Znaj proporcją, Mocium Panie…

W trakcie trwającej kampanii wyborczej do Europarlamentu jedna z moich wirtualnych znajomych zamieściła notkę:
Patrzę w ekran, a pan Kaczyński stoi na tle sadu , drzewa uginają się pod kwieciem, pogoda cudna tylko klęknąć i pomodlić się np. słowami – dziękuję, Panie Boże za zapowiedź urodzaju …
Pan Kaczyński wykorzystał jednak tę scenerię w tradycyjny dla siebie sposób mówiąc, że
:
– jeszcze nigdy tak źle na wsi nie było…. PO CO NAM URODZAJ skoro nie będzie go komu sprzedać ? Na wsi jest tak strasznie źle dlatego, że premier nie dba o wieś itd. itp.

Pod wpisem, już po chwili pojawiły się na ogół krytyczne komentarze, których ton był zbliżony do tej oto opinii:
Ten Pan Kaczyński  to jest taki wieczny malkontent. Na Boga! Trochę pozytywnego patrzenia wokół. Człowieku, dlaczego tak wszystko negować, krytykować. Wieczna maruda-delikatnie mówiąc.
Poniosło mnie i też to skomentowałem słowami:
– On to zmieni wprowadzając swoich ludzi do PE po to, aby podgryzać UE od środka i stawiać na samowystarczalność Polski. Więcej jest takich partii, którzy idą do Parlamentu Europejskiego, aby Unię rozp….ć od środka – jak twierdzi JKM..
Dyskusja nadal trwa i jak to u nas bywa jedni są za, a inni przeciw.

Jesteśmy w toku gorącego okresu wynikającego ze zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, 10 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, akcjami protestacyjnymi górników i ZZ Solidarność i…proszę dodać inne jeśli coś pominąłem. Kampania trwa i niektórzy chwalą się sukcesami, inni snują widmo totalnej klęski spowodowanej przez nieudolne rządy Tuska i jego ministrów, a jeszcze inni już sięgnęli do chwytów z tzw. Czarnego Pi-aru. Nikt chyba nie wie, co nas jeszcze czeka. Przyglądam się temu i mając w pamięci całe lata takiej walki zastanawiam się dlaczego do wyborców ciągle jeszcze nie przemawiają fakty, dlaczego nie odrzuca się najlepiej nawet skomponowanych pod potrzeby polityków przemówień natchnionych wolą walki o… swoje interesy

Gdy w ub. roku oglądałem uroczystość wręczenia nagród Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, to zapamiętałem moment jak pan Kulczyk zacytował bliskiego prezesowi PiS Napoleona Bonaparte: „Najlepszym mówcą na świecie jest Sukces”. Duże znaczenie miał dla mnie fakt, że mówił to człowiek sukcesu jakim niewątpliwie jest Jan Kulczyk do ludzi, którzy odnieśli kolosalne sukcesy liczące się w skali świata. My, po tej stronie ekranu mogliśmy jedynie uderzyć się w piersi i odpowiedzieć sobie na pytanie:
– Ilu z nas znało tych ludzi przed wręczeniem nagród?

Prezes PiS jest niewątpliwie dobrym mówcą, gorzej jednak wypada jeśli brać pod uwagę to drugie kryterium. Buduje swoje szanse na powszechnej negacji wszystkiego co sam nie stworzył, a że mało tego ma w dorobku, to neguje wszystko to, co osiągnęli inni. Podobnie czynią ludzie, którzy odeszli z PiS lub też ich stamtąd wyrzucono. Podobnie czyni reszta opozycji z SLD i KNP Janusza K. Mikkego na czele. Wszyscy liczą na to samo. Zbuntowane społeczeństwo wyjdzie na ulice i obali legalną władzę, a ich postawi na czele. Sukcesu wciąż jednak brakuje.
Oto  sentencja autorstwa Janiny Ipohorskiej, która nadal jest adekwatna do sytuacji:
Sądź innych według czynów, siebie według dobrych zamiarów. To wygodne.
PS.
Dla obserwatorów życia politycznego, tytułem uzupełnienia dodaję kilka sentencji Napoleona Bonaparte, z których korzystają nasi politycy:
*W polityce głupota nie stanowi przeszkody.
*Na tym świecie istnieje tylko jedna alternatywa: rozkazywać albo słuchać.
*Są tylko dwie rzeczy, które jednoczą ludzi: strach i interes.
*Ludzie na wojnie są niczym, jeden człowiek jest wszystkim.
*Rządy dotrzymują słowa tylko wtedy, gdy są do tego zmuszone lub gdy jest to dla nich korzystne. — Napoleon Bonaparte

 

16 uwag do wpisu “Znaj proporcją, Mocium Panie…

 1. ~Piotr Opolski pisze:

  W innym wystapieniu także na wsi stał Jarosław Kaczyński /zawsze dziewica/ na tle zadaszenia pod którym stały olbrzymie traktory.
  W polityce głupota nie stanowi przeszkody.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 2. Gdy Prezes PiS doprowadzi swoją partię do zwycięstwa i przejmie władzę w Polsce, manna nam sama spadnie z nieba. Człowiek, który wszystko widzi w czarnych kolorach musi być bardzo nieszczęśliwym. Bardzo mi go żal 🙂

  Polubienie

 3. ~mironq pisze:

  Mimo iż wybory są europejskie, to jakoś nie zauważyłem, żeby ktokolwiek czy którakolwiek z partii informowała o tym, jakie ma propozycje działań na forum Parlamentu Europejskiego i co zamierza w tej unii poprawiać.

  Jedynym wyjątkiem jest są tu ludzie od Palikota, którzy chcieliby zmienić nazwę Unii Europejskiej na „Unią Europejska Hetero-, Homo -, Bi -, Trans -, Gender – i innych seksualistów”. 🙂

  Ponoć na FB (nie używam, ale słyszałem) można sobie już wybrać jeden z ponad 50 rodzajów płci. 😉

  Cała reszta mota nas obiecankami, jak to zbudują basen w Wypizdowie Małym, będą dopłacać wszystkim do wszystkiego, postawią policjanta na każdym skrzyżowaniu (to bez ludzi Palikota, bo im się nawet skrzyżowania z krzyżem i wiarą kojarzą i będą chcieli wszędzie robić ronda), czy zlikwidują ujemny przyrost demograficzny uchwalając odpowiednią ustawę. Swoją drogą, mnie się wydawało, że poprawianie demografii jest bardzo przyjemne i zdecydowanie nie polega na pisaniu.

  Prawdę mówiąc, to ludzie mają gdzieś, kto tam będzie dostawał kasę w tej Unii. Ja osobiście wysłałbym tam wszystkich tłuków z Kaczyńskim na czele jeśliby tylko była taka możliwość, że na 5 lat znikną z polskich mediów i dostaną zakaz wyjazdu z Brukseli. 🙂

  Polubienie

 4. ~grzechol pisze:

  Cóż, członkostwo w Unii Europejskiej ma zarówno dobre, jak i złe strony. Na przykład Niemcy są płatnikiem netto – do unijnego budżetu więcej wkładają, niż z niego otrzymują. Polska jest beneficjentem – dostaje pieniądze, które do budżetu wpłaca niemiecki podatnik. Warto jednak sobie uświadomić, że za te pieniądze budujemy drogi niemieckimi maszynami (bo polskich nie ma), przy udziale niemieckich konsorcjów. Polacy, którzy wzbogacili się na budowie tych dróg, kupują sobie potem niemieckie samochody. Oczywiście Niemcy to tylko przykład. Po prostu państwom Europy Zachodniej opłaca się dokładać do budżetu unijnego, bo te pieniądze i tak do nich wrócą.

  Pomimo tego Polska również na tym korzysta – w końcu mamy nowe drogi, i możliwość rozwijania własnego przemysłu i usług. I tu trzeba zadać podstawowe pytanie: czy rzeczywiście to robimy? Bo wybudowane drogi trzeba będzie kiedyś remontować, i to już za własne pieniądze. A my zamykamy stocznie, bo są nierentowne. OK, tylko dlaczego stocznie w innych krajach są rentowne? Czemu zawsze u nas nic się nie opłaca? Dlaczego FSO upadło, a Skoda czy Dacia mają się znakomicie? Czy naszą przewagą konkurencyjną mają być wyłącznie niskie koszty pracy? Mamy być Bangladeszem Europy?

  Popisy polityków w sadach niczego nie zmienią. Nie można też o wszystko obwiniać Unii Europejskiej. Polska niestety bardzo ucierpiała w II wojnie światowej, a potem przez 45 lat socjalizmu. Straciliśmy nie tylko infrastrukturę, ale i kwiat inteligencji. Przed nami jeszcze wiele lat ciężkiej pracy, zanim nadgonimy Zachód. O ile wcześniej się nie wyludnimy…

  Polubienie

 5. Dacia to Renault, a Skoda to Wolkswagen, nieprawdaż?
  Nasze FSO było przez jakiś czas Deawo i szło, ale nie pamiętam szczegółów dlaczego to się rozleciało. Nie stać nas było na własną markę i już.
  Jesteśmy potęgą motoryzacyjną. Zobacz największe firmy z listy 500, tak w pierwszej dziesiatce znajdziesz kilka światowych marek z dopiskiem – Polska.
  Ja bym nie utyskiwał na to, że kapitał narodowy nie jest odpowiednio reprezentowany w bankach czy kluczowym przemyśle. Kapitału polskiego nie było, a teraz jest, ale woli działać w świecie? Nasi prawicowi politycy są zagrożeniem dla kapitalistów. Osądza się ich o niecne zamiary, o głębokie kieszenie i straszy nacjonalizacją tej, czy innej dziedziny życia, a on lubi ciszę. Pisalem kiedyś o tym. Zapraszam:
  http://tatulowe.blog.onet.pl/2009/04/24/brzydkie-slowo-na-k/
  Dyskusja jest tam bardzo ciekawa.

  Polubienie

 6. ~aisaB pisze:

  Zastanawiam się -czy zabrać głos wszak wypowiadają się tutaj niemalże sami przeciwnicy J.Kaczyńskiego i zaraz mnie zakraczą;
  a ja nie mam nic do niego. Jak każdy polityk „jedzie” na obietnicach i krytyce konkurenta. Taka jest rola opozycjonisty; gdy Kaczyńscy byli u władzy, to w czambuł wszystko potępiali Donald Tusk i jego świta; widzieli nawet dziurę w całym. Nie umiem im zapomnieć [wybaczyłam] tego, jak kpili i szydzili oficjalnie i publicznie ze śp. Lecha Kaczyńskiego, nie okazali szacunku PREZYDENTOWI R.P. Tacy ludzie nie zasługują na poważanie. Według mnie [w myśl powiedzenia]; „przygania graca gracy, a oba jednacy”. HIPOKRYCI.
  Nie cierpię Palikota i chamstwa lecz w jednym z nim się zgadzam;
  „- Tusk i Kaczyński nie wierzą w Boga. Tusk zawsze mówił o księżach per „czarni”. Kaczyński z kolei nie zna słów modlitwy. Obaj afiszują się z Kościołem, a tak naprawdę mają inne przekonania – powiedział Janusz Palikot w „Kropce nad i” na antenie TVN24. – Jestem zły na Kościół o to, że tak bez przeszkód pozwolił Tuskowi na ślub, tuż przed wyborami – przecież to był tylko zabieg PR-owy – powiedział z kolei znany muzyk Paweł Kukiz.”
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/pawel-kukiz-jestem-zly-na-kosciol-ze-pozwolil-tuskowi-na-slub-tuz-przed-wyborami/eb03n

  Polubienie

 7. Witaj Basiu – miło, że wpadłaś. Oczywiście, że święte prawem opozycji jest krytyka poczynań, ale niechby to była krytyka konstruktywna. Cytujesz obelgi pod adresem prezydenta Kaczyńskiego, ale przewaga obelg jest miażdżąca w wykonaniu dzisiejszej opozycji, szukającej tylko pretekstu, aby walić jak…w kaczą…d. U nas to już jest tradycja obrzucić błotem, bo coś zawsze się przyklei. To jest straszne. To podważa szacunek dla państwa i wyłącza – na dzisiaj, myślę że dotyczy to circa 1/3 społeczeństwa od poczucia jakiejkolwiek odpowiedzialności za współny dom. Nie zaczniemy budowania państwa dopiero od momentu przejęcia władzy przeż Kaczyńskiego, czy Ziobrę, bo nasze państwo jest stale w budowie, rozbudowie i jak każda budowa wymaga ciągłej modernizacji napraw itd. Wiele jest wynaturzenia w tym nastawaniu na siebie, szykaniu wrogów, zdrady, spisku, zaprzaństwa i czego jeszcze chcesz. Dzisiejsza opozycja, jeśli dojdzie do władzy to będzie musiała sobie radzić z takimi samymi akcjami, bo przecież nie pozamyka niewygodnych krytyków. Co z tego dobrego wyniknie?
  Dzisiaj maj, nowy maj… Dedykuję Ci piosenkę Golców, którzy mimo wszystko kochają ten kraj:

  Polubienie

  • ~aisaB pisze:

   Dziękuje Tatulu za dedykację piosenki Golców; akurat Golcom w tym kraju dobrze, bo robią karierę i biednie się im nie żyje, ale… powiedz to bezrobotnym albo tym 2 milionom Polaków którzy wyjechali „za chlebem”. Wiesz, akurat ja też nie mam powodu do narzekań, gdyż nie klepię biedy, lecz swej pozycji ekonomicznej nie zawdzięczam aktualnej ekipie rządzącej; od dziecka zaciskała pasa i harowałam; teraz już niewiele mi potrzeba i nie ma już znaczenia kto będzie „przy korycie”.
   Tusk, Sikorski, Kaczyński, Ziobro etc..etc.im w głowie kariera a mnie bierze cholera,[przepraszam za wyrażenie] jak patrzę na młodych bezrobotnych [nie krewnych] i nie mających żadnych widoków na przyszłość, bo ani pracy ani mieszkania ani …nadziei. U nas jest Koksownia – kura znosząca złote jajka i zbogacił się na niej Hindus, a dlaczego nie skarb państwa? jak kupił koksownię to podniósł cenę koksu przeszło 100 % i …nikt nie strajkował; ongiś robiłam statystykę do GUS-u wtedy koksownia zatrudniała przeszło 4, 5 tysiąca ludzi, a dziś zostało niecałe 2 tysiące; dlaczego kopalnie strajkują; bo naszemu Hindusowi opłaca się sprowadzać węgiel do produkcji koksu z zagranicy- dlaczego? Tusk niby staje po stronie górników, lecz co rząd uczynił aby gospodarka węglem była konkurencyjna dla węgla zagranicznego;
   Tatulu – nastał piękny miesiąc maj, nie będę sobie psuć nastroju opluwaniem się przez kandydatów do „europejskiego żłoba”. Nie moje małpy, nie mój cyrk. „Każda sroka swój ogon chwali”, a wszyscy są niedoskonali; pozdrawiam

   Polubienie

 8. Prezes Kaczyński teraz widzi wszystko w czarnych kolorach, a po dojściu do władzy PiS , machnie czarodziejską różdżką i kasza manna sama będzie lecieć z nieba. Przepraszam, ale jak słucham prezesa Kaczyńskiego, Błaszczaka i Hofmana, to wyzwalają się we mnie tylko najgorsze uczucia , następuje skok ciśnienia, a na usta ciśnie się „łacina kuchenna”, dlatego dbając o swoje zdrowie psychiczne staram się tych panów nie słuchać. Pozdrawiam

  Polubienie

 9. Czego Polakom brakuje do szczęścia?

  Z czego jesteśmy najbardziej zadowoleni? – 91 proc. badanych ze swobody podróżowania za granicę, 90 proc. – z pełnych półek w sklepach, 85 proc. – z możliwości podejmowania pracy za granicą, 57 proc. – z istnienia wielu partii politycznych i wolnych wyborów, a 49 proc. – z wprowadzenia religii do szkół.

  A co według respondentów się nie udało, co nas boli? – pojawienie się bezrobocia (90 proc. odpowiedzi), reforma emerytalna (75 proc.), reforma służby zdrowia (73 proc.), poziom moralny elit politycznych (69 proc.).

  Sondaż zawiera odpowiedzi na wiele pytań. Wynika z nich, że poziom naszej wiedzy o niedawnej przeszłości jest zatrważająco niski. Im ktoś młodszy, tym gorzej. „Nie znamy elementarnych faktów” – konkluduje „GW”.

  Więcej w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej”.
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/gazeta-wyborcza-czego-nam-brakuje-do-szczescia/1khvd

  Polubienie

 10. Z wypowiedzi na forach:

  … z ostatniego NIE cytuję: ” kłopotki – kmiotki, tuski – kłamcuski, kaceńskie – smoleńskie, millery – szulery, tylko palikoty są pełne cnoty” – prawda!, Ci ostatni jeszcze nie rządzili, ale jak porządzą, to okażą się nielotami jak cała reszta wcześniej wymienionych.
  Pozdro – Lech.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.