wybranych! Miałem okazję chodzić do chyba jednej z bardziej elitarnych szkół, a na wsi przecież. Nauczyciel to był ktoś, nie ważne czy kobieta, czy mężczyzna. I tu nie chodziło o poświęcanie się, tylko rzetelne uczenie. I nauczyciel nie wstydził się niewiedzy. Gdy zabrakło wiadomości, wracał do tematu na kolejnej lekcji. Nas nauczyciele zachęcali, a nie zmuszali do nauki.

  Polubienie

  • ~tatul pisze:

   Witaj Kneziu, jak miło czytać takie świadectwo i to po tyyyylu latach. To najlepiej przemawia za wymienionymi tu z nazwiska nauczycielami i za Tobą – jako pilnym uczniem, który wykorzystał szanse jakie daje szkoła.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 4. Witam! Odpowiadając na pytanie w tytule artykułu uważam, że nasze dzieci powinni uczyć nauczyciele i kobiety i mężczyźni.Niestety, jest to zawód zdominowany przez kobiety-a szkoda. Mężczyźni świetnie się sprawdzają w tej roli, zwłaszcza w pracy z małymi dziećmi.Do niedawna jeszcze było nie do pomyślenia,żeby w przedszkolu pracował pan- przeważnie same panie! A teraz- proszę, coraz częściej spotykam mężczyzn. /i bardzo dobrze! A maluchy potrzebują tego, bo normalne jest, że w domu jest tata i mama.Dlaczego w przedszkolu mają być tylko ciocie??? Moi przedmówcy nic nie wspominali o wieku dziecka, ja uważam, że płeć jest ważna i już w przedszkolu dzieci powinny spotykać się także z panami, nie tylko z paniami.Ja obserwuję, że dzieci uwielbiają zajęcia muzyczne, gimnastyczne i inne np.teatralne z panami.A faceci świetnie sprawdzają się w tym zawodzie! Widać ich pasję i zaangażowanie.

  Polubienie

  • ~miral59 pisze:

   Przepraszam Cię Koreczku, ale nie zgodzę się z Tobą. Dzieci uwielbiają zajęcia muzyczne, gimnastyczne i inne np. teatralne, bez względu na to kto je prowadzi. Płeć nie ma tu znaczenia, ale jak to stwierdzili moi przedmówcy, pasja wykonywanego zawodu.
   Nie zgadzam się też, żeby panie z przedszkola nazywać „ciociami”!!! To są po prostu panie…

   Polubienie

   • Może te panie chcą, aby dzieci nazywały ich ciociami?
    To próba skracania dystansu i oswajania z nowym. Małe dzieci szybko zyskują nowy(poza rodzicami) i uznawany autorytet – pani. Byłoby dla nich szczęściem gdyby następnych nauczycieli równie łatwo uznawały za autorytety.
    Pozdrawiam obie panie

    Polubienie

   • Dzieci lubią mówić do pań ciociu, bo czują się prawie jak w domu, bezpiecznie, a paniom niczego to nie ujmuje, wręcz przeciwnie!
    Ale spotkałam się z ‚paniami” również w szkole,do których ciężko się odezwać,strach po prostu…a jeśli chodzi o ta płeć, to też dobrze, jak dziecko przebywa wśród obojgu i czerpie jakieś wzorce.

    Polubienie

 5. ~miral59 pisze:

  A tak w ogóle, to przeczytałam tu wiele rzeczy, które nauczyciel powinien… zapominamy jednak o tym, że główne wychowanie jest w domu. Szkoła ma nam tylko w tym pomagać. Czy przypadkiem nie próbujemy zrzucić na nauczycieli odpowiedzialności za wychowanie dzieci i młodzieży? Czy różnego rodzaju opowieści o szkole i nauczycielach nie mają wpływu na podejście młodego pokolenia do nich? Jeśli rodzic lekceważy wychowawców szkolnych, czy jego dziecko będzie miało szacunek? Ciekawe skąd?
  Z mojej podstawówki pamiętam panią od geografii. Na jej lekcjach cisza była jak makiem zasiał… Żeby mieć czwórkę, trzeba było się dobrze napracować. Nie krzyczała na nas, nie biła po łapach (jak na ten przykład rusycystka), a i tak potrafiła opanować młode temperamenty. Miała swoisty sposób karania niegrzecznych dzieci. Gdy ktoś zachował się niestosownie, cały rząd, w którym delikwent siedział, musiał nauczyć się na pamięć odpowiednio długi tekst z książki. Do tej pory pamiętam rozdział o rodzajach pustyń… Przesiadanie się (po fakcie) do innego rzędu nic nie dawało, bo miała pamięć wzrokową i wiedziała gdy ktoś zmienił miejsce. Taki ktoś szedł na pierwszy ogień do odpytywania… Jak teraz o tym myślę, wyszło nam to na dobre. Dzieci i młodzież coraz mniej rzeczy uczą się na pamięć, czyli jej nie trenują. A to jest ważne…
  Także wydaje mi się, że lekceważący stosunek młodych do nauczycieli nie wziął się z księżyca, ale to my, dorośli, przekazaliśmy to naszym dzieciom niestosownymi dyskusjami. I wydaje mi się również, że nawet ktoś młody i pełen zapału, jeśli trafi na ścianę niechęci, skapituluje i ten zapał straci… ile można się starać na darmo…
  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Masz racje Miral. Parę dni temu przeczytałem w prasie, że szkoła sobie nie radzi z agresją w Internecie i to mną wstrząsnęło. Dzieci mają internet w telefonach i bez przerwy siedzą w internecie. Nawet na lekcjach trudno zwalczyć prowadzenie korespondencji w czasie lekcji. Co tam sobie przesyłają? Nawet nie chcą wiedzieć. Mam tu dla Ciebie mój tekst z 2009 roku. Zapraszam: http://tatulowe.blog.onet.pl/2009/01/29/nauczyciel-sie-uczy/

   Polubienie

   • ~miral59 pisze:

    Dobrym systemem jest zabronienie używania telefonów komórkowych w szkole. W USA to działa. Nauczyciel ma prawo zarekwirować taki telefon. Do końca zajęć dziecko go nie dostanie. Oprócz tego powiadamiani są rodzice, że dziecko złamało zakaz. W razie recydywy rodzice płacą kary. Jakoś „przemawianie do kieszeni” działa pozytywnie i mało kto chce ten zakaz złamać.
    Z drugiej strony, jeśli zajęcia są interesujące, mało kto by po taki telefon sięgał… Chociaż… Dzisiejsza młodzież jest znudzona i nie bierze do głowy słabych ocen. Nie ma tej ambicji… tym bardziej, że ułatwia się im co tylko można. Wyczytałam (oczywiście w polskiej prasie), że nawet jak ktoś nie zda matury, może zacząć studia. Gdy zda ją za rok i zaliczy tak zwany „rok zerowy” na studiach, zaczyna naukę od drugiego roku… To po co właściwie jest ta matura? Kolejny papier ze zdjęciem do kolekcji?

    Polubienie

 6. ~miral59 pisze:

  W polskiej prasie znalazłam taki króciutki artykulik. Dokładnie wpasowuje się w Twój temat…
  ” W polskich szkołach coraz więcej przemocy – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Badania przeprowadzone w latach 2011-2013 wykazały, że w 74% uczniów i 43% nauczycieli na terenie placówek edukacyjnych doświadczyło agresji słownej. Z kolei ofiarą napaści fizycznej padło 58% młodzieży oraz 15% pedagogów. Jak się okazuje, co dziesiąty chłopiec i co dwudziesta dziewczynka spotkali się z dziesięcioma lub więcej rodzajami przemocy.
  Największy problem z bezpieczeństwem występuje w gimnazjach. Na drugim niechlubnym miejscu plasują się podstawówki. Najmniej problemów stwarza młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych.
  Zdaniem NIK na poprawę sytuacji w tym względzie będziemy długo czekać. Trzeba bowiem najpierw sprawić, żeby nauczyciele byli bardziej kompetentni i szybko potrafili rozpoznać zagrożenia oraz skutecznie sobie z nimi radzili. ”
  Ale tak na prawdę, to nie tylko wina niedoszkolonych nauczycieli, ale i rodziców. Coraz mniej czasu poświęca się dzieciom i ich zachowaniu. Z tego co słyszę, zwykle to nauczyciel jest winny, a nie dziecko. To on nie umie dostrzec dobrych stron pociechy… a czy rodzice widzą jak ich dziecko potrafi narozrabiać?

  Polubienie

  • Dziękuję Ci Miral za ten przykład i własny komentarz. Już myślałem, że nikt więcej nie zabierze głosu i obmyślałem nowy temat. Tak jest, to w gimnazjach upatruje się – tak czyni to np.Kaczyński – wszelkie zło jakie poprzez szkołę rozlewa się na całe społeczeństwo. To w planach PiS umieszczono antidotum – likwidację gimnazjów i powrót do dawnej, trójstopniowej struktury. Czy wtedy zniknie zło?

   Polubienie

   • ~miral59 pisze:

    Ja bym powiedziała, że jest odwrotnie. To do gimnazjum całe zło ze społeczeństwa się wlewa. Dzieci są w trudnym okresie dojrzewania i są w stadium buntu. Brak ideałów i przykładów z życia publicznego działa negatywnie na młode umysły. Brak odpowiednich więzów rodzinnych (bo zapracowani rodzice nie mają czasu) też w tym nie pomaga. Na pewno było błędem stworzenie takiego systemu edukacji, ale czy likwidacja i powrót do dawnego modelu coś pomoże? Nie jestem pewna…

    Polubienie

   • ~miral59 pisze:

    To fakt. Rodzice opuszczają dzieci na dłużej i zarabiają, uważając, że pieniądze pomogą im w wychowaniu. Ale to nie działa w ten sposób… niestety. Żadne pieniądze nie są w stanie zastąpić rozmowy, czy pomocy w trudnych chwilach. Chociaż… wśród dzieci i młodzieży, których rodzice są na miejscu też częste jest to zaniedbanie emocjonalne… nie ma na to reguły…

    Polubienie

   • ~miral59 pisze:

    Niestety, ale jestem zapracowana i nie mam czasu na siedzenie zbyt długo i zbyt często przy komputerze. Poza tym na Madagaskarze też bywam i opisuję swoje weekendowe wycieczki. Na to też idzie mi sporo czasu. Ale i tak real jest najważniejszy. W tą środę przylatuje moja córka. Nie widziałam jej od roku. Co prawda rozmawiamy często, ale telefon i Skype nie zastąpią realnej rozmowy. Na Święto Pracy (Labor Day) wybieramy się pod namiot. Całą rodziną. To jedyny czas, kiedy spotykamy się wszyscy razem. Najcudowniejsze chwile w roku. Mamy czas dla siebie. Na rozmowy i wspólne wędrówki, na robienie i jedzenie wspólnych posiłków… Zupełnie jak dawniej, kiedy mieszkaliśmy wszyscy razem…

    Polubienie

   • ~miral59 pisze:

    Spotkanie na pewno będzie miłe. Nie mam co do tego wątpliwości. Oby tylko pogoda nam dopisała…
    Za pozdrowienia dziękuję i wzajemnie pozdrawiam 😀
    Zapraszam też na Wyspę Madagaskar, na moją wycieczkę nad Mallard Lake. Cudne miejsce i cudne ptaszki, czyli moja pasja 😀

    Polubienie

 7. ~Elza F. pisze:

  Miral 59 -wszystko na pewno będzie super …Taki cudowny człowiek jak TY – który ma tyle miłości dla ptaków – okazów przyrody i innych ludzi i znajduje czas na wszystko ? AŻ tak jak TY nie mogę sobie pozwolić na Madagaskar -tylko po to by się przywitać …..co nie znaczy ,że nie doceniam ,szanuję i są mi bliscy ale mam inne obowiązki… trudne ale ode mnie zależne .Takie życie też jest w cieniu i obowiązku wobec bliskiej osoby ale jest …pozdrawiam Eliza F.

  Polubienie

  • ~miral59 pisze:

   Nie wiem dlaczego, ale w Twojej wypowiedzi czuję nutkę sarkazmu… Może się mylę…
   Swoją opowieść o wycieczce pisałam w nocy. Poszłam spać o 2 nad ranem. O 7 byłam już na nogach. W moim wieku te 5 godzin snu wystarczą… Pisząc dziś na Madagaskarze, czy u Tatula zrobiłam porządki na górze (łącznie z odkurzaniem ścian, bo było chłodniej i często otwieraliśmy okna – w sumie 3 pokoje z łazienką) i część prania. Obiadek się gotuje, niedługo będzie gotowy. Został mi jeszcze parter i schody. No i dokończenie prania. Nie mam małych dzieci, ani chorej obłożnie bliskiej mi osoby, także jak się postaram, znajduję czas na pisanie. A że to lubię…
   Z drugiej strony… bywają dni, gdy nawet nie włączam komputera, bo nie mam na to czasu. I wtedy nie ma mnie na Wyspie kilka dni.
   Fakt, moją pasją są ptaki. Robię im zdjęcia przy każdej okazji. Kocham przyrodę. Wolę jechać za miasto, do dzikiego parku, niż do miasta w te śpieszące się nie wiadomo dokąd i po co tłumy. Matka Natura jest ciekawsza i ma jeszcze tyle nieodkrytych tajemnic…
   Każdy z nas ma jakieś obowiązki i ciemne strony życia. Coś co nas boli i dokucza… Ale czy to znaczy, że życie przestaje mieć sens i traci swoje barwy? Na pewno nie. Od nas zależy, czy szklanka będzie do połowy pusta, czy do połowy pełna…
   Pozdrawiam cieplutko…

   Polubienie

   • ~Kneź pisze:

    Kurcze, jak ja zazdroszczę babeczkom „wielozadaniowości”! Ja jak coś robię innego to nic nie napiszę, jak gotuję to nie pozmywam, jak zmywam to zaraz coś przypalę! Jedynie radia mogę słuchać i coś robić. 🙂

    Polubienie

   • ~miral59 pisze:

    Nie martw się Kneziu, ale chyba wszyscy mężczyźni to mają 😀 Mój małżonek też. Nie umie myśleć o kilku rzeczach na raz i zawsze skupia się na jednej. Syn ma to samo… A jak próbują zrobić dwie rzeczy naraz, to zwykle coś skiepszczą 😀 A kobiety są zwykle wielozadaniowe. Potrafią wykonywać kilka rzeczy na raz. Mam to już opracowane.
    Najpierw wstawiam pranie, bo pralka na długim cyklu pracuje godzinę i dwadzieścia pięć minut. Potem lecę na górę. Pracę dzielę na etapy. Po każdym z nich robię sobie przerwę na komputer. Nie dłużej niż 20 minut. Potem lecę dalej… Po zakończeniu kilku etapów – dłuższa przerwa 😀 I tym systemem w ciągu dnia zrobię wszystko co zaplanowałam i mam czas na posiedzenie przy kompie…
    Dziś miałam o tyle łatwiej, że padało prawie cały dzień. Z małymi przerwami. Czyli pielenie i inne prace ogródkowe odpadły, bo przecież nie będę siedzieć na zewnątrz, gdy leje i się błyska.
    Myślę, że natura wyposażyła kobiety w takie możliwości ze względu na dzieci. Gdy się je zaczyna rodzić, jedno po drugim (nawet jeśli się na tym drugim zakończy), to przecież niczego by nie mogły zrobić, cały czas zajęte dziećmi.
    Ja to jeszcze nie jestem tak zorganizowana. Znałam kobietę, która miała jedno dziecko i gdy miało ono dwa latka urodziła bliźniaki. Wydawać by się mogło, że tak obłożona dziećmi niewiasta ugrzęźnie w pieluchach i zaniedba się zupełnie. A ona zawsze miała w domu czyściutko, mąż i dzieci oprane i nakarmione… Miała nawet czas na wyskoczenie na ploteczki do sąsiadki… Podziwiałam ją, bo przy trójce dzieci miała jeszcze sporo czasu dla siebie. Po prostu umiała swój czas zagospodarować i zorganizować.

    Polubienie

 8. Gdy widzę furę drobiazgowych informacji o budowie blaszki liściowe, a podstawowych informacji o drzewach nie ma, to wiem, że ta zbędna wiedza jutro już będzie zapomniana. Zobaczcie podręczniki, tam połowę encyklopedycznych wiadomości trzeba wywalić, a najpotrzebniejsze ćwiczyć i nauczać.

  Polubienie

  • ~Ultro – Czy widziałaś udostępniony przeze mnie dzisiaj na Fb odcinek filmu :Matura to bzdura? Jeśli nie to zapraszam, a później napisz jak Twoim zdaniem trzeba było uczyć bohaterów tego odcinka

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.