Pielgrzymi… Idą jak co roku szukając światła w życia mroku

Jak co roku w dniu 5 sierpnia przybywa do naszej małej ale miłej Bogorii, gdzie jest jedno z Maryjnych Sanktuariów,  pielgrzymka z Janowa Lubelskiego. Jak co roku przygotowujemy dom na przyjęcie pielgrzymów z troską o zapewnienie im maksimum odpoczynku i wytchnienia. Jak co roku zatrzymuje się u nas zaprzyjaźniona i traktowana przez nas jak członek rodziny szczególna pątniczka Teresa, dobierając do towarzystwa jeszcze kilka osób. Jak co roku, odkąd prowadzę ten blog piszę o tym spotkaniu w kontekście poczynionych obserwacji oraz własnych doznań i przemyśleń…
Tak było i tym razem. Byli w nieco mniejszym składzie, przenocowali i już poszli w swoją drogę, a my pozostaliśmy ze swoimi myślami ufając, że nasze własne intencje, które zabiera Teresa zostaną złożone „u Tronu”. Mamy świadomość tego, że w jakimś sensie wyręczamy się nie idąc wraz z nimi, ale odkąd zachęcają do duchowego uczestnictwa uznaliśmy, że tam „W Górze” wiedzą jak jest z naszymi kręgosłupami i ciężkimi, bolącymi nogami i to będzie nam policzone.
Po powrocie zaglądnąłem do Onet.pl i na pierwszej stronie natrafiłem na zdjęcie pielgrzymki z bulwersującym wstępem: Religijni rodzice byli zachwyceni pomysłem córki. Gdyby tylko wiedzieli, z kim spędza noce na pielgrzymce…
Już wiedziałem czego się tam spodziewać. W odruchu wewnętrznego sprzeciwu skopiowałem zdjęcie i umieściłem je na swoim koncie Fb z dopiskiem : Przyszli wczoraj, umordowani, ale weseli. Przenocowali, odpoczęli i poszli dalej … w ulewnym deszczu. Nie narzekali na pogodę, a najstarsza z pielgrzymich gości powiedziała przy modlitwie porannej. Dziękujemy za…(Tu wymieniła również nas i nasze starania) oraz za deszcz, który też ma swoje przeznaczenie. Lekkiej drogi i spełnienia próśb, z którymi wędrujecie… Dopiero po jakimś czasie kliknąłem na link: http://blog.onet.pl/42319,1,archiwum_goracy.html  Otworzył mi się tekst Gorrrrącego tematu – z archiwum zresztą. Zachęcający do dyskusji wstęp brzmi następująco: Zabawy, seks, upijanie się – czy tak przedstawia się obraz pieszych pielgrzymek do świętych miejsc? Wielu ludzi zarzuca te niemoralne zachowania pielgrzymom i zastanawia się dlaczego ci młodzi (i nie tylko) ludzie, zamiast spokojnie oddać się swoim rozrywkom w miejscu swojego zamieszkania lub na wakacyjnym wyjeździe, wybierają dodatkowo trud maszerowania kilkudziesięciu kilometrów dziennie? Inni odpierają ten atak i twierdzą, że na tego typu wędrówki chodzą tylko głęboko wierzący. Jaka jest prawda? Pomyślałem: – Jak co roku media mają o czym pisać w sposób bulwersujący, a więc zapewniający oglądalność. Doczytałem do miejsca, w którym jakaś <Marzena> raczyła napisać:  Jest pewne, że następnego dnia rano, po odejściu pielgrzymki, na pobliskiej łące jak co roku natknie się na śmieci, wśród których nie zabraknie zużytych prezerwatyw, puszek po piwie i butelek po wódce... Teraz dopiero dotarło do mnie, że już kiedyś ten tekst czytałem, że ktoś sięga po utrwalony już stereotyp zachowań młodych ludzi, zwłaszcza w sytuacjach gdy choćby na krótko wyrwą się spod kontroli rodziców. Sprawdziłem swój ubiegłoroczny tekst na blogu: http://tatulowe.blog.onet.pl/2013/08/06/na-upaly-pielgrzymka/  i faktycznie. Słowa <Marzeny> cytowałem już w ubiegłym roku i może dlatego tamten tekst był polecany i szerzej niż zwykle komentowany przez przypadkowych czytelników?

Pozostając przy przeglądzie aktualności, zamiast młócić temat sierpnia: Jak zepsuta jest ta dzisiejsza młodzież, chciałem wskazać na najświeższą wypowiedź Papieża Franciszka, w której przedstawił,  w wywiadzie dla argentyńskiego tygodnika „Viva”, cytowanym następnie przez portal Catholic News Service listę swoich sposobów na radość i szczęście w życiu. Oto ta lista:
1.”Żyj i daj żyć„. – Każdy powinien stosować tę zasadę – przekonuje Franciszek.
2.”Dawaj siebie innym„. – Ludzie powinni być otwarci i hojni wobec siebie nawzajem, bo jeśli wycofujesz się w siebie samego, ryzykujesz, że staniesz się egoistą. A stojąca woda łatwo zaczyna gnić – dodaje.
3.”Postępuj w życiu spokojnie”. Papież, tłumacząc tę zasadę, przytoczył przykład z argentyńskiej powieści Ricardo Guiraldesa, w której tytułowy bohater Don Segundo Sombra na starość patrzy wstecz na swoje życie. – Mówi, że kiedy był młodzieńcem, był strumieniem pełnych kamieni, które niósł ze sobą; jako człowiek dorosły stał się pędzącą rzeką; na starość, nadal się poruszał, ale powoli, jak woda w stawie. Przyznał, że najbardziej podoba mu się ten ostatni obraz – trzeba potrafić iść przez życie z delikatnością, skromnością i spokojem – przekonuje papież.
4.”Miej zdrowe podejście do wypoczynku”. – Zatraciliśmy przyjemności takie, jak: sztuka, literatura czy wspólna zabawa z dziećmi – przestrzega Franciszek. – Konsumpcjonizm przyniósł nam ciągły niepokój i stres, sprawił, że ludzie stracili zdrową kulturę wypoczynku. Ich czas jest połykany w takim tempie, że nie są już w stanie z nikim się nim podzielić – przekonuje. I ostrzega: „Chociaż wielu rodziców długo pracuje, muszą znaleźć czas na zabawę z dziećmi. Rodziny powinny wyłączać telewizory przynajmniej przy posiłkach, bo chociaż telewizja pozwala nam orientować się w wiadomościach, nie pozwala nam komunikować się ze sobą”.
5.”Niedziela powinna być świętem”. – Pracownicy powinni mieć wtedy wolne, to dzień dla rodziny – radzi.
6.”Znajdźmy nowe sposoby zapewnienia młodym ludziom godnej pracy”. – Musimy wszyscy bardziej się postarać. Bo młodzi, którzy nie mają w życiu szans, łatwo popadają w narkotyki i częściej popełniają samobójstwa – ostrzega papież. – Nie wystarczy dać im jedzenia. Poczucie godności daje im pewność, że własną pracą mogą zarobić na chleb dla rodziny – tłumaczy.
7.”Szanuj naturę i opiekuj się nią”. – Degradacja środowiska to jedno z największych wyzwań, przed jakimi dzisiaj stajemy. A jednak ciągle nie zadajemy sobie pytania: „Czy poprzez nieograniczone i despotyczne używanie natury, ludzkość nie popełnia samobójstwa?” – dodaje.
8.”Przestań być negatywny”. – Potrzeba mówienia źle o innych oznacza niskie poczucie własnej wartości. Dowodzi, że czujemy się tak niscy, że zamiast podnieść się sami, musimy ciągnąć innych do dołu. Szybkie zapominanie o negatywnych sprawach, jest zdrowe – tłumaczy Franciszek.
9.”Nie nawracaj; szanuje wiarę innych”. – Możemy ludzi inspirować, dając świadectwo, jednak najgorsze, co może być, to nawracanie, które paraliżuje: „Mówię do ciebie, żeby cię przekonać”. Nie. Każdy człowiek wchodzi w dialog, wychodząc z własnej tożsamości. Kościół rośnie dzięki przyciąganiu, nie nawracaniu – mówi papież.
10.”Pracuj na rzecz pokoju”. – Żyjemy w czasach wielu wojen, dlatego wołanie o pokój powinno być dzisiaj krzykiem – przekonuje. Cały tekst:  http://wyborcza.pl/1,75477,16434226,Jak_byc_szczesliwym__10_porad_papieza_Franciszka.html#ixzz39b8hUnR4

Spodobał mi się ten dekalog. Pierwotnie miałem wybrać tylko te zasady, które bezpośrednio dotyczą naszych wydarzeń sierpniowych, ale pomyślałem, że warto przeczytać je wszystkie. Jeśli to będzie zbyt „menconce”- jak padoł pewien górol, to można zgodnie z podpowiedzią  ks. Lemańskiego wyjść …z tego bloga. Jeśli jednak doczytacie do końca, to zachęcam do dyskusji.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.