Dwie okazje do upamiętnienia i to w jednym dniu

Kiedy rano włączyłem swoje radyjko na ulubioną stację Jedynka Polskiego Radia, to nadawano akurat kalendarz wydarzeń związanych z datą 28 lutego. Było tam sporo różnych ważnych i mniej ważnych wydarzeń, wśród których jedna była porażająca poprzez swoją wymowę. Brzmiała następująco:

– 70 lat temu, w nocy z 28 na 29 lutego 1944 r. nacjonaliści UPA dokonali zbrodni ludobójstwa mordując około 600 do 1200 osób ludności cywilnej w tym kobiety i dzieci w miejscowości Huta Pieniawska. W tym samym czasie wymordowano również mieszkańców wsi Korościatyn na Podolu w liczbie 156 osób… http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Koro%C5%9Bciatynie

http://hutapieniacka.blogspot.com/

Uderzyła mnie zbieżność daty obchodów 70 lecia tamtych okrutnych mordów, na których wspomnienia powołują się różni komentatorzy obecnych wydarzeń na Ukrainie z datą zarządzonych w Kościele Katolickim w dniu 28 lutego modlitw i postu w intencjach Ukrainy. Czytany w ubiegłą niedzielę w kościołach komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski kończył się słowami:

…Ufając, że ludzie dobrej woli wciąż znajdują się po obu stronach konfliktu, do Was, Bracia i Siostry, kierujemy apel o gesty solidarności i wsparcie dla narodu ukraińskiego w tym szczególnie trudnym dla niego czasie. Naszą braterską pamięcią obejmujemy wszystkie ofiary bratobójczego konfliktu, a rodzinom poległych wyrażamy słowa serdecznego współczucia i modlitewnej pamięci. http://www.youtube.com/watch?v=sgQ3NsIciSA#t=126

Przeczytałem w Wikipedii notki na temat tych dwóch mordów. Poszperałem po innych adresach jakie wyświetliła mi przeglądarka i odświeżyłem sobie obrazy dotyczące tamtych wydarzeń. Zyskałem przy okazji inne poszerzające moją wiedzę informacje na temat zacierania śladów tamtych wydarzeń przez stronę ukraińską oraz utrudniania możliwości godnego upamiętnienia ofiar przez stronę polską. Tegoroczne obchody związane z upamiętnieniem rocznicy wydarzeń w Hucie Pieniawskiej również odwołano i przeniesiono na inny, nieznany jeszcze termin. Rozumiem, że nie można w jednym czasie modlić się w intencjach ofiar obecnego bratobójczego konfliktu i ich rodzin odmawiając takiej samej posługi  i przysługi ofiarom tamtych pamiętnych wydarzeń. Nie ma po co wspominać dramatu setek tysięcy ludzi będących ofiarami mrocznych czasów? Nie należy rozdrapywać starych ran i budzić uśpionych na wieki upiorów. Trzeba budować wspólną unijną przyszłość z naszymi słowiańskimi braćmi. Trzeba pomagać sąsiadowi w przezwyciężaniu dramatycznych okoliczności w jakich postawił ich prezydent-satrapa, będący uczynnym sługą jeszcze potężniejszego sąsiada. Przecież lepiej mieć przyjaciela blisko, a wrogów daleko, nieprawdaż?

Jeszcze jedna okazje dostarczy nam materiałów do przemyśleń i emocji podobnych do tych z Ukrainą w tle.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Posłuchamy wspomnień, poczytamy opowieści różnych treści – zależnie jakiej opcji politycznej sprzyjamy i … ani o krok nie posuniemy się w kierunku wypracowania wspólnej dla wszystkich prawdy o tamtych czasach.

Ciężko udźwignąć mnożące się wątpliwości i towarzyszące im znaki zapytania…

4 uwagi do wpisu “Dwie okazje do upamiętnienia i to w jednym dniu

 1. — pewnie masz rację pisząc,
  ” Nie ma po co wspominać dramatu setek tysięcy ludzi będących ofiarami mrocznych czasów? Nie należy rozdrapywać starych ran i budzić uśpionych na wieki upiorów. Trzeba budować wspólną unijną przyszłość z naszymi słowiańskimi braćmi. Trzeba pomagać sąsiadowi w przezwyciężaniu dramatycznych okoliczności w jakich postawił ich prezydent-satrapa, będący uczynnym sługą jeszcze potężniejszego sąsiada. Przecież lepiej mieć przyjaciela blisko, a wrogów daleko, nieprawdaż? ”
  — prawdaż, tylko nie wymazujmy zapisanych już kart historii… bo ja tamto wydarzenie znam z opowieści mojego taty .. sporo lat minęło , a ja pamiętam prawie każde jego słowo… a teraźniejszość?… jakoś trudno to wszystko mi ogarnąć …

  Polubione przez 1 osoba

  • Wiem, że trudno. Te rocznice służą przypominaniu bolesnych kart historii i wyciąganiu wniosków zabezpieczajacych przed powtórkami. Niestety, ostatnie fakty zaistniale w tamtym rejonie przeczą takim tendencjom. Co przyniosą najbliższe godziny, najblizsze dni?

   Polubienie

 2. Z prasy:
  „… Polskie firmy zainwestowały na Ukrainie blisko 1 mld dolarów. Jeśli Kijów uniknie krachu, współpraca z Ukrainą może stać się jednym z motorów naszej gospodarki – mówi Jacek Jan Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

  Newsweek.pl: Dlaczego ukraiński rynek jest tak ważny dla polskiej gospodarki? Przecież w zeszłym roku Ukraina zajęła dopiero dziewiąte miejsce pod względem eksportu towarów oraz usług z Polski i osiemnaste, jeżeli chodzi o import.
  Jacek Piechota: Ukraina jest dla nas doskonałym miejscem do inwestowania. Potwierdzają to liczby: przez ostatnie 25 lat polscy przedsiębiorcy zainwestowali nad Dnieprem blisko 900 mln dolarów, podczas gdy w Rosji tylko 600 mln. Ukraina to ogromny rynek o wielkich możliwościach i zasobach, z dobrym klimatem, surowcami i ziemią. Ukraiński krach gospodarczy nie stałby się ciosem dla polskiej gospodarki, ale zamknął nam drogę rozwoju, utrudnił dalsze inwestowanie i w efekcie pogorszył nasze wyniki ekonomiczne. Współpraca polsko-ukraińska w dobrych warunkach może stać się w przyszłości motorem napędowym polskiej gospodarki.”http://biznes.newsweek.onet.pl/czy-bankructwo-ukrainy-zrujnuje-polska-gospodarke-na-newsweek-pl,artykuly,281332,1.html

  Polubienie

 3. Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”.Mt 5, 38-48

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.