Na kogo można liczyć w chorobie ???

O, dzień dobry pani. Jak dawno pani nie widziałam. Co słychać? Tak się zwykle zaczyna rozmowa pomiędzy znajomymi, a później? Później, to już zależnie od stopnie poufałości, otwartości słuchacza, czy też zażyłości możemy dowiedzieć się sporo o zdrowiu, a zatem i o służbie zdrowia, o dzieciach, o pogodzie, o innych ludziach … Różnie.

Ostatnio byłem świadkiem spotkania dwóch znajomych pań, które skupiły się na ocenie jakości miejscowej służby zdrowia. Po wstępnym omówieniu stanu własnego zdrowia jedna z pań zapytała:
– Niech pani powie jak tu się leczyć?
– Ja przez całe życie unikałam lekarzy, a teraz gdy już nie ma przeproś i wybrałam się do lekarza, to pani doktor nawet na mnie nie spojrzała. Zadawała pytania patrząc w komputer i coś tam wpisywała . Nawet nie zbadała mi pulsu, ani tętna. Nie zaprosiła, aby usiąść mimo, że krzesło dla pacjenta stało przed jej biurkiem i stałam jak głupia. Gdy jej powiedziałam jakie leki biorę, to ona ostro:
– I tym się pani truje? Odpowiedziałam, że przecież nie sama sobie te leki wybrałam tylko lekarz mi je przepisał. No już nie wiem gdzie się udać, bo następny może potraktować mnie tak samo. A gdzie pani się leczy? –
spytała.

Odpowiedź była podobna, bo i doświadczenia takie samo, a i dolegliwości typowe dla osób w podobnym wieku. Najważniejsze w tej wypowiedzi było wskazanie lekarza budzącego zaufanie, który może pomóc, a i traktowanie pacjentów jest tam zupełnie inne.
A jak się do niego dostać, bo teraz terminy, kolejki, a ja sama nie mogę się przemieszczać i musi mnie ktoś podwozić.
– Prywatna wizyta na początek, a później już on panią pokieruje, tak będzie dla pani najlepiej – odpowiedziała druga pani.
Ponieważ zanosiło się na dłuższą rozmowę, to pożegnałem znajome panie i wróciłem do domu. Pozostałem jednak z przeświadczeniem, że ja postępowałem podobnie, bo w książeczce zdrowia wystawionej w 1970 roku miałem chyba trzy strony wpisów, głównie od chirurgów, bo skaleczenia, złamania, zwichnięcia itp. przygody każdemu się zdarzyć mogą. I co? Otrzymam jakąś premię z tego tytułu? Jakiś bonus w postaci łatwiejszego dostępu mi się należy???
Sam sobie jesteś winien Grzegorzu Dyndało – mawia moja znajoma. I ma rację. Teraz, gdy coś szwankuje, to pozostają właściwie tylko prywatne wizyty i sporadycznie publiczna służba zdrowia. Czy podołamy wydatkom związanym z utrzymaniem się przy jako takim zdrowiu i sprawności? Pacjencie ulecz się sam! Dbaj o siebie, stosuj się do zasad profilaktyki zdrowotnej, bo będzie coraz gorzej…
I jeszcze jedno. Rób co tylko możliwe, aby w chorobie nie zostać sam. Czy w domu, czy w szpitalu trzeba mieć kogoś, kto pozałatwia co trzeba, pocieszy, pomoże, bo jak nie …
Tu przypomniałem sobie osobiste doświadczenie jakie wyniosłem z odwiedzin kuzyna w szpitalu. Myślę, że warto je przypomnieć. Tak to wyglądało:

Nawet i zachorować warto  (5 października 2011)

Zauważyłem, że tematyka polityczna i religijna jest dla wielu ludzi irytującym tłem do ogólnych rozważań, więc dzisiaj wykorzystam tło zdrowotne. Nadchodzi jesień, a z nią fala zachorowań na zmorę tego czasu czyli przeziębienia i choroby grypo podobne. Taka przypadłość dopadła mojego kuzyna i lekarz nie zastanawiał się długo. Bojąc się wystąpienia zapalenia płuc skierował go do szpitala. Ponieważ pobyt w szpitalu chyba dla każdego z nas jest mocno stresującym wydarzeniem pomyśleliśmy z żoną, że w kwestii zdrowia nie ma nic pewnego. Nic nie wskazywało na nadchodzącą chorobę, a tu masz babo placek. Do szpitala. Zostaw wszystko, spakuj się i jedź do szpitala. Ja przynajmniej, na samą myśl o tym dostaję gęsiej skórki. Jako, że wiadomości na temat jego stanu zdrowia były z dnia na dzień coraz bardziej optymistyczne więc postanowiliśmy z żoną odwiedzić chorego, a właściwie już rekonwalescenta, przy okazji pobytu w mieście gdzie jest ten szpital. Zastaliśmy go w dobrej formie. Ucieszył się z odwiedzin i chętnie opowiadał nam o przebiegu swojej przygody ze służbą zdrowia. W jego opowieści dostrzegłem dwie istotne i warte przemyślenia nauki. Pierwsza, to metoda leczenia wykorzystująca obok farmakoterapii znane od wieków domowe sposoby, jak poddanie chorego intensywnemu wypoceniu się. Trzy razy w ciągu pierwszej nocy pobytu w szpitalu zmieniał bieliznę, a rano już nie miał gorączki. Pomyślałem, że ja przechodząc podobne problemy zdrowotne chyba nie sięgnąłbym po tę metodę, a jak widać warto.
Druga nauka była już innej natury. Otóż do leżącego w tej samej sali starszego wiekiem pacjenta przychodziła codziennie jego synowa, a po lekcjach również jej córki, uczennice miejscowego gimnazjum i liceum. Niby rzecz normalna, a jednak odwiedziny te zasługiwały chyba na szczególną uwagę, bo mój znajomy był po prostu urzeczony tą rodzinką i tym jak one wszystkie traktowały tego starszego pana. To nie sztampowe, jak choćby nasze odwiedziny, w czasie których się pogada, pożartuję i pożegna, ale pełne miłości i oddania zachowania mające choremu ulżyć w chorobie i poprawić jego samopoczucie. To doświadczenie było na tyle wyjątkowe, że budziło zaciekawienie wszystkich panów leżących na tej sali. Każdy z nich, po wyjściu odwiedzających zastanawiał się głośno, jak i w wewnętrznym dialogu ze sobą samym nad tym, czy jego córka, a nie tylko synowa tak postępuje lub, czy w razie potrzeby postąpi podobnie?
Jeśli nie, to kolej na następne pytania.
– Dlaczego w tamtej rodzinie jest tak, że aż … wzruszenie ściska krtań, a w innych bywa zupełnie odmiennie?
-Czy to zasługa wychowania? Czy może ten dziadziuś jest tak wyjątkową osobą, że budzi tak wzniosłe uczucia?

Przyznam, że i ja myślę o tym nieustannie. Tymczasem zadbam o swoje zdrowie stosując naturalne metody przydatne w profilaktyce zdrowotnej. Jak zwykle zaszczepię przeciw grypie, bo nie chciałbym znaleźć się w przymusowej sytuacji, w której będę zależny od kogoś innego. Chorych trzeba nawiedzać. To bardzo sensowne przykazanie, bo jak się okazuje może przynieść korzyść dla obydwu stron.

Wszystkim życzę dobrego zdrowia.

32 uwagi do wpisu “Na kogo można liczyć w chorobie ???

 1. ~Basia pisze:

  Tatulu – zawsze miałam wątpliwości co do słów; „chorych TRZEBA nawiedzać”. To jedno słowo „trzeba” budzi moje zastrzeżenia, gdyż świadczy o obowiązku, a nie o dobrej woli. Wiadomo; obowiązek różni ludzie różnie traktują. Jedni wkładają w to serce, a inni odwalają obowiązek. Co zrobić aby chorych chcieć odwiedzać? Nie dlatego że trzeba, ale dlatego że się pragnie tego spotkania, bo nigdy nie wiadomo, jak długo dane nam będzie cieszyć jego obecnością. Wszak „nie znamy dnia ani godziny”.Takie refleksje nasunęły mi się po tym, jak niedawno pochowaliśmy szwagra [męża siostry] pozdrawiam

  Polubienie

  • Masz rację, że to nie jest obowiązek, ale jeśli odwiedzamy mimo wszytko osobę obcą, to niekoniecznie towarzyszy temu pragnienie spotkania. Wystarczy życzliwe podejście do problemów jakie przeżywa chory i świadoma próba wsparcia.
   Oglądałem niedawno film poświęcony Cz. Miłoszowi i jestem pod wrażeniem sposobu przedstawienia końcowej partii jego życia. Miłosz nie był tu wyjątkiem. Wszyscy pragną tego samego. Chcą być z kimś bliskim, a nie sami, umieszczeni gdzieś za parawanem szpitalnym . To miałem na myśli

   Polubienie

   • ~miral59 pisze:

    Nie jestem pewna, czy masz rację, Tatulu. Jeśli ktoś z rodziny, czy znajomych leży w szpitalu i nie mam ochoty tej osoby odwiedzić, to po prostu nie idę. Zmuszanie się do takich odwiedzin nie jest dobre, bo potem wychodzi tak, że przyjdzie ktoś w odwiedziny i nie bardzo wie o czym rozmawiać. Może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Czasami pocieszanie, szczególnie osób bardzo chorych, działa im na nerwy i zamiast pomagać, szkodzi…
    Przez 15 lat pracy w szpitalu napatrzyłam się na niejedno. Czasami ciężko chorego odwiedzała rodzina. Taka, która nie utrzymywała kontaktu od lat. Potem chory mówił, że kruki się zleciały do padliny, że liczą na jakiś zapis… Nie wiem czy miał rację. Nie znałam ani tego pacjenta, ani tej rodziny. Może po prostu czuli się w obowiązku odwiedzić chorego? I na żadne sukcesje nie liczyli…

    Polubienie

   • Miral, a czy widziałaś takich, których nikt nie odwiedzał? Albo takich, którzy odwiedzali tylko po to aby uzyskać dostęp do pieniędzy lub jakichś dóbr?
    Czytałem, że w krajach skandynawskich , gdzie jest wysoki poziom życia i opieki socjalnej rośnie wskaźnik ludzi umierających w domach opieki po których nikt się nie zgłasza.
    To dlatego przytaczam pozytywny przykład relacji rodzinnych zaobserwowanych w tamtym szpitalu…

    Polubienie

   • ~miral59 pisze:

    Czy ktoś przychodził w odwiedziny tylko po to by coś uzyskać – tego nie wiem. Bo przecież nikt nie powie takich rzeczy. A odczucia pacjenta mogą być mylne. Ale takich, których nikt nie odwiedzał było trochę. Głęboko w pamięć wryło mi się malutkie dziecko, które trafiło do szpitala w ciężkim stanie. Leżało ponad tydzień i zmarło. Nikt nie widział rodziców… Wysyłaliśmy telegramy z zawiadomieniem o śmierci dziecka – nie było odzewu. Mieliśmy zawiadomić policję, ale zgłosiła się sąsiadka rodziców. Po tych telegramach domyśliła się co się stało. Przyszła więc wyjaśnić… Powiedziała, że rodzice dziecka pojechali na zagraniczne wczasy, a jej zlecili pogrzeb „jakby co”. Z tym, że mieli już wracać za dwa dni, więc sami się będą mogli tym zająć. Nie potrafiłam tego zrozumieć i nie rozumiem do dziś… Nie wyobrażam sobie wczasów ze świadomością, że tam w szpitalu umiera samotnie moje malutkie dziecko. Nie pamiętam dokładnie ile ono miało… 7 – 9 miesięcy?

    Polubienie

   • ~miral59 pisze:

    Tu gdzie mieszkam też różnie bywa z tym odwiedzaniem. Mam koleżankę, która najpierw pracowała w domu opieki, a teraz w szpitalu. To co czasami opowiada, podnosi włosy na głowie.
    Ale przecież nie wszyscy są tacy!!! Widziałam też takie matki, które siedziały przy chorych dzieciach od świtu do nocy. Trzeba było je wyganiać na noc, rankiem wracały. Nie jadły prawie wcale, bo szkoda było im straconego czasu. Widziałam też starsze, schorowane osoby, przy których rodziny miały wyznaczone dyżury, żeby cały czas ktoś przy nich był i służył pomocą. Cierpliwie karmili, myli, przewijali… I takich rodzin też było trochę. A czy ci troskliwi mieli na myśli jakieś spadki? Nie wiem, ale wierzę, że nie…

    Polubienie

   • Miral – ten przykład z dzieckiem, jak i te w następnym komentarzu to jest samo życie.
    Personel najlepiej to wie, ale trudno wystawiać komuś ocenę. Każdy sam się dowie kim jest i na co go stać jak sam stanie wobec potrzeby udźwignięcia cięzaru opieki nad kimś bliskim. Dzisiaj nastawiamy się wszyscy raczej na „brać” niż na „dawać” a przykłady się szybko upowszechniają i coś, co kiedyś w głowie się nie mieściło staje się normą.

    Polubienie

   • ~miral59 pisze:

    Wydaje mi się, że dociera do ludzi co znaczy opieka nad kimś bliskim, nie wtedy, gdy musimy zadbać o kogoś, tylko wtedy gdy sami tej opieki potrzebujemy…
    Całe szczęście nie wszyscy są na to „brać” nastawieni. Są jeszcze ludzie, którzy z pomocy innym (bezinteresownie) czerpią radość i sens życia. Nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze i nie zawsze o nie w tej pomocy chodzi. Czasami serdeczny uśmiech i uścisk dłoni jest więcej wart, niż wszystkie pieniądze świata…

    Polubienie

   • ~miral59 pisze:

    Dziękuję i cieszę się, że przynajmniej pod tym względem, myślisz podobnie jak ja.
    Niektórzy twierdzą, że wszystko ma swoją cenę. Może to prawda… ale tylko wtedy, gdy nie mówimy o pieniądzach. Zawsze twierdzę, że moja trumna nie będzie miała kieszeni i niczego z tego świata nie zabiorę TAM. Jedynie to czego dokonam będzie się liczyło. Czy nie jest powiedziane, że „wiara bez dobrych uczynków jest martwa”? Nie wystarczy nie robić komuś krzywdy…

    Polubienie

   • tatul pisze:

    Miral – skąd u Ciebie to: – przynajmniej pod tym względem? Myślę, że pod wieloma względami zgadzamy się, a jeśli nawet są jakieś różnice, to jesteśmy w stanie przedyskutować je spokojnie, prawda? Masz rację z tymi kieszeniami. Nic nie zabierzemy odchodząc w smugę cienia. Mocniej można powiedzieć, że przychodzimy nadzy i tacy odchodzimy. Poziom intelektualny jest często taki sam, a nawet załatwianie potrzeb fizjologicznych jest identyczne. Słodka praca przy obsłudze niemowlaka jest nie do porównania z obsługą starca, chociaż różnią się tylko gabaryty

    Polubienie

   • ~miral59 pisze:

    Nie wiem pod iloma względami się zgadzamy, ale trochę różnic już zauważyłam 😀 Jak to się mówiło? „Różnijmy się pięknie” 😀
    A opieka nad osobą starszą różni się od opieki nad niemowlakiem nie tylko gabarytami. Mój ojciec dwa miesiące leżał sparaliżowany od pasa w dół. Babcia (mama mamy) dziewięć miesięcy… Opieka nad ojcem była o tyle łatwiejsza, że mózg pracował mu normalnie i był w pełni świadomy tego co się dzieje. Z babcią było gorzej. Nie poznawała nas, krzyczała i czasami wyzywała, gdy coś bardziej jej dokuczało. Nie była w stanie nawet sama się przewrócić na bok. Codziennie sadzałam ją na fotelu i stałam obok pilnując, żeby z niego nie spadła. Chociaż na trochę… Baliśmy się, żeby nie zrobiły się jej odleżyny… Sam masaż i wklepywanie maści to nie wszystko… Babcia nie leżała w szpitalu. Do końca była w domu. Najwięcej opiekowała się nią moja siostra. Mieszkały w jednym domu, a siostra była wtedy na urlopie wychowawczym. Każdą wolną chwilę spędzałam u babci, żeby pomagać siostrze. Przecież miała małe dzieci (tak jak ja) i też musiała się nimi zająć. Ona, jako słabsza fizycznie, bała się sama sadzać babcię. Bała się, że zrobi jej krzywdę, że nie utrzyma… Małe dziecko nie ochrzani i nie będzie miało pretensji… najwyżej płacze…

    Polubienie

 2. ~MariaR pisze:

  Przyznam Tatulu, że metoda „wypocenia” choroby była powszechnie używana z dobrym skutkiem przez moje babcie i jeszcze moich rodziców. Wierzyli w tę metodę, ale też skutek był z reguły dobry. Może to trochę efekt placebo, a może i nie, bo wiele wirusów czy bakterii to organizmy białkowe wrażliwe na temperaturę. Zresztą sam organizm walczy z nimi właśnie podniesieniem temperatury (gorączką). Więc pomagając mu dogrzaniem powodującym „wypacanie” szybciej przełamywało się sytuację kryzysową, oczyszczanie organizmu i zdrowienie.

  A jeśli okazywało się mimo wszystko, że choroba nie chce ustąpić, to pozostawało jeszcze tzw. „stawianie baniek” . To była sztuka! Zapalić bańkę szklaną i tak ją postawić najczęściej na plecach, żeby zassało a nie poparzyło skóry. Im bardziej „siwiało” , tym efekt zdrowotny szybszy.
  Ja nigdy tego nie robiłam i znam to tylko z obserwacji.
  Później podobno były na rynku chińskie bańki gumowe, ale nie wiem jak wyglądała ich skuteczność.
  Czy teraz kto „stawia bańki” ? Chyba raczej wolimy się leczyć antybiotykami czy innymi chemikaliami, które „w pakiecie” psują nam florę bakteryjną jelit, perforują żołądek, zatruwają wątrobę czy nerki.

  Oczywiście wymienione metody leczenia domowego dotyczyły nie wszystkich chorób, ale tylko tych przeziębieniowych i grypopodobnych.

  Życzę Tatulu duuużo zdrowia, bo bez niego wszystkie inne wartości tracą swoje smaki.

  Polubione przez 1 osoba

  • ~miral59 pisze:

   Dzień dobry.
   Masz rację Mario. Metoda wypocenia choroby jest znana od dawna. Od zawsze mieliśmy w domu suszony kwiat lipy, który te poty wywoływał. Dobra też była herbatka z pędów malin. Na powstrzymanie kaszlu robiło się cebulę zasypaną cukrem. Jak puściła sok, działał on jak syrop od kaszlu. Tych domowych sposobów jest trochę i dużą część z nich stosowałam. Stawiałam też bańki. Tylko u nas się ich nie zapalało, a najpierw wkładało się je do bardzo gorącej wody, szykowało się watkę na sztywnym drucie, denaturat… Moczyło się ten wacik w denaturacie i podpalało. Potem (tuż przy plecach chorego) przeciągało się tym płonącym wacikiem po bańce od środka i szybciutko stawiało na ciele. Trzeba było przy tym pamiętać, że nie wolno stawiać baniek na łopatkach, ani na kręgosłupie. Nerki też trzeba było omijać. Gorzej było ze stawianiem baniek z przodu, bo tych miejsc, które należało omijać było trochę więcej… No i jeszcze trzeba było pamiętać, żeby takie postawione bańki wygrzać i nie przeziębić. Przynajmniej dwa dni spędzić w łóżku.
   Pozdrawiam i też duuużo zdrowia życzę

   Polubione przez 1 osoba

   • ~MariaR pisze:

    Witaj miral
    Pewnie to i u nas tak wyglądało, jak to szczegółowo opisałaś. Pamiętam ten płonący wacik w środku bańki, (możliwe też, że jakaś mikro ilość tego płonącego denaturatu zostawała przez moment w środku bańki), w każdym razie było to coś, co robiło wrażenie. I sam zabieg, ale i potem te kolorowe kółeczka na ciele. 🙂
    Co by jednak nie powiedzieć, było to skuteczne i rezerwowane na cięższe przypadki. I chyba nie było to takie „znachorstwo”, bo wydaje się, że te bańki kupowało się w aptece. 🙂

    I żeby już niżej nie pisać, to tu uzupełnię Twój komentarz o takich naturalnych sposobach leczenia.
    Kiedyś dawno już, ale jeszcze słabo, bo słabo pamiętam, że w aptece można było kupić żywe pijawki. Były przechowywane w takim dużym słoju szklanym w wodzie. Leczenie podobno polegało na przystawianiu tych pijawek do skóry (może żyły?), żeby sobie trochę krwi possały. Ale tego nie widziałam nigdy na własne oczy, ani nie wiem, jakie choroby tym leczono. W każdym razie było to chyba dość makabryczne doświadczenie.
    Pozdrawiam i też zdrowia życzę.

    Polubienie

   • ~miral59 pisze:

    Nie, te bańki to nie było znachorstwo. Rzetelna wiedza 😀 Pomagały nawet na zapalenie płuc. Im ciemniejsze plamy, tym większe zaawansowanie choroby…
    Pijawki (żywe) przystawiało się przy leczeniu nadciśnienia i niektórych chorób krwi. Ich ślina zawiera związki zapobiegające krzepnięciu. W sumie, to dopóki taka pijawka się nie napije do końca, bardzo ciężko ją oderwać… jak się „ożłopie”, odpada sama… Wiem też o wykorzystywaniu larw much do oczyszczania ran. Są specjalne hodowle much przeznaczonych do tego celu. To wyselekcjonowane egzemplarze, pozbawione wszelakich bakterii i wirusów. Są one w stanie oczyścić każdą ranę. „Świeżego mięsa” nie ruszą, a tylko uszkodzone tkanki. Nie jest to bolesny zabieg i zupełnie bezpieczny, tyle że nie do końca legalny. Pamiętam, jak wiele lat temu, do naszego szpitala trafił pacjent, który po złamaniu odczuwał coś dziwnego w swojej nodze. Gdy nasi lekarze zdjęli mu gips, mało nie popadali. W ranie zagnieździły się larwy much. Facet miał szczęście. Na złamanie otwarte jakiś baran założył mu cały gips. Bez „okienka” na zmianę opatrunków. Oczywiście pod gipsem ciało zaczęło się psuć. Jakaś mucha złożyła tam jajeczka, z których wykluły się robale. Tak pięknie oczyściły ranę, że lekarze nie mieli już nic do roboty 😀 Usunęli jedynie robale 😀

    Polubienie

  • MarioR, jestem za stosowaniem metod naturalnych i profilaktyką zdrowotną. Ten plakacik umieszczony w lewym górnym rogu wisiał na tablicy informacyjnej w mojej sali w mojej szkole z dopiskiem: – Strzeżonego… Pismo odręczne żony, prawda że ładne? Treść pochodziła z jakiegoś medycznego opracowania. Uwrażliwiałem, podpowiadałem, uczyłem i ten nawyk pozostał już na trwałe. Stąd taki temat.
   Bańki – po raz pierwszy w zyciu, postawiłem swojemu dziecku niosąc pomoc żonie, która po podgrzaniu wnętrza bańki palącym się wacikiem jeszcze dmuchała w bańkę, aby nie poparzyć. Skutek: – Bańki spadały, dziecko płakało, a żona była rozdygotana w emocjach.
   Fizyka jest nauką ścisłą, nieprawdaż???

   Polubienie

   • ~MariaR pisze:

    Prawdaż, oj prawdaż Tatulu, ale ja i tak jakoś bardziej rozumiem żonę i też by mi pewnie nie tylko ręce dygotały w takiej sytuacji. 🙂
    Widać jasno, że wtedy nie ma nic lepszego jak obecność mężczyzny u boku, który z natury rzeczy i lepiej się zna na fizyce i szybciej potrafi te emocje opanować. 🙂

    Dzięki, że zwróciłeś moją uwagę na ten plakacik, bo rzeczywiście wcześniej go jakoś pominęłam. Ważne rzeczy na nim pokazałeś. Niewiarygodne, że od służby zdrowia zależy tylko 20 % naszego zdrowia. My w swoich rękach trzymamy 50 %. Wydaje się, że w powszechnym odczuciu te proporcje postrzegamy akurat odwrotnie, bardziej wierząc w lekarza i piguły niż we własne możliwości. 🙂

    A pismo Żony rzeczywiście ładne i staranne. Nie jestem specjalistką w tym zakresie, ale wydaje się, że ktoś, kto tak pisze ma dobry, zrównoważony charakter.
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

 3. ~miral59 pisze:

  A tak w ogóle, to tych domowych sposobów na leczenie jest trochę. Do dziś mam w domu (w razie czego) suszone pręciki babki zwyczajnej. Działa świetnie na różnego rodzaju biegunki. Potrafi zahamować nawet grypę żołądkową (a przy silniejszych objawach, znacznie osłabić). Herbatka z niej może nie jest wybitnie smaczna, ale skuteczna. Dobry jest też napar z szyszeczek olchowych, ale tych bym nie polecała, bo ma w sobie jakieś składniki halucynogenne i można sobie narobić kłopotu. Często korzystam też z kapusty. Na wszelakiego rodzaju stłuczenia, czy bóle stawów. Taki potłuczony (żeby puścił soki) liść przykłada się na bolące, czy spuchnięte miejsce w formie kompresu.
  Moja babcia znała się na ziołach. Wiedza ta przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Żałuję, że nie zapisywałam sobie tego wszystkiego, co nam opowiadała . Chociaż z drugiej strony… Część tych ziół babcia znała „z widzenia”, ale nie znała ich nazwy. Trudno byłoby to zapisać… Pamiętam, że jej dom zawsze pachniał lawendą… to od moli. Naftaliny nie znosiła i nigdy nie używała. I w sumie miała rację. Czasami ludzie używają tego i potem wszystkie ubrania śmierdzą strasznie. A lawenda ma miły zapach…

  Polubione przez 1 osoba

 4. ~miral59 pisze:

  I jeszcze jedno – antybiotyki. Lekarze przyzwyczaili się do przepisywania tego świństwa jako lekarstwo uniwersalne, dosłownie na wszystko. I to nie tylko polscy lekarze (żeby nie było wątpliwości 😉 ). A w sumie, jeśli choroba jest wirusowa, to antybiotyk nic nie pomoże, a nawet może zaszkodzić. Wirus jest za mały, żeby to lekarstwo mogło skutecznie zadziałać. Także antybiotyk tłucze nam pożyteczną florę bakteryjną z naszego przewodu pokarmowego i że tak powiem wspomaga działanie wirusa, bo nas osłabia. Bardzo często zdarza się, że po jednej infekcji bardzo szybko łapiemy kolejną. To właśnie przez antybiotyki. Osłabiony organizm nie ma siły bronić się przed atakującymi bakteriami czy wirusami. Nigdy nie podawałam swoim dzieciom tego świństwa i sama też nie brałam. Ale i mogę powiedzieć, że prawie nigdy dzieci mi nie chorowały. Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dużo ruchu na świeżym powietrzu, dużo owoców i jarzyn i żadne leki nie są potrzebne. a gdy któreś z dzieci mówiło, że zaczyna drapać w gardle, to kupowałam opakowanie lodów (były takie w paczkach – „lody familijne”) i jadły. Też pomagało. Bakterie, które wywołują anginę lubią ciepłe i mokre środowisko, a duża porcja lodów skutecznie je wybija. I muszę przyznać, że dzieci wolały taką kurację od wszelakich leków. A co najważniejsze, było to skuteczne. Oczywiście, koniecznie trzeba wyłapać początkowy moment, bo jak choroba już się rozwinie, to i lody nie pomogą.
  Dobrym lekarstwem jest też sen. Jak mnie zaczyna coś tam w kościach łamać (tak grypowo), to biorę wapno, witaminę C i maszeruję do łóżka. Co prawda czasami ciężko jest spać „25 godzin na dobę”, ale jak się łyknie dodatkowo herbatkę (mieszankę kilku ziół), to można spać i spać. Prześpię całą noc, i dzień, i kolejną noc i grypy już nie ma.
  Nigdy się nie szczepiłam i nie mam zamiaru. Pamiętam jak mój brat postanowił się zaszczepić. Dwa tygodnie po szczepieniu złapał grypę… Widocznie szczepienie tego gatunku nie obejmowało…

  Polubienie

 5. ~miral59 pisze:

  W sprawie podejścia do chorych… Wiele lat temu leżałam w szpitalu. Miałam skierowanie na onkologię, ale wolałam mieć zabieg w „swoim” szpitalu. Znałam wszystkich i atmosfera była inna niż na onkologicznej chirurgii…
  Na salę, na której leżałam przywieźli babcię. Nie pamiętam dokładnie ile miała lat, ale tak coś koło 90. Była cichutka i spokojna, chociaż widać było, że cierpiała. Czytała bez okularów i słuch też miała dobry. Pełen podziw dla niej!!! Na tej samej sali leżała trochę od niej młodsza jakaś znajoma jednego z lekarzy. W pewnym momencie powiedziała do swojej sąsiadki, że takich starych ludzi to nie powinni kłaść do szpitala, niech umierają w domu. Muszę przyznać, że się wściekłam. Nie tylko dlatego, że byłam (i jestem) innego zdania, ale pomyślałam, jak ta starsza pani musi się czuć, słysząc takie słowa!!! Zapytałam tą znajomą lekarza, po co właściwie ona tu przylazła. Niewiele młodsza, to może też niech idzie do domu i nie zajmuje miejsca młodym? Jak można w ogóle coś takiego pomyśleć, a co dopiero powiedzieć?!!! Coś tylko burknęła pod nosem i zamilkła. A babcia posłała mi serdeczny uśmiech… Jak się dowiedziałam od koleżanek, babcię przywieźli z podejrzeniem skrętu kiszek. Po badaniach to wykluczyli, podali leki, kroplówkę i po dwóch dniach, po ustąpieniu bólu, wypisali do domu. A gdyby jej nie zabrali do tego szpitala, ta niestrawność mogłaby się skończyć tragicznie. I dlaczego, tylko z racji wieku, miała nie skorzystać z leczenia? Czy jest jakaś norma, wiek, po którym „nie opłaca się” ludzi ratować?
  Też fakt, że do końca mego pobytu w szpitalu (jako pacjentka) ta znajoma lekarza patrzyła na mnie bykiem 😀

  Polubione przez 1 osoba

 6. ~Klarka Mrozek pisze:

  Bardzo ważne zdanie napisałeś – żeby nie zostać w chorobie samemu.
  Samotność w chorobie jest straszna, jest destrukcyjna tak samo, jak choroba.
  Zdrowia życzę nieustannie!

  Polubione przez 1 osoba

  • tatul pisze:

   Dzięki za to podkreślenie Klarko. Dla mnie jest to jeden z najważniejszych dramatów z jakimi trzeba się uporać przed odejściem.
   Człowiek jest jednością psychosomatyczną – powiada pedagogika i etyka lekarska. Ta scenka na wstępie nie potwierdza stanu wiedzy lekarzy na ten temat.
   Pamiętasz scenę odegraną przez Danutę Szaflarską? – Na polecenie lekarki: – Niech wejdzie, niech się rozbierze , odpowiedziała…Niech się w dupę pocałuje…
   Też życzę Ci dużo zdrowia

   Polubienie

 7. Przy chorym trzeba mieć duże wyczucie taktu. Nie każdy chory chce odwiedzin. Musi jednak wiedzieć, że są osoby, które myślą, są z nim i w razie potrzeby pomogą. Na pewno chory musi wiedzieć, że jest kochany i potrzebny bliskim.Jeśli chodzi o dziecko, to nie wyobrażam sobie zostawić je samo zwłaszcza w chorobie.

  Polubienie

  • ~miral59 pisze:

   Wydaje mi się, Pelasiu, że każdy chce być kochany i czuć się potrzebny. Nie tylko w chorobie. Kiedyś słyszałam powiedzenie, że człowiek jest zwierzęciem stadnym i potrzebuje do życia innych ludzi. I moim skromnym zdaniem, to jest prawda. Nie ma znaczenia wiek, ani stan zdrowia.
   A co do zostawienia dziecka… myślę, że każdy normalnie, emocjonalnie ukształtowany człowiek, nie zostawiłby chorego dziecka. Tak kobieta jak i mężczyzna…

   Polubienie

   • Chodziło mi o to, że np. mąż mojej siostry od dłuższego czasu jest chory, ale nie chce żadnych odwiedzin, ani w szpitalu, ani w domu, może opiekować się nim tylko jego żona czyli moja siostra. Jak czuje się lepiej, to wtedy on odwiedza rodzinę. Oczywiście z żoną, bez żony się nigdzie nie ruszy. Natomiast wie, że słowo powie i służymy mu pomocą.

    Polubienie

 8. Ultra pisze:

  Mnie przeszkadzały ciągłe procesje odwiedzających od rana do nocy i tzw. głośne pogaduszki przy łóżku chorych, wysiadywanie godzinami, a chory potrzebuje spokoju i i intymności. Moi bliscy zostawali na dłużej tylko wtedy, gdy wychodziłam na korytarz.
  Serdeczności zasyłam

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.