Wielka szkoda… I smutek wieki

Kiedy rankiem włączyłem komputer, to pierwszą wiadomością na jaką natrafiłem na Fb była informacja zamieszczona przez moją Małgosię o śmierci Robina Williamsa. Dopisałem pod newsem te właśnie słowa, które umieściłem w tytule notki, i dołączyłem do tych słów symboliczny znak [*]. Później, gdy na Fb pojawiały się dalsze publikacje pochodzące z różnych gazet, to czytałem je z zaciekawieniem konfrontując przy okazji swoje poglądy na aktorstwo zmarłego z opiniami wybitnych znawców filmu. W dalszej kolejności przychodziła wiedza na temat mocno skomplikowanego życia aktora, w którym było wszystko czego nie chciałbym przeżywać i wiedza na temat depresji, która była podobno przyczyną wpadania w ciężkie uzależnienia oraz najważniejszym z motywów targnięcia się na własne życie.

Depresja, to narastające zjawisko obezwładniającej choroby duszy obejmuje już podobno rzeszę 700 milionów ludzi i ma charakter pandemii zbiera i u nas swoje żniwo. Dlatego pomyślałem, że ta tragiczna i przedwczesna śmierć będzie jednak miała również pozytywny wydźwięk, bo przyniesie tak potrzebne przybliżenie wiedzy na temat choroby i możliwych jej skutków. Właśnie wtedy moja blogowa znajoma będąca psychoterapeutką leczącą uzależnienia zamieściła na Fb plakat mówiący o tym jak rozmawiać z chorym na depresję oraz następujący anons:  Może nagłośnienie problemu depresji po śmierci jednego z moich najulubieńszych aktorów przyniesie wreszcie skutek. To nie są jakieś wymysły – tymi „czerwonymi”  tekstami można tylko zaszkodzić!!! Zmierzyliście się z takim wyzwaniem?

Zainspirowany powyższym napisałem u siebie na Fb:
– Dzisiaj wszyscy mówią o odejściu Robina Williamsa. Podobno był chory na depresję. Napotkał bardzo podstępnego wroga, zwłaszcza dla ludzi wrażliwych i introwertyków. Od rana czytam, słucham, przeżywam i pomyślałem sobie, że gdyby to wszystko, co dzisiaj mówią o nim dawkowano mu, tak jak lekarstwo przed jego „godziną zero”, to pewnie do tragedii by nie doszło.
Jest więc okazja pomyśleć o naszych znajomych i krewnych przeżywających podobne męki i zastanowić się jak można im pomóc. Są gotowe wzory, jak choćby ten: Tu zamieściłem ten sam plakat. Dodałem jeszcze:
Spieszmy się kochać ludzi… dopóki żyją!
Gdyby mu systematycznie dawkowano takie uznanie jakie dzisiaj wyrażają mu wszyscy od polityków, przez aktorów, dziennikarzy i wszystkich, którzy zetknęli się z jego sztuką, to może nie popadłby w tak głęboką depresję?
Co ciekawe, w jednym z wywiadów: http://film.onet.pl/artykuly-i-wywiady/robin-williams-smierc-pierrota/keeeq  powiedział o sobie:

 … postacie wykluczone, pogubione i połamane przez życie pociągały mnie najbardziej. Odnajdywał się w nich tak dobrze, bo wciąż pamiętał, co znaczyło być wyśmianym i wyszydzonym przez bliskich. Poza tym, bycie gwiazdą, to tak naprawdę skazanie się na wykluczenie społeczne. – Nie wierz w te opowieści o tym, jak sztuka wyzwala. Sztuka zniewala. Stajesz się jej niewolnikiem. Ludzie chcą od ciebie tylko tych zabawnych ról, producenci chcą od ciebie tylko wyników. Żyjesz pod presją, ale w każdym wywiadzie musisz uśmiechać się i mówić, jak wspaniale pracowało się na planie. Dlatego tak bardzo cieszę się, że w najlepszych filmach już zagrałem…

Odpowiadając na pytania wciąż grał posługując się urywkami ze swoich znanych ról, starał się być zabawny, parodiował z wielką łatwością znanych ludzi, podtrzymywał w ten sposób  mit człowieka wesołego i pełnego energii jaki wytworzył w wyobraźni widzów. Odbierano go takim jakim chciał się ukazywać i nie zastanawiano się nad tą jego drugą, prywatną naturą. Strach jaki go osaczał próbował zwalczać śmiechem, żartem, pozorowaną niefrasobliwością i ucieczką w świat poprawiaczy nastroju. Kolejnym sposobem na radzenie sobie ze sobą było zatracanie  się w pracy nad  wszystkim, co pozwalało mu uczynić każdą z kolejnych ról wybitną i niepowtarzalna kreacją. W innym wywiadzie wypowiedział takie słowa: „Patrząc na świat widzisz, jak przerażający potrafi czasami być i wciąż próbujesz walczyć z tym strachem. Komedia może pomóc sobie z nim poradzić, powoduje, że nie czujesz się nim sparaliżowany. Dzięki niej możesz wypędzić demony i sobie z nimi poradzić. To właśnie robię, kiedy gram” .

Szkoda człowieka. Dzień jego śmierci tj. 12 sierpnia, przypadkiem zbiegł się z mało znanym świętem jakim jest Dzień Pracoholika, co oczywiście jest tylko przypadkiem. Dla mnie jest to jednak również dodatkowy i godny zastanowienia objaw tej podstępnej choroby, bo okazuje się, że nie miłość tłumów, materialny dostatek i poświęcenie się bez reszty pracy są sposobem na wyjście z depresji.

Trzymajmy się, nie dajmy się i pamiętajmy, że … lepiej zapobiegać niż leczyć.

25 uwag do wpisu “Wielka szkoda… I smutek wieki

 1. ~miral59 pisze:

  Też go lubiłam i byłam w szoku, gdy syn wczoraj wieczorem (11 sierpnia) mi o tym powiedział. Nie słuchałam o tym w radiu, ani telewizji. Podają, że odebrał sobie życie 12? To skąd mój syn wiedział o tym dzień wcześniej?

  Polubienie

  • Miral, przyjąłem za datę śmierci informację prasową o tym, że znaleziono go 12 .08 w godzinach południowych. Rożnica czasu pomiędzy nami pewnie ma tu znaczenie. Szkoda człowieka, był młodszy ode mnie

   Polubienie

  • Podobno nawet najlepsze leki nie wystarczą jeśli nie wspomoże leczenia dobra i kochająca rodzina, środowisko w którym żyjemy i … Nikt tego nie wie do końca, bo każdy przypadek jest inny.
   Na wszelki wypadek zadbajmy o siebie i o swoich bliskich. Słuchajmy dobrej muzyki, rozdzielajmy mądrze czas pomiędzy pracę, a wypoczynek, pracę i dom, towarzystwo i rodzinę…
   Wsłuchajmy się w słowa:” Wszystkie wzloty, każdy dół , dzielę z tobą pół na pół…” https://www.youtube.com/watch?v=D8VrJri1-qM

   Polubienie

   • ~miral59 pisze:

    Z tego co wiem, nigdy żadne leki nie zastąpią emocjonalnego wsparcia. A w szczególności właśnie w takiej chorobie psychicznej… bo przecież depresja występuje, gdy nasza psychika szwankuje. Bez pomocy bliskich nie da się z tego wyjść…
    Wiem, że tutaj, przy silnych depresjach, psychologowie uczą rodziny jak z takim chorym postępować. Jak widać nie zawsze to pomaga…

    Polubienie

   • Dlatego podniosłem ten temat. Pisząc o tym aspekcie choroby również możemy poprzeć dobre podejście do chorych.
    Ważne też, aby tego typu choroby nie stygmatyzowały chorych, aby mogli funkcjonować wśród ludzi zdrowych i znajdywać ich życzliwe zainteresowanie i traktowanie

    Polubienie

 2. Tatulu – tak mi szkoda Robina Wiliamsa. Jego dokonania jako aktora zawsze zapierały mi dech w piersiach. „Stowarzyszenie umarłych poetów” trafiło na moją wczesną młodość, okres dojrzewania, buntu – ten film jest ze mną na zawsze. Przy filmach z jego udziałem płakałam, ale i zarykiwałam się ze śmiechu. „Pani Doubtfire” nie ma sobie równych. No i ten aktor był mi bliski bo zmagał się z uzależnieniami… Brak jest tak odczuwalny jakby umarł ktoś z najbliższych mi osób… Wielki żal… Twój tekst jest bardzo mądry i potrzebny. Dziękuję za niego!

  Polubione przez 1 osoba

  • To ja dziękuję Tobie za inspirację i ten plakacik, który podebrałem z Twojego konta Fb, aby u siebie go wyeksponować. Twoje słowa uznania są szczególnie cenne ,jako że wypowiada je profesjonalistka zajmująca się chorobami duszy.
   W moim przypadku było podobnie. Film Stowarzyszenie umarłych poetów oglądałem wtedy, kiedy po raz drugi podejmowałem pracę w szkole i jego charyzmatycznie zagrana rola była dla mnie swoistą podpowiedzią jak prowadzić lekcje i jak zadbać o relacje z uczniami, aby obie strony mogły na tym zyskać. Do dzisiaj mam pozytywne relacje z wieloma byłymi uczniami, a więc uważam, że skorzystałem na tej nauce i chcę mu oddać sprawiedliwość. Sprawa depresji była zawsze obecna w mojej pracy na rzecz szerzenia oświaty zdrowotnej, a więc chciałem skorzystać z tej smutnej wprawdzie okoliczności, ale przydatnej jako wymowny przykład edukacyjny.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 3. ~Antoni Relski pisze:

  Kiedy moja żóna siadła na wózku i zaczęły ja obejmować macki depresji parę osób z upodobaniem mówiło – Bóg tak chciał.
  Od takiego pocieszana można stracić wiarę
  Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  • Pewnie mieli dobre intencje wynikające z katolickiego podejścia; „Kogo Pan Bóg kocha, na tego krzyże zsyła”. Tak mi się przynajmniej wydaje.
   Ukłony dla żony i wyrazy uznania dla Ciebie Antoni, a pozdrowienia dla obojga

   Polubienie

   • ~Marek Jan pisze:

    „Kogo Pan Bóg kocha, na tego krzyże zsyła”

    Większość jednak chyba woli być znacznie mniej kochana.

    Mnie się przy tej okazji przypomina stwierdzenie głównego bohatera „Skrzypka na dachu”, świetnie zagranego przez Topola, który, gdy usłyszał, że idą nowe prześladowania Żydów, zwrócił się do Boga z propozycją:
    „Czy na jakiś czas nie mógłbyś sobie wybrać innego narodu?”

    Polubione przez 1 osoba

   • tatul pisze:

    Pewnie masz rację Marku Janie. Nikt nie akceptuje cierpienia i stąd podejmowanie prób jakiegoś wyjaśnienia dlaczego ja – taki porządny cierpi, a ta kanalia, która mi zadaje ból nie?
    Niektórym pomaga takie objaśnienie przyczyn i nie trzeba im tego odbierać. A rozmowa z Bogiem jest bardzo wskazana

    Polubienie

 4. ~Brzoza pisze:

  „Stowarzyszenie umarlych poetow” ogladalam bedac na studiach. Z wypiekami na twarzy, patrzylam na wzor nauczyciela, ktorym chcialam byc. „Kapitan” wlasnie odszedl na zawsze. Nie moglam w to uwierzyc. Bylo mi zwyczajnie smutno. Depresja to choroba duszy. Lekarsto na nia jest bardzo trudno dostepne- witamina M, ktora stosowac trzeba jak najczesciej sie da. Poprostu Milosc … I nie maja tutaj nic wspolnego z tym czy ktos jest bogaty, slawny czy zyje zyciem ” szarego czlowieczka” z malej miejscowosci. W swiecie, gdzie wszyscy pedza- nie zauwazamy innych ludzi lub zauwazamy ich za pozno … Mam nadzieje, ze czlowiek przystanie. Ja przystane, ty przystaniesz, Pan, Pani I wielu innych. Bo jak nie- to co ? To wlasnie bedzie jakis koniec. Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

 5. Ultra pisze:

  To podstępna choroba, która głównie atakuje ludzi wrażliwych i nadwrażliwych, gdyż najczęściej oni nie radzą sobie z problemami. Bez leków i wsparcia bliskich niewielka szansa wyjścia z kryzysu,

  Polubione przez 1 osoba

 6. Ultra pisze:

  Należy jeszcze dodać, że coraz więcej dzieci ma depresję związaną z izolacją z powodu pandemii. Rodzice powinni wiedzieć, że depresja powinna być leczona przez psychiatrę, a także przez terapeutę. I tu zaczynają się schody, gdzie znaleźć dobrego psychiatrę dziecięcego?Terapeutę dla dzieci?
  Serdeczności

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.