Co tam panie polityka, liczy się życie…

Moje dzieci zrealizowały planowany od dłuższego czasu wyjazd do Warszawy. Szczególnie przeżywała to nasza 6- letnia wnusia Marysia, jako że miała to obiecane już od dawna. Rodzice dawkują jej kontakt z komputerem i telewizją, a to, co jej wolno oglądać, to już nie są bajki, czy jakieś gry, ale w znacznym wymiarze filmiki o zacięciu edukacyjnym. Po Śwince Pepe i temu podobnych bajeczkach przeszła z dużym zainteresowaniem przez Rodzinę Pytalskich, serial Było sobie życie oraz innych pozycji dobranych wyjątkowo starannie przyszedł czas na wizytę w Centrum Nauki Kopernik. W ciągu 3 dniowego pobytu w Warszawie poświęcili  wiele godzin na indywidualne zwiedzanie i udział w różnych eksperymentach naukowych.

Gdy zatelefonowali do nas we środę aby powiedzieć, że w powrotnej drodze do Krakowa wdepną do dziadzi i babci na dwa – trzy dni, to większość czasu rozmowy przegadaliśmy z bardzo podekscytowaną Marysią. Ponieważ nasza gadulińska mimo wszystko woli odpowiadać na pytania niż sama opowiadać o swoich wrażeniach, to ja miałem okazję przeprowadzić z nią obszerny wywiad. Pytałem o porównanie Warszawy z Krakowem, o wieżowce, o Pałac Kultury, o fontanny i place zabaw, o parki i skwerki, które według Marysi były ładne, ale jakoś tak daleko od siebie położone, że lepiej  w jej ocenie jest Krakowie. Kluczowe jednak były przeżycia z Centrum Nauki, gdzie uczestniczyła w eksperymentach. Gdy zapytałem na czym one polegały, to zauważyłem, że Marysia ma jeszcze trudności w składnym relacjonowaniu tego co widziała. Zachęcała mnie abym pytał, ale tym razem nie radziłem sobie z formułowaniem pytań, bo zupełnie nie wiedziałem jak działa to centrum nauki i co ona tam widziała. Umówiliśmy się na bezpośrednie relacje i opowieści jak tylko do nas przyjedzie. Od czwartku spędziliśmy już ze sobą wiele godzin i wiele rozmawialiśmy. Z opowieści Marysi, uzupełnianej dopowiedzeniami jej rodziców wiemy, że było to duże wydarzenie, że bardzo była podekscytowania samym wyjazdem, miejscami, które odwiedzali i ludźmi, których tam spotykali. Fascynujące jest samo centrum, bo w programie indywidualnego zwiedzania mają tak szeroką ofertę samych ciekawych rzeczy, że chyba nikt nie jest w stanie zobaczyć wszystkiego. Zainteresowanie jest ogromne. W drugim roku działania Centrum Nauki Kopernik odwiedziło milion zwiedzających, a dziennie przewija się tam ponad 5 tysięcy ludzi. Niebywały sukces nie tylko w wymiarze Polski, ale i całej Europy. Gdyby udało się zorganizować tak ciekawe jak tam  lekcje w każdej polskiej szkole, to nie byłoby problemów z frekwencją i ocenami… Pomarzyć… Ale swoją drogą, to warto zauważyć, że edukacja przyszłości  nie powinna polegać na wkuwaniu wzorów i formułek, ale na włączaniu uczniów w arkana współczesnej technologii, aby mogli docenić znaczenie postępu technologicznego i zrozumieć współczesny świat. Do tego niezbędna jest umiejętność nie tylko posiadania, ale i przetwarzania oraz stosowania wiedzy, a to można osiągnąć pozwalając uczniom na zabawę wiedzą, stosowanie jej w praktyce i poszukiwanie powiązań z realnym światem – jak przeczytałem w opracowaniu na temat profilu nauczyciela XXI wieku.
Moja Marysia jest jeszcze przedszkolakiem. Jest w wieku, w którym kształtują się zręby jej inteligencji, zainteresowania światem i dociekania przyczyn pewnych zjawisk. Wszystko jeszcze przed nią. Bardzo wspieram swoje dzieci w tym, aby cierpliwie znosili nadzwyczajną ruchliwość i żywiołowość jej zachowań. Poświęcamy jej wszyscy maksimum czasu i uwagi, bo wiemy, że tego potrzebuje najbardziej. Cieszymy się jej rozwojem, wrażliwością i różnymi zdolnościami. Aktualnie na topie jej zainteresowań jest Strażak Sam. Włączam jej te filmiki i komentuję z boku akcję strażaków  wzywanych do pożaru, powodzi, nagłych zdarzeń, takich samych jakie spotykamy w życiu. Sam uczyłem przez wiele lat przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa i dzięki temu wiem jak ważna to dziedzina wiedzy. Cieszę się z zainteresowań wnusi i odkładam na inny czas wszelkie zawirowania polityczne i wydarzenia, na które nie mam wpływu.

Trwaj chwilo, trwaj …jesteś taka piękna…

7 uwag do wpisu “Co tam panie polityka, liczy się życie…

 1. Dzieci uwielbiają eksperymentować, poznają w ten sposób otaczającą rzeczywistość. To jest ten wiek kiedy jeszcze można być dla nich przewodnikiem po pełnym tajemnic świecie. Słodko wyglądacie na tej fotce. Pozdrawiam

  Polubienie

 2. Dziękuję Pelasiu za przewanie ciszy jaka zapanowała pod tym tekstem.
  Gościmy co jakiś czas nasze dzieci i wnuki, a wtedy odchodzę od komentowania polityki skupiając się na życiu domowym toczącym się wokół nas i naszych spraw.
  Pozdrawiam i ja

  Polubienie

  • Kiedy otaczają nas Ci, których kochamy, polityka nie ma znaczenia. Liczą się tylko te chwile, które dają nam szczęście, a szczęście to nasza kochająca się rodzina. Moim zdaniem to największa wartość, którą trzeba pielęgnować, żeby Marysieńka mogła cieszyć się również takimi chwilami, jakie ty masz szczęście przeżywać. Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Anonim pisze:

  I tylko żal, że szkoła ogranicza się do wkuwania z podręcznika zasad fizyki, chemii czy biologii. Zniknęły pracownie i doświadczenia. Jak dzieciaki mają łączyć wiedzę z życiem? Niewielu ma rodziców, którzy poświęcą czas i….pieniądze na zaspokajanie ciekawości świata. A Centrum Kopernika podobno fantastyczne. Nasza młodzież świetlicowa tam była. I Muzeum Chopina też. Pozdrawiam

  Polubienie

  • tatul pisze:

   Dziękuję za wsparcie. Mamy obecnie wielki problem z motywowaniem do nauki. Nie robi tego rodzina i niewiele robi szkoła, bo nie o same oceny tu chodzi. Nie załatwia też problemu system kar i nagród. Wystarczy wpaść do cioci Wiki i wpisać hasło z motywowaniem uczniów do nauki aby przeczytać coś takiego: Motywacja, to wrodzona, naturalna zdolność do uczenia się w aktywny sposób. Jej podstawowym prawem jest zasada: aby innych motywować, sami musimy mieć motywację. Dobrym tego przykładem będą cytaty: „aby zapalać innych, trzeba samemu płonąć” i „nie zapali w umysłach młodzieży płomienia wiedzy ten, kto we własnym umyśle nie nosi nawet jednej iskry”.
   Mocno to brzmi, ale przecież o ważne sprawy toczy się walka
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.