Szkoła, to miejsce walki o swoje?

Gimnazjaliści właśnie ukończyli swój zewnętrzny egzamin i sukces mają zadekretowany w systemie, bo lepiej, czy gorzej, to zdać muszą. Uczniowie szkół średnich właśnie odbierają świadectwa ukończenia szkoły. Wszyscy przystępujący do matury muszą jeszcze popracować, ale generalnie mają już wakacje. Ci, którzy jeszcze pozostają w murach szkół muszą, a przynajmniej powinni popracować nad wynikami, aby z satysfakcją odbierać świadectwa i wtedy zakrzyczeć z radością:
Hej wakacje to rzecz miła
Taki właśnie tekst z 2011 r. chciałem dzisiaj przypomnieć państwu. Może się przyda ?Hej, wakacje to rzecz miła… 9 czerwca 2011
Kto jest nauczycielem, ten wie jak ciężki okres przeżywają teraz uczniowie.  Niestety, jak wynika z moich długoletnich obserwacji, tylko mały odsetek uczniów zachowuje systematyczność i teraz spokojnie czeka na wystawienie ocen.  Ci, którzy odkładali na nieokreślone później solidne zabranie się za naukę, przeżywają teraz wyjątkowo gorący czas.  Mało kto godzi się na taką ocenę jaka mu wychodzi.  Zdecydowana większość chce poprawiać ocenę, a byłoby najlepiej gdyby to nauczyciel ją poprawił, bez dodatkowych kartkówek, czy dopytywania.  Bardzo wielu uczniów jako przyczynę słabych ocen jednoznacznie wskazuje na nauczyciela, a nie na siebie. To nie oni zaniedbali swoje, często jedyne obowiązki i przychodzili nieprzygotowani na kolejne lekcje.  To nauczyciel, który nie rozumie współczesnych problemów, jakimi żyje młodzież wyrwał ich do odpowiedzi i tak pytał, że im się wszystko pokręciło.  Albo zrobił zapowiedzianą kartkówkę, ale tak pilnował, że nic nie dało się ściągnąć.  Taki bezwzględny z niego typ. Jakby nigdy nie był młody…
– Ciekawe, czy on jak był młody to nie ściągał?- padają zarzuty.  Padają ponadto pytania typu:
– A po co mi ten, czy inny przedmiot? Nie zdaje się tego na maturze, a na studiach mi się to nie przyda…
–  Pan myśli, że tylko pana przedmiot jest najważniejszy.  A inne, to co?  Bywają czasem kuriozalne wprost zarzuty:
– Pan oszalał? Co pan będzie z tego miał, że postawi mi pan trójkę, czy dopa. (dopuszczający)
– Co się pan tak uwziął na mnie?  Inni mają takie same oceny cząstkowe, a otrzymali wyższe oceny końcowe.  Pan jest niesprawiedliwy!!!
Wszyscy to znamy.  Niezależnie od tego, czy funkcjonujemy po tej, czy po tamtej, uczniowskiej stronie katedry.  Wiemy też z praktyki, że to się wkrótce przewali.  Ktoś poprawi ocenę, ktoś pogodzi się z tym, co mu z ocen wychodzi i powstanie tzw. konsensus.  Później jeszcze tylko posiedzenie rady, która to wszystko zatwierdzi, wypisywanie świadectw i stosu różnych papierków, aż wreszcie doczekamy dnia, kiedy nastąpi wręczenie świadectw, uśmiechy, gratulacje, życzenia miłych wakacji. Wreszcie cisza.  Korytarzami wymiecionych z uczniów jeszcze tylko przez kilka dni będą przemykać nauczyciele, kończący rok szkolny stosownymi podsumowaniami, sporządzeniem planów na kolejny rok i … WAKACJE!!!

Taki był mój tekst sprzed 3 lat. Teraz mogą się przy nim uśmiechnąć już absolwenci gimnazjów i uczniowie  kończący właśnie naukę w szkołach średnich. Ci nie muszą zdawać matury, a zdający ją nie muszą się martwić, bo jak doświadczenie uczy, to zdadzą bez większego trudu osiągając te wymagane 30 proc. możliwości. Dla pozostałych uczniów jest jeszcze dużo czasu i spora szansa na to, aby zawalczyć o wyniki, ale takie rzetelne, podbudowane wiedzą, a nie bezczelnym wymuszaniem. To dlatego ten tekst wyciągnąłem z archiwum i ponownie go udostępniam. Życzę sukcesów… po obydwu stronach katedry.

11 uwag do wpisu “Szkoła, to miejsce walki o swoje?

 1. ~Kneź pisze:

  Ja pamiętam kryteria oceniania ze swojej szkoły średniej. Test – powyżej 30 % błędów – 2. Trzy orty – 2. Dwa orty i i trzy interpunkcyjne – 2. Dwa zadania rozwiązane z pięciu – 3 z dwoma minusami! Teraz 30 % daje pozytywna ocenę, to jakaś pomyłka i nieporozumienie. Żart!

  Polubienie

  • Dużo się zmieniło w naszej oświacie. Nieustanne jej reformowanie, leczenie kompleksów poprzez sztuczne podwyższenie wskaźnika skolaryzacji, niż demograficzny z jednoczasną walką o utrzymanie dotychczasowej sieci szkół i wszystkich etatów …
   Sporo tego. A skutki… Będą widoczne w nastepnym pokoleniu.

   Polubienie

  • ~grzechol pisze:

   Moim zdaniem liczba procentów dających zaliczenie nie jest kwestią kluczową. Można tak skonstruować test, żeby szalenie trudno było uzyskać 50%, i wtedy zaliczenie od 25% będzie naturalne i sprawiedliwe. Problemem jest promowanie przez testy schematycznego myślenia. Jestem pierwszym rocznikiem (1986), który po reformie poszedł do gimnazjum. Dobrze pamiętam lekcje, na których nie zdobywaliśmy żadnej pożytecznej wiedzy, tylko uczyliśmy się rozwiązywać testy. Jak się „wstrzelić w klucz”, żeby uzyskać jak największą liczbę punktów. „Ortografy” można sadzić do woli, bo i tak nie odejmą więcej niż 2 punkty. Nie interpretować zbyt kreatywnie, bo odpowiedzi nie będzie w kluczu. Wtłoczyć wszystkich w jeden schemat myślenia, wbijać do głowy encyklopedyczną wiedzę, którą i tak zapomina się po zaliczeniu. Zamiast lektur czytać opracowania, bo przecież zawierają wszystko, co jest w kluczu…

   I tak ścigamy się o te oceny, punkty i procenty, które stają się dla nas celem samym w sobie. Poprawiamy 3+ na 4- i mamy namiastkę sukcesu. A gdzieś po drodze zatraciliśmy wartość, jaką jest wykształcenie ogólne. Znajomość historii – nie dat, tylko przyczyn, skutków i zależności. Nawyk czytania książek. Szanowanie przyrody zamiast bezmyślnego ekologizmu. Mówiąc ogólnie – wykształcenie jako wartość sama w sobie, nie tylko po to, żeby „przydało się na studiach”.

   A może prezentuję archaiczny punkt widzenia? Może dziś, gdy kilkoma kliknięciami możemy uzyskać dostęp do całej wiedzy ludzkości, osobniki czytające książki to dinozaury, które czeka nieuchronne wyginięcie?

   Polubione przez 1 osoba

   • ~Kneź pisze:

    Problem encyklopedyczności, zakuwania, schematyczności i klepania formułek był w szkole od zawsze, ale był też pewien wzorzec poznawania i zdobywania wiedzy. Do szkoły leciało się po przerwie jak na skrzydłach, bo tam było ciekawie, było nowe i nawet się ja lubiło. My ze zdumieniem stwierdziliśmy, że nasze dzieci już tak szkoły nie traktowały. Co się stało, że nastąpiła aż taka zmiana? I to nie dzieci się zmieniły, bo akurat jak wszystkie były „głodne wiedzy”, chętnie czytały i zdobywały wiedzę ale nie w szkole i często wbrew szkole. Doszło do takiej paranoi, że na matematyce nasz młody dostał pałę bo rozwiązał zadanie inną metodą niż „pani uczyła” – matko boska – toż za to się dostawało u nas piątki z plusem!!!! Za znalezienie błędu na tablicy nauczyciel chwalił, a nie opieprzał! Chyba rzeczywiście ta cała unifikacja poszła za daleko? A może to my starzy jesteśmy nienormalni?

    Polubienie

 2. ale się uśmiałam, no tak to jest…te dyskusje z nauczycielem mnie rozbawiły. Ja mam nieco inne doświadczenie, bo z maluchami, oni wszyscy robią wszystko na najwyższym poziomie, na co tylko ich stać…
  a wracając do „moich czasów’- skala ocen była nast. 5,4,3,2
  a pomimo to, miałam matematyka, który na stawiał za kartkówkę np. ocenę:—–1.:)albo „0” i to była najgorsza ocena, jeszcze gorsza od tej zminusowanej jedynki! ale jakoś to przeżyłyśmy i maturę z matmy też wszyscy zdali:)

  Polubienie

  • tatul pisze:

   Młody człowiek i archaiczny punkt widzenia, to jest już samo w sobie ciekawe zestawienie. W takim razie jak archaiczny jest mój wywód? Mnie się podoba Twoja diagnoza zawarta w słowach: ” po drodze zatraciliśmy wartość, jaką jest wykształcenie ogólne. Znajomość historii – nie dat, tylko przyczyn, skutków i zależności. Nawyk czytania książek. Szanowanie przyrody zamiast bezmyślnego ekologizmu. Mówiąc ogólnie – wykształcenie jako wartość sama w sobie, nie tylko po to, żeby „przydało się na studiach”. Niestety, tak się już stało. Kryzys, konieczna redukcja kosztów sprawiają, że tzw. kwalifikacje miękkie – wiedza humanistyczna przegrywa z kwalifikacjiami technicznymi. Wydajność, wydajność i jeszcze raz wydajność…

   Polubienie

   • ~grzechol pisze:

    No właśnie, bo na kwalifikacjach technicznych da się zarobić, a na filozofii – słabo. Weź jednak pod uwagę rażącą asymetrię w liczbie absolwentów studiów humanistycznych i technicznych: politologię, socjologię, socjologię czy zarządzanie można skończyć minimalnym wysiłkiem na jednej z setek prywatnych uczelni. Absolwentów tych kierunków są tysiące, ale większość z nich nie tylko nie potrafi zrobić niczego pożytecznego, lecz nawet nie posiada sensownej wiedzy ze swojej własnej dziedziny. Tymczasem absolwent politechniki to z reguły osoba dobra w tym, co robi – w przeciwnym wypadku wyleciałaby najpóźniej na drugim roku.

    Wiele osób kończy informatykę na prywatnych uczelniach, więc skąd niedobór dobrych informatyków na rynku pracy? A no stąd, że większość absolwentów tych prywatnych uczelni… też niczego nie potrafi 🙂 Tak samo naprawdę dobry absolwent kierunku humanistycznego poradzi sobie na rynku pracy; osoba, która studiowała tylko po to, żeby zdobyć papierek, będzie szorowała podłogę w fast foodzie.

    I tu dochodzimy do kwestii, którą chciałem poruszyć w poprzednim komentarzu, ale zapomniałem – a mianowicie: wykształcenie elitarne czy egalitarne? Przed wojną matura była dostępna dla nielicznych, dziś zdaje ją praktycznie każdy. Chwalimy się statystykami pokazującymi, że tak wielu Polaków ma wyższe wykształcenie… Tymczasem im więcej osób ma wyższe wykształcenie, tym mniej jest ono warte. Zawsze w społeczeństwie są osoby zdolne, średnio zdolne i mało zdolne. Ta proporcja, nawet jeśli się zmienia, to nie nazbyt szybko. Jeśli chcemy dać wykształcenie wszystkim – musimy obniżać jego poziom.

    I dlatego ta gonitwa po lepsze oceny, o której pisałeś, przeradza się później w gonitwę za papierkami – licencjat, magister, podyplomowe, certyfikat, kurs… A potem rozczarowanie, bo wymarzony „magister” wcale nie dał wygodnej i dobrze płatnej pracy za biurkiem.

    Polubienie

 3. To prawda. Papier jest niby „kwitem na inteligencję” , ale nic nie znaczy na rynku pracy. Młodzi są sfrustrowani, a ich matki, a zwłaszcza babcie obciążają wszystkich odpowiedzialnością za ten stan, tylko nie samych siebie.
  Ja startowałem wielokrotnie do nowej pracy mając za soba praktykę, opinię i to coś, na co zawsze się patrzy zadając pytanie: – Czy będzie z niego pożytek?
  Mało kto idzie po karierę w kierunku własnych predyspozycji i mozliwości. Podejmujemy studia z nadzieją, że jakoś to będzie. To nic, że nauczycieli jest już za dużo a niż demograficzny zdziesiatkował uczniów w szkołach, ja idę na pedagogikę, bo…

  Polubienie

 4. Reblogged this on Tatulowe opowieści i skomentował(a):

  Mój przyjaciel Facebook przypomniał mi dzisiaj tekst związany ze szkołą. Jego tytuł jest obecnie jeszcze bardziej wymowny w kontek ście tego, co ostatnio działo się w murach szkół. Teraz, to nauczyciele postanowili walczyć o swoje przy cichej aprobacie uczniów. Zawieszenie strajku pozwoli na przeprowadzenie dogrywek w walce o poprawę ocen i przeprowadzenie posiedzeń rad pedagogicznych dopuszczających abiturientów do matury i samych matur.
  Nauczyciele niczego nie wywalczyli, a uczniowie?
  Myślę, że zyskali na całej sytuacji, boi mogli spokojnie uczyć się w domu i odpoczywać jednocześnie

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.