Słowo ma moc tajemną, by dać chwałę lub zgubić…

Dzisiaj rano znalazłem na Fb wklejoną przez kogoś sentencję o wymownej treści: Słowami też można uderzyć. Nawet silniej niż pięścią. Skopiowałem, aby powiększyć zasób posiadanych sentencji przydatnych do facebookowych rozmów prowadzonych z użyciem piktogramów. Taka właśnie wymiana poglądów stała się już powszechnym zjawiskiem i to, jak zauważyłem, nie tylko wśród młodych ludzi. Włączyłem się w ten nurt z ochotą gdyż pracując w szkole, już od dawna sięgałem po ten środek przekazu i na tablicy w mojej sali prowadziłem kącik pod nazwą : Myśl złota… , w którym co tydzień zmieniałem sentencje, wybrane pod kątem przydatności edukacyjnej lub wychowawczej.   Pisaliśmy je z żoną (piękne pismo kaligraficzne) w takim formacie, aby z każdego miejsca w sali można było je przeczytać. Nazbierało się tych sentencji całkiem sporo i gdy odchodziłem ze szkoły, to spory plik kartek przekazałem  koleżance  po fachu, aby je wykorzystywała w swojej pracy, w innej już szkole. Teraz, gdy  mam wiele czasu i mogę komunikować się ze znajomymi poprzez Facebook kontynuuję ten typ kontaktów udostępniając przez siebie wybrane  treści, albo komentując przez kogoś wklejone teksty używając innych sentencji. A jest tu nad czym dyskutować. Młodzi ludzie tęskniący za prawdziwą miłością, za wiernością, za przyjaźnią, lojalnością, szczerością i przeżywający szczególnie ciężko w tym wieku dramaty zdrady, porzucenia, czy odrzucenia nadzwyczaj często sięgają po takie gotowce mające w założeniu wyrazić to, co oni czują. Problem w tym, że dalsza rozmowa pod udostępnionym, często bardzo infantylnym i płytkim tekstem toczy się na ogół poprzez dodawanie zdawkowego lajku, albo dopisku typu: Sama prawda… Zgadzam się… itp.
Włączam się w takie rozmowy prezentując inny punkt widzenia, albo drogę wyjścia z impasu. Włączam się głównie z tego powodu, że czasem wydaje mi się, iż komuś redagującemu te ewidentne „bzdety” zależy na tym, aby młodzi ludzie myśleli w narzucony sposób, aby upatrywali możliwości przeżywania szczęścia nie w pracy nad sobą i w podejmowaniu rozważnych decyzji, ale w jakichś nieokreślonych siłach z zewnątrz. Ktoś ma im te warunki zapewnić, bo… one chcą prawdziwie kochać i być kochane dozgonnie. Nie rozumiem tego trendu. Zarzuca się młodym ludziom, że w ich postępowaniu dominuje hedonizm – (filoz. doktryna etyczna, uznająca przyjemność (rozkosz) za cel i najwyższe dobro człowieka, za główny motyw działania, a uniknięcie przykrości (bólu) za warunek szczęścia- Wikipedia). Czy jednak komuś zależy na tym, aby tak właśnie myśleli, a co gorsze, aby tak postępowali? Jeśli tak się kształtuje poglądy gimnazjalistów, a nawet jeszcze młodszych osób, to nie dziwmy się temu, że dla nich nie jest naganne postępowanie, które stoi w sprzeczności choćby z zasadami spisanymi w dekalogu. Młodzi korzystają bez ograniczeń z Internetu, nie uczą się w szkole o tym jak mądrze korzystać z wiedzy wszelakiej, nie przyswajają tego z treści przekazywanej im przez nauczycieli i katechetów, nie chodzą do kościoła, żyją w rodzinach zdekompletowanych emigracją, rozwodami, zmianą partnerów żyjących w nieformalnych związkach…

Jakie będą nasze Rzeczypospolite jeśli takie będzie młodzieży chowanie?

Dzisiejsze Wiadomości Onet przynoszą kolejny materiał na temat laicyzacji naszego społeczeństwa, co stało się tematem powszechnie omawianym w mediach, zwłaszcza po ostatnich informacjach na temat spadających wskaźników uczestnictwa Polaków w praktykach kościelnych. Znajdziemy tam m.in. komentarz prof. Janusza Czapińskiego:

Pytanie: Czy wejście religii do szkół nie pomogło Kościołowi w zachęcaniu wiernych do przychodzenia na msze.

– Odpowiedź: Teraz dorosło pokolenie, które było uczone religii w szkole. Mam kontakt ze studentami i ku mojemu zdziwieniu, te lekcje religii nie zaowocowały ani wzrostem religijności, ani wzrostem wiedzy o religii. Nie widzę rozległej wiedzy o dogmatach czy różnicach wobec innych religii. Jeśli Kościół miał zamiar uczyć, to poniósł porażkę. Z drugiej strony mamy sporo młodych działaczy politycznych, którzy używają wiary, żeby wykluczać ze wspólnoty narodowej gejów, „zdrajców”, „rzeczników cywilizacji śmierci”. Do tego wiedza o chrześcijaństwie nie jest potrzebna. Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,16318624,Polski_Kosciol_sie_wyjalowil__Ludzie_od_spowiedzi.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza#ixzz37QVu1BMd

 Wracając do wagi słowa chciałem na koniec tej wypowiedzi  przytoczyć fragment wiersza  Marcina Sobańdy, na który natrafiłem w kąciku poświęconemu poezji w tygodniku Angora:
Słowo ma moc tajemną
By dać chwałę lub zgubić.
Kształtuj więc myśl foremną 
Zanim zaczniesz coś mówić…
   Ten fragment wypowiedzi przypomniał mi się podczas słuchania homilii omawiającej wczorajsze czytania z Pisma Świętego, a dotyczących przypowieści o siewcy. Oto fragmenty:
przeszkodą, utrudniająca Bogu przekonanie człowieka o wartościach ewangelicznego życia, jest brak krytycyzmu i dystansu wobec słowa płynącego ze świata. Doczesność przy pomocy wszystkich dostępnych środków propagandy ustawicznie usiłuje nas przekonać, że w niej znajdziemy prawdziwe szczęście. Kogo nie stać na zachowanie dystansu wobec tej argumentacji, nie potrafi dostrzec siły argumentów, jakie podaje Bóg. Oto obraz ziarna zagłuszonego przez ciernie. Jedynie człowiek czujny wobec zła, wytrwały w rozwoju swej osobowości i krytyczny wobec argumentów, jakie podaje świat, jest w stanie podjąć słowo Boże i odkryć jego wartość…

…Biorąc natomiast pod uwagę nasze słowa skierowane do innych ludzi, trzeba je zawsze dokładnie przesiać przez sito wrażliwego sumienia, by nigdy z naszych ust nikt nie słyszał słowa złego. Nie możemy siać ziarna słowa złego w serca swoich bliskich, bo sami będziemy odpowiedzialni za jego owoce. Ono szybko dojrzewa i przenosi się w serca innych ludzi wiatrem plotki, obmowy, oczernienia. A nad procesem jego dalszego rozsiewania nie będziemy już w stanie zapanować…

Kto był, ten słuchał i zrozumiał…
Kto się zajmie młodzieży chowaniem? Polecam do posłuchania: https://www.youtube.com/watch?v=FG1c7NeofXU

 

 

 

31 uwag do wpisu “Słowo ma moc tajemną, by dać chwałę lub zgubić…

 1. Tatulu, to temat ważny bardzo, ale bardzo szeroki. Nie mogę nawet w kilku zdaniach się odnieśc w kilku słowach.Na temat religii w szkołach mam swoje zdanie.Spełniała swoja rolę, dopóki była w kościele. Pamiętasz, kto to uczył tej religii po wprowadzeniu jej do szkół? panie nie przygotowane kompletnie do pracy z młodzieżą, młodzi księża, którzy nie poradzili sobie z prowadzeniem zajęc, bo nie byli do tego przygotowani- a myśleli, że to takie proste…Ja sama musiałam syna wypisac z religii- na religii- nie było żadnej nauki, a pani, co ja prowadziła, bała się własnych wychowanków i modliła się, jak przetrwac kolejna godzinę religii.Ja do dzis pamietam mojego katechete, ktory budzil szacunek i autorytet,a zarazem łączyl to dobrym humorem i sympatia z młodzieżą. Przez te lata- może dokształcono katechetów, ale poczatek- nie byl najlepszy, niestety…(Przepraszam za błędy, które czyni mi mój komputer)Pozdrawiam

  Polubienie

  • Dziękuję za opinię, Ja wiem jek to jest w szkołach z lekcjami religii, bo przecież pracowałem tam wiele lat. Pisałem tu o wagarach od wiary, kiedy kościół na mszy kończącej rok szkolny świecił pustkami. Widzę jaka jest frekwencja młodych ludzi na mszach, no może z wyłaczeniem pasterki, Drogi Krzyżowej po ulicach miasta, czy procesji Bożego Ciała. Ja to widzę i widzą to rodzice i dziadkowie tych młodych. Wszystkim to pasuje. Skutki odejścia od kanonu zasad jakie respektował i egzekwował kościół obserwujemy wokół . Socjologowie obserwując i opisując zjawisko przemian społecznych z zimnym wyrachowaniem punktują spadającą liczbę małżeństw, wzrastającą liczbę urodzeń dzieci pozamałżeńskich , rosnacą liczbę rozwodów itd, itd.
   Czy to wszystko następuje przez przypadek, to ma być dowodem nowoczesności? Kto zapaniuje nad tym pędzącym pociągiem, z którego coraz trudniej wyskoczyć?

   Polubienie

 2. ~Kneź pisze:

  Zmarnowany czas, zmarnowana energia, niepotrzebna fikcja. Żenujący poziom zajęć z religii i sprowadzenie jej do oceny wiary, tudzież zewnętrznych oznak gorliwości religijnej, dopełniły atmosfery przymusu i tandety. Jeżeli ktoś chciał cokolwiek w ten sposób osiągnąć dla Kościoła to strzelił w stopę. Nie jest prawdą, że to internet spłaszczył poziom i zainteresowania młodzieży w sferze religii czy etyki chrześcijańskiej. Tak naprawdę to infantylizm i prymitywizm przekazu i nauczycieli dokonały tego, czego nie zdołał państwowy ateizm.
  Nie oceniam tu roli Kościoła w społeczeństwie. Po prostu szkoda zmarnowanych sił, środków i czasu.

  Polubione przez 1 osoba

  • Masz rację. Czas biegnie, a nawet światełka w tunelu nie widać. Najbardziej religijni są posłowie i senatorowie, gdy składają przysięgę na Boga i gdy zabiegają o wsparcie hierarchów oraz starszych wyborców. Później już tylko trwają do następnych wyborów. Walka o młodych wyborców, to zaprzeczenie metod stosowanych przez tych pierwszych i utrwalanie postaw antyklerykalnych i ateizmu.
   A zycie sobie płynie jak niby nigdy nic…

   Polubienie

 3. Bardzo pouczający i mądry post, temat jest mi bliski bo i ja ostatnio jakoś inaczej patrze na te naszą rzeczywistośc….
  a nauka religii ? …w ostatnim swoim poście pisze o księdzu Sedlaku, profesorze , który uczył własnie religii w gimnazjum….
  tacy to byli nauczyciele….
  zreszta nie bede sie powtarzac…. poruszyłeś bardzo czułą strunę,
  serdeczności Tatul

  Polubione przez 1 osoba

  • Witaj leptir – byłem u Ciebie i czytałem dwa ostatnie posty. Dotyczą podobnych do poruszanych tu zagadnień. Faktem jest duże zróznicowanie szkół i różni są pracujący tam nauczyciele. Uczniowie też są różni, bo różny bagaż doświadczeń i nawyków przynoszą z domów i środowisk w jakich funkcjonują do klasy szkolnej. Całe to środowisko spotyka się z jednolitą ofertą edukacyjną zawartą w podstawie programowej wspólnej dla całego kraju. Dlaczego efekty są tak różne?
   Nauczyciel powinien otworzyć drzwi, a uczeń powinien chcieć przez nie samodzielnie przejść i pójść dalej.
   Kto ma zapewnić mu odpowiednią motywację?

   Polubienie

   • ~Jo. pisze:

    Prawda. Ale nie uważasz, że generalnie brakuje autorytetów? Całe moje szkolne życie, do matury, chodziłam na religię do salki parafialnej. Mieliśmy różnych katechetów – dobrych i takich sobie, ale sam fakt, że człowiek musiał ruszyć tyłek i wieczorem wyjść z domu do kościoła, na te lekcje, był świadomym wyborem, który sprawiał, że jednak nie odwalało się tych spotkań, tylko świadomie i aktywnie w nich uczestniczyło. No nie wiem, ale u mnie to były i dyskusje – bardzo burzliwe, ale jednak z pełną kulturą, bo jakoś nie wypadało inaczej przy kościele. I wspólne oglądanie filmów. I wycieczki. Bo to nie był przymus. A jak nie przymus, to człowiek tak się jakoś bardziej konkretnie mobilizował… I z przekonaniem.

    Polubione przez 1 osoba

   • tatul pisze:

    Ja miałem religię w szkole (początek lat 60-tych). Nie było entuzjazmu, chociaż w czasie akcji zdejmowania krzyży ze scian klas szkolnych byliśmy mocno zbuntowani i protestujący zbiorowo. Ksiadz stosował kary bicia linijką po łapach, więc my mu dokuczaliśmy w sposób adekwatny i tak się to nakręcało, że stawało się zaprzeczeniem katechizacji. Zmiana księdza przywróciła spokój.
    Szczęście mają ci uczniowie, którzy trafią do szkół zatrudniajacych dobrych i oddanych sprawie nauczycieli, ale to jest ciągle jeszcze rzadkość. Wiele pisałem o tym na blogu i nie ma potrzeby tego powtarzać. Pod wpływem zdemoralizowanych uczniów nauczyciele również tracą motywację i dla zachowania wskaźników naboru, utrzymania miejsc pracy, czy dla innych względów idą na maliznę, byle był względny spokój, byle dotrwać do kolejnych wakacji ..
    Nie ma dymu bez ognia

    Polubienie

 4. ~miral59 pisze:

  Zajrzałam, to zabiorę głos 🙂
  Zgadzam się z Jo. Włączenie religii jako przedmiotu szkolnego, było wielkim błędem. Ja chodziłam na religię do kościoła i swoje dziecko też w początkach jej szkoły tam prowadzałam. I nie narzekałam. To było zupełnie coś innego.
  I nie do końca jest prawdą, że ocena z religii nie ma znaczenia przy podejmowaniu studiów. Nie pamiętam dokładnie w jakim mieście, ale to chyba był Radom. Radni ustanowili stypendium uczniom z najwyższą średnią w mieście. Dołączyli do niej ocenę z religii. Jeśli ktoś nie uczęszczał, dopisują mu 0. Czyli automatycznie średnia dość drastycznie spada. I nie ma na nich metody, bo nie chcą skreślić tego przedmiotu, ani (tym nieuczęszczającym) po prostu nie liczyć i wyznaczać średnią z mniejszej ilości przedmiotów.

  Polubione przez 1 osoba

  • Miral59, dziękuję za odwiedziny i komentarz.
   Pozwól że zapytam :
   – Co sądzisz o nowym typie komunikowania się, zwłaszcza na portalach społecznościowych i podsuwanym przez niektóre strony gotowcom – piktogramom, demotom, myślom, sentencjom. To ułatwia komunikację, ale narzuca specyficzny typ myślenia i postrzegania świata

   Polubienie

   • ~miral59 pisze:

    Jeśli mam być szczera, to nie zastanawiałam się zbytnio nad tym. Też fakt, że nie mam za bardzo czasu na latanie po internecie i właściwie nie bywam na tych różnych portalach społecznościowych. Madagaskar, Zacisze, no i tu zaczęłam zaglądać… a to dużo nie jest… Kiedyś jeszcze odwiedzałam onetowe forum, ale to dawne dzieje. Za dużo chamstwa się tam panoszyło…
    E-motki pomagają wyrazić w skrócie nasze emocje. Często z nich korzystam… A czy to w znaczny sposób narzuca (zmienia) specyficzny typ myślenia? Wydaje mi się, że przynajmniej część z tego co wymieniłeś, w świecie wirtualnym zastępuje nam gesty, których używamy w realu. Prowadząc rozmowę „na żywo”, uśmiechamy się, krzywimy, gestykulujemy rękami, czyli używamy mowy ciała. Trzeba to czymś zastąpić w internecie 🙂
    Pozdrawiam i lecę do pracy, bo u mnie już późno 😀

    Polubione przez 1 osoba

 5. Ja pamiętam jak religii uczyli bracia w salkach katechetycznych. Chodziliśmy z przyjemnością. Lekcje religii, to były niezapomniane chwile, na których dyskutowaliśmy, śpiewaliśmy (bart przygrywał na gitarze), nawet nie trzeba było sprawdzać obecności, bo uczniowie szli z przyjemnością na te niecodzienne spotkania. Co się stało teraz? Może trochę mniej moralizowania, więcej dyskusji- bez fałszywego oburzenia, mniej polityki w kościołach, więcej dobroci i zrozumienia dla innych. Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

 6. Zapewne temat doboru kadr jak i metodyki prowadzenia lekcji religii jest w centrum uwagi odpowiednich władz kościelnych. Mają się nad czym zastanowić.
  Teraz ruszaję pielgrzymki a w nich bierze udział mnóstwo młodych ludzi. Moze w tym jest metoda?
  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

  • Ależ ja mówię o sobie bezpośredniio i to bardzo wiele mówię. Jest to widoczne zwłaszcza dla stałych czytelników.
   Ciekawe czy następna notka też wywoła takie skojarzenie?
   Zapraszam

   Polubienie

 7. Jeśli chodzi o religię w szkole, to nie powinno jej być w ogóle, albo powinna być wykładana każda jedna. Niedobrze jest narzucać z góry jeden nurt, bo to wywołuje poczucie wyższości nad innymi i zamknięcie się na całą resztę. Zestawienie wszystkich religii obok siebie w jednym miejscu otwierałoby oczy, uszy i umysły i nie byłoby mowy o praniu mózgu od najmłodszych lat.

  Na Facebooku nie ma mnie już dość długo. Wolę bloga, bo tutaj mogę spotkać ludzi, którzy czytają, piszą i myślą 🙂 A te krótkie sentencje krążące po Facebooku są świetnym dopasowaniem do tego, czym FB w ogóle jest- migawką w życiu, którą trzeba jak najszybciej przejrzeć. Całe szczęście, że w ogóle pojawiają się tam jeszcze mądre słowa! 🙂

  Polubienie

 8. Tatulu z okazji Urodzin to składam Tobie na blogu wszystkiego najlepszego i długich lat życia w zdrowiu i szczęściu!
  Nigdy nie chodziłam na religię i wcale nie czuję się gorszym człowiekiem. To co mam, to mam w sercu!

  Polubienie

 9. Marek Jan pisze:

  Prof. Czapiński ma rację . Powiem więcej, Kościół polski poniósł porażkę ewangelizacyjną, głównie dlatego, że usilnie i bardzo gorliwie wiele lat nad tym pracował. Powszechnym tępym doktrynerstwem, marną jakością katechez prowadzonych przez niedouczonych katechetów, drętwą i nieraz politykierską mową kazań i listów pasterskich, powtarzaniem w kółko i do znudzenia tych samych prawd katechizmowych, potwornym nudziarstwem i ględzeniem „nauczania” itd itp.
  Mój sześcioletni syn już w tym wieku przeżywał „kryzys wiary” pytając : Tato, czy w Niebie będzie tak samo nudno jak w kościele?
  Dowodem tej porażki jest to, że dla młodych ludzi samo chodzenie do kościoła stało się obciachem, dobrym jedynie dla radio maryjnych dewotek i dewotów, którzy to „ręce kapłańskie całują”. Wielu z nich mówi: Bóg tak, Kościół nie, tak im ta drętwota obmierzła.

  Jeśli twarzą polskiego Kościoła jest i ma nadal ma być o. Rydzyk i jego wesoła kompania, zakłamane Radio Maryja i inne rydzykowe media oraz opowiadanie bzdur i kłamstw a tak jest w istocie, również za sprawą obecnie rządzących, którzy szczególnie ( finansowo) popierają tę „dobrą zmianę ” w Kościele polskim, to mamy komplet.
  Kto sieje wiatr ten zbiera burzę – stare to i ograne, ale nadal aktualne – podziały w narodzie tworzyli i tworzą nie tylko politykierzy PiSu ale również popierający ich polski Kościół, w pierwszym rzędzie ten umundurowany w czarne kiecki.
  Skutki tego już widzimy a „czarni” oczywiście swej winy nie widzą, oczerniają kogo tylko się da, widzą przyczyny tego w Unii, masonerii, laicyzacji i czort wie gdzie jeszcze, ale nie we własnych szeregach. Jakiekolwiek głosy krytyczne pod adresem hierarchii płynące od co światlejszych ludzi Kościoła – (o. Wiśniewski, ks. Boniecki,, ks. prof. Hryniewicz) są traktowane jako zamach na Kościół.
  Niech tak dalej „trzymają” doczekają się tego, że będą ględzić do pustych kościelnych ścian.

  Polubienie

  • Mocne słowa, surowa ocena, jaką podzielają rosnące rzesze praktykujących katolików.
   Coraz mniej ludzi chodzi do kościoła i uczestniczy w praktykach religijnych.
   Badacze przyczyn tego zjawiska wskazują na interesujące drogi odmiany losu Kościoła Katolickiego ale w jego gronie duzo jest zagorzałych konserwatystów walczących o zachowanie tradycji z łaciną jako przynależnym praktykom języku.
   Za mała moja głowa na rozstrzyganie tego problemu. Nie chcę tu stawać się orędownikiem tej, czy innej strony. Wolę ciszę w tym temacie.
   Niech każdy postępuje tak jak uważa

   Polubienie

 10. Ultra pisze:

  Szkoda, że niewielu korzysta z badań i ocen prof. Czapińskiego. Jak to jest, że mądrzy ludzie przegrywają z głupotą?
  Jeśli religia stała się polityczna, to nie ma co się dziwić, że ludzie uciekają.
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.