Czy rozprawka z języka polskiego w gimnazjum coś zapowiada?

Dzisiaj wielokrotnie słyszałem w Jedynce Polskiego Radia powtarzającą się informację o egzaminie zewnętrznym w gimnazjach. Jednym z zadań egzaminacyjnych z języka polskiego było napisanie rozprawki na temat: „Ciekawość pomaga, czy przeszkadza w życiu”. – Rewelacja!!! Pomyślałem. Zmieniło się wreszcie podejście do egzaminów skoro pytają o takie rzeczy i do tego w formie rozprawki. Słyszałem też wypowiedzi abiturientów wskazujące na wymogi czytania ze zrozumieniem i umiejętności analizy tekstu. Uznaję to za bardzo ważny element nawiązujący do dawnego stylu nauczania języka polskiego i oceny posiadanej wiedzy w tym zakresie.

Nie dalej jak wczoraj wieczorem otrzymałem od byłego ucznia liścik tej treści: http://www.cda.pl/video/12361268/Pytania-na-poziomie-gimnazjum

Polecam, ciekawe czy kogoś Pan rozpozna . Pozdrawiam.
Obejrzałem. Faktycznie ciekawy materiał. Do tego rozpoznałem tam również byłego ucznia, który nie błyszczał, tak w technikum jak i teraz , chyba już na studiach. Faktycznie tytuł jest adekwatny do treści: Matura to bzdura !!!
Polecam mój tekst z 2009 r. na temat potrzeby kształtowania ciekawości świata u dzieci: Ciekawość – to pierwszy stopień do…wiedzy

Człowiek uczy się przez całe życie, z wyjątkiem lat szkolnych.

Ten aforyzm znamy wszyscy i chyba wszyscy akceptujemy jego sens mimo, że uśmiechamy się przy tym jakoś tak gorzko. Pamiętamy jak było w naszej szkole, bo każdy chodził przynajmniej do kilku szkół i pamięta jak sam traktował obowiązki szkolne i jak jego traktowano – jako ucznia w szkole i w domu. Wszyscy mamy sporo doświadczeń, które chciałoby się wymazać z pamięci lub – jeśli byłoby to możliwe ponownie już inaczej rozegrać. Stało się i – to se ne wrati – jak mówią nasi bracia w Czechach. Ja w rozmowach z uczniami nie ukrywam swoich uczniowskich grzechów , bo lepiej gdy wiedzą, że: – Pamięta wół, jak cielęciem był. Wiedzą też jaką cenę zapłaciłem za tamto postępowanie. Przynajmniej mamy jasność w temacie. Możemy szczerze rozmawiać.

 • Dlaczego nie korzystamy z tego co oferuje nam szkoła i dopiero po jej ukończeniu zabieramy się za uzupełnianie braków edukacyjnych, jeśli w ogóle się za to zabieramy?

Wszyscy pamiętamy jak to się zaczynało lub wiemy z obserwacji jak zaczynali nasi młodsi bracia, siostry, nasze dzieci czy wreszcie wnuki. Piszą o tym wszystkie poradniki z psychologii rozwojowej tworzone dla młodych rodziców, a i dla nauczycieli również. Dziecko uczy się od najmłodszych lat i zdobywa wytrwale wiele umiejętności obserwując nas, starszych. W wieku około 3 lat i później zadaje miliony pytań. Wszędzie go pełno. Wywraca wszystkie szufladki. Wszędzie wejdzie. Wszystkiego spróbuje. Jego inteligencja i zręby osobowości kształtują się w wieku 3 do 5 lat i opieka nad dzieckiem jest wtedy dla nas rodziców szczególnie absorbującym zajęciem, ale i z wielką radością witamy każde jego nowe osiągnięcie w mowie, w zachowaniu czy w twórczym zapale rysowania laurek czy innych dzieł sztuki. Kiedy zatem kończy się ta przyrodzona dziecku ciekawość świata? Czy będąc w szkole traci to zainteresowanie? Czy na nic się nie zdają starania nauczycieli? A czy rodzice nadzorujący proces edukacyjny swojego dziecka też nie są w stanie podtrzymać jego zainteresowań? Co się zatem dzieje po pójściu dziecka do szkoły, że przeciętny uczeń tak mało korzysta z możliwości jakie daje szkoła? Sporo pytań, prawda?

Pytałem w ostatnich dniach o to samo wielu moich uczniów. Dowiedziałem się, że nie można uogólniać takich stwierdzeń, bo w każdej klasie są zarówno tacy, którzy poszukują samodzielnie odpowiedzi na dręczące ich pytania jak i tacy, którzy wyznają zasady opisane w poprzednich postach: – Zdać minimalnym nakładem pracy i dobrze się bawić! To akurat wiem i uwzględniam, ale czy to ja mam pecha spotykać przede wszystkim takich uczniów, których wiedza o świecie i o nich samych jest żenująca? A może taka staje się współczesna szkoła?

Świat oferuje teraz tyle atrakcyjnych zajęć, tyle rozrywki, że uczniowi nie wystarcza czasu na głupią naukę. Szkoła z archaicznym systemem nauki opartym na podstawowych środkach dydaktycznych jakimi są kreda i tablica jest po prostu nudna. Programy są przeładowane zbędnymi treściami i do tego podawanymi w postaci nudnych wykładów. Zwariować można! A dom? Czy w domu uczeń dostaje odpowiednie wsparcie dla niemałych przecież wysiłków potrzebnych, aby jakoś wypaść na tle klasy? Czy uczniowie są wystarczająco nadzorowani w zakresie sposobu spędzania czasu w domu? Jeśli mają swój pokój, a w nim swój telewizor, komputer i inny sprzęt to właściwie go wykorzystują?

Rozmawiałem o tym z rodzicami moich uczniów w czasie ostatniego zebrania w szkole. To znaczy ja mówiłem, a oni słuchali, a z jakichś znanych sobie względów nie zabierali głosu. Zobaczymy czy wyniki nauki na I semestr przyniosą jakieś efekty tamtej rozmowy.

Sprawdziłem również co można znaleźć w Internecie na temat ciekawości świata przejawianej przez dzieci i sposobów podtrzymywania tej świeżości spojrzenia, wrażliwości, spontaniczności i wielu innych cech niezbędnych w twórczym działaniu człowieka przygotowywanego do życia w coraz bardziej skomplikowanym świecie. Oto próbki wypowiedzi:

 – Ciekawość świata i twórcza postawa nie biorą się znikąd. W wychowaniu twórczego, zmotywowanego do działania dziecka, kluczowa jest rola rodziców – i ich własne otwarte nastawienie do swojej pociechy i otoczenia.
– Twórcze dzieci to plaster na smutki rodziców: zawsze potrafią zaskoczyć, rozśmieszyć i przepełniają nas dumą. Zwykle też wymagają mniej „zachodu” i uwagi, bo same potrafią w dużej mierze znaleźć sobie zajęcie i nie snują się za nami wołając: „Nudzę się!”. Z drugiej jednak strony – co wiedzą wszyscy rodzice twórczych dzieci – ta właściwość jest zaletą tylko wtedy, gdy dzieci potrafią trzymać się pewnych ram i zasad. Farba z tubki na ścianach „wystrzelona” pistoletem na wodę, czy pocięte w piękne frędzle nowe zasłony budzą podziw i radość tylko tych najbardziej tolerancyjnych dorosłych.

– Maluchy ciekawe świata

Twórczość jako cecha jest silnie związana z ciekawością świata. W wieku od 2 do 6 lat dzieci są z natury bardzo ciekawskie. Dużo i chętnie manipulują i sprawdzają otoczenie, a rozwój ich mózgu zależy w znacznej mierze od tego, co dostarcza im środowisko. Dlatego wrażliwi i rozsądni rodzice okazują radość z dociekliwości dziecka i nie hamują jego naturalnej potrzeby do eksplorowania otoczenia. Oczywiście w takim zakresie, w jakim nie narusza to dobra innych osób. Więcej, rodzice ci pobudzają jeszcze ciekawość dziecka zadając mu pytania typu: „Ciekawe, skąd się bierze deszcz?” czy „Ciekawe dlaczego mleko jest białe?”. Rodzice twórczych dzieci często i głośno wykazują entuzjazm i ciekawość wobec otaczającego ich świata („O! Zobacz to! Ciekawe skąd się tu wzięło?!”). Działanie takie musi być jednak połączone z wychowaniem w poczuciu granic i w posłuszeństwie. Dziecko, które samo „zaciekawione” odchodzi daleko na plaży i nie wraca, gdy je zawołamy, nie będzie zadowolone ze swojej ciekawości, gdy się zgubi – a jego rodzice pewnie jeszcze mniej.

Jak rozwijać twórczą postawę u dzieci?

Psycholodzy są zgodni, że najlepszym sposobem na rozbudzenie twórczości w dzieciach w wieku przedszkolnym i szkoły podstawowej jest… pozbycie się z domu telewizora. Ponieważ jednak zdają sobie sprawę, że najczęściej jest to kłopotliwe dla rodziców, proponują zwrócić uwagę na to, żeby dzieci spędzały więcej czasu w domu robiąc coś niż oglądając coś.

Sposoby na rozbudzenie twórczego potencjału w kilkulatkach to m.in.:

Daj dziecku szafę lub dużą skrzynię, w której może trzymać „skarby”, na które składają się wymyślne stroje, materiały i zabawki kupowane nawet w sklepach z używaną odzieżą, stare zegarki, pocztówki, korale, karteczki, znaczki itp.

Przeznacz specjalne miejsce w domu na scenę; będzie to o wiele bardziej korzystne dla całej rodziny niż przeznaczenie miejsca na sprzęt do kina domowego. Oprócz czytania dziecku, opowiadajcie sobie wzajemnie baśnie, historie, budujcie światy fantazji. Wprowadzajcie do każdego działania element zabaw (co wymaga od rodziców pewnej dozy twórczości).

– Twórcze dzieci twórczych rodziców

Warto pamiętać, że eksplorowanie, robienie nowych rzeczy z kimś, kogo się kocha, stanowi łatwy sposób, by zarazić się ciekawością kochanej osoby. Dlatego tak ważny jest nasz stosunek do tego, co robimy na co dzień. Jeśli rodzice sami fascynują się i doświadczają radości w tym, co robią – czy dotyczy to jedzenia, pracy, czytanej książki czy nowych miejsc – dzieci chętnie po nas „papugują” ten stosunek do świata. Angażujmy dzieci w nasze działania – pasje, hobby, ale też zwykłe prace domowe, jak choćby wspólne przygotowania do Świąt. Mając taki przykład w domu, same zechcą próbować nowych rzeczy i działań. A to już kolejny, wyraźny znak, że wychowaliśmy ciekawe świata, twórcze i zmotywowane do działania dziecko.

Na co jeszcze zwracać uwagę, żebyśmy lepiej się rozumieli z naszymi dziećmi? Ważny jest klimat domu: czy się rozmawia, czy są wspólne posiłki, czy w domu panuje atmosfera sprzyjająca dialogowi. Jeżeli rodzice omawiają przy stole różne sprawy związane z domem, z pracą, bieżącymi wydarzeniami, jeśli przy tym umieją się nawzajem słuchać i dzielić swoimi przemyśleniami, to dziecko też się tego uczy. A kiedy zawsze włączony jest telewizor, przed którym ojciec zasiada z gazetą, wtedy dziecko też będzie mniej skore do opowiadania o sobie. Mam nadzieję, że wybrane przykłady wypowiedzi dotyczących rozbudzania naturalnej ciekawości dzieci i podtrzymywania w nich pasji dochodzenia do samodzielnych wniosków na temat złożoności świata zostaną zrozumiane i będą pomocne w korekcie postaw wszystkich uczestników procesu kształcenia naszych pociech.

Pamiętajmy, że Albert Einstein tak oto zdefiniował rolę nauczyciela:

– Prawdziwym zadaniem nauczyciela nie jest dostarczanie odpowiedzi, ale stymulowanie pytań i zachęcanie do samodzielnych poszukiwań.
Jak rozumiem, to nauczyciel w tej sentencji, jest przede wszystkim MATKĄ I OJCEM dziecka, a dopiero w dalszej kolejności nauczycielem w szkole, czy na studiach.

PS. Moja była uczennica, przed paru laty zrewanżowała mi się za poznane dzięki mnie różne sentencje przynosząc napisaną na karteczce swoją, która brzmiała następująco: Gdy pytasz wstydzisz się tylko raz…Gdy nie wiesz, wstydzisz się całe życie
Zapisałem w swoim zbiorze obiecując Dorotce, że będę z niej korzystał w swojej praktyce nauczycielskiej.

Dorotko, pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia na studiach.

24 uwagi do wpisu “Czy rozprawka z języka polskiego w gimnazjum coś zapowiada?

 1. ~dudi pisze:

  mój najmłodszy syn dzisiaj właśnie pisał tę rozprawkę – argumentów szukając w Małym Księciu i Oskarze i pani Róży – mam nadzieję, że będzie dobrze 🙂

  Polubienie

  • Witaj, miło że wpadłeś. Miejmy nadzieję, że Twój syn nauczony czytania i analizy tekstów śpiewająco zaliczył egzamin w gimnazjum i dostarczy Wam wielu pozytywnych odczuć w toku dalszej edukacji.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. ~Dawid pisze:

  Egzaminy zewnętrzne od bardzo dawna są na żenująco niskim poziomie. Mimo wszystko eksperci układający arkusz z języka polskiego mile mnie zaskoczyli. W końcu ktoś zauważył, że czytanie ze zrozumieniem i logiczne argumentowanie oparte na faktach jest bardzo ważną umiejętnością.
  Nowa reforma programowa raczej sytuacji nie polepszyła. Nie jest tajemnicą, że polska oświata osiągnęła już chyba najgłębsze dno. Oby kiedyś wstała z kolan…
  Być może dzieciaki jednak się uczą i są ciekawe świata, ale w celu przypodobania się całej reszcie wolą udać, że nic nie wiedzą? Coś w rodzaju owczego pędu, ktoś kiedyś powiedział, że jesteś fajny jeśli się nie uczysz, więc się nie uczę.
  Kiedyś na wykładzie z KiPW Pan Doktor Kowal puszczał nam urywki filmu o Ronie Clarku (wybitny nauczyciel) i była tam właśnie scena, gdzie jedna dziewczynka miała odrobione zadanie domowe, ale powiedziała, że nie zrobiła go żeby się z niej nie śmiali jej „koledzy” i „koleżanki”.
  Mimo, zdawać by się mogło, przestarzałej tablicy i kredy lekcje mogą być na prawdę ciekawe! Oczywiście jeśli nauczyciel ogranicza się jedynie do treści zawartych w podręczniku i jak pacierz je powtarza, to nie może poprowadzić ciekawej lekcji. Żeby uczniów zaciekawić trzeba mieć pomysł, chęć i odrobinę odwagi. Oczywiście można dzieciaki uczyć jedynie regułek, ale wtedy nie będą oni rozumieć, a to chyba o rozumienie chodzi.
  Myśl Einsteina jest nadal żywa (przynajmniej na UP w Krakowie). Odkąd studiuję specjalność nauczycielską cały czas słyszę: „Macie być Państwo drogowskazem dla swoich uczniów.” Oczywistym jest to, że czasami nie da się poprowadzić lekcji DO definicji. W matematyce niektóre pojęcia trzeba wprowadzać dzieciakom OD definicji, ale każdy dydaktyk matematyki powtarza nam, że kiedy tylko można i czas na to pozwala mamy iść z dzieciakami OD definicji. Najlepiej pamięta się coś, na co samemu się wpadło, a nie to, co zostało podane na tacy.
  Pozdrawiam.

  Polubienie

 3. A co z ciekawością świata Dawidzie? Jak ję rozbudzać w domu, a jak w szkole?
  Czy pamiętasz moje motta eksponowane w sali nr. 15?
  Jedno z nich brzmiało tak:
  Siedmiu uczonych miałem sług. Zawdzięczam im wszystko co mam. Ich imiona brzmią: Co, Jak, Kiedy, Dlaczego, Gdzie,…
  Nie pamiętam już pozostałych imion, ani autora, ale gdzieś mam zdjęcie tamtej tablicy i kiedyś tu je wkleję.
  Co do szkoły, to też nasuma mi się jedna taka złota myśl dotycząca szkoły:
  Szkoła to miejsce gdzie wczorajsi nauczyciele uczą dzisiejsze dzieci tego, co im będzie potrzebne w przyszłości. Czy nie jest tak?

  Polubienie

 4. ~Klarka Mrozek pisze:

  zauważam bardzo dobre zmiany, rodzice nie wstydzą się przyznać, że czegoś nie wiedzą, przeciwnie, szukają odpowiedzi wraz z dzieckiem i wcale nie na zasadzie „jak tego nie ma w internecie, to znaczy, że to nie istnieje”.
  Nie należy też mylić ciekawości ze wścibstwem. Jest też angielskie przysłowie „ciekawość zabiła kota” i to akurat jest prawdą, te wszędobylskie i ciekawskie stworzenia włażą wszędzie. Jak zrobić pułapkę na kota? Wystarczy na środku postawić pudełko, kot natychmiast do niego wskoczy, zainteresowany, cóż tam jest!

  Polubienie

  • „Wiedzieć to, co się wie, a równocześnie wiedzieć to, czego się nie wie, oto jest prawdziwa wiedza”- napisał bardzo mądrze, bardzo mądry człowiek.
   Oby takich ludzi było jak najwięcej, prawda Klarko

   Polubienie

 5. ~Dawid pisze:

  W jednej z pozycji, którą miałem przyswoić sobie do egzaminu było motto, o którym Pan wspomina. Rzeczywiście szkoła jako instytucja nie nadąża za zmianami, ale dlaczego nauczyciele też tego nie robią, to pojęcia nie mam. Mamy podstawę programową i czy chcemy, czy nie musimy ją zrealizować, ale przecież są jeszcze kółka (niejako wymuszone przez MEN) i tam możemy pokazać dzieciakom, że jednak jesteśmy dzisiejsi a nasz przedmiot jednak jest przydatny w życiu. Trzeba tylko chcieć.
  Ciekawość świata. Inni mają ją większą drudzy mniejszą, ale chyba nie ma ludzi, którzy są jej pozbawieni. W szkole starajmy się pokazać dzieciakom, że nauka jest ciekawa, fascynująca, zaskakująca. Nie zanudzajmy ich. Stawiajmy mądre pytania, które jeśli nie teraz, to kiedyś w przyszłości może zmuszą młodego człowieka do refleksji, poszukiwań.
  W domu znaczącą rolę odgrywają rodzice. Bez mądrych poczynań z ich strony nauczyciel praktycznie nic nie z działa. Musi istnieć harmonia między szkołą a domem rodzinnym, bo to są główne miejsca, w których dochodzi do nauczania, kształtowania i uczenia się młodego człowieka. Jeśli nie ma dobrej współpracy, to owoce mogą być marne.

  Polubienie

  • Masz rację. Ważny jest dom, ważna jest też szkoła. Kiedyś był jeszcze trzeci element – wiara.
   Realia są takie że…”Ksiądz pana winił, pan księdza, a nam biednym zawsze nędza”. Że to stara maksyma? To nic nie szkodzi. Wiele domów liczy na szkołę, a szkoła …dokonuje pomiaru potencjału uczniów „na wejściu” i obniża punktowe progi wymagań przy naborze, a potem próbuje coś pozytywnego zrobić z tym potencjałem. Czy można coś osiągnąć jeśli uczeń nie chce się uczyć? Kiedyś po wywiadówce brał w skórę uczeń za to że się nie uczy, a teraz w skórę bierze nauczyciel za to, że nie nauczył.
   Oczywiście nie wolno generalizować, gdyż są domy doskonale motywujące i wspomagające swoje dzieci w zdobywaniu coraz wyższych kompetencji

   Polubienie

 6. ~s.Małgorzata pisze:

  Czesławie, zrób malutką ankietę wśród gimnazjalistów: ile razy w ciągu całego cyklu nauki/podstawówka, gimnazjum/ pisali wypracowanie? Na przykładzie moich licznych dzieci wiem, że albo wcale, albo kilka. Dlaczego? Cóż, sprawdzanie zabiera czas. Jak mogą nauczyć się myśleć, wyciągać wnioski, formułować poprawne zdania po polsku? Od pierwszej klasy, zamiast samemu napisać proste zdanie, dzieci wypełniają okienka w ćwiczeniówkach.
  Jak można nauczyć się fizyki, chemii, biologii i rozbudzić zainteresowanie, skoro nie ma pracowni i najprostszych doświadczeń? Z podręcznika? W mojej komunistycznej szkole podstawowej były wszystkie pracownie, łącznie z pracownią techniki dla chłopców i dziewcząt. Gdzie zniknęły? Nabita w głowę wyrywkowa wiedza bez połączenia z realnym życiem nie rozbudzi ciekawości. Szkoła współczesna produkuje ….niestety głuptasów i takich preferuje. Zdanie testu i nauka na punkty. Zero inicjatywy, a jeśli jakaś jest, to jest tępiona. Gorycz przemawia przez mnie, ale to prawda. Przynajmniej takie mam doświadczenie po edukacji 9 dzieci w państwowych szkołach. Jeśli w szkole jest jakaś impreza, to na ogół dyskoteka. Dla podstawówki także. Żadnych fajnych zabaw, konkursów. Dyskoteka nie wymaga od nauczycieli zaangażowania. Tylko pilnowania. Dzieci i młodzież to widzą i czują. Pozdrawiam

  Polubienie

  • Witam Siostrę. Dziękuję za komentarz . Zgadzam się z każdą zawartą w nim opinią. Proszę jedna zwrócić uwagę na to, że oprócz szkoły trzeba by postawić do kąta wiele domów rodzinnych, gdyż to one zaniedbują rozwój tej właśnie cechy jaką jest budzenie ciekawości świata. Dziecko jest w sposób naturalny ciekawe, ale pozostawione samo sobie kieruje swoją ciekawość ku sprawom i tematom dla niego atrakcyjnym, a nie ku pożądanym z punktu widzenia edukacji i wychowania. Skąd się bierze sukces Centrum Nauki Kopernik, które odwiedziło już kilka milionów ciekawych świata ludzi? Są tam wycieczki szkolne, ale są też rodzice z dziećmi. Prawda, że drogie, prawda, że nie da się fizyki, czy chemii nauczyć na wycieczkach, ale prawdą też jest, że czasem potrzeba iskry, aby powstał wielki ogień. Tylko „żeby zapalać, to trzeba samemu płonąć”, prawda?

   Polubienie

  • ~Dawid pisze:

   Gdyby Pan Czesław trafił od mojego dawnego gimnazjum dowiedziałby się, że rozprawki/wypracowania/inne prace pisemne są zadawane po każdej lekcji języka polskiego i co najważniejsze są zawsze sprawdzane.

   Polubienie

   • To najlepszy argument za tym aby zbytnio nie generalizować. Może dzięki temu, że miałeś dobrego polonistę w dobrym gimnazjum teraz tak lekko piszesz Dawidzie. Co o tym sądzisz?

    Polubienie

   • ~Dawid pisze:

    Ilu uczniów wyszło spod skrzydeł Pani Mgr Lucyny Ratusznik, tyle jest o niej i jej stylu nauczania opinii. Dla mnie lekcje polskiego zawsze były drogą przez mękę, nigdy zbytnio nie pociągały mnie dywagacje na temat „Co autor miał na myśli?” i „Po, co komu wielka improwizacja”. W gimnazjum chcąc nie chcąc musiałem pisać, dużo pisać. Wtedy dla mnie nie miało to sensu, bo niby dlaczego ja mam pisać milion rozprawek, argumentując swoje stanowisko?
    Z perspektywy czasu muszę przyznać, że miało to swój głęboki sens, a umiejętności, które pisanie prac zadawanych przez „Panią od polskiego” pozwoliło mi zdobyć są mi potrzebne i raczej będą. To nic, że nadal mam delikatny problem z interpunkcją czy gramatyką, bo tu zabrakło chyba troszkę chęci z mojej strony :).

    Polubienie

 7. ~Bryza pisze:

  Troche poznałęs moje pisanie. Praktycznie do zeszłego roku uważałam, że jak mam coś napisać to będzie to dla mnie karą, za czyny nie popełnione. Miałam to szczęscie , bądź pecha bo język polski miałam z moją dyrektorką. Przez cztery lata słyszałam , że moje wypracowania nadają się jedynie do uzupełniania kosza na śmieci. Nadal nie moge uwierzyć, że ktoś chce czytać moje pisanie :(. Szkoła zamiast rozwijać, tłamsi. Tylko nieliczni nauczyciele potrafią rozbudzić miłość do przedmiotu. Nie lubimy tego, czego nie rozumiemy. To dlatego tak wielu uczniów nie lubi matematyki, fizyki , chemii, historii i całej reszty. Bo prawdziwy nauczyciel oprócz pasji zawodu musi posiadać umiejętność jasnego i czytelnego dla uczniów przekazu. I nie ma znaczenia czy będzie to nauczyciel przedmiotów ścisłych czy humanistycznych. Nikt nie polubi historii, jeżeli nauczyciel będzie wymagał jedynie znajomości dat.

  Polubienie

 8. W pełni sie z Tobą zgadzam Bryzo. Już w kilku odpowiedziach na wcześniejsze komentarze potwierdziłem mój punkt widzenia na sprawę edukacji i wychowania do samoedukacji. Trzeba chcieć, a tego nie nauczy szkoła.. Trzeba pracować długo i ciężko nad wszystkim, co daje realną wartość, a nie zapokajać zachcianek zbuntowanych dzieciaków… dla świętego spokoju. Tego też nie nauczy szkoła. Dalszy ciąg mojej wypowiedzi znajdziesz choćby tu: http://tatulowe.blog.onet.pl/2011/06/09/hej-wakacje-to-rzecz-mila-3/
  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

 9. W czytanym przeze mnie regularnie Belferblogu przeczytałem:
  … Coraz więcej gimnazjów specjalizuje się w uczeniu pod testy. Nie dziwię się, takie są oczekiwania uczniów i ich rodziców. Wyniki muszą być wysokie, aby dziecko bez problemu zostało przyjęte do wymarzonego liceum. Niestety, efekt tej nauki jest taki, że wyniki egzaminów świadczą tylko o umiejętności zdawania egzaminów, o niczym więcej. Dlatego na wejściu w liceum nowych uczniów czeka kolejny egzamin, tzw. test kompetencji. Wyniki z obydwu egzaminów będą bardzo różne, np. z egzaminu gimnazjalnego 80 procent, a z testu kompetencji 20 procent. Tu cztery plus, tam jeden z wykrzyknikiem. Co na to młody człowiek? W co ma wierzyć – że jest dobry czy całkiem do niczego?

  http://chetkowski.blog.polityka.pl/2014/04/23/egzamin-gimnazjalny/

  Polubienie

 10. ~Bryza pisze:

  Masz 150% racji. Uczenie dzieci schematów to najlepsza droga do pokolenia robocików. Albo dziecko nauczy sie samodzielnie wyciągać wnioski albo będzie przyciskało guziczki z szablonu. Ta droga do niczego dobrego nie prowadzi. Każdy z nas jest inny i ma prawo do innego sposobu myślenia i patrzenia na świat. A szablon to automatyzacja mózgu i droga do nikąd. Automat nie myśli, nie wyciąga wniosków i najważniejsze – nigdy się nie zbuntuje w momencie gdy nie będzie się zgadzał z otaczającą go rzeczywistością. Ciekawa jestem ilu wybitnych pisarzy czy twórców wyjdzie z tego pokolenia nauczonego szablonu.

  Polubienie

  • Dziękuję, zwłaszcza za ten wysoki wskaźnik racji. Ułatwienia idą bardzo daleko, a metody nauczania powinny nawiązywać do zabawy i aktywizowania uczniów. Czy to jest możliwe? Ktoś przyswaja wiedzę, a ktoś inny nie widzi w tym interesu i też ma otrzymać takie same oceny???
   Spotkałem kiedyś wypowiedź pedagoga wskazującą na potrzebę wprowadzenia nowej skali ocen:
   1 Nie umie i raczej się nie nauczy
   2.Nie umie, ale jakby co, to się nauczy.
   3. Umie
   4.Swobodnie posługuje się tym, co umie
   5.Posiadane wiadości potrafi wykorzystać w innych dziedzinach.
   6.”Wystaje” ponad szkołę.
   Co o tym sądzisz?

   Polubienie

 11. Ultra pisze:

  Mądre uwagi. Szkoda, że nie miałam okazji czytać tego posta, zanim napisłam swój „Dzieci mają się uczyć w nowoczesnej szkole” /http://bezpukania.blog.pl/ Ultra.

  Polubienie

 12. Ultra pisze:

  Super. Dzięki za pomoc.
  Nie da się ukryć skrzywienia zawodowego. Zawsze dydakyzm wyłazi, nawet nieproszony, choć dziś bycie belfrem nie nobilituje, niestety. Pozdrowienia w piątek trzynastego powinny być wzmocnione w dwójnasób.
  Ultra

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.