Ach, wy mężczyźni, piekło was zrodziło…

Mamy za sobą święto Kobiet. Ogólnie biorąc było sympatycznie i panie otrzymały należne im (bez dwóch zdań) dowody naszej męskiej życzliwości i przywiązania. Kobiety walczące odbyły swoje manify i już powróciły w domowe pielesze. Teraz przed nami – Dzień Mężczyzny, przypadający na dzień 10 marca. To nowe i dla wielu jeszcze nieznane święto będzie okazją do rewanżu. Powinno posłużyć poprawie relacji na linii kobiety – mężczyźni, przynajmniej dzięki wyjaśnieniu sobie wzajemnych oczekiwań, tak często burzących zgodę i wzajemny dobrostan panujący w związkach. Świętujmy zatem wszyscy i okazujmy sobie przyjaźń – nie tylko w te dwa uznane jako święta dni, ale przez cały rok. 

Nasze media poświęcając kobietom tak wiele miejsca pomijają milczeniem dzisiejsze święto – Święto Mężczyzn. Tak jest. Sprawdziłem w Internecie. Od 1999 roku, w dniu 10 marca obchodzone jest  w Polsce Święto Mężczyzn . W tym samym dniu kościół katolicki obchodzi Dzień Świętych 40 Męczenników. Czy to nie symptomatyczne skojarzenie? Ja świętuję od rana i przeglądam fejsbuk w oczekiwaniu na przynajmniej adekwatne do zachowań w Dniu Kobiet reakcje moich, w ogromnej przewadze młodych znajomych. Niestety, nie ma tej fali wklejeń, udostępnień i poślubień jakie spotykałem dwa dni temu. Z nutką pretensji w głosie, powiedziałem szwagrowi, że kobiety zapominają o tych, którzy dopiero co składali im życzenia. Mają wytłumaczenie. W ich wieku nie obchodzi się Dnia Mężczyzny, a Dzień Chłopaka, który przypada w dniu 30 września. To, że same chętnie korzystają ze święta kobiet, a nie jakiegoś Dnia Dziewczyny jakoś nie stanowi dla nich problemu. Smutne, ale prawdziwe. Czy tylko mnie się to przytrafiło?
Panowie, róbmy coś, aby nas całkowicie nie zmarginalizowano !!!

Przypomnę w tym miejscu, że ten proces spychania nas z głównego nurtu życia trwa już od dawna. Zwrócicie tylko uwagę na słowa piosenki Danuty Rinn „Gdzie ci mężczyźni” http://martynkaa.wrzuta.pl/audio/iwNxb6V6uc/danuta_rinn_-_gdzie_ci_mezczyzni   Co ona wyśpiewuje???
Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy, mmm, orły, sokoły, herosy!?
Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów, gdzie te chłopy!? – Jeeeee!
Dookoła jeden z drugim jak nie nerwus, to histeryk,
drobny cwaniak, skrzętna mrówa, niepoważne to, nieszczere.
Jak bezwolne manekiny przestawiane i kopane,
gęby pełne wazeliny, oczka stale rozbiegane.
Bez godności, bez honoru, zakłamane swoje racje…

… Gdzie ci mężczyźni prawdziwi tacy, mmm! orły, sokoły, bażanty?
Gdzie ci mężczyźni – u-u-u – na miarę czasów,
gdzie te franty – Jeeeee! Gdzie, gdzie, gdzie, gdzie!?

Śpiewa sobie taka artystka taaaakie słowa już tyle lat i co? Odpowiedzi brak! Ile to już lat od nagrania, a wciąż słyszymy to wołanie? Jest coraz gorzej, bo coraz więcej powodów powinno spędzać sen z naszych powiek. Wyliczmy kilka z nich:
-Żyjemy przeciętnie o ok. 8 lat krócej niż nasze panie. Pojęcie „Słaba płeć„ przynależy zatem nie kobietom, ale nam?
– Trzykrotnie wzrósł w ostatnich latach odsetek spraw rozwodowych wnoszonych przez kobiety.
– Porzuceni przez swoje partnerki mężczyźni zupełnie sobie nie radzą ze zwykłym prowadzeniem domu staczając się w niebyt.
– Coraz szerzej upowszechnia się wśród młodych małżeństw urlop „tacierzyński”, co wskazuje na istotne przesunięcie ról w rodzinie.
Dalszą wyliczankę przejawów marginalizacji mężczyzn dokończą kobiety i pewnie to zrobią nam w domach po wczorajszych manifach, na których wykrzyczały całemu światu swoje żale i pretensje.
Wspomnę jeszcze na jedną piosenkę, w refrenie której brzmią znamienne słowa ”Wymienię cię na lepszy model…” Bardzo długo była przebojem, co jak podejrzewam odbyło się za sprawą żeńskiej części miłośników muzyki rozrywkowej.
Poruszając powyżej zasygnalizowane problemy stawiam pod rozwagę następującą kwestię:

 • Czy Parlament nie powinien już rozpocząć pracy nad rozszerzeniem ustawy „o równym traktowaniu mężczyzn i kobiet”?
  Oczywiście z akcentem na mężczyzn, bo kobiety same dają sobie radę.

A może sami weźmiemy się za sprawę i przywrócimy pożądane relacje?

24 uwagi do wpisu “Ach, wy mężczyźni, piekło was zrodziło…

 1. ~Brzoza pisze:

  Zwykle Dzien Kobiet byl jednym z najprzyjemniejszych dni w roku. Coz- nie tym razem … Ot, zycie. Czy trzeba cos dodawac do prozy ? Chyba tylko to, ze ktokolwiek cokolwiek napisze o tym dniu I o nas kobietach, mezczyznach, ludziach- wszystko jest prawda. Kazdy ma swoja prawde. I w nia wierzy najbardziej. Mam nadzieje, ze jeszcze kiedys ” poswietuje” , odczuje, bede radosna. Mam taka nadzieje … Nie razi mnie ani gozdzik ani tulipan ofiarowany w tym dniu. Nie mam nic do manify, ani czasie spedzonym z kochana osoba- samotnie w domu. Byle tylko bylo dobrze. Tyle I az tyle. Pozdrawiam .

  Polubienie

  • Dziękuję Brzozo za życzenia. Masz rację. Można o chlebie i wodzie, byle w miłości i w zgodzie. Miejmy nadzieję, że wszystko się ułoży po Twojej myśli i powrócisz do dawnych zwyczajów. Tego Ci życzę.

   Polubienie

 2. — przeczytałam, tylko nie wiem , czy jestem dość kompetentną osobą , by zabierać głos w tej dyskusji, bo jako kobieta mogę być posądzona o stronniczość, powiem , ogólnie to nie mam nic do mężczyzn , choć mój przypadek osobisty powinien sugerować zupełnie co innego… ale nie w tym rzecz…
  — nawiązując do Waszego święta , o którym jeszcze nie tak dawno nikt nie miał pojęcia i nie wiem , kto to wymyślił… chodzi mi o datę…. bo owszem , należy Wam się , ale na litość ; nie dwa dni po naszym… bo skoro nasze kojarzy się z goździkiem i rajstopami, to my mamy biec w odwecie po kalesony… ? trochę banalne… może starajmy się tak na co dzień poprawiać te relacje.. bo to nie tak , bo hasło ,, kobiety na traktory” chyba się przyjadło troszeczkę…. więc może czas wyluzować jak to by powiedziało młodsze pokolenie… może zamiast dominować jedno nad drugim , pomyślmy raczej o partnerstwie i uzupełnianiu się nawzajem… a tacieżyński?… piękny urlop…. i to naprawdę nie oznacza , że chłop zniewieściał wręcz przeciwnie… jest wielki ….
  — pozdrawiam , no i wszystkiego co najlepsze, nie tylko w Dniu Mężczyzn, ale tak na co dzień..

  Polubienie

  • Wszystkiego najlepszego Alu. Na każdy dzień roku. W ten sposób ominiemy te wszystkie rafy i zasadzki zastawiane przez kobiety na mężczyzn i odwrotnie.
   Jesteśmy na siebie skazani. Rzecz w doborze i trwałości wyznawania wartości, prawda?
   Pozdrawiam światecznie

   Polubienie

 3. W kwestii tytułu.
  Sluby panieńskie Aleksander Fredro i kwestia Anieli:
  Żaden jeszcze mężczyzna nie umarł z miłości.

  …Znam dobrze mężczyzn, ten ród krokodyli!
  Co się tak czai, tak układa snadnie.
  By zyskać ufność i zdradzić po chwili.

  Nam wiecznej chwały – a im wiecznej zguby.

  Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną
  Nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną.

  Jedna dla drugiej kochankiem się stanie.

  Czy oni nigdy nie kochają szczerze?
  Nigdy? – Hm! Pewnie.

  […] Miłość gorsza nad wszelką przygodę
  […] Masz się kochać, wolisz skoczyć w wodę.

  O, wy mężczyźni!
  Piekło was zrodziło!
  Że nie ma kraju, gdzie by was nie było!

  Polubienie

 4. ~Dawid pisze:

  Powolutku stajemy się społeczeństwem prefiguratywnym.
  Na szczęście już w wielu aspektach życia mężczyźni są równi kobietom i odwrotnie. /Dżender/ jak widać rośnie w siłę i coraz częściej następuje zmiana ról w małżeństwie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mężczyzna obecny przy porodzie był czymś dziwnym i niewyobrażalnym teraz jest wręcz moda na tego typu zachowania. „Nie bójmy się zmian, bo to one prowadzą nas do lepszego, czasami właśnie destrukcja tworzy najpiękniej” (cytat z radosnej twórczości P. Doroty Rabczewskiej).
  Obchodzenie święta kobiet czy mężczyzn jest miłym gestem, symbolem. Musimy jednak pamiętać, że mężczyzną (lub kobietą) jesteśmy przez cały okrągły rok i każdy dzień powinien być dla nas pretekstem do okazywania sobie wzajemnego szacunku.
  Nie popadajmy w schematy i burzmy stereotypowy świat. Uświadamiajmy ludziom, że nie muszą wchodzić w rolę, którą narzucają im inni. Bądźmy po prostu sobą i bądźmy szczęśliwy.

  Polubienie

  • tatul pisze:

   Piękna pointa dla tematu święta Mężczyzn, które własnie się skończyło. Jak widzisz dyskusja niewielka, bo i traktowanie tego święta jest nacechowane lekceważniem, zarowno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Ot, czego to ludzie nie wymyślą. W przeciwieństwie do Dnia Kobiet, ta inicjatywa jest bardzo młoda. Brakuje wzorców z poprzedniego pokolenia jak i świadomości stanowienia jakichś wzorcow nowych form zachowań dla następców.
   Reszta jak u Ciebie. Szanujmy się, kochajmy się i wspomagajmy się w niesieniu brzemienia codziennych kłopotów, trosk i róznych dolegliwości ciała i duszy.
   Tak niewiele, a jak dużo zarazem???
   Pozdrawiam

   Polubienie

 5. Wstyd się przyznać, ale też jakoś nie obchodzę Dnia Mężczyzny. Zawsze właściwie świętowało się Dzień Chłopaka. I to niesłusznie, bo czy mój Ojciec jest chłopakiem? No raczej nie. Jest mężczyzną. Jednak patrząc z drugiej strony na współczesnych facetów/chłopaków jakoś dzień mężczyzny do nich nie pasuje.
  Przyznam też, że Dzień Kobiet dla mnie też jest oklepany choć fajnie jest dostać kwiaty.

  Polubienie

 6. świechna pisze:

  Te kilka „poowodów spędzania snu z powiek” można załatwić jednym: panowie, nie chlejcie!
  A jeśli chodzi o tacierzyński – nareszcie będziecie wiedzieć do której klasy chodzi Wasze dziecko. To nie marginalizacja. W końcu zrobicie coś ważnego 🙂
  Pozdrawiam.

  Polubienie

  • Ja nie piję , bo tylko okazjonalne polewanie gościom , a przy okazji sobie ma cywilizowany wymiar. Przy okazji tegorocznego święta zauważyłem jednak, że nasze panie składając panom życzenia posługiwały się ilustracjami w których dominowały kuso ubrane panie i dużo alkoholu. Nawet protestowałem przeciw takiemu szablonowo, bo wyobrażam sobie jak byłby przyjęty w domu mąż, czy partner po powrocie z takiej imprezy.
   Obiegowe schematy są krzywdzące również dla pań.
   Życzeń dla panów na FB było tym razem więcej niż w poprzednich latach.
   Również pozdrawiam

   Polubienie

   • świechna pisze:

    Tatulu, stereotypy mogą być krzywdzące dla jednostek, ale są trafne statystycznie. Wszystkie wymienione przez Ciebie niepokojące sygnały (oprócz jednego) są związane z pijaństwem. Z tego samego powodu zresztą obecnie 70% ofiar koronowirusa to mężczyźni (palenie). Podobnie stereotypy dotyczące kobiet moga być krzywdzące, ale są trafne statystycznie 😉

    Polubienie

   • Mężczyzn nazwałem słabą płcią, ale na szczęście mężczyźni nie czytają blogów . Fakty jednak za tym przemawiają. Jesteśmy słabi, trzeba o nas dbać k…a mać

    Polubienie

   • świechna pisze:

    Nie, to Wy macie o siebie dbać 🙂 Niestety tradycyjne wychowanie tresuje kobiety i rozpuszcza facetów. Na dłuższą metę takie są tego efekty.

    Polubienie

   • świechna pisze:

    No tak. Tylko, że ta czarna rozpacz to kolejny pretekst, ma się przez chwilę komfort picia i innych kretyńskich zachowań, bo „to zła kobieta była”. A jak tak się przyjrzeć to picie było cały czas, tylko „ona” marudziła za uchem, była stoperem. Za bardzo się nawzajem wykorzystujemy, a za mało cieszymy, że żyjemy 🙂

    Polubienie

   • Czy nie uogólniasz zbytnio?
    Bywa różnie. Ja mam 49 rok stażu małżeńskiego i posiadam nie tylko własne doświadczenia. Bywa tak jak piszesz z wyczuwalna goryczą, ale bywa też zupełnie inaczej. Zgodzimy się co do tego, że warto świętować dzień kobiet i dzień mężczyzn ze swoim partnerem, aby pogłębiać więzi i aby obojgu było milo

    Polubienie

   • świechna pisze:

    Oczywiście, że uogólniam. I gdy to nie o nas to uogólnienie, to wcale nie boli 😉 W tym, co napisałam, nie ma goryczy. To obserwacja. Zresztą mam męża, który sam zerwał wcześniejszy związek i wcale po nim nie pił (choć został wówczas sam jak palec). Żeby tankować po rozwodzie, trzeba tankować przed nim. Myślę, że związek warto pogłębiać każdego dnia, chociaż oczywiście lubię „specjalne” dni i się od nich nie odżegnuję 🙂

    Polubione przez 1 osoba

 7. Każde święta są miłe, jeśli ludzie się szanują. Jeśli opluwają, kłócą, mają pretensje, czy ośmieszają jedni drugich, to żadne święta nic nie pomogą, będą toczyć wojny i podchody oraz oskarżać się o niestworzone rzeczy.
  Serdeczności

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.